10 wydarzeń i eventów, których nie można przegapić w Sitges

Niezależnie od tego, jaki miesiąc wybierzecie na Wasze wakacje w Sitges, na pewno traficie na jakieś niesamowite wydarzenie kulturalne, festiwale bądź imprezy. Można by zacząć się zastanawiać, czy mieszkańcy Sitges nie są zmęczeni tak wielką liczbą uroczystości i festiwali organizowanych tu przez cały rok i skąd biorą na nie energię....Na szczęście to nie Wasz problem i nie musicie się tym martwić! Zapoznajcie się z planem imprez na ten rok i zaplanujcie Wasze wakacje w Sitges tak, by nie stracić fantastycznych eventów!

Poniżej znajdziecie przewodnik, w którym zebraliśmy najważniejsze wydarzenia zaplanowane na każdy miesiąc roku. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie w tym tętniącym życiem nadmorskim miasteczku w pobliżu Barcelony, od lokalnych obchodów i rozrywek dla całych rodzin, przez festiwale kulinarne pełne jedzenia i wina, po szalone imprezy i parady!

1. Orszak Trzech Króli - Styczeń

Cabalgata - Three Kings parade - Sitges

 
Los Reyes Magos (Trzej Królowie) w Hiszpanii mają podobne zadanie jak Święty Mikołaj w Polsce: odwiedzić domy i obdarować prezentami. Hiszpańskie dzieci muszą jednak czekać dłużej, gdyż Trzej Monarchowie zostawiają podarunki nie w Boże Narodzenie, a w noc z 5 na 6 stycznia. Wieczorem 5 stycznia w miastach odbywają się radosne przemarsze orszaków i parady. Podczas nich Trzej Królowie, podróżujący na wielbłądach, koniach, w karocach lub na zdobionych platformach, w asyście swojej świty, pozdrawiają dzieci i rozrzucają słodycze.

Sitges oferuje magiczną oprawę tego wydarzenia. Parada rozpoczyna się w pobliżu Plaza Fragata na nabrzeżu obok pięknego kościoła, a kończy na głównym placu przed ratuszem, w zabytkowej części Sitges.

2. Karnawał w Sitges - Luty

Carnaval, Sitges

Sitges może pochwalić się najbardziej atrakcyjnych karnawałem w Katalonii i jednym z najlepszych karnawałów w Hiszpanii, przyciągając w lutym blisko 300.000 osób. Przygotujcie się na kolorową fiestę pełną muzyki i tańca, wybory Króla i Królowej Karnawału, a także niezwykłą paradę z udziałem 50 karnawałowych pływaków i ponad 2000 uczestników.

Carnaval, Sitges

Karnawał w Sitges jest ciekawą atrakcją dla rodzin. Główna parada odbywa się wieczorem, jednak najmłodsi mogą uczestniczyć w swojej własnej kolorowej paradzie w godzinach popołudniowych.

3. Rajd samochodów zabytkowych w Sitges - Marzec

Jeśli jesteście miłośnikami vintage i starych pojazdów, Sitges ma dla Was coś specjalnego. Podziwiajcie zabytkowe klasyczne samochody sprzed 1924 roku podczas Międzynarodowego Rajdu, który rozpoczyna się w Barcelonie, a kończy właśnie w Sitges. Trasa wyścigu biegnie wzdłuż malowniczej, wąskiej i krętej drogi wzdłuż wybrzeża. Jury wybierając zwycięzcę bierze pod uwagę nie tyle czas, co oryginalność i wiek samochodów, zatem i kierowcy ubierają na tą okazję odpowiednie stroje.

4. Boże Ciało w Sitges - Czerwiec

Corpus Christi, flower carpet, Sitges

Późną wiosną ulice Sitges pokrywają się niesamowitymi kwiatowymi dywanami. Wiąże się to z konkursem, w którym biorą udział mieszkańcy tego miasta. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych festiwali mających miejsce w Sitges. W związku z obchodami Bożego Ciała, ulice miasta przez co najmniej 24 godziny są zamknięte dla ruchu, a asfalt pokrywa się milionami kwiatowych płatków. Nie zabraknie również zielonej trawy, pochodzącej z ogrodów w Sitges, pola golfowego Terramar, a nawet piłkarskiego stadionu Camp Nou w pobliskiej Barcelonie.

Początki tej tradycji dała wystawa goździków, odbywająca się od 1918 roku. Podczas obchodów Bożego Ciała nie może zabraknąć parady gigantów, maszerujących po kwiatowych dywanach, co jest ciekawą atrakcją dla dzieci. Wydarzenie zbiega się w czasie z innym konkursem, w którym mieszkańcy dekorują balkony i fasady domów kwiatami, głównie goździkami i pelargoniami. Miłośnicy flory będą więc zachwyceni! To niesamowite zobaczyć, jak to wydarzenie zmienia wygląd Sitges!

5. Gay Pride Sitges - Czerwiec

Platja de la Ribera, Sitges

Sitges jest miastem bardzo otwartym, przyjaznym homoseksualistom i już od lat jest ulubionym miejscem wypoczynku środowiska LGBT, zwłaszcza w miesiącach letnich. Nic więc dziwnego, że miasto organizuje swoją własną paradę gejowską,bez wątpienia jedną z najbardziej znanych w Hiszpanii.

Jako kosmopolityczny kurort z tętniącym życiem nocnym i licznymi dyskotekami, Sitges jest idealnym miejscem dla Parady Gejów. Program imprezy obejmuje koncerty plenerowe, występy międzynarodowych DJ-ów, wydarzenia na plaży, pokazy mody, piana party, imprezy tematyczne w klubach i, oczywiście, wesołą paradę z kolorowymi pływakami i tysiącami uczestników, tuż przy nadmorskiej promenadzie Paseo Maritimo. Duma Gejowska Sitges przyciąga zarówno krajowych jak i zagranicznych turystów, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się atmosferą letnich imprez i doskonałą pogodą na plaży.
 
The Sitges Bears Weeks, "Tydzień Niedźwiedzi" w Sitges jest kolejną dużą międzynarodową imprezą gejowską. Organizowana jest we wrześniu (kolejny dobry miesiąc na odwiedzenie Sitges), trwa 10 dni i przyciąga setki umięśnionych, "misiowatych" mężczyzn, jak również sporą widownię.

6. Noc Świętego Jana w Sitges - Czerwiec

Fireworks Sitges

Hiszpanie tradycyjnie witają nadejście lata rozpalając ogniska na plażach w nocy 23 czerwca. Noc Świętego Jana (Noche de San Juan) jest najkrótszą nocą w roku, pełną magii i tradycji, i naprawdę szkoda ją przespać, kiedy wokół tyle atrakcji! W Sitges czeka nas impreza na plaży, wspaniały pokaz pirotechniczny i litry lokalnego wina musującego cava!

7. Fiesta Mayor w Sitges - Sierpień

Fiesta Mayor, Sitges

Tradycyjnie, lato w Hiszpanii jest czasem relaksu i spędzania radosnych chwil z rodziną. Dlatego też każde hiszpańskie miasto i wioska lubią organizować w okresie wakacyjnym uliczne festiwale. Są to obchody pełne kolorów, parad, śmiechu i ciekawych zajęć zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych.

W Sitges lokalna impreza znana jest jako Sitges Festa Major (czyli wielka impreza w języku katalońskim). Imponujący festiwal został uznany jako "Fiesta Patrimonial de Interés Nacional” (2016) and "Fiesta Tradicional de Interés Nacional" (1991). Odbywa się w sierpniu, kiedy wielu turystów spędza tu swój wakacyjny urlop.

Festa Major Sitges

Warto wybrać się na ten festiwal, który jest doskonałym przykładem katalońskiej kultury w niesamowitej atmosferze zabawy. Dzieci pokochają wspaniałe przebierane parady, podczas których nie zabraknie tradycyjnych tańców smoków i gigantów. Będziecie pod wrażeniem spektakularnych castellers, wież budowanych z ludzi na ulicach, bardzo charakterystycznych dla Katalonii. Czekają na Was również koncerty i piękne pokazy fajerwerków tuż nad palmami! Ogromna ilość atrakcji nie pozwoli nikomu się nudzić, nie wspominając już o pięknych plażach Sitges w tle!

8. Święta Tecla Sitges - Wrzesień

Santa Tecla, Sitges

Nie mogliście uczestniczyć w  Festa Major w sierpniu? Nie martwcie się. We wrześniu ma miejsce podobna, może trochę mniejsza impreza, również pełna barwnych i ekscytujących parad, fajerwerków i wesołej atmosfery. Jest mniej tłoczna i bardziej kameralna, ale dostarczy Wam równie dużo zabawy!

I raz jeszcze mamy doskonałą okazję, by poznać z bliska katalońską kulturę i tradycje. Możecie podziwiać sztukę tradycyjnych tańców podczas procesji w dniu patronki, Świętej Tekli, 23 września oraz wstrzymać oddech obserwując słynnych castellers tworzących żywą konstrukcję z ludzi i małe dzieci wspinające się na sam jej wierzchołek! Jeżeli podróżujecie z pociechami, na pewno będą one zachwycone pokazem sztucznych ogni i fajerwerków, postaci ziejących ogniem czy gigantów tańczących wzdłuż ulic. Wszystkie te elementy są typowym, nieodłącznym elementem lokalnych świąt i obchodów.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges- Październik

Sitges church

To kolejne bardzo popularne wydarzenie w Sitges. Jeśli lubicie horrory i filmy fantastyczne, powinniście być w Sitges w październiku.  Od 1968 roku ten Międzynarodowy Festiwal Filmowy z nagrodami w różnych kategoriach filmowych przyciąga do miasta najważniejsze osobistości, nie zdziwmy się więc mijając na ulicy Quentina Tarantino, Cameron Diaz, Sir Anthony'ego Hopkinsa czy Jodie Foster.

Nawet jeśli film jest naprawdę straszny, nie ma się czego obawiać. Zawsze za rogiem czeka na Was słoneczny taras, gdzie można odpocząć i zrelaksować sie przy drinku. Sitges ma fantastyczny mikroklimat z ponad 300 słonecznymi dniami w roku, a wczesna jesień to nadal dobry okres, by cieszyć się atrakcjami tego kurortu. 

10. Festiwal Wina w Sitges - Październik

Sitges Wine Festival

Hiszpania jest jednym z wiodących producentów wina, a wiele miejscowości obchodzi swoje lokalne fiesty z okazji winobrania. Położone w samym sercu winiarskiego regionu Penedés, Sitges ma wszelkie powody do świętowania winobrania. Festa de la Verema przyciąga ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają tu degustować najlepsze w okolicy trunki. Wydarzenie, obchodzone zwykle w październiku, obejmuje również festiwal kulinarny na plaży, nie zabraknie konkursów związanych z winem, takich jak np. deptanie winogron ;)

Moglibyśmy rozpisać się i wymieniać więcej wydarzeń w Sitges, w tym Międzynarodowy Festiwal Patchworku w marcu, WIelki Tydzień Wielkanocny, Jazz Antic Festival w kwietniu, Międzynarodowy Festiwal Tango na plaży w lipcu ... Sitges nigdy nie przestaje! Bez wątpienia to miasto warte dodania na Waszą listę miejsc, które trzeba odwiedzić.