Sewilla: niesamowita Feria de Abril!

Jeszcze nie ucichło brzmienie bębnów i trąbki towarzyszące obchodom Wielkiego Tygodnia, a ulice Sewilli już przygotowują się na kolejne spektakularne wydarzenie: kwietniowy jarmark Feria de Abril.

Feria de Abril to coś więcej niż kolejna fiesta w kalendarzu miasta. Na przestrzeni lat z lokalnego jarmarku (dedykowanego rolnikom i hodowcom bydła) przekształciła się w wydarzenie o międzynarodowej renomie. Dzisiejsze targi są głęboko zakorzenione w tożsamości miasta i mogą być doskonałą okazją, by zrozumieć tradycję oraz styl życia mieszkańców Andaluzji. Wiosenna wycieczka do Sewilli to świetny moment na odkrycie magii kwietniowego jarmarku!

Czym jest słynna Feria?

przejazd koni podczas Feria de Abril, Sewilla
Początki ferii sięgają 1846 roku, kiedy dwaj przedsiębiorcy, Narciso Bonaplata i José María de Ybarra (co ciekawe, żaden nie pochodził z Sewilli) wystąpili do Rady Miejskiej z propozycją zorganizowania targów rolniczych w mieście. 

Feria de Abril - kwietniowy jarmark w Sewilli

Pierwsza feria miała miejsce 18 kwietnia następnego roku i okazała się ogromnym sukcesem; zaraz po jej zakończeniu kupcy już prosili radę o większy nadzór policji w kolejnym roku, gdyż tłumy ludzi, muzyka i tańce utrudniały handel i przeprowadzanie negocjacji. 

Feria de Abril - Sewilla, Andaluzja

Na przestrzeni lat rozrywka stała się głównym tematem tego wydarzenia, przyciągając wiosną do Sewilli tysiące ludzi spragnionych zabawy i radości. Miasto starannie przygotowuje się na ferię, dekorując ulice i oferując uczestnikom imponujące widowisko. Kobiety ubierają strojne suknie z falbanami, we włosy wpinają grzebienie z kwiatami; równie eleganccy mężczyźni zakładają tradycyjne stroje tzw. traje corto. Ulice wypełniają się pięknie ozdobionymi bryczkami i końmi, którym również nie można odmówić gracji. Atmosfera radości i zabawy namacalna jest na każdym rogu (i oczywiście, w każdym namiocie). Mieszkańcy miasta przez cały rok czekają na ten wyjątkowy tydzień jarmarku.

Gdzie i kiedy?

Feria de Abril - Sewilla- wejście główne

Unikatową atmosferę jarmarku można poczuć w całej Sewilli, jednak najważniejsze obchody i świętowanie mają miejsce, od roku 1973, na Recinto Ferial, obszarze o powierzchni ponad ponad 500 000 metrów kwadratowych, w okolicy Los Remedios. Osobom odwiedzającym w tym czasie Sewillę polecamy spędzenie czasu wśród namiotów jarmarku, by poznać lokalne tradycje i doskonale się pobawić, jak również wybranie się na spacer po Starym Mieście, które zachwyca niepowtarzalnym pięknem i klimatem. 

Sewilla- Feria de Abril - Recinto Ferial

Teren "Recinto" został tak zaprojektowany, by móc pomieścić ogromną ilość uczestników i ponad tysiąc ulicznych namiotów casetas, stanowiących serce imprezy. Casetas należą do lokalnych instytucji, organizacji, spółek handlowych, rodzin, grup znajomych czy sąsiadów. Ich konstrukcja jest zainspirowana dawnymi stajniami używanymi do przechowywania zwierząt podczas pierwszych edycji targów. Tradycyjne tańce sevillanas prawie nie ustają, a w odzyskaniu energii pomagają uczestnikom smaczne lokalne dania. Miejsce, na którym odbywa się jarmark, przekształca się w prawdziwe "miasto w mieście", tworzone przez ponad tysiąc stanowisk rozstawionych wzdłuż 15 ulic. 

Feria de Abril  w Sewilli

W przeciwieństwie do innych andaluzyjskich ferii ( jak na przykład Feria de Málaga), dostęp do namiotów jest w większości przypadków ograniczony tylko do członków danej organizacji. grupy znajomych czy rodziny i ich zaproszonych gości. Jeżeli nie macie szczęścia przynależeć do jednej z tych społeczności, nie ma się czym martwić! Możecie cieszyć się niesamowitą atmosferą oferowaną przez 16 namiotów publicznych, rozmieszczonych na terenie całego jarmarku. Tutaj również spędzicie niezapomniane chwile pełne radości i zabawy, a może nawet poznacie kogoś z lokalnych mieszkańców, kto zaprosi Was do odwiedzenia prywatnej caseta

Caseta na kwietniowym jarmarku w Sewilli

W zależności od roku, feria zaczyna się jeden lub dwa tygodnie po zakończeniu Wielkanocy. Oficjalnej inauguracji imprezy towarzyszy tradycyjna ceremonia Alumbrado, czyli iluminacja świetlna bramy wejściowej, która ma miejsce w niedzielę późnym wieczorem. Około godziny 22 burmistrz miasta naciska przełącznik, zapalając tym samym ponad 22 tysiące żarówek ozdabiających bramę. Od tego momentu przez część dni nic nie będzie w stanie powstrzymać doskonałej zabawy!

Jak przeżyć Kwietniowy Jarmark w Sewilli - porady i informacje

Uczestniczki ferii w Sewilli w namiocie caseta

Pomimo międzynarodowej sławy i wielkiej gościnności mieszkańców Sewilli, feria wciąż pozostaje lokalną imprezą andaluzyjską. Jeśli więc chcecie przeżyć ją w tradycyjny sposób, zostawimy Wam kilka wskazówek, jak bawić się jak miejscowi. 

Jak się ubrać?

Feria de Abril - Sewilla, tradycyjne stroje

Kwietniowe targi to najlepsza okazja, by założyć tradycyjny strój flamenco. W otoczeniu Recinto zauważycie, że większość kobiet ubrana jest w kolorowe suknie z falbanami. Natomiast traje corto (krótka marynarka, biała koszula, kapelusz, spodnie i skórzane buty) to tradycyjny stój noszony przez panów. Oczywiście nie musicie kupować strojnej sukni czy typowego stroju, by wziąć udział w świętowaniu. Aby poczuć ducha Ferii de Abril wystarczy wpiąć we włosy kwiat czy wziąć w rękę wachlarz. 

Feria de Abril w Sewilli, tradycyjny męski strój

Pamiętajcie jednak o założeniu wygodnych butów, bo czeka Was kilka godzin na nogach, spacery i tańce! 

Feria de Abril - Sewilla, tradycyjne suknie flamenco

Ogólnie nie ma jednego narzuconego stroju i sposobu ubierania podczas targów, ale biorąc pod uwagę, jak ważne jest to święto dla mieszkańców Sewilli, pamiętajmy o zachowaniu pewnych norm. Mężczyźni ubierają jasny strój w ciągu dnia i ciemny wieczorową porą, zaś kobiety zawsze stroją się bardziej w nocy niż w dzień.  

Nie zapomnijmy również, że w kwietniu (lub maju) temperatury w Sewilli mogą być już dość wysokie.

Jedzenie i napoje 

Feria de Abril w Sewilli, jedzenie

Zapewne domyślacie się, że gastronomia odgrywa ważną rolę podczas świętowania kwietniowego jarmarku w Sewilli. Począwszy od tradycji serwowania ryb w dniu iluminacji, jedzenie i picie symbolizują dawne zwyczaje i łączą rodziny i przyjaciół. Wszystkie namioty oferują typowo andaluzyjskie dania - degustujcie je i dzielcie się nimi z przyjaciółmi (tak starymi jak i dopiero poznanymi!). Z listy oferowanych napoi musimy wyróżnić rebujito, drink typowy dla ferii, który składa się z odświeżającej mieszanki wina i cytrynowego napoju gazowanego oraz lodu.

Kiedy iść?

obchody Ferii de Abril w Sewilli
 
Impreza jest niemal nieprzerwana i każdy moment jest dobry, by wybrać się na świętowanie. Muzykę i ludzi na ulicy znajdziecie przez prawie cały dzień i noc, zarówno w centrum jak i na Recinto. Oczywiście najbardziej tłoczno i gwarnie będzie podczas iluminacji rozpoczynającej imprezę oraz pięknego pokazu fajerwerków, który stanowi zakończenie jarmarku. 

Feria de Abril - zabawa i tańce

Każdego dnia el Recinto zaczyna się ożywiać od godziny 14:00, kiedy namioty zaczynają serwować posiłki i napoje, po kilku godzinach odpoczynku. Do godziny 20:00 możemy podziwiać parady koni i przejazdy bryczek. Po tej godzinie powozy przestają się przemieszczać, natomiast na ulicach obserwujemy zbierające się grupy młodzieży. 

Dzieci

Feria de Abril - dzieci podczas obchodów
 
Pomimo pokaźnych rozmiarów tej uroczystości, targi są także wydarzeniem dla dzieci. Najmłodszym na pewno spodobają się kolorowe stroje, suknie z falbanami, ozdobione powozy konne, tańce sevillanas, wesoła muzyka i inne elementy ferii. Wiele atrakcji czeka na nie na ulicy Calle del Infierno, obszarze   zlokalizowanym tuż przy głównych namiotach na Recinto, gdzie organizowane są liczne zabawy i występy dla dzieci. 

Feria de Abril w Sewilli, atrakcje dla dzieci

Utworzony został nawet specjalny serwis dla dzieci zagubionych; namiot znany pod nazwą Caseta de Niños Perdidos, zlokalizowany przy ulicy Gitanillo de Triana, numer telefonu: +34 954 459 189.

Transport

Feria de Abril - kwietniowe targi w Sewilli
 
Korzystanie z transportu publicznego jest praktycznie nieuniknione, chyba że chcecie denerwować się korkami i brakiem miejsc parkingowych. Możecie wybrać autobusy, metro oraz taksówki.

Autobus: Kursuje specjalna linia do miejsca docelowego, El Recinto Ferial, działająca w godzinach 12:00 do 7:00 bez przerwy (cena biletu: 1,60 €). Odjeżdża z przystanku "Prado de San Sebastián", znajdującego się przy dworcu autobusowym.

Można również dotrzeć na miejsce imprezy wybierając jedną z linii miejskich: C1, C2, 3, 5, 6, 10, 11, 15, 16, 20, 21 , 22, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 34, 37, 38A, 41, 52. (również są to godziny 12:00- 07:00). Pełną informację o trasach i cenach uzyskacie na oficjalnej stronie firmy transportowej w Sewilli.

Metro: Na miejsce dotrzecie także linią n.1 (w kierunku: "Ciudad Expo - Olivar de Quintos"). Przystanki zlokalizowane niedaleko głównej bramy wejściowej to: "Blas Infante", "Parque de los Príncipes" oraz "Plaza de Cuba". Metro również kursuje przez całą noc. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie metra.

Feria de Abril jest doskonałą okazją, by poznać południowe zwyczaje i tradycje. Do andaluzyjskiej stolicy naprawdę łatwo można dotrzeć. Szybka linia pociągów AVE łączy Sewillę z Madrytem, Barceloną czy Walencją. Najpopularniejsze tanie linie lotnicze gwarantują codzienne loty z głównych miast europejskich na lotnisko w Sewilli lub do sąsiedniego miasteczka Jerez de la Frontera. Warto skorzystać z okazji i wynająć apartament w prowincji Sewilla, by stąd rozpocząć odkrywanie niezwykłej Andaluzji.