Wszystko co musisz wiedzieć o Alcazar w Kordobie

Kilka zabytków konkuruje o status kultowych na mapie słynnego miasta jakim jest Kordoba. Jednym z  nich jest Mezquita (Meczet) a drugim Alcazar de los Reyes Cristianos (Zamek Królów Chrześcijańskich). Podczas gdy Mezquita jest znana na całym świecie Alcazar pozostaje bardziej w cieniu. Co też kryje ten średniowieczny zamek? Spradźmy to.

Ogrody Alcazar

Historia Alcazar

Alcazar zawsze był bardzo ważnym miejscem w Kordobie. Niegdyś mieściła się tu rezydencja rzymskich gubernatorów, następnie kalifów mauretańskich, a w 1328 roku stał się siedzibą królów hiszpańskich gdy przebywali w Kordobie.

Zabytek jest znany jako Alcazar de los Reyes Cristianos ponieważ Królowie Katoliccy Ferdynand i Isabela mieszkali w zamku przez osiem lat. Tutaj organizowali odbicie Granady z rąk Maurów. To właśnie w Alcazar Krzysztof Kolumb przedłożył swój pomysł poszukiwania zachodniej drogi do Indii. 

Po rekonkwiście Hiszpanii, Królowie Ferdynand i Isabela przekazali budynek na rzecz kościoła w Kordobie. Stał się on siedzibą Tribunale (budzącejgo grozę Sądu Inkwizycji). W kolejnych wiekach zamek był wykorzystywany jako więzienie cywilne, a następnie jako wojskowe. Obecnie obiekt jako zabytek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To swoiste muzeum, a także miejsce wykorzystywane do organizowania imprez publicznych oraz prywatnych eventów (koncerty, wesela...).

Fasada budynku Alcazar

Najbardziej eksponowane miejsca w zamku

Alcazar został wzniesiony w strategicznym miejscu nad brzegiem rzeki Guadalquivir, na południowy-zachód od casco antiguo (Starego Miasta). Zaledwie kilka kroków dzieli go od słynnej i niezwykle malowniczej Dzielnicy Żydowskiej. Łatwo tam trafisz spacerując po wąskich uliczkach Starówki Miejskiej.

Kordoba, Alcazar

Wchodząc do zamku możecie wspiąć się na Torre de los Leones (Wieża Lwów). To nie jest zbyt wyczerpująca wspinaczka, a widoki są tego warte: zobaczycie zachwycającą panoramę miasta i najbliższych okolic. Z wieży Torre de Leones możecie bezpośrednio dostać się do Torre del Homenaje. Pozostałe wieże nie są otwarte dla zwiedzających. 

Widok na rzymski most z Alcazaru

W galerii na najniższej kondygnacji wystawione są artefakty, które zachowały się w Alcazar. Odzyskane przedmioty, pamiątki przeszłości pochodzą ze znalezisk rzymskich, mauretańskich i katolickich. Doskonale obrazują ewolucję Kordoby na przestrzeni ostatnich wieków, często niezwykle burzliwych. 

Znajduje się też sala ceremonialna, jej ściany na dużej powierzchni pokryte są rzymskimi mozaikami, co nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru i niezwykłego uroku. 

Rzymskie mozaiki w Kordobie

Kolejną atrakcję Alcazaru można zobaczyć na zewnątrz budynku: jego wspaniałe patio i bajkowy ogród. Na dziedzińcu znajdują się ruiny starej budowli wzniesionej przez kalifów mauretańskich gdy panowali w Kordobie. 

Wnętrze patia w Alcazar

Ten imponujący ogród założyli Królowie Katoliccy Ferdynand i Isabela, jednak jego styl - podobnie jak patia - pozostał pod wpływem mauretańskim, orientalnym. Spacerując po ścieżkach, obserwując wypielęgnowaną zieleń trudno nie rozmarzyć się i nie puścić wodzy fantazji myśląc o wspaniałych arabskich ogrodach Granady.

Ogród w Alcazar

Alcazar Królów Chrześcijańskich to magiczne miejsce. Tej historycznej perełki po prostu nie wypada pominąć wybierając się na  wakacje w Kordobie. Musicie to zobaczyć!

Praktyczne informacje

Ceny biletów 

- Dorośli : €4.50

- Dzieci do 13 roku życia: bezpłatnie

- Studenci (dysponujący legitymacją studencką): €2.25

Możecie kupić Pulsera Turistica (Branzoletę Turystyczną), dzięki której dużo taniej można zwiedzić kilka zabytkowych budowli: Alcazar, Muzeum Julio Romero, łaźnie arabskie oraz Museo Taurino (Muzeum Korridy). Cena: €8.40 (wejście bezpłatne dla osób powyżej 65 roku życia).

Godziny otwarcia

- Wtorek - piątek: 08:30-20:45

- Sobota: 08:30-16:30

- Niedziele i święta: 08:30-14:30

Godziny otwarcia mogą ulec zmienia w zależności od pory roku. Dlatego przed planowaniem wizyty lepiej sprawdzić na stronach Informacji Turystycznej w Kordobie,  aby mieć pewność.

Mapa