Pełne atrakcji rodzinne wakacje w L’Estartit na Costa Brava

Zaplanowanie letniego wyjazdu, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony, często stanowi prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi, bo to zwykle one są najbardziej wymagające, szybko się nudzą i stale potrzebują nowych zajęć. Zaletą miejscowości l'Estartit (Girona) jest jej lokalizacja. Położona jest w regionie pełnym różnorodnych rozrywek i atrakcji, co na pewno przyczyniło się do zdobycia przez nią certyfikatu "miejsca przyjaznego turystyce rodzinnej," nadawanego przez Katalońską Agencję Turystyczną.  

Platja Gran L’Estartit, Costa Brava

Certyfikat ten gwarantuje nam, że w l’Estartit znajdziemy wszelkie rodzaje usług i udogodnień, komfort, bezpieczeństwo i higienę, niezależnie od części miasta, w jakiej się znajdziemy. Ponadto, program kulturalny jest bardzo różnorodny, z wieloma propozycjami zajęć dla dzieci, szlaków rowerowych i tras wędrówkowych, gdzie możemy obcować z naturą.

L'estartit, Costa Brava

W tym artykule przedstawiamy Wam przegląd najważniejszych i najciekawszych zajęć w l’Estartit i okolicach, które spodobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Cieszcie się nieskażonym krajobrazem pełnym klifów, plaży i bliskością morza. Poznajcie dziedzictwo historyczne i kulturowe regionu o wielowiekowej historii. Spróbujcie smacznych dań i lokalnych win. Wszystko to i dużo więcej czeka na Was w tej niedużej katalońskiej miejscowości! Aby dowiedzieć się więcej o plażach l’Estartit, przeczytajcie nasz kolejny poradnik.

Mini Beach Club, miejsce integracji dzieci

W Hiszpanii mamy do wyboru wiele wydarzeń i rozrywek, w których może uczestniczyć cała rodzina, jednak nic nie może się równać z przyjemnym dniem na pięknej plaży

Wybrzeże w L’Estartit jest naprawdę rozległe, z 15,1 km rajskich plaż i klifów. Przy wszystkich głównych ulicach prowadzących na plaże znajdziecie wiele miejskich parków, gdzie najmłodsi mogą się bawić. Ponadto liczne szkoły i firmy sportowe, które pozwolą nam uprawiać sporty wodne, zarezerwować łódki lub uzyskać informacje o rodzinnych atrakcjach na morzu i na plaży.

L'estartit, Costa Brava

Tuż przy wjeździe do miasta zlokalizowana jest plaża Platja Gran, znana także jako plaża główna w  l’Estartit. Miejsce to zapewnia wszystkie rodzaje usług, które zaspokoją potrzeby użytkowników, w tym prysznice, toalety, leżaki oraz bezpłatne wózki inwalidzkie tak, by osoby o ograniczonej sprawności ruchowej również mogły korzystać z plaży. Działa również klub dla dzieci, który zachwyci Wasze pociechy. 

Mini Beach Club to miejsce dedykowane najmłodszym, otwarte w miesiącach lipcu i sierpniu. Jego główną ideą jest organizowanie różnego rodzaju zajęć i ćwiczeń, koncentrujących się głównie na grach zespołowych i zabawach w wodzie, sporcie na powietrzu oraz warsztatach rozwijających w dzieciach umiejętności interpersonalne. Mini Beach Club znajdziecie w zalesionej części plaży, w pobliżu Avenida de Grecia.

Rejsy i Wyspy Medes

Wyspy Medes są archipelagiem siedmiu małych wysp położonych u wybrzeża Katalonii. Dzięki swojej izolacji, Wyspy Medes są ostoją i miejscem lęgowym wielu gatunków morskich ptaków, które tutaj odnalazły swoje schronienie. Jest to obszar chroniony, w związku z czym turyści nie mogą postawić stopy  na wyspach. Dobra wiadomość jest taka, że możemy podpłynąć bardzo blisko nich łódkami i statkami, które odpływają z l’Estartit. Chętni mogą także zanurkować, by podziwiać bogate dno morskie i ukryte pod wodą piękno Costa Brava.

Wyspy Medes, L'estartit, Costa Brava

Jeżeli temat żeglarstwa nie jest Wam obcy lub po prostu lubicie rejsy, możecie wynająć dla całej rodziny łódkę. Zarówno dzieciom jak i dorosłym spodoba się ta wyjątkowa morska wyprawa, która pozwoli Wam poczuć się niczym załoga pirackiego statku w poszukiwaniu skarbu. 

Wyspy Medes, L'estartit, Costa Brava

Na terenie portu l’Estartit znajdziecie wiele firm wyspecjalizowanych w wynajmie łodzi i organizowaniu wycieczek statkiem, my jednak zdecydowanie polecamy Nautilus i jej piękny statek El Corsari Negre
Możecie także zatrzymać się w domku wypoczynkowym w L'Estartit z widokiem na Wyspy Medes

Widok na “Castell Montgri” 

Niektóre szlaki wędrowne w Hiszpanii, jak np. Caminito del Rey w Maladze, wymagają choćby minimalnej kondycji fizycznej, ale zawsze warto, bo kontakt z naturą i widoki są spektakularne. Istnieje także wiele tras idealnych dla rodziców z dziećmi, gdzie najmłodsi miło i aktywnie spędzą czas. Jedną z takich tras jest "wspinaczka" na Castell Montgrí, czyli "Zamek na Szarej Górze". Wzgórze znajduje się w odległości 6 km od wybrzeża, a na jego szczycie czeka na Was fortyfikacja z końca XIII wieku. Zabytkowy zamek to najlepsze miejsce do zabawy w księżniczki czy władców - Wasze dzieci powinny być zadowolone!

 Aby dostać się na zamek, najlepiej wyruszyć w drogę rano, podążając za wskazówkami i znakami, które doprowadzą Was do fortecy. Nie zapomnijcie o wygodnych butach i wodzie do picia, bo trasa, chociaż nie należy do trudnych, prowadzi cały czas pod górę i zajmie wam około 1,5 godziny. Wędrówka sama w sobie jest ciekawym doświadczeniem, pozwólcie sobie czasem na chwilę odpoczynku i cieszcie się otaczającymi Was widokami. Oczywiście, najlepsze czeka na Was na szczycie! Ściany zamku mają 13 metrów wysokości i zwieńczone są czterema cylindrycznymi wieżami w średniowiecznym stylu.

Jeśli chcecie dostarczyć Waszym dzieciom dodatkowych atrakcji, zaraz po dotarciu na szczyt urządźcie im zabawę i ... zorganizujcie symboliczną ceremonię koronacyjną na króla lub królową tego zamku! Nigdy nie zapomną tej wycieczki!

Odkryjcie piękno natury L’Estartit na rowerze

Odwiedzając l’Estartit, powinniście wiedzieć, że miejscowość położona jest w atrakcyjnym przyrodniczo miejscu; na wybrzeżu Costa Brava, w pobliżu masywu górskiego Macizo del Montgrí oraz dopływów rzeki Ter i zaledwie kilometr od Wysp Medes. Cały ten obszar należy do parku narodowego Parque Natural del Montgrí, Islas Medes y Bajo Ter. Warto więc zaplanować urlop tak, by jak najwięcej czasu spędzić w bliskim kontakcie z naturą..

Jeśli przyjemność sprawia Wam jazda na rowerze, zarezerwujcie jeden dzień na odwiedzenie części Bajo Ter, znajdującej się między zlewiskiem rzeki Ter. Wypożyczcie rowery i z całą rodziną pokonujcie wiejskie i leśne drogi, jednocześnie ciesząc się otaczającą Was przyrodą. Ścieżki rowerowe w zdecydowanej części prowadzą poprzez płaskie tereny, jazda rowerem nie nastręczy więc Wam kłopotów i nie skończycie dnia z obolałymi nogami!

W okolicach rzeki Ter dostępnych jest wiele dróg rowerowych i tylko od Was zależy, czy chcecie podążać ściśle określoną trasą czy dać się ponieść swojej intuicji i beztrosko pedałować przed siebie. Pamiętajcie tylko o odpowiednim nawadnianiu i zabraniu przekąski na mały głód ;)

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Calella de Palafrugell

Mniej niż pół godziny jazdy samochodem dzieli l’Estartit od Calella de Palafrugell, pięknej wioski rybackiej  kryjącej jeden z najważniejszych ogrodów botanicznych w basenie Morza Śródziemnego. Gromadzi ponad sto gatunków drzew, krzewów i kwiatów, rozłożonych na kilku tarasach, które schodzą w kierunku morza.

Calella de Palafrugell, Costa Brava

Jednak ten ogród botaniczny koncentruje się nie tylko na roślinach, znajdziecie w nim rzeźby ważnych hiszpańskich i międzynarodowych artystów. Ponadto, w okresie letnim park przekształca się w zapierającą dech scenerię festiwalu “Festival de los Jardines de Cap Roig”, podczas którego nie zabraknie występów tanecznych i koncertów gwiazd muzyki.

Pozwólcie sobie na wakacje na świeżym powietrzu, w pięknej okolicy wynajmując dom wypoczynkowy w Calella de Palafrugell. To świetne miejsce by aktywnie spędzać czas z rodziną i naładować akumulatory energią na resztę roku. 

Mapa