Najciekawsze atrakcje i miejsca w Santa Pola

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Costa Blanca, znajduje się Santa Pola, wymarzone miejsce na wakacje, tutaj można odpocząć ciesząc się śródziemnomorskim słońcem. To raczej spokojniejszy odcinek wybrzeża, ale oferuje wiele miejsc do zwiedzania, szeroki wachlarz atrakcji bez względu na wiek.

Wideo o Santa Pola

Szukasz oazy spokoju, aby zrelaksować się, a może marzysz o dużej dawce adrenaliny? Ten nadmorski kurort ma przygotowaną propozycję dla każdego. Oto atrakcje i najciekawsze miejsca do zwiedzania w Santa Pola!

Zrelaksuj się na jednej z lokalnych plaż

Plaża z Santa Pola

Santa Pola to raj dla plażowiczów; długie odcinki białego piasku, urozmaicone bardziej kameralnymi, malowniczymi zatoczkami. Wiele z tych plaż znajduje się nieopodal centrum miasta, a więc nie musicie poruszać się żadnym środkiem transportu, spacerkiem dotrzecie ze swojego apartamentu w Santa Pola jeśli chcecie spędzić dzień wylegując się na słońcu i korzystając z kąpieli morskich.

Plaża, na którą warto się wybrać to Playa Levante, wyróżniona Błękitną Flagą. Tutaj możecie odpocząć korzystając ze wszystkich udogodnień jakie daje plaża uznana za komfortową i świetnie wyposażoną. Kolejnym miejscem gdzie polecamy spędzić słoneczny dzień jest Playa de Varadero, znajdująca się w bardziej zurbanizowanej wschodniej części Santa Pola. To dwa idealne miejsca na rodzinny odpoczynek w promieniach słońca, na ciepłym piasku ciesząc się morską bryzą wybrzeża Costa Blanca.

Plaża w Santa Pola

Jeśli wolicie spokojniejsze miejsca, mniej zatłoczone, mające swojski klimat to warto wybrać się na Playa de la Ermita, Playa de la Gola, czy do zatoczek Calas del Cuartel oraz Calas de L'Aljub, one powinny znaleźć się na waszej liście. Inne z plaż, o których warto wspomnieć to Gran Playa, Playa Lisa, Playa Tamarit, Playa del Pinet i zatoczka Calas Santiago Bernabeu.

Sporty wodne, sporty wodne, sporty wodne!

Kitesurfing w Santa Pola

Santa Pola to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych. Tutejsze plaże oferują idealne warunki do uprawiania tego typu dyscypliny. Zarówno warunki pogodowe jak i infrastruktura plaż sprzyjają uprawianiu windsurfingu i kitesurfingu. To właśnie w Santa Pola rozgrywane są mistrzostwa świata w windsurfingu. Wzdłuż tutejszego wybrzeża  podczas waszych wakacji na Costa Blanca często będziecie mieli szansę obserwowania miłośników sportów wodnych, a nawet sami spróbować swoich sił.  

Windsurfing w Santa Pola

Najlepsze plaże do uprawiania windsurfing w Santa Pola to Gran Playa, Playa Lisa, Playa Tamarit oraz Playa de la Gola. Co więcej, w pobliżu tych plaż znajdziecie kluby i ośrodki sportowe gdzie będziecie mogli wypożyczyć sprzęt oraz zapisać się na zajęcia z windsurfingu lub kitesurfingu. Inne propozycje uprawiania sportów wodnych w Santa Pola to żeglarstwo, paddle boarding, kajaki, nurkowanie z akwalungiem oraz nurkowanie z fajką..

Poznaj słynne, solne pola w Santa Pola

Solniska w Santa Pola - Torre de Tamarit

Na zachód od Santa Pola, znajdują się Salinas de Santa Pola (solniska w Santa Pola) zostały one objęte ochroną jako rezerwaty przyrody i jest to strefa gdzie znajduje schronienie liczne w tych okolicach dzikie ptactwo. Salinas zajmują  2,496 hektarów powierzchni, eksploatacja soli zaczęła się w nich już w XIV wieku. Nadal pozyskuje się tutaj sól, która następnie używana jest do różnych celów. W rezerwacie znajduje się Museo de la Sal (Muzeum Soli) gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o procesie wydobywania soli i jej historii. Ogromne "góry lodowe" soli przypominają nam, że jesteśmy w Santa Pola, w solnym królestwie.

flamingi na solniskach w Santa Pola

Salinas to doskonałe miejsce na odpoczynek i spędzenie dnia z dziećmi na łonie natury. Jest tutaj kilka szlaków spacerowych prowadzących przez park, pozwalających obserwować unikalną, niezwykle interesującą oraz zróżnicowaną florę i faunę. Niezaprzeczalnymi gwiazdami solnego rezerwatu są zamieszkujące je flamingi. Te eleganckie ptaki z różowymi upierzeniem, prezentują się spektakularnie.  Nie zapomnijcie zabrać ze sobą lornetki, dzięki której będziecie mogli obserwować wiele innych gatunków ptaków w ich naturalnym środowisku. 

Odwiedź zamek/twierdzę

Santa Pola zamek/forteca

W centrum Santa Pola na Plaza de la Glorieta znajduje się zamek/twierdza. Jedna z tutejszych atrakcji, której nie możecie pominąć. To zabytek o dużym znaczeniu kulturalnym i historycznym w prowincji Alicante (Bien de Interés Cultural). Budowla powstała w XVI wieku, to doskonały przykład dobrze zachowanej, renesansowej architektury wojskowej. Głównym zadaniem zamku była ochrona miejscowych marynarzy przed częstymi atakami piratów. 

Santa Pola zamek/twierdza

Obecnie zamek jest wykorzystywany jako centrum kulturalne, organizowane są tu eventy i różnego rodzaju wydarzenia. To także siedziba Museo del Mar (Muzeum Morza). Do twierdzy Santa Pola można wejść przez bramę prowadzącą do dużego patio zwanego Patio de Armas. Na pewno skorzystasz z okazji, aby wypić kieliszek wina i przekąsić coś siedząc na tętniącym życiem Plaza de la Glorieta, mając przed sobą spektakularny widok na zamczysko. 

Baw się dobrze w Pola Park

Wszyscy wiedza, że dobra zabawa w Santa Pola nie jest możliwa bez odwiedzenia Pola Park. To park rozrywki o powierzchni 24000 m2 i 30 atrakcjami takimi jak: zjeżdżalnie, różnego typu karuzele, statek piracki, gokarty, minigolf i wiele więcej. Pola Park oferuje atrakcje dla wszystkich grup wiekowych i jest to zaledwie rzut kamieniem od ścisłego centrum miasta.  Nie musisz pakować przekąsek, na terenie parku jest wiele miejsc gdzie możesz zatrzymać się na jedzenie. 

Pola Park to idealne miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi, z przystępnymi cenami zaczynającymi się już od 3€ za atrakcję. Polecamy odwiedzenie strony internetowej Pola Park, aby sprawdzić godziny otwarcia.

Zobacz podwodny świat w miejskim akwarium

Inna świetną opcją na rodzinne zwiedzanie jest wizyta w Acuario Municipal de Santa Pola (Miejskim Akwarium Santa Pola) to największy tego typu obiekt ze słoną wodą w regionie. Akwarium służy zarówno celom edukacyjnym jak i badawczym. Ma za zadanie umożliwienie mieszkańcom i turystom poznanie lokalnego życia morskiego, a także odzyskiwanie chronionych gatunków i nadzór nad nimi. 9 dużych akwariów wypełnionych jest ciekawymi gatunkami występującymi w większości w tej części wybrzeża. Ryby i inni mieszkańcy podwodnego świata pokazane są w ich naturalnych siedliskach. Wizyta w akwarium to niesamowite doświadczenie, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Wybierz się statkiem na wyspę Tabarca

Na Isla Tabarca (wyspa Tabarca) najbliżej jest właśnie z Santa Pola, te dwa miejsca dzieli zaledwie 9 kilometrów. Isla Tabarca to najmniejsza wyspa w Hiszpanii. Jest ona zamieszkana przez cały rok. Populacja tej wyspy wynosi zaledwie 80 osób, jednak w miesiącach letnich jest tu, zdecydowanie większy ruch. Przybywają statki z turystami pragnącymi zwiedzić tę niezwykle interesującą wysepkę. To właśnie turystyka jest głównych źródłem jej dochodów. 

Historia Tabarca brzmi jak powieść przygodowa z piratami w roli głównej. To właśnie rozbójnicy, wilki morskie szukali na wyspie przez setki lat schronienia. Tak było do XVIII wieku. Około 1760 r., tunezyjscy żeglarze z miasta o tej samej nazwie dostali się tu jako rozbitkowie i ostatecznie zdecydowali się osiedlić na Isla Tabarca. Król Karol III podjął decyzję o bardziej zdecydowanych działaniach przeciw piratom, kazał umocnić wyspę Tabarca budując mur obronny, jego pozostałości można jeszcze dziś zobaczyć.  

W dzisiejszych czasach nie musisz już obawiać się piratów jeśli chcesz odwiedzić wyspę Tabarca. W Santa Pola jest kilka firm transportowych, które zabiorą was na wyspę. Jedną z nich jest Tabarbus, która organizuje wycieczki łodzią motorową na wyspę. Podróż trwa nie dłużej niż 15 minut!

Po przybyciu na Tabarca od razu zauważysz, że roślinność wyspy jest pustynna. To chronione ekologicznie miejsce, które zostało uznane za morski rezerwat przyrody o nazwie Reserva Marina de la Isla de Tabarca i jest prawdziwym sanktuarium ptactwa. Nie zapomnij zabrać ze sobą sprzętu do nurkowania, ponieważ żwirowe plaże i malownicze małe zatoczki tworzą idealne miejsce do uprawiania tego typu sportu. 

Ciesz się widokami z Latarni Morskiej w Santa Pola

W północno-wschodniej części Santa Pola znajduje się Faro de Santa Pola (latarnia morska w Santa Pola) w przepięknym otoczeniu natury, ze wspaniałymi widokami na Morze Śródziemne i Wyspę Tabarca. Jest to świetne miejsce do założenia butów turystycznych i zwiedzania wybrzeża pieszo lub na rowerze, spędzenie dnia rodzinnie na łonie natury. Sporadycznie będziesz widział paralotniarzy i uprawiających parasailing ( spadochron ciągnięty przez motorówkę) przelatujących nad waszymi głowami. Weź ze sobą jedzenie i napoje, ponieważ w pobliżu nie ma restauracji ani sklepów.

Santa Pola to miejsce, które oferuje nieskończone możliwości, aby w pełni cieszyć się wakacjami. Z piękną przyrodą, wygodnymi plażami, parkiem rozrywki i mnóstwem możliwości uprawiania sportów wodnych, nie zapominając o salinas. Zatrzymaj się w Santa Pola, aby spędzić wyjątkowe wakacje na Costa Blanca. 

Mapa