Enoturystyka: Ronda i jej wina

Znawcom wina nie jest obce pojęcie enoturystyka, czyli inaczej mówiąc turystyka winiarska, polegająca na podróżowaniu po regionach związanych z produkcją tego trunku, uprawą winorośli, odwiedzaniu winiarni i poznawaniu kolejnych etapów powstawania wina. Jest to zabawna i oryginalna forma podróżowania, szczególnie jeśli wynajmiemy dom letniskowy w Rondzie i zdecydujemy się spędzić tu kilka niezapomnianych dni.  

Podczas tej wycieczki możecie również podziwiać piękno tego miasta, smakować pyszne potrawy i degustować doskonałe wina produkowane w małych winiarniach ukrytych pośród pięknych ziem Rondy, miejscu pamiętającym czasy Rzymian, Fenicjan i Arabów. Plan idealny na wakacje na Costa del Sol.


Ronda

Grecki bóg wina Bachus także musiał kiedyś odwiedzić te strony, dając początek uprawie winorośli tuż na skraju przepaści, sławnej Tajo de Ronda.

Obiecująco zapowiada się przyszłość enoturystyki regionu, będącej jednym z najmłodszych obszarów winiarskich w kraju, ale mającym ciekawą, bogatą przeszłość. Tym bardzo, że coraz łatwiej wynająć dom na wsi w Rondzie i doświadczyć prawdziwej Hiszpanii. 

Znaleziska archeologiczne znajdującego się tu starożytego rzymskiego miasta Acinipo potwierdzają długoletnią winiarską tradycję. Na bitych w tamtych czasach monetach widnieją pędy winorośli, a produkowane tu wino było wysyłane aż do Rzymu. Acinipo oznaczało “ziemia wina”. W czasach dzisiejszych szlak win Rondy jest jednym z najnowszych hiszpańskich tras winnych, opracowanych przez Acevin (Asociación Española de Ciudades del Vino), które znajdziecie na oficjalnej stronie szlaków winnych Hiszpanii. 

Wina produkowane w tej części Hiszpanii są coraz bardziej cenione, nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Doskonałe wina, a także najwyższej jakości usługi branży enoturystycznej czynią z tych terenów raj dla wszystkich osób szukających nietuzinkowego pomysłu na spędzenie wakacji lub zwyczajnego wypadu na weekend na południe Hiszpanii.

Gotowi, aby odkorkować jedną z tras pełnych niezapomnianych wrażeń? Zaczynamy!

Ronda miasto marzeń

Szukałem wszędzie miasta marzeń, aż w końcu znalazłem Rondę”

Poeta Rainer María Rilke 

acinipo

Bliskość Morza Śródziemnego, wyjątkowy klimat i różnorodność geologiczna czynią wyjątkowymi i niepowtarzalnymi wina produkowane w tym niewielkim regionie, opatrzone chronioną nazwą pochodzenia “Málaga y Sierra de Málaga”.

Wszystkie winiarnie położone są w niedalekim sąsiedztwie miasta Ronda tak więc po zakończonej wycieczce szlakiem wina koniecznie wykorzystajcie okazję, aby zwiedzić to niezwykłe miasto wraz z jego zabytkową starówką, uliczkami i pięknymi budynkami. 

Ronda


Najlepszym momentem na odwiedzanie winnic jest wrzesień. Chociaż każda pora roku ma swój czar i urok, wrzesień jest miesiącem winobrania, kiedy to winnice pełne są robotników zbierających owoc całorocznej pracy, a w winiarniach czuć atmosferę radości ze zbiorów i wyraźny zapach czerwonych owoców.

Ronda jest idealnym miejscem do produkcji wina, książę de Hohenlohe i markez de Griñón nie pomylili się uwzględniając ten region w swoich winiarskich projektach. Podobnie wybrali producenci wina: Juan Manuel Vetas, Frederic Schatz czy Matin Kieninger. 

Ta ziemia musi mieć w sobie coś magicznego, pozwalając na uprawę bardzo zróżnicowanych odmian winorośli. Ciekawe jest, jak na tak niewielkim obszarze geograficznym mogą rosnąć i dawać plony tak różne szczepy jak Merlot, Cabernet, Franc, Pinot Noir, Syrah, Tempranillo czy Garnacha, między innymi.

Szlak Winny

Obecnie Szlak Winny Rondy (Malaga) obejmuje łącznie 21 winnic zlokalizowanych w gminach Ronda i Arriate. Podczas wizyty w tym rejonie zauważycie, że otaczają Was piękne obszary chronionego krajobrazu, takie jak Sierra de Grazalema (pierwszy park narodowy powstały w Andaluzji), Sierra de las Nieves uznany za Rezerwat Biosfery oraz Parque Natural Los Alcornocales.

Ronda wine

Poniżej przedstawiamy Wam kilka propozycji winiarni Rondy, które wzbogaciły swoją linię biznesową i zajęły się też enoturystką, umożliwiając wszystkim zainteresowanym osobom poznanie z bliska cudownego świata wina.

Najlepszym sposobem, aby cieszyć się tym wspaniałym doświadczeniem jest zatrzymanie się w typowym wiejskim domu w okolicy. Domy letniskowe w Maladze znajdują się tylko o niecałą godzinę drogi od winnic, a sam dojazd to czysta przyjemność dla oczu, bo droga z Malagi do Rondy jest niezwykle urokliwa.

Bodegas Chinchilla

Bodegas Chinchilla

Otoczeni naturą i winoroślami, kilka kilometrów od miasta Ronda, w pobliżu starożytnego rzymskiego miasta Acinipo, odnajdziecie tą uroczą, kameralną winiarnię. Jej fasada dumnie prezentuje nazwę, "La Chinchilla", pochodzącą od miejsca, w którym jest zlokalizowana. Miejscowi od zawsze tak właśnie nazywali tą okolicę.

Rodzinna firma założona przez Gemę Alonso i jej męża José María Losantos, jest jedną z najlepiej znanych w regionie Rondy jak i poza nią, i prawdopodobnie jedną z pierwszych winiarni, które otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. Dzięki starannej uprawie winorośli, ogromnemu wkładowi pracy i serca, a także wykorzystaniu technologii w produkcji swoich trunków, Winnica Chinchilla jest wzorcem do naśladowania dla innych andaluzyjskich winiarni.

Bodegas Cinchilla

Wina:

 • Różowe, Białe, Czerwone

W ofercie: 

 • Spacer po winnicach wraz z przedstawieniem wszystkich procesów uprawy winorośli i produkcji wina
 • Degustacja trzech rodzajów wina i dwóch przystawek
 • Szkolenia winiarskie
 • Organizacja imprez okolicznościowych

Kontakt:
Gema Alonso
Teléfono: +34 951 166 033
Teléfono: +34 606 945 937
więcej informacji: http://www.chinchillawine.com/es/    

Jak dojechać?
Cordel del Puerto Alquejigal, s/n
29400 Ronda
Málaga, España
gps: 36°48'50.6"N 5°11'17.5"W

Winiarnia Descalzos Viejos

Descalzos Viejos

Niewątpliwie jest jedną z najbardziej uroczych i najczęściej odwiedzanych winnic Andaluzji, a dodatkowo ma za sobą ciekawą przeszłość. Blisko 500 lat temu znajdował się tu klasztor. Ze względu na oddalenie od miasta, zakon zdecydował sie przenieść do Rondy. Następnie miejsce to zajęli Descalzos Viejos (Kamelici Bosy), którym winnica zawdzięcza nazwę. Oni również wkrótce wynieśli się, nękani wilgocią i trzęsieniami ziemi. Aż do końca XX w budynek służył jako magazyn.

W 1998 r obecni właściciele, rodziny Retamero i Salesi, odkupili posiadłość, odrestaurowali budynek i rozpoczęli wielki projekt winiarski, którego wspaniałe efekty możecie podziwiać dzisaj. Ich winnice znajdują się nad samym wąwozem Tajo de Ronda; widoki z tego miejsca są naprawdę niesamowite!

Dzięki wysiłkom młodego winiarza Vicente Inat, który wkłada mnóstwo serca i pasji w wykonywaną pracę, powstające tu wina mają wyjątkowy smak i osobowość; tak z resztą jak cała winiarnia.


Zwiedzanie:

 • W przeciwieństwie do wielu winiarni, Descalzos Viejos nie ma stałych godzin otwarcia ani trasy zwiedzania, wszystko jest realizowane na potrzebę klienta, tak dla par jak dla grup 30-osobowych, a w razie potrzeby nawet większych wycieczek. 

Wina Descalzos Viejos

 • Białe i Czerwone. W ofercie winiarnia ma słodkie wino “DV Minima” które jest enologicznym unikatem i należy do grupy win “z Botrytis”. Główną cechą tych win jest to, że służące do ich produkci winogrona są atakowane przez pasożytnicze grzyby Botrytis cinérea, których wzrost skutkuje dużą ilością unikatowych związków aromatycznych! Powstałe wino jest małym klejnotem andaluzyjskiego południa. Skosztujcie!

Kontakt:
Flavio Salesi
Tel. (+34)607167482
więcej informacji: http://www.descalzosviejos.com/

Jak dojechać?
Finca Descalzos Viejos
Pdo. de los Molinos s/n
Apartado de correos 365,
29400 Ronda (Málaga) España
gps: 36°45'04.4"N 5°10'46.4"W

 

Bodegas Vetas

Vetas

Bodega Vetas może być uznana za najbardziej kuszącą, wyjątkową a zarazem najmniejszą ze wszystkich kameralnych winiarni Rondy i całej Andaluzji.

Juan Manuel Vetas wraz z żoną Marią Eleną są odpowiedzialni za powstawanie i wprowadzanie na rynek win, noszących nazwisko właścicieli. Wina te są uznawane za jedne z najlepszych win Andaluzji i mogą być wzorcem dla wszystkich innych win produkowanych w Hiszpanii.

Na zaledwie kilku hektarach terenu i uprawiając szczepy winne o małej wydajności, winiarnia Vetas jest w stanie stworzyć i zamknąć w butelce dwa prawdziwe skarby: 100% Petit Verdot oraz Vetas Selección, dedykowany wszystkim kobietom i będąc tak kuszącym jak one.

Ronda wine

Zwiedzanie:

 • Wizyta w winnicy wraz z wyjaśnieniem procesu powstawania trunków i degustacją wina.

Kontakt:
Maria Elena
Tel. (+34) 687 863 306
więcej informacji: http://www.bodegavetas.com/    

Jak dojechać?
"El Baco" - Camino Nador
29350 Arriate, Málaga - España
gps: 36°47'22.3"N 5°07'21.4"W

Bodegas F-schatz

bodegas Schatz

Możnaby powiedzieć, że Frederic Schatz, tak samo jak Juan Manuel Vetas, książę Hohenlohe i markez Giñón byli śmiałymi wizjonerami, którzy odważyli się rozpocząć biznes produkcji wina w Rondzie

Rodzina Schatz wywodząca się z regionu północnych Włoch (Sütdtirol), przez pewien czas mieszkała na południu Niemiec w Korb. Od najmłodszych lat Frederic wiedział, że chce być producentem wina. Idealne do tego miejsce znajduje w 1982 r. w Rondzie.

Ta mała kameralna rodzinna winiarnia znajdzuje się w miejscu, gdzie koncentruje się wiele innych winiarni, w regionie Ronda La Vieja, bardzo blisko rzymskiego miasta Acinipo. Znajdziecie ją pod nazwą posiadłości “Finca La Sanguijuela”.

Schatz praktykuje biodynamiczne, ekologiczne rolnictwo, uprawiając wyjątkowe winogrona, dające równie wyjątowe wino.

bodegas Schatz

Wina:

W sprzedaży wina białe, różowe i czerwone. Na wyróżnienie zasługuje wino Acinipo, powstające z austriackiego szczepu Lemberger- wino inne niż wszystkie; musicie skosztować! 

Zwiedzanie:

Bardzo ciekawa wycieczka z przewodnikiem; zwiedzanie winnicy i miejsca produkcji wina; poznanie filozofii ekologiczegi i biodynamicznego rolnictwa. Konieczność wcześniejszej rezerwacji (na razie tylko w soboty).

Kontakt:
Tel. / Fax:. +34 952 871 313
Móv:.+34 678 664 105
więcej informacji: http://f-schatz.com/web   

Jak dojechać?
Apto. de Correos 131, Finca Sanguijuela s/n
E-29400
Ronda, Málaga (Spain)
gps: 36°46'16.2"N 5°12'30.1"W

Bodegas Kieninger

Kieninger

Kto by przypuszczał, że Austriak wybierze właśnie Rondę, aby tu zacząć wytwarzanie wina. Kolejny winiarz osiedlony w tym mieście, wywodzi się z Ried, w północnej Austrii. Mając duże doświadczenie w branży, w roku 2000 rozpoczął swój projekt, zasadzając na andaluzyjskiej ziemi 4000 szczepów austriackich takich jak Blaufraenkisch, Zweigelt, które dostarczają win nietypowych dla tej okolicy. W winnicy nie zabrakło również innych szczepów hiszpańskich i francuskich.

Filozofia winiarni Kieninger opiera się na ekologicznym biodynamicznym rolnictwie, z uszanowaniem ziemi i z zastosowaniem tradycyjnych metod uprawy i produkcji. 

Ronda wine

Wina:

 • Czerwone

Zwiedzanie:

 • Zwiedzanie z przewodnkiem winnicy i winiarni, podczas którego poznacie szczegóły dotyczące uprawy winorośli i produkcji wina. Podczas wycieczki będzie Wam towarzyszył sam Martin Kieninger
 • Degustacja trzech rodzajów win wraz z serem i pieczywem
 • Długość wizyty ok 1,5 godziny
 • Grupy wycieczkowe maksymalnie 20 osób.

Kontakt:
Martin
Tel.: +34/952879554
więcej informacji: http://www.bodegakieninger.com   

Jak dojechać?
Huerta Corchero Los Frontones, 67
29400 Ronda, España
gps: 36°47'50.7"N 5°09'55.4"W

Atrakcje dodatkowe

Latanie na paralotni

Inne aktywności, które mogą Was zainteresować w Rondzie:

Kalendarz kulturalny:

Restauracje i Winoteki

 • Restaurante Pedro Romero
  Calle Virgen de la Paz 18, 29400 Ronda
  952 87 11 10
 • Restaurante Mesón El Sacristán
  Plaza Duquesa de Parcent 14, 29400 Ronda
  952 87 56 84
 • Almocábar
  Plaza Ruedo Alameda 5, 29400 Ronda
  952875977
 • El Coto Alto
  Plaza Duquesa de Parcent 5, 29400 Ronda
  678819226
 • Enoteca Vinoteando
  Calle Lauría 6, 29400 Ronda
  951 08 38 73

Artykuły dotyczące wina i enoturystyki

Jeśli jesteś pasjonatem wiejskich wypadów i kręci Cię turystyka winna, powinna zainteresować Cię także enoturystyka w Katalonii i artykuł o tamtejszym szlaku win w Penedés.

Jak dojechać?