12 rzeczy, których absolutnie nie możesz przegapić w Rondzie

W samym sercu okręgu znanego jako Serranía de Ronda znajduje się przepiękne białe miasteczko - Ronda. Dzieli je od Malagi tylko 100 km a jego populacja liczy 35 tys. mieszkańców.

Otoczona bujnymi dolinami, głębokim wąwozem, oferująca widoki przyprawiające o zawroty głowy -  każdy kto miał szczęście przynajmniej raz odwiedzić Rondę dobrze wie o czym mowa. To jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miast w Hiszpanii (trzecie w kolejności w Andaluzji).

Ronda (Acinipo) została uznana za miasto przez Juliusza Cezara w I wieku naszej ery. Kiedy wojska arabskie pod wodzą Tarika ibn Zeyada najechały Hiszpanię w VIII wieku, jedną z pierwszych dróg, którą podążali był stary, rzymski szlak łączący Giblartar z osadą Acinipo.

Zmienili nazwę miasta na Izna-Rand-Onda. Ruiny Acinipo znajdują się jakieś 20 kilometrów od współczesnej Rondy. 

Zobacz czego absolutnie nie możesz przegapić odwiedzając Rondę. Poniżej przedstawiamy 12 obowiązkowych miejsc, które musisz zobaczyć planując wakacje w tym magicznym mieście. Jeśli chcesz poczuć jego prawdziwą atmosferę, znajdź nocleg w Rondzie i zostań dłużej niż tylko jeden dzień. Długie spacery po mieście, kolacja nad skalistym wąwozem, niesamowite widoki i obowiązkowa wizyta w jednej z okolicznych winiarni (bodegas) sprawią, że stracisz głowę dla tego miasta. 

Puente Nuevo  

Tajo de Ronda, monumentalny most w Rondzie

Stąd mamy niezapomniane widoki na Tajo de Ronda czyli stromy płaskowyż, na którym położone jest miasto. Most Puente Nuevo został ukończony w 1793 roku, a jego budowa trwała czterdzieści dwa lata. Jego zakończenie oznaczało dla mieszkańców połączenie starej części miasta z nową. Bez wątpienia, jest największym i najbardziej znanym zabytkiem Rondy.

Tuż obok mostu znajduje się jeden z najbardziej znanych hiszpańskich hoteli (Parador). Wart jest odwiedzenia, stąd najlepiej podziwiać otaczającą panoramę. Widoki na wąwóz El Tajo są niezapomniane. 

Jeśli jesteście amatorem turystyki pieszej warto zejść w dół do wąwozu trasą Camino de los Molinos. Widoki są wspaniałe a wiosną dolina pokrywa się dywanem kwiatów.
 
Cena wejściówki: 2,50€

Plaza de Toros - arena walki byków

Arena walki byków w Rondzie

Ronda jest również dobrze znana jako miejsce narodzin walki byków. Arena Real Maestranza jest jedną z najstarszych i najbardziej malowniczych w Hiszpanii. Została zbudowana w 1785 roku przez architekta José Martín de Aldehuela, tego samego, który zaprojektował Puente Nuevo. Arena może pomieścić na raz aż 5000 widzów.
 
Duży wkład w nowoczesne dyscyplinę jaką jest walka byków wniósł urodzony w Rondzie w 1695 roku Francisco Romero. Jego wnuk, Pedro Romero (1754-1839) był jednym z najlepszych torreadorów w historii. Założył on szkołę - la Escuela de Tauromaquia de Ronda, znana do dziś jako bardzo konserwatywna i przestrzegająca ustalonych zasad i norm. Na terenie areny znajduje się muzeum.

Cena wejścia to 7€ za osobę oraz 8,50€ z audioprzewodnikiem. 

Baños Arabes - łaźnie arabskie

Baños Arabes Ronda, łaźnie arabskie

Łaźnie arabskie w Rondzie są najlepiej zachowanymi w całej Hiszpanii. Skonstruowane zostały pod koniec XIII wieku za panowania króla Abomelika. Kocioł używany do podgrzewania wody jest widoczny do tej pory, a do tego świetnie zachowany. Otwory wentylacyjne w suficie mają kształt gwiazd, stylem nawiązują do tych z łaźni w Alhambrze.

Łaźnie znajdują się w starej dzielnicy arabskiej miasta znanej dziś jako el barrio de San Miguel.

Adres - Calle Molino de Alarcón. Wejście kosztuje 3,75€ za osobę.

Mondragón

Palacio de Mondragon, Pałac Mondragón

W pałacu znajduje się muzeum miejskie oraz wyjątkowo piękne ogrody. Zbudowany w 1314 roku przez króla Abomelika, po latach używany był jako główna rezydencja Królów Katolickich - Izabeli i Fernanda.

Muzeum zadedykowane jest historii Rondy, zawiera przykłady rzymskich i arabskich grobów. Ogrody to prawdziwa świątynia spokoju.

Adres - Plaza de Mondragón 5. Wejście kosztuje 3,75€. We wtorki, od godz.15:00 obywatele UE mają wstęp wolny.

Palacio del Rey Moro i La Mina 

Pałac w Rondzie, Palacio del Rey Moro

Legenda głosi, że ten pałac był rezydencją króla Almonated, o którym mówiono, że pijał wino w czaszkach swoich nieprzyjaciół. Ostatnie badania natomiast wskazują, że okrutny król nigdy nie żył w tym miejscu. Ogrody zostały zaprojektowane przez francuskiego architekta Jeana Claude'a Forestiera, tego samego, który zaprojektował park Marii Luisy w Sewilli.

W ogrodach znajdziecie zejście do "kopalni wody" (La Mina), to schody liczące 231 stopni, prowadzące do rzeki.
 
Przez stulecia La Mina była jedynym źródłem wody w mieście i to zakuci w łancuchy niewolnicy codziennie nosili worki z wodą do centrum. Prawdopodobnie dlatego, źródło nazywane było "mina" co oznacza kopalnię.
Schody te odegrały też inne ważne historycznie znaczenie dla Rondy, to właśnie po nich chrześcijańskie wojska weszły do miasta w 1485 roku.

Adres - Calle Cuesta de Santo Domingo 9.

Murallas árabes - mury arabskie

Arabskie mury w Rondzie

W całej historii Hiszpanii Ronda była jednym z najtrudniejszych do zdobycia miast Andaluzji. Głównie ze względu na swoje położenie geograficzne, ale także ze względu na szereg murów i ścian broniących dostępu, zbudowanych przez Arabów, w czasie kiedy południem Hiszpanii rządził Islam. Wraz z wzrostem miasta rozrastały się mury i bramy do miasta, dziś jedno i drugie jest wspomnieniem po tych czasach. 

Przybysze odwiedzający Rondę w epoce muzułmańskiej wjeżdżali do miasta przez Most Arabski (Puente Árabe), aby dotrzeć do centrum musieli przejść przez rozpadającą się dziś bramę - Puerta de la Cijara. Największą i najbardziej zabezpieczoną bramą do miasta była el Almocabar. Swoją nazwę zawdzięcza bliskości arabskiego cmantarza (al-maqabir), który znajdował się w tej części miasteczka. La puerta Almocabar skierowana jest w kierunku morza i Gibraltaru i była głównym wjazdem do Rondy.

Mury Carmen - las Murallas del Carmen zostały odremontowane całkiem niedawno. Organizowane są tam spotkania i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, tuż obok znajduje się kościół - la Iglesia del Espíritu Santo.

Plaza Duquesa de Parcent - Plac Duquesa de Parcent

Ronda - Plaza del Socorro

Plac Duquesa de Parcent to najładniejszy plac w Rondzie, pełen zabytków i pomników. Najważniejszym z nich jest kościół - La iglesia de Santa María la Mayor, który budowany był ponad 200 lat i jest mieszanką stylów: gotyckiego i renesansowego. 

Inne warte polecenia place to la Plaza del Socorro (zdjęcie wyżej),  placyk położony naprzeciwko bramy Almocábar i blisko ulicy Calle Nueva.

Ogrody, Jardines de Cuenca

Ogrody Cuenca, Ronda

Ogrody Los Jardines de Cuenca znajdują się tuż na "gzymsie' wąwozu i dzielą się na szereg tarasów położonych wzdłuż płaskowyżu. Widoki stąd są fantastyczne i oferują nieco inne spojrzenie na Puente Nuevo.
Tarasy zostały zadedykowane siostrzanemu miastu Rondy - Cuence, po umowie podpisanej przez te miasta w 1975 roku.

Punkty widokowe: Mirador de Aldehuela i Balcón del Coño

Punkt widokowy w Rondzie, Balcón del Coño

Jedne z najbardziej popularnych punktów widokowych w mieście, z całą pewnością nie bez powodu. Widoki na wąwóz, Puente Nuevo i okoliczne wsie są spektakularne.

Mirador otrzymał swoja nazwę na cześć architekta José Martín de Aldehuela. Tego samego, który zbudował arenę walki byków, Puente Nuevo oraz zakończył budowę katedry w Maladze. Ciekawostką jest, że Balcón del Coño swoją nazwę zawdzięcza wulgarnie brzmiącemu okrzykowi “¡coño!”, który wyrywa się z wrażenia każdemu kto na tym balkonie postawi nogę.

Starożytne ruiny Acinipo

Ruiny Acinipo, Ronda

20 kilometrów od Rondy znajdziecie starożytne ruiny rzymskie - Acinipo. Podziwiać można przede wszystkim amfiteatr dużej wielkości z I wieku naszej ery.
Nazwa osady 'Acinipo' oznacza tyle co 'miasto wina' i była jedną z nielicznych miejscowości w Imperium Rzymskim, która eksportowała wino do Rzymu.

Kierunek - Carretera de Sevilla (20 km od Rondy). Wejście jest bezpłatne.

Enoturystyka, czyli szlak win Rondy

Winnica, Descalzos Viejos, Ronda

Ronda to nie tylko historia i kultura, ale też jedne z najlepszych winiarni w Hiszpanii. 

Szlak tutejszych winnic został dodany niedawno do oficjalnej listy, gdzie można uprawiać enoturystykę, czyli zwiedzanie miejsc i poznawanie okolicy podążając szlakiem regionalnych winnic. Przyszłość tego rodzaju turystyki wygląda tu naprawdę obiecująco. Jeśli zatem lubicie wino, warto uzupełnić swoją wizytę w Rondzie wycieczką po winnicach porozrzucanych dookoła tego miasta, przy wjeździe do Rondy możecie wybrać się na przykład do Descalzos Viejos.

Jaskinia Cueva del Gato, Benaoján

Jaskinia Kota, Cueva del Gato, Benojan

Na koniec wycieczki po upalnej Rondzie, zachęcamy do odwiedzenia La Cueva del Gato. Ten zespół naturalnych basenów to jedno z miejsc dodanych niedawno do listy Naturalnych Pomników Andaluzji (Monumentos Naturales de Andalucía).

Woda w tych mini jeziorkach jest krystalicznie czysta i niesamowicie zimna! Idealne miejsce w upalne dni, prawdziwa ulga móc ochłodzić się po całodziennym zwiedzaniu Rondy.

La Cueva del Gato znajduje się 20 minut drogi autem od Rondy.

Najważniejsze zabytki Rondy - mapa