5 plaż, które musicie odwiedzić w L’Escala

Miejscowość wypoczynkowa i słynne kąpielisko L’Escala znajduje jedynie jedynie 90 minut drogi od Barcelony i mniej niż godzinę od lotniska międzynarodowego w Gironie. To dogodne położenie i łatwa komunikacja z katalońską metropolią powoduje, że wielu turystów wybiera to miasteczko jako cel wakacyjny.  Jednak niech was nie zrażą tłumy wczasowiczów przybywających do L’Escala w miesiącach letnich. Znajduje się tu taka ilość plaż i taka ich różnorodność, że z łatwością znajdziecie swoją intymną oazę.
 
Wbrew pozorom nie jest trudno w uciec L’Escala od masowej turystyki i spędzić wakacje znajdując spokój, ciszę i odpocząć pośród przyrody. 
 
Jednak to nie tylko spokój i duża ilość pięknych plaż (jest ich tu aż 16) oraz malownicze okolice wyróżniają L’Escala przyciągając rzesze turystów. Miasteczko ma ten niepowtarzalny urok poruszający dusze podróżników i odkrywców. Znajduje się tu, jak to określiło UNESCO, jedna "z najpiękniejszych zatok na świecie". To Zatoka Róż (Baía das Rosas). Piękno miejsca docenili już Rzymianie i Grecy, którzy niegdyś osiedlili się w tej okolicy. Ze względu na dogodne położenie nad Morzem Śródziemnym, szeroką zatokę, która umożliwiała handel morski, wioska więc miała miejsce uprzywilejowane.  
 
W tym artykule opiszemy pięć najlepszych plaż w L’Escala gdzie będziecie mogli kapać się w czystych wodach Morza Śródziemnego, w promieniach słońca lub pod gwieździstym niebem. Bo wczasy wcale nie muszą być drogie, aby wypocząć i przywieźć z nich niezapomniane wspomnienia, tym bardziej wakacje na plaży!

Klejnot koronny: Zatoka Rosas

Zatoka Roses, L'escala

Zaczynamy od miejsca, które może uchodzić za kwintesencję naturalnego piękna, czyli od jednego z największych skarbów jaki L’Escala ma do zaoferowania. Baía das Rosas (Zatoka Róż) to rozległy teren, liczący 45 kilometrów nabrzeża z rozsianymi plażami, a przez 15 kilometrów ciągną się jaskinie i groty. Po prostu idealne miejsce do eksploracji. Mamy tu aż 50 kilometrów żeglownego akwenu. Powierzchnia zatoki rozciąga się od pasma górskiego Cabo de Creus do wzgórz Montgrí Massif. Tworzą one formacje geologiczne stanowiące naturalną ochronę. Sporo tu osłoniętych, ukrytych plażyczek, przystani i oaz spokoju idealnych do rodzinnych zabaw i uprawiania sportów wodnych. 
 
Ciekawostka: Starożytny grecki matematyk Euklides, uznawany za ojca Geometrii, zainspirowany naturą, określił model piękna. Model ten zwany najczęściej Złotą Proporcją lub Boską Proporcją był wykorzystywany w całej greckiej architekturze. Przypisuje się mu szczególne walory estetyczne i stosuje w w kompozycjach budowli, strukturach i aranżacjach wnętrz. Tak się składa, że dwa tysiące lat później, w 1967 roku badania pokazały, że profil Zatoki Rosas dokładnie wpisuje się w Boską Proporcję określoną przez greckiego mędrca. 
 
Jeśli planujesz spędzenie wakacji i wynajęcie domu w Gironie nie możesz pominąć Zatoki Róż i wybrać się na jedną z jej zachwycających plaż.

1. Riells – plaża miejska

Plaża miejska Riells, L'Escala

Znana dzięki swej długiej alei otaczającej plażę dedykowanej "Małemu Księciu" - słynnemu dziełu Antoine de Saint-Éxupery. To miejska plaża znajdująca się na obrzeżach miasta L’Escala. Drobny piasek i spokojne wody powodują, że świetnie nadaje się jako miejsce wypoczynku rodzin z dziećmi. Można tu uprawiać sporty wodne lub oddać błogiemu lenistwu opalając się i spacerując wzdłuż słonecznego wybrzeża. 
 
Znajdziemy tu całą gamę usług: sklepiki, bary, restauracje, wypożyczalnie, stoiska z rękodziełem i lokalnymi wyrobami. Nie ma potrzeby ruszać się z miejsca. Na plaży Riells można spędzić cały dzień i nie będziecie się nudzić. 
 
Na wschód od plaży znajduje się port rybacki L’Escala (Port de la Clota), natomiast na zachodzie zlokalizowana jest droga Via Brava prowadząca do plaży Port d’en Perris, gdzie można popływać na otwartym morzu. 
 
Więcej informacji:
 • Rodzaj piasku: drobny
 • Powierzchnia: 34,704 m2
 • Długość: 582 metrów
 • Dostępność i usługi: ma podjazdy dla wózków inwalidzkich, ratownika, plac zabaw dla dzieci, oraz sprzęt do uprawiania sportów wodnych.

2. Del Riuet – plaża pośród pięknej przyrody

Plaża Platja del Riuet, L'Escala

Usytuowana w bogatej przyrodniczo północnej części l’Escala, z drobnym piaskiem stanowi wymarzone miejsce na plażowanie z dziećmi i uprawianie sportów wodnych. Przede wszystkim plaża przyciąga miłośników windsurfingu i pokrewnych dyscyplin.
W zasadzie składa się z dwóch części. Na pierwszą jest wejście od strony wioski Sant Martí i obszaru zwanego Plaża Miranda. Tę, chętniej wybierają miłośnicy kąpieli wodnych. Druga część położona bardziej na północ w pobliżu strumienia Riuet gdzie znajduje się duża powierzchnia plaży idealna do spacerów.
 
Więcej informacji: 
 • Rodzaj piasku: drobny
 • Powierzchnia: 15,667 m2
 • Długość: 445 metrów
 • Dostępność i usługi: bary na plaży; jest możliwość uprawiania sportów wodnych i są wypożyczalnie; prysznice publiczne; wypożyczalnia leżaków.

3. Moll Grec – pływać obok starożytnych ruin greckich i rzymskich

Plaża Moll Grec, L'Escala

Moll Grec to wyjątkowa plaża otoczona historyczną poświatą. Tutaj poczujemy starożytnego ducha Greków i Rzymian. Nie ma drugiej plaży usytuowanej tak blisko ruin zabytkowego portu używanego przez stare cywilizacje: Greków i Imperium Rzymskie. Wielki skansen w sąsiedztwie pięknej słonecznej plaży - iście luksusowe wakacje. Trudno o bardziej pożądane połączenie czegoś dla ciała i ducha.
Ślady historii, które możemy oglądać w największych muzeach świata tutaj mamy na wyciągnięcie ręki. Wielka plaża-muzeum dostępna dla każdego. Musicie skorzystać z tej okazji!
 
Majestatyczna budowla licząca 2 tysiące lat przypomina nam, że to Moll Grec tworzył bramę, dzięki której wielkie cywilizacje (grecka i rzymska) miały dostęp do Półwyspu Iberyjskiego. W wielu miejscach przy plaży znajdziemy stare średniowieczne mury, które chroniły miejscowości Sant Martí d’Empúries.
 
Spacer po plażowych wydmach i zwiedzenie historycznych ruin wzdłuż wybrzeża to punkt obowiązkowy wizyty w Moll Grec!
 
Więcej informacji:
 • Rodzaj piasku: drobny
 • Powierzchnia: 17,331 m2
 • Długość: 432 metrów
 • Usługi i dostępność: na plaży znajdują się bary, ratownik, dostępne są prysznice; jest miejsce do zabaw dla dzieci, możliwość wypożyczenia leżaków

4. Pedrigolet – Twoja prywatna plaża

Plaża Pedrigolet, L'Escala

Niesamowita plaża Pedrigolet to wyjątkowe miejsce na tym turystycznym wybrzeżu. Można się tu naprawdę dobrze ukryć. To wielka rzadkość jeśli chodzi o tak popularne kurorty. Możesz spędzić w tym zakątku cały dzień i nikt nie zakłóci twojego spokoju. Zupełnie jakbyś miał do dyspozycji swoją prywatną plażyczkę. 
 
Niewielka Pedrigolet znajduje się pomiędzy Rec del Molí i Portitxol. Aby się tu dostać trzeba przejść kawałek pieszo. Plaża jest osłonięta przed wiatrami północnymi. Panują tu idealne warunki do nurkowania.
 
Jest wiele plaż na Costa Brava  idealnych do uprawiania sportów wodnych i aktywnego wypoczynku zaspokajające zapotrzebowanie osób energicznych i z wigorem. Tymczasem Pedrigolet oferuje nam spokój i intymność.
 
Więcej informacji:
 • Typ plaży: kamyki i skały
 • Powierzchnia: 6 na 15 metrów
 • Dostępność i usługi: jest parking, plaża idealna do nurkowania i pływania z maską. .

5. Montgó – popularna plaża na południe od L’Escala

Plaża Montgó

Montgó z miękkim piaskiem jest najbardziej na południe wysuniętą plażą w L’Escala. Jest osłonięta przed północnymi wiatrami dzięki swemu położeniu geograficznemu. Miejsce zaciszne gdzie panuje przyjemna aura. Półokrągły kształt plaży wskazuje, jak dowodzą eksperci, że powstała w depresji geologicznej uformowana przez wiatr i morze. 
 
Montgó znajduje się w pobliżu parku Parque Natural Montgrí, Medes e Baix, który oferuje wyprawę wzdłuż wybrzeża. Szlak prowadzi bezpośrednio do wieży Torre Montgó zbudowanej aby obserwować i kontrolować statki pirackie nadpływające z morza.
 
Więcej informacji:
 • Rodzaj piasku: drobny
 • Powierzchnia: 200 na 430 metrów
 • Dostępność i usługi: łazienki dla osób niepełnosprawnych; wypożyczalnia kajaków; ratownicy; warunki do uprawiania sportów wodnych; prysznice publiczne. 

Warto, planując letnie wakacje w tych przepięknych okolicach, sprawdzić ofertę wynajmu domów w L'Escala.