W Sitges życie toczy się na plaży!

Sitges to kąpielisko morskie bardzo popularne wśród turystów szukających słońca i dobrej zabawy. Bogactwem tego 25-tysięcznego miasta jest różnorodność plaż. Jest ich aż 17 i każda jest inna. Wakacyjna oferta Sitges zaspokoi najbardziej wybredne gusta wczasowiczów poszukujących rozrywki, adrenaliny jak i tęskniących za spokojem, ciszą, szumem morza. Tu znajdziecie formy spędzenia czasu nad wodą na wiele sposobów. Zdecydowanie nie będziecie się nudzili w Sitges.

Aby pomóc wam w wyborze najlepszego miejsca, skrojonego na wasze potrzeby przygotowaliśmy przewodnik po miejskim wybrzeżu. Sitges ma plaże przygotowane zarówno dla rodzin z dziećmi, rodzinne oazy jak i przeznaczone dla nudystów czy homoseksualistów, którzy własnie w tym mieście celebrują jedną z największych imprez LGBT w Hiszpanii.

A ponieważ nie każdy lubi spędzać urlop cały czas  leżąc na plaży podpowiemy wam jakie są inne alternatywy spędzenia wakacji w tym uroczym miasteczku. 

Plaże Sitges - bogactwo różnorodności 

Sitges  - Plaża Fragata

 

Plaże (platjas w języku katalońskim) w Sitges są znane w całej Hiszpanii z drobnego, czystego piasku i krystalicznych wód morza. Łącznie 20 kilometrów bajkowego wybrzeża. Kąpieliska zdecydowanie są czystsze niż w pobliskiej Barcelonie. To jeden z powodów, dla których wiele osób jako wakacyjny cel, zamiast dużych kurortów, wybiera Sitges.

 

Sitges - plaża Garraf

 

Każda plaża w Sitges ma swój własny charakter i niepowtarzalną atmosferę. Różni je kształt, rozmiar, odcień piasku, specyficzny mikroklimat... Większość łączy to, że mają podstawowe wyposażenie takie jak: prysznic, toalety, praktycznie na wszystkich można też kupić przekąski.

Zazwyczaj plaże, które są usytuowane bliżej miasta mają więcej udogodnień i są bardziej zatłoczone. Od czerwca do września oferta poszerza się o nowe propozycje skierowane do turystów z myślą o całych rodzinach. Organizatorzy kurortów proponują takie zajęcia jak aerobik w wodzie, warsztaty dla dzieci czy fitness dla starszych osób. 

Niezależnie jaką plażę wybierzesz przekonasz się, że wszędzie znajdziesz zakątek do schronienia przed słońcem, miejsce, które w największy skwar daje tak upragniony cień. Pamiętać należy, że nawet w pochmurny dzień w sezonie letnim trzeba używać ochrony przeciwsłonecznej: krem z filtrem co najmniej 50, kapelusz lub parasol.

 

Plaże w Sitges

Plaże w Sitges są stosunkowo małe i osłonięte. Chociaż wiele plaż położonych jest wzdłuż promenady (od kościoła do Terramar; popatrz na mapę na dole artykułu), są często odseparowane od siebie falochronami i niejednokrotnie z jednej na drugą lepiej przejechać samochodem. Od Terramar plaże stają się już wyraźnie szersze.

Przyjrzyjmy się dokładnie każdej z plaż, aby podjąć decyzję gdzie zakotwiczymy!

Krótki przewodnik po plażach Sitges

1. Platja de Sant Sebastià

Plaża Sant Sebastia, Sitges

 

Platja Sant Sebastià (Plaża Świętego Sebastiana) zlokalizowana jest na wschód od kościoła. Nie jest to duża plaża (205 metrów długości i 20 metrów szerokości), ale bardzo przytulna, zwłaszcza dla rodzin. Najwięcej plażowiczów spotkamy tu w sierpniu.

Sant Sebastià jest miejscem bardzo popularnym wśród mieszkańców. Przychodzą tu, aby się odprężyć i skorzystać z uroków kąpieli. Do plaży prowadzi deptak, z którego mamy wspaniałe widoki na morze. 

2. Platja de les Anquines

Plaża ta zlokalizowana jest najbardziej na zachód. Ma długość 160 metrów i szerokość 50 metrów. To mała, spokojna zatoczka gdzie można znaleźć ciszę i trochę intymności uciekając przed tłumem.

To jedna z ulubionych plaż rodzinnych. Spokojna, a czyste wody zatoki są idealne do zabaw dla dzieci. Mogą pluskać się pod okiem rodziców. Są wyposażone we wszystkie instalacje niezbędne do bezpiecznego i wygodnego wypoczynku. Jest ratownik, plażowy bar, leżaki, parasole. Jest także szkoła pływania kajakiem. 

3. Platja de la Fragata

Położona bezpośrednio w sąsiedztwie pięknego kościoła w Sitges. Platja de la Fragata to najbardziej centralnie usytuowana plaża. Wybierana najczęściej przez rodziny, ale także młodzież. Ma około 35 metrów szerokości, dysponuje boiskiem do siatkówki, jest także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. 

The Club Nàutic (Klub Nurkowy) powoduje, że plaża postrzegana jest jako "plaża sportowa". Nie znajdziemy tu leżaków i parasoli. Są prysznice i bar plażowy. Kąpielisko jest strzeżone.

4. Platja de la Ribera

Plaża Ribera, Sitges

 

To jedna z większych plaż w okolicy Sitges (260 metrów długości i 36 metrów szerokości). Może być bardzo zatłoczona w okresie letnim ponieważ zlokalizowana jest bardzo blisko miasta. Ma podstawowe wyposażenie, dostęp do rampy i szkołę żeglarską. 

5. Platja de Terramar

Plaża de Terramar, Sitges

To plaża z miękkim, złotym piaskiem usytuowana spory kawałek drogi od centrum miasta, co oznacza, że jest tam spokojniej. Ma 395 metrów długości i 25 metrów szerokości. To plaża strzeżona, znajduje się tam bar, wyposażona jest w parasole i leżaki, ma dostęp do rampy. Jest też możliwość wypożyczenia rowerów wodnych.

6. Platja de la Barra

Plaża Platja de la Barra, Sitges

Plaża znajduje się w małej zatoczce położonej na obrzeżach miasta. To miejsce bardzo chętnie wybierane przez rodziny. Dość ciche jak na tak popularne wśród turystów wybrzeże. Zapewnia podstawową infrastrukturę i wyposażenie takie jak: leżaki, parasole, dostęp do rampy, wypożyczalnia sprzętu wodnego i plażowy bar. Platja de la Barra ma 390 metrów długości i 25 metrów szerokości.

7. Platja de la Riera Xica

Długi, wąski pas drobniutkiego piasku (320 metrów długości i 15 metrów szerokości). Można tu spotkać turystów każdego przedziału wiekowego; rodziny z dziećmi jak i młodzież. Znajduje się naprzeciwko mieszkalnej dzielnicy Vinyet. Na plaży znajdują się dwa bary, jest możliwość wypożyczenia leżaków, parasoli, rowerów wodnych.

8. Platja de l'Estanyol

Długa i zatłoczona plaża (szczególnie w lecie). Podobnie jak Riera Xica odpowiednia dla każdego rodzaju turysty - zarówno dla rodzin z dziećmi jak i młodych par czy młodzieży. Liczy 365 metrów długości i 15 metrów szerokości. Plaża z ratownikami. Znajdują się tu trzy bary, wypożyczalnia parasoli, leżaków i rowerów wodnych oraz dostęp do rampy. 

9. Platja de la Bassa Rodona

To główna plaża gejowska w mieście. Zlokalizowana w części centralnej wybrzeża Sitges. Bardzo ruchliwe i uczęszczane miejsce. Plaża liczy 285 metrów długości i około 18 metrów szerokości. Oprócz leżaków, parasoli i rowerów wodnych można także wypożyczyć kajaki. 

 

Plaża San Sebastian - Sitges

 

Chociaż Sitges znane jest jako "miasto gejowskie", bardzo otwarte i tolerancyjne z przyjazną atmosferą dla par homoseksualnych, przyciąga różny rodzaj turystów, z różnorodnymi gustami i upodobaniami. Jednym słowem - każdy znajdzie coś dla siebie decydując się na wakacje w Sitges

10. Platja dels Balmins

Zatoka Cala Balmins, Sitges

 

To plaża usytuowana na wschód od kościoła (około 15 minut spacerkiem) za trzema skalistymi zatoczkami. Balmins liczy 240 metrów długości i 20 metrów szerokości . Jest miejscem chętnie wybieranym przez turystów. Znajduje się tu niewielka restauracja oraz podstawowa infrastruktura włącznie z natryskami.

Dużym atutem tej plaży jest to, że ma zielone wzgórza zamiast wysokich hoteli za plecami. To plaża dla naturystów. Więc nie zapomnijcie zostawić swojego stroju kąpielowego w domu!  Jeśli jednak macie opory ze zdjęciem bikini to nie martwcie się, znajdzie się i dla was miejsce na plażach w Sitges. 

11. Platja d'Aiguadolç

Platja d'Aiguadolç (tę nazwę można przetłumaczyć jako "plaża ze słodką wodą"), znajduje się z tyłu przystani Sitges. Usytuowana jest niedaleko plaży Balmins (15 minut spacerkiem). To niezwykle malownicze i urocze miejsce. Ponieważ wokół nie widać betonowych dzielnic i hoteli możemy zrelaksować się na łonie natury. 

Platja d'Aiguadolç to plaża dla rodzin, bardzo dobrze wyposażona: ratownik, rampy, parasole, rowery wodne i dogodny parking. Ma aż 145 metrów długości i 20 metrów szerokości. W sezonie letnim, chociaż plaża zapełnia się, jednak atmosfera jest bardzo spokojna. Nigdy nie ma tu tłumów jak się to zdarza na innych plażach. Miejsce, które polubili nudyści. Co nie znaczy, że turyści w strojach kąpielowych nie są mile widziani. 

12. Platja de Garraf

Plaża Garraf, Sitges

Do plaży Garraf jest bardzo wygodny dojazd zarówno samochodem jak i pociągiem. Znajduje się w miasteczku o tej samej nazwie. To miejsce bardzo przytulne i spokojne, w sam raz na odpoczynek i relaks. W tej okolicy charakterystyczne są urocze domki przy plaży pomalowane na biały i zielony kolor, które pamiętają lata dwudzieste. Mamy do dyspozycji wybrzeże z białym piaskiem liczące 380 metrów długości i  28 metrów szerokości. To idealne miejsca na spędzenie rodzinnych wakacji.

Plaża dysponuje podstawową infrastrukturą i wyposażeniem. Są tu bary, można wypożyczyć leżaki, parasole, rowery wodne, kajaki. Jest dostęp do rampy. Plaża jest strzeżona. 

13. Les Botigues

Plaża Les Botigues, Sitges

Les Botigues to bardzo długa plaża (1415 metrów długości i 100 metrów szerokości) z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Można tu dostać się też pociągiem. Wystarczy wysiąść na stacji kolejowej w Castelldefels, którą nazywa się często ‘Platja de Castelldefels’.

14. Cala Ginesta

Ginesta Cove to jedna z plaż Sitges z najtrudniejszym dostępem. Można się tam dostać tylko od przystani i portu. To niewielka plażyczka i bardzo ekskluzywna. Ma do dyspozycji zarówno leżaki jak i parasole. Jest też tu bar. Naturalne położenie w otoczeniu klifów robi niesamowite wrażenie i nadaje miejscu atrakcyjności.

15. Cala Morisca

Morisca Cove to malutka plażyczka dla nudystów, usytuowana pomiędzy klifami w pobliżu Garraf. Można tam dostać się jadąc samochodem drogą z Sitges do Garraf. Morisca ma 140 metrów długości i 50 metrów szerokości. Na plaży jest wypożyczalnia leżaków oraz dostęp do natrysków. 

16. Platja de l'Home Mort

Cala de l'Home Mort, Zatoka l'Home Mort

 

To kolejna mała plażyczka dla nudystów popularna też wśród osób homoseksualnych. Znajduje się za skałami, obok klubu nocnego l'Atlàntida. W przeciwieństwie do innych plaż ta nie ma piasku ale żwir.

W rzeczywistości składa się tak naprawdę z dwóch części: Home Mort oraz Platja de Roses (165 metrów długości oraz średnio 10 metrów szerokości). Nie ma łatwego dostępu do plaży ponieważ jest otoczona klifami. Znajdziecie tu plażowy bar, można wypożyczyć leżaki. 

 

Sitges - Mort, plaża dla nudystów

17. Platja Desenrocada

Plaża bardzo podobna do Platja de l’Home Mort i znajduje się zaraz za nią. Ma 90 metrów długości oraz 15 metrów szerokości.  

Wskazówki jak zaplanować wakacje w Sitges 

Sitges - Plaża San Sebastià

 

Sierpień jest miesiącem, w którym do nadmorskich kurortów przyjeżdża najwięcej turystów. To ulubiony miesiąc urlopowy zarówno dla Hiszpanów jak i dla Francuzów. Aby znaleźć najlepsze oferty wynajmu domów w Sitges, proponujemy rezerwację ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli chodzi o tak popularne miesiące jak lipiec i sierpień. 

 

Miasto Sitges

 

Jeśli nie lubisz zapełnionych plaż i tłumów na promenadach, zaplanuj urlop w innym terminie. Poza sezonem w Sitges jest przyjemnie, nie ma upałów, a można także cieszyć się ładną pogodą. Można korzystać z uroków plaży, a jednocześnie nie ma skwaru i pozwala to na zwiedzanie miasta, urządzanie wycieczek i poznanie okolic.

Mapa