Suknie Flamenco - królowe Ferii w Maladze

Przygotowania do Ferii: Wybieranie Sukni Flamenco

Na świecie jest tylko kilka stroi rozpoznawalnych tak łatwo jak andaluzyjskie suknie flamenco. Te typowe dla hiszpańskich festiwali stroje przez lata zyskały rzesze wielbicieli poza Andaluzją, na stałe moszcząc sobie miejsce nawet w mocno konkurenycjnym świecie wysokiej mody.

Jeśli planujecie wakacje w tym najcieplejszym z hiszpańskich rejonów, prawdopodobnie wpadliście już na informację o słynnej Feria de Malaga. Święto Malagi odbywa się co roku w połowie sierpnia i trwa aż tydzień, przez wielu uważane jest za jedną z największych imprez ulicznych w roku. Co ma wspólnego kolorowa suknia i największa potańcówka w południowej części Hiszpanii?

Jakie były początki?

Suknie Flamenko, Malaga

Ekstrawagancka sukienka flamenco, znana w Hiszpanii jako "traje de flamenco” (suknia flamenco), "traje de Sevillana” (suknia sewillijska), "traje de gitana” (suknia cygańska) i rzadziej "traje de guitarra” (suknia gitarowa), podobno swoje początki miała w Sewilli.

W połowie XIX wieku na wielu jarmarkach rolniczych odbywających się w Sewilli i okolicy, cygańskie żony rolników zaczęły pojawiać się w ręcznie robionych, kolorowych sukniach. Stroje wykonywane były ze starych, nie nadającyh się do użytku ubrań, dekorowanych mnóstwem plis i falbanek, co miało nadać zwykłym, zużytym już materiałom szyku i elegancji.

Suknie Flamenko, Malaga

Podczas Iberoamerykańskiej wystawy w Sewilli odbywającej się w 1929 roku, członkowie i przedstawiciele wyższych sfer uczestniczyli w tym wydarzeniu nosząc tradycyjne 'traje de Sevillana' (wymawia się jako "trahe"), tym samym, sukienki otrzymały pierwsze oficjalne uznanie "na salonach".

Od tego czasu popularność tych sukni zaczęła rosnąć także poza granicami regionu, stając się w wyróżniajacym elementem kultury Andaluzji. Zachowując swoje najbardziej typowe cechy (dopasowanie, krój, akcesoria) suknie te towarzyszyły rozwojowi tradycji flamenco, przyczyniając się do jej rozpoznawalności na arenie międzynarodowej.

Suknie Flamenko

Z biegiem lat krój i styl sukni ulegały postępującym zmianom. Nowe trendy zostawiały ślad tak w ogólnym wyglądzie stroju, jak w drobnych detalach. Bardzo często rezygnowano z tradycyji, kierując się wpływami ówcześnie panującej mody. Dobrym przykładem jeste pojawienie się w latach 60 spódniczki mini. Trend był tak silny, że szybko popularne stały się sukienki flamenco do kolan, które spotyka się do dnia dzisiejszego.

Style i akcesoria

Suknie Flamenko

Dziś wybierać można spośród różnych wykrojów i wzorów, spośród sukien długich i krótkich, z rękawem lub bez, jednolitych lub w tradycyjne duże grochy (to ten najstarszy i najbardziej popularny wzór). Nie wszyscy wiedzą, że istnieje także opcja stroju w bardziej męskim wydaniu, składająca się z krótkiej marynarki, spodni z wysokim stanem, paska i kapelusza, którą najcześciej można zobaczyć podczas ferii w Jerez de la Frontera. 

Suknie Flamenko, sklepViva La Feria, Malaga

Suknie flamenco noszone są głównie podczas różnorodnych andaluzyjskich świąt: ferii w Maladze i w Sewilli, "romerii" - pielgrzymek i uroczystości religijnych oraz w czasie specjalnych okazji, np. konkursów piękności czy pokazów mody.

Są oczywiście używane podczas pokazów flamenco, ale warto zwrócić uwagę, że stroje taneczne są specjalnie adaptowane. Dodawany jest tren (bata), który ma podkreślać idealne ruchy tancerek (bailaoras).

Suknie Flamenko

Mimo popularności sukni flamenco i świetnie rozwijającej się branży tekstylnej, znaczna liczba klientów ciągle woli aby ich stroje były wykonane ręcznie. Wykonanie sukni trwa od trzech do czterech dni i co ciekawe w wielu przypadkach okazuje się sporo tańsze od zakupu gotowego stroju. Ceny nowej sukni mogą oscylować w granicach od 100€ do 1000€ w zależności od materiału, projektu i jakości. Jeśli mamy do czynienia ze znanym krawcem bez problemu wyjdziemy poza górne widełki 1000€.

Suknie Flamenko, sklep Rosapeula, Malaga

Oprócz kosztu sukni, do całego zestawu należy doliczyć niezbędne akcesoria, czyli: the “mantón de manila” (szal z frędzlami, którego nazwa pochodzi od portu w Manili, zazwyczaj satynowy lub jedwabny, ozdobiony kwiatami lub ptakami), peineta (dekoracyjny grzebień wpinany we włosy zebrane w klasyczny kok), buty (zawsze na niewielkim obcasie), kolczyki (najbardziej popularne to te ogrągłe), broszki, bransoletki i naszyjniki.

Akcesoria

Suknię można wypożyczyć, ale dobrym pomysłem jest poszukanie tej wymarzonej na kwitnącym rynku odzieży używanej. Jeśli chciałybyście uczestniczyć w ferii w andaluzyjskim stylu, to bez problemu znajdziecie opcję na każdą kieszeń w jednym z wielu sklepów poświęconych tylko i wyłącznie tym strojom. Cała ich masa znajduje się w historycznym centrum Malagi.

Suknie Flamenko, sklep Viva La Feria, Malaga

Bardzo dziękujemy sklepom Viva La Feria i Rosapeula (Malaga, Hiszpania) za współpracę przy realizacji artykułu.