5 fantastycznych wycieczek z Roses na Costa Brava

Region Girony - prowincji w północno-wschodniej Hiszpanii to wprost wymarzone miejsce na wakacje. Dogodna lokalizacja, łatwa komunikacja, bliskość atrakcyjnych dużych ośrodków turystycznych i Francja po sąsiedzku.  

Nie ma możliwości, aby się nudzić. Ciekawych miejsc i opcji spędzenia niezapomnianego urlopu jest naprawdę wiele, włącznie z wycieczką do Francji.

 Plaża w Roses

200 kilometrów wybrzeża Costa Brava to nie tylko plaże, ale wiele ciekawych miejsc, gdzie można spędzić czas aktywnie oraz śliczne miasteczka kuszące śródziemnomorskim klimatem i urokiem. Jedną z takich katalońskich perełek jest Roses.

Jeśli wynajmiemy nocleg w Roses to może być świetna baza wypadowa, aby poznać lepiej region. Nie musimy siedzieć w jednym miejscu. Zaproponuję kilka kierunków gdzie możemy urządzić wycieczki po okolicy. 

1. Roses, Girona, Costa Brava, Hiszpania

Jeśli już zakwaterujemy się w jednym z hoteli czy apartamentów wakacyjnych i w końcu rozłożymy przewodniki turystyczne warto zacząć naszą przygodę od zwiedzania samego Roses.

Ta nadmorska miejscowość ma wiele piaszczystych plaż ukrytych między malowniczymi zatoczkami. Te miejsca aż się proszą, żeby je sfotografować. Tam powinniśmy skierować nasze pierwsze kroki!

Okolice nabrzeża to miejsce gdzie znajdziemy bary, restauracje, sklepy, centra rozrywki, które czekają na żądnego wrażeń turystę. Tylko od nas zależy z jakiej oferty skorzystamy i jakie danie lokalnej kuchni zamówimy na kolację.

Latarnia morska w Roses

2. Poznaj historię i dziedzictwo Roses (Costa Brava)

Miasteczko ma bogatą historię i od jej poznania proponowałabym zacząć nasz rekonesans Roses.  Osada było kolonią grecką od VIII wieku p.n.e. Jest kilka zabytkowych miejsc, starożytnych ruin, które poruszą naszą wyobraźnię.

Doskonała lokalizacja miasta narzuciła mu rolę obronną. Roses było starożytną twierdzą mającą dać ochronę wybrzeżu przed najeźdźcami, piratami. Dlatego też okolica obfituje w zamki warowne, strażnice. W XV wieku miasto zostało otoczone murem obronnym.

Jednym z najokazalszych zamków, które warto zobaczyć jest La Ciutadella (zdjęcie poniżej), zbudowana w 1543 roku. W tym historycznym miejscu znajdują się pozostałości "Rhode" oryginalnej greckiej osady, która dała początek Roses.

Roses -  La Ciutadella

 3. Parki narodowe w okolicach Roses czekają na odkrycie

Jeśli  zwiedzanie ruin i starożytnych wykopalisk to nie jest propozycja dla Ciebie, to odpoczynek połączony z obserwacją natury raczej jest w stanie skusić każdego turystę. Spacer w parku narodowym  Aiguamolls de l´Empordáand Cap de Creus to szansa na relaks, wyciszenie, a także odkrycie  flory i fauny często dla nas egzotycznej. Występuje tam wiele rzadkich gatunków drzew i ptaków.

Parki narodowe to dobra propozycja dla niespokojnych dusz, które lubią przemieszczać się, zamiast wylegiwać na plaży. Różnorodność rezerwatów przyrody i ich bogactwo powoduje, że każdy znajdzie szlak dla siebie.

Aiguamolls Natural Park

Ścieżki spacerowe są dobrze oznakowane. Wystarczy włożyć wygodne buty, lekką odzież i kapelusz chroniący przed słońcem. Ze względu na stopień trudności nie wszystkie szlaki nadają się na wyprawę z małymi dziećmi.

4. Propozycje sportowe w Roses!

Roses kojarzy się przede wszystkim z uprawianiem sportów wodnych. Trudno się dziwić bo okoliczne plaże i zatoki oferują idealne warunki do przejażdżek motorówką czy też żeglowania. Można też spróbować nart wodnych, nurkowania, surfingu. Wszystko zależy czy potrzebujemy dużej dawki adrenaliny, czy szukamy spokojnego podmuchu wiatru na twarzy.

Scuba diving

Nie lubisz wodnych rozrywek? Szczury lądowe też będą miały co robić. Centrum sportowe zlokalizowane przy Carretera Mas Oliva jest do dyspozycji turystów.  Ma przygotowane boiska zarówno do gry w siatkówkę, koszykówkę, tenisa, badmintona, ping-ponga jak piłkę nożną. Jest też możliwość skorzystania z klubu fitness.

5. Urlop w Hiszpanii i wycieczka do Francji!

To niepowtarzalna okazja, aby przy okazji odwiedzić miasteczka po stronie francuskiej. Skoro wypoczywamy tak blisko granicy możemy mieć dwa w jednym; czyli jeden urlop i dwa kraje. Kilka minut jazdy do N-260, głównej drogi do Portbou i niebawem przekraczamy już granicę.  Po francuskiej stronie musimy zobaczyć Cerbère z niepowtarzalną architekturą. Warto złożyć wizytę w dawnym hotelu  Belvédère du Rayon Vert hotel, wykonanym w stylu art déco przez Léona Baille. Budynek kształtem przypomina statek!

Jeśli nie mamy do dyspozycji samochodu, spokojnie można przemieszczać się środkami komunikacji miejskiej.

Bus 

To tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić Roses. Znajdzie się jeszcze cały wachlarz innych możliwości spędzenie tam urlopu, zupełnie nowych kierunków wypraw. Wszystko zależy od naszych gustów i czasu, którym dysponujemy.