Tossa de Mar, najpiękniejsze otoczone murem miasto w Hiszpanii

Tossa de Mar

W Gironie leży jedna z najpiękniejszych miejscowości w Hiszpanii. W przeszłości miejsce spotkań artystów z całego świata, które malarz Marc Chagall nazywał błękitnym rajem - el paraíso azul. Tossa de Mar zauroczyła też amyerykańską aktorkę Avę Gardner podczas kręcenia filmu "Pandora i latający holender", której posąg zdobi jednen z punktów widokowych w miasteczku. Innym wspomnieniem po tej osobowości telewizyjnej są słodycze znane jako pocałunki Avy Gardner - besos de Ava Gardner wykonane na bazie bezy i w różnych wariantach smakowych.


Imponujące mury zamku strzegą najstarszej i najbardziej urokliwej części Tossa de Mar. Jej śródziemnomorski klimat i letnie temperatury przekraczające w lecie 30ºC łatwo złagodzić decydując się na wizytę w jednej z pięknych zatoczek ją otaczających. Tossa de Mar roztacza niespotykany urok, to miejsce, w którym możecie liczyć na słońce, obłędne plaże i dużo relaksu.

Centrum miasta obfituje w sklepiki i kawiarnie, doceniają to przede wszystkim rzesze turystów, nie brakuje też restauracji oferujących dania typowe dla tego obszaru, przeważnie rybne oraz miejscowe produkty.

La Vila Vella

Tossa de Mar

La Vila Vella to ikona miasta Tossa de Mar, bo jeśli zamkniecie oczy i pomyślicie o tej miejscowości pierwsze co przychodzi na myśl to typowa pocztówka z górującym nad morzem zamkiem mającym chronić miasteczko przed piratami.

La Vila Vella jest niezwykłym średniowiecznym zespołem miejskim mieszczącym wąskie, brukowane uliczki i przepiękne typowe dla obszaru Katalonii domostwa. Kamienne mury otaczają obszar znany jako El Barrio Viejo - Stara Dzielnica czy też Stare Miasto. Jeśli będziecie uważnie patrzeć zauważycie niewielkie wejście dające dostęp do maleńkiej zatoczki, w której rybacy zostawiali swego czasu swoje łódki po długich godzinach na morzu. To wejście znane jest jako "el agujero del demonio" co tłumaczyć można jako otwór demona.

Plaże i zatoczki

Tossa de Mar beach

Plaże i zatoczki przynależące do Tossa de Mar nie są wcale gorsze od tych w innych częściach Hiszpanii, na przykład na Majorce czy Ibizie. Piękne, malownicze, ciężko znaleźć przymiotnik mogący oddać urodę wybrzeża Tossy. Krystalicznie czyste wody, drobniutki, złoty piasek. Część z plaż znajduje się w obszarze miejskim, dlatego wszystko usługi są na wyciągnięcie ręki, część to dziwicze plaże ukryte pomiędzy skałami i o skompolikowanym dostępie. Warto zarezerwować dom do wynajęcia w Tossa de Mar, a stąd tylko kilkanaście kroków dzieli nas od tych pięknych plaż:

 • Cala Figuera
 • Cala Llevadó
 • Playa Menuda
 • Cala Bona
 • Cala Pola
 • Cala Giverola
 • Cala Futadera
 • Playa D'es Codolar
 • Cala d'en Carlos
 • Playas de Llorell
 • Porto PI
 • Playa Gran - to ta najbardziej znana, zwłaszcza dzięki niezwykle malowniczemu położeniu, tuż pod średniowiecznym zamkiem. 

Gastronomia

Kawiarnia w Tossa de Mar

Jednym  z dań typowych dla Tossa de Mar jest słynna "Simitomba", danie bazujące przede wszystkim na świeżych rybach, do któych dodaje się doskonały rosół rybny, ziemniaki, pietruszkę, czosnek, pomidory oraz majonezowy sos ali oli. To potrawa popularna wśród miejscowych rybaków.

Co roku we wrześniu organizowana jest swojego rodzaju kampania gastronomiczna wokół tego dania. Piętnaście z miejscowych restauracji oddaje hołd miejscowej tradycji rybackiej przygotowując simitombę według własnego przepisu. 

Miejsca warte odwiedzenia - mur i latarnia morska w Tossa de Mar

Muralla de Tossa de Mar

Jedną z największych atrakcji Tossa de Mar jest imponujący średniowieczny mur, zbudowany między XII i XIII wiekiem. Koniecznie znajdzcie czas na spacer po całej jego długości, zwłaszcza gdy słońce chyla się ku zachodowi bo widok zachodu słońca jest spektakularny. Mur składa się z czterech wież i trzech cylindrycznych wież strażniczych, główna wieża to Torre d'en Jonas, która góruję nad zatoką. 

W najwyższym punkcie muru znajduje się el Far de Tossa, czylilatarnia morska Tossa de Mar. Znajdziemy ją w miejscu, w którym niegdyś znajdował się zamek z wieżą strażniczą. Warto tam zajrzeć, bo tuż obok znajduje się Centro de Interpretació dels Fars de la Mediterrània, muzeum, w którym znajdziemy pełną informację o latarniach morskich rozświetlających śródziemnomorskie wody.

Las Fiestas Mayores

Wszystkie wymienione atrakcje to już wystarczający powód, aby dowiedzieć się więcej o Tossa de Mar. Odwiedzenie miestaeczka podczas Fiestas Mayores, to za to najlepszy pomysł, na który moglibyście wpaść.

Święto Festa Major d’Hivern czy też San Vincente co roku przypada na 20 stycznia i tym samym rozpoczyna okres festiwali, targów, tradycyjnych parad i wystaw. Stałym punktem uroczystości cieszącej się ponad 600-letnią tradycją jest „Voto del Peregrino”, 40-kilometrowej pielgrzymki z Tossa de Mar do Santa Coloma de Farners, w której bierze udział ponad tysiąc pielgrzymów.

W czerwcu, Tossa de Mar wita nadejście lata celebrując La Festa Major d'Estiu lub święto San Pere. Te festiwale odbywają się w ciągu tygodnia, rozpoczynając od 20 czerwca i oferują pokazy sardan, koncerty, tańce, gry dla dzieci i fajerwerki.

Panorámica desde Tossa de Mar

Międzynarodowy Festiwal Katalońskiej Rumby

W czerwcu, Gran Playa de Tossa de Mar od kilka lat gości festiwal muzyczny zorientowany na typowo  kataloński gatunek muzyczny: rumbę. Od swojego powstania w latach sześćdziesiątych i dzięki zabawnym tekstom i wesołemu rytmowi, rumba katalońska umocniła się jako jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków w muzyce katalońskiej. Do tego festiwalem można cieszyć się bezpośrednio na plaży!

 

Tossa de Mar przez lata przekształciła się w jeden z najlepszych kierunków na Costa Brava. Bogate dziedzictwo tej rybackiej wioski leży w jej historii i wysokiej jakości plażach. Dla miłośników życia nocnego, zwłaszcza w miesiącach letnich czekają bary i dyskoteki, a imprezy można zakończyć romantycznym zachodem słońca dla tych najbardziej wytrwałych. 

Jeśli chcecie zobaczyć inne piękne miejsca  w Hiszpanii nie możecie przegapić artykułu o najbardziej fotogenicznych miejscach w tym kraju.

Tossa de Mar  - mapa zatoczek i miejsc godnych uwagi