Odkryj L'Estartit i inne wschodnie plaże Hiszpanii

Pomimo, że Hiszpania jest krajem, w którym w te wakacje możemy spodziewać się najbardziej ekscytujących wydarzeń kulturalnych, to jednak sporo przekonywujących argumentów przemawia za tym, aby oddać się relaksowi kładąc się na ręczniku plażowym i nie robić zupełnie nic.

L’Estartit jest tym najbardziej na wschód wysuniętym punkcikiem Hiszpanii, małym miasteczkiem usytuowanym na północno-wschodnim krańcu półwyspu, pomiędzy pasmami górskimi masywu Montgrí Massif a Morzem Śródziemnym. Wszyscy miłośnicy słońca i plażowego życia docenią ten nadmorski zakątek. 

Plaża, Platja Gran L’Estartit, Costa Brava

Liczące 50 km długości, ogromnie różnorodne krajobrazowo i przyrodniczo wybrzeże l’Estartit, można przedstawić w takich mniej więcej proporcjach: dwie trzecie jego powierzchni zajmują skaliste zatoczki z licznymi jaskiniami, a jedna trzecia tego odcinka nadmorskiego to piaszczyste plaże jak z folderów turystycznych. Żeby jak najlepiej zaplanować urlop na tym pięknym wybrzeżu już teraz skorzystaj z okazji wynajęcia domu na plaży w L'Estartit, a na pewno nie będziesz żałował.

Trzy plaże miejskie: Platja Gran l’Estartit – główna plaża

U nabrzeży l’Estartit czeka na nas długi pas piaszczystej wstęgi, który można podzielić na trzy odrębne plaże. Tutaj wszyscy amatorzy kąpieli wodnych mają swój prawdziwy raj. 

Plaża Gran L’Estartit, Costa Brava

Najczęściej odwiedzaną plażą, która jest widoczna od razu po wjeździe do miasta jest właśnie plaża Platja Gran czy też popularnie nazywana “Pratja Principal”. Dostęp do niej jest łatwy i niejako każdy turysta automatycznie pierwsze kroki kieruje właśnie tu. Gran Playa usytuowana jest naprzeciwko mieszkalnej części l’Estartit  i oferuje wiele usług i udogodnień dla korzystających z niej plażowiczów. Między innymi dostępne są wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych, mających trudności z poruszaniem się. W okresie wakacyjnym otwierany jest klub dla najmłodszych, który organizuje szereg zabaw, gier i rywalizacji sportowych dla dzieci. 

Plaża Platja Gran L’Estartit, Costa Brava

Klub najmłodszych na Plaży Pratja Principal nazywany jest Mini Beach Club. W swoim programie przewiduje rozrywki dla dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 10 lat. Maluchy korzystają ze wszystkich możliwości jakie daje plaża i sąsiedztwo morza. Organizowane są warsztaty i zajęcia manualne ale przede wszystkim aktywne spędzanie czasu m.in. kąpiele wodne. Klub znajduje się w strefie zalesionej przy ulcy Avinguda de Grecia.

Trzy miejskie plaże: Pratja Els Griells

Jest zdecydowanie mniej zatłoczona niż Platja Principal. Na Els Griells znajdziemy spokój i ciszę w dużej mierze dlatego, że znajduje się z dala od szlaków i atrakcji turystycznych. Jednak główny powód jest taki, iż plaża zlokalizowana jest w pobliżu rezerwatu przyrody  Reserva Natural de Ter Vell a to gwarantuje intymność i wyciszenie blisko natury.

Plaża Els Griells, Costa Brava

To plaża, która w harmonijny sposób komunikuje się z Rezerwatem Przyrody oraz rzeką Ter Vell. Idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, znakomicie zaopatrzona w wypożyczalnie sprzętu. Równie dobrze można spędzić tu cały dzień korzystając ze słońca i kąpieli morskich. Na Els Griells znajdują się dwa bary serwujące koktajle i bardzo dobre jedzenie skomponowane z lokalnych potraw i specjałów.

Plaża Els Griells, Costa Brava

Jedna ważna rada: nie zapomnijcie wziąć ze sobą aparatu fotograficznego. Z plaży rozciągają się wspaniałe widoki na wyspy Medas.  To widowiskowe pasmo górskie wyrastające z morza. Zdjęcia, które przywieziecie z wakacji  na pewno zachwycą waszych znajomych.

Trzy plaże miejskie: Plaża Praia La Pletera

Trzecia z plaż w l’Estartit jest dla wielu turystów zupełnie nieznana. To sekretne schronienie dla tych szczęśliwców, którzy mieli szansę ją odkryć. La Pletera także znajduje się, podobnie jak Els Griells,  na terenie Rezerwatu Przyrody Ter Vell. Jednak dość trudny dostęp chroniony przez bujną, gęstą roślinność powoduje, że miejsce to znane jest bardziej przez okolicznych mieszkańców niż przez turystów. 

Plaża La Pletera, Costa Brava

Jej naturalne piękno to rekompensata dla tych, którzy są gotowi opuścić zatłoczone centrum kurortu ze wszystkimi udogodnieniami jego plaż, aby zupełnie się zagubić w dzikości przyrody. La Pletera jest objęta ochroną jako część dziedzictwa naturalnego obejmującego przybrzeżne wydmy, dwa jeziora oraz mokradła de Baix Empordà.

Plaża La Pletera, Costa Brava

Na La Pletera mamy gwarantowane spokój i ciszę oddychając czystym powietrzem, a to wszystko pośród dzikiej przyrody wybrzeża. To wielka przyjemność w takich warunkach zanurzyć się w krystalicznie czyste wody, aby ochłodzić się lub popływać w błękitnych wodach Morza Śródziemnego. Dla tęskniących za aktywnym spędzaniem czasu proponujemy kitesurfing, który można tu uprawiać. 

Zatoka Cala Montgó – geologiczny cud

To raczej rzadkość na hiszpańskim wybrzeżu, że możemy zanurzyć się, nurkować w krystalicznych wodach zatoki, która jest dziełem natury, powstała na przestrzeni kilkuset lat jako twór żywiołów. W zatoce Cala Montgó doświadczysz szczególnej przygody pływania w ogromnym naturalnym basenie stworzonym siłami przyrody. Cala Montgó ma 600 metrów długości i 80 metrów szerokości.

Zatoka oddalona jest o 20 kilometrów od l’Estartit. Jeśli jednak wybierzecie drogę przez góry, trochę trudniejszą można zaoszczędzić czas skracając trasę do 12 kilometrów. Można dojść tam pieszo, pojechać rowerem, samochodem lub łodzią. Sam decydujesz jak spędzisz czas. Możesz uprawiać tu sporty wodne, wylegiwać się na leżaku plażowym popijając chłodne napoje lub wybrać się na koktajl do jednego z licznych tutejszych barów.

Małe plażyczki w l’Estartit

Oprócz głównych plaż w l’Estartit jest kilka innych, mniej znanych, które również zasługują na uwagę. Warto je odwiedzić. 

Cala Calella (zatoczka Calella) znajduje się  w odległości 30 minut drogi od portu l’Estartit i oferuje wspaniałą panoramę z punktu widokowego Els Arquets, zwłaszcza na wyspy Medes. Okolica jest skalista więc nie zachęca do wylegiwania się na plażowym ręczniku. Jednak widoki są spektakularne, można doskonale obserwować formacje geologiczne.

Na Cala Pedrosa, oddalone jest jakieś 30 minut spacerkiem od miasta. Znajdziemy tu intymną atmosferę, plażyczkę o skalistej powierzchni otoczoną sosnowym laskiem, który stanowi naturalną barierę. Można też udać się spacerem na maleńką wysepkę Pedrosa gdzie znajdziemy się wśród dzikiej przyrody i kompletnym odosobnieniu, odizolowani od odgłosów cywilizacji. 

Cala Ferriol to kolejny zakątek, schronienie mogące stać się jednocześnie twoim małym prywatnym kąpieliskiem, ukrytym między skałami wybrzeża Costa de Montgrí. Tutaj, zaledwie 45 minut od miasta, można uciec od zgiełku i masowej turystyki, znajdując spokój pośród przyrody. 

Plaża Els Griells, Costa Brava

Trudno opisać wszystkie walory fantastycznych plaż  w L'Estartit. Tymczasem to tylko niewielka część wybrzeża wschodniego Hiszpanii, która oferuje także wiele innych wspaniałych miejsc i kąpielisk  takie jak malownicze zatoczki i plaże w Roses.

Jeśli jesteś zdecydowany na odkrywanie rajskich zakątków tej części wybrzeża koniecznie zapoznaj się z ofertą wynajmu wakacyjnych domów na Costa Brava blisko letników kurortów. Życzymy wspaniałych wakacji!