Spacery po Maladze

Malaga, pełna ciekawych miejsc i zabytków, to doskonałe miejsce na kilkudniowy wypad. Alternatywna sztuka uliczna wypełnia mury, a wąskie uliczki pełne są uroczych kawiarni, tętniących życiem barów i unikatowych butików. Miasto to oferuje wszystko, co najlepsze: tradycyjna hiszpańska architektura miesza się z nowoczesnymi, luksusowymi budynkami, a kolorowe, bujne ogrody z wyluzowanym plażowym klimatem.   

Punkt widokowy Gibralfaro, miasto Malaga

Malaga jest miastem przyjaznym miłośnikom spacerów, a najlepszym sposobem na zwiedzenie tego miasta jest poruszanie się pieszo. Właśnie podczas pieszych spacerów zobaczysz wiele ciekawych rzeczy, które łatwo przeoczyć, jeśli wybieramy inny sposób zwiedzania. Przygotowaliśmy dla Was trzy trasy wycieczkowe, dzięki którym odkryjecie najciekawsze części miasta Malagi: Śladem Picasso, Śladem Sztuki i Kultury oraz Śladem Historii.

Trasy te nie są skierowane jedynie do miłośników sztuk i historii i na pewno przypadną do gustu każdemu, gdyż obejmują także jedne z najpiękniejszych i najbardziej interesujących miejsc w Maladze.   

Trasa wycieczkowa 1: Śladem Picasso

Statua Picasso, Plaza de la Merced w Maladze

Malaga jest miejscem narodzin Pabla Picasso, jednego z najbardziej znanych i cenionych hiszpańskich artystów. Niezależnie od tego, czy jesteś odwiecznym fanem Picassa, miłośnikiem sztuki w ogóle, czy tylko chcesz dowiedzieć się czegoś na temat miasta i artysty, ta trasa pomoże Ci dotrzeć do najważniejszych punktów miasta związanych z Picasso, zaczynając od Fundación Picasso Museo i kończąc w dawnej Szkole Sztuk Plastycznych San Telmo przy Plaza Constitución.

Fundación Picasso Museo Casa Natal - Plaza Merced, Pomnik Picassa wykonany z brązu -Kościół św. Jakuba - Muzeum Picasso w Maladze - Stare Muzeum Miejskie - Park w Maladze - Plaza de la Constitución, Szkoła Plastyczna San Telmo

Czas zwiedzania: 2-4 godziny

Trasa ta obejmuje wiele muzeów oraz długi spacer przez największy malagijski park. Park jest opcjonalny, ale szczerze go polecamy, gdyż oferuje trochę wytchnienia w zacienionym, chłodnym miejscu i ławki, gdzie możecie usiąść i pozwolić odpocząć zmęczonym wędrówką nogom. Mając to na uwadze, trasa potrwa od dwóch do czterech godzin, w zależności od tempa spaceru, wybranych muzeów i spędzonego w nich czasu, i oczywiście wizyty w parku.    

Najlepszy czas na zwiedzanie

Podobnie jak w przypadku większości tras spacerowych, zalecamy wybranie się na nie poza okresem upalnego lata, czyli od czerwca do sierpnia. Zimą w Maladze temperatura rzadko spada poniżej 12 ℃, wystarczy więc założyć kurtkę lub cieplejszy sweter i ruszyć na odkrywanie miasta. Naszym zdaniem, najlepszą porą na kilkudniowy wypad do Malagi (o ile nie szukacie jedynie słońca i plaży) i zwiedzanie najciekawszych jej zakątków, jest okres od marca do maja oraz od września do listopada. Te miesiące gwarantują piękne słoneczne dni i przyjemne temperatury bez upałów- idealne na piesze wędrówki!    

Co zobaczycie...

Będziecie podziwiać nie tylko piękną, historyczną architekturę, ale również mieli okazję usiąść na ławce obok wykonanego z brązu pomnika Pabla Picasso, który znajdziecie przy placu Plaza de la Merced. 

Czy wiedzieliście, że....?

  • Przy placu Plaza de la Merced znajdują się dwa bary tematyczne poświęcone wielkiemu artyście. Na zakończenie trasy możecie więc przejść z Plaza Constitución do punktu startowego, czyli na Plaza Merced, usiąść przy stoliku na zacienionym tarasie jednego z tych barów i zregenerować siły, degustując lokalne specjały. 

Bar Picasso, Plaza Merced, Malaga

Trasa wycieczkowa 2: Śladem Sztuki i Kultury

Lagunillas, miasto Malaga

Trasa "Sztuka i Kultura" jest fantastyczną okazją, by poznać serce i duszę Malagi. Odkryjcie sztukę uliczną położonej w centrum miasta dzielnicy Lagunillas, której ulice pełne są wszelkiego rodzaju malowideł, murali i graffiti. Więcej tego typu dzieł zobaczycie także w dzielnicy Soho. Ostatnim przystankiem na tej trasie będzie Centrum Kultury "La Térmica", gdzie czekają Was liczne koncerty, występy i przedstawienia, warsztaty, lokalne targi i wiele więcej.  

Trasa wycieczki 

Ulica Lagunillas - Muzeum Miejsce Narodzin Pabla Picasso - Muzeum Picasso w Maladze - Centrum PompidouDzielnica Soho -Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze - Rosyjskie Muzeum Sztuki w Maladze - Centrum Kultury La Termica 

Czas zwiedzania: 2-5 godzin

Półtorej godziny zajmuje pokonanie tej trasy w całości, bez zatrzymywania się na robienie zdjęć czy wizyty w muzeach. Przyjmijmy więc, że na pełne zwiedzenie wszystkich obiektów, centrum kultury, muzeów i galerii, fotografowanie i krótki odpoczynek, powinniście zarezerwować sobie od trzech do pięciu godzin.  

Najlepszy czas na zwiedzanie

Większość punktów na tej trasie znajduje się wewnątrz budynków i tak naprawdę nie ma problemu, by wybrać się na ten pełen sztuki spacer o każdej porze roku, o ile tylko pogoda dopisuje. Jeśli macie w planie pokonanie całej trasy i odwiedzenie każdego miejsca, najlepiej zacząć wcześnie rano. Miejcie na uwadze, że ostatni punkt programu, La Termica, jest dość oddalona, zlokalizowana w zachodniej części miasta.

Co zobaczycie...

Jedną z najbardziej artystycznych dzielnic miasta - Lagunillas. Jest to część miasta, w której wielu nowych, młodych malarzy Malagi rysuje i tworzy graffiti; tradycja która została zapoczątkowana przez samych mieszkańców tej dzielnicy. Lagunillas zlokalizowana jest tuż za sławnym placem Plaza de la Merced, i choć położona jest w samym centrum miasta, spacerując jej kolorowymi uliczkami będziecie mieć wrażenie, jakbyście byli w zupełnie innym miejscu.  

Czy wiedzieliście, że....?

  • Słynne graffiti przy ulicy Lagunillas przedstawia portret jednego z najbardziej znanych postaci w Maladze - Eduardo Colorado lub "El Cantinero", ulicznego śpiewaka flamenco. Eduardo jest stałym bywalcem na centralnych ulicach Malagi, można spotkać go wędrującego po Plaza Merced, Centrum Historycznym czy w pobliżu Teatro Romano. Śpiewa flamenco, słynie z bardzo chrapliwego głosu i braku zębów. Kiedyś zachwycał widzów swoimi ulicznymi występami, które dodawały autentycznego malagijskiego klimatu, jednak na stare lata artysta stał się trochę arogancki i chuligański; czasem można usłyszeć, jak wykrzykuje obelgi w stronę turystów lub podkrada resztki jedzenia ze stolików restauracji. 

Graffiti przedstawiające El Cantinero , Lagunillas

Trasa wycieczkowa 3: Śladem Historii

Palacio de Obispo, miasto Malaga

Historia Malagi jest bardzo kolorowa i przyciągająca. Pozostałościami po bogatej przeszłości miasta są m.in. położony na szczycie wzgórza imponujący zamek Gibralfaro, nigdy niedokończona piękna katedra, bogata architektura mauretańska, starożytne kościoły i fascynujące place, które są mieszanką klasyki i nowoczesności, przeszłości i teraźniejszości. Chociaż nazwaliśmy tą trasę "historyczną" , może być ona także fantastycznym sposobem na poznanie miasta Malagi, i to w dość krótkim czasie. Zapraszamy Was na spacer wśród najbardziej spektakularnych zabytków, budynków i monumentów.

Trasa wycieczki  

Fasada budynku Rectorado - twierdza Alcazaba - Teatro Romano - Plaza de la Merced - Kościół św.Jakuba - Muzeum Picasso - Kościół Sagrario - Katedra - Ulica Larios - Casa de Guardia 

Czas zwiedzania: 3 godziny

Jeśli planujecie zrealizować pełen program tej wycieczki, powinniście zarezerwować przynajmniej trzy godziny. Jak zawsze, czas spaceru będzie zależał od tego, ile czasu spędzicie w kościołach, przy pomnikach i murach, oraz robiąc pamiątkowe zdjęcia. 

Najlepszy czas na zwiedzanie

Na trasie tej wycieczki znajduje się kilka najlepszych muzeów, kościołów i zabytków Malagi, dobrze byłoby więc sprawdzić z wyprzedzeniem godziny otwarcia każdego z obiektów, by jak najlepiej zaplanować zwiedzanie. Najlepiej będzie, jeśli rozpoczniecie Wasz spacer tuż po śniadaniu, dzięki czemu zdążycie obejść wszystko i zapewnicie sobie odpowiednie światło do fotografii. 

Co zobaczycie...

Liczne budowle i zabytki, które reprezentują setki lat zawiłej historii Malagi. 

Czy wiedzieliście, że....?

  • Piękna katedra w Maladze jest powszechnie znana jako "La Manquita" lub "jednoręka dama". Warto wiedzieć, że katedra jest w rzeczywistości niedokończona. Podczas budowy i po ukończeniu pierwszej wieży okazało się, że rząd wyczerpał wszystkie fundusze i tym samym nie było możliwe wybudowanie drugiej zaplanowanej wieży. Obecnie możemy więc podziwiać jedną wieżę kompletną i drugą jedynie zaczętą, i stąd wzięła się nazwa. 

Katedra " La Manquita" w Maladze