10 najlepszych hiszpańskich plaż

Hiszpania ma prawie 5000 km linii brzegowej z kurortami na Morzu Śródziemnym i na Oceanie Atlantyckim. Długie piaszczyste wybrzeża czy wyspy? Niezależnie od tego, czy szukasz poszarpanych zatoczek w odosobnionych miejscach, czy miejskich kąpielisk ze wszystkimi udogodnieniami, hiszpańskie plaże przypadną Ci do gustu. Do niedawna większość turystów zdecydowanie wybierała plaże wzdłuż Costa del Sol i Costa Blanca. Oczywiście, znajdziesz tam wspaniałe  kąpieliska, ale może czas odkryć inne plaże w Hiszpanii?

  • Port de Pollensa - Majorka
  • Sotavento - Fuerteventura
  • Mónsul - Andaluzja
  • Cala Turqueta - Minorka
  • Cala Sant Vincent - Ibiza
  • Cala Fonda - Katalonia
  • La Concha - Kraj Basków
  • Ses Illetas - Formentera
  • Las Catedrales - Galicja
  • Bolonia - Kadyks

Port de Pollensa, Majorka

Majorka- playa de Pollensa
Na Majorce znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii. Plaża w Port Pollensa jest jedną z nich, a otaczające ją góry Serra Tramuntana tworzą idealne tło, kontrastujące z turkusowymi wodami i drobnym białym piaskiem. Jeśli zdecydujesz się wynająć willę na plaży na Majorce, koniecznie odwiedź tą zatokę, nie tylko ze względu na oszałamiającą scenerię, ale także na piękną, długą promenadę z tradycyjnymi sklepami i restauracjami.

- Przeczytaj więcej o najlepszych plażach na Majorce.

Sotavento, Fuerteventura

Playa de Sotavento na Fuerteventura

Kolejne najlepsze hiszpańskie plaże zlokalizowane są na Fuerteventurze. Ta kanaryjska wyspa wielokrotnie została nagradzana wyróżnieniem QualityCoast. Znajdziesz tu plaże idealne dla rodzin oraz dla surferów. Jedną z nich jest Sotavento, dziewicza naturalna plaża w południowo-wschodniej części wyspy, rozciągająca się na ponad 9 km miękkiego złotego piasku i turkusowych wód. W czasie odpływu piaszczysta plaża pojawia się między 100 a 300 metrów od brzegu, tworząc płytką lagunę o długości 3 km, idealną do uprawiania sportów wodnych.

- Przeczytaj więcej o najlepszych plażach na Fuerteventurze.

Mónsul, Andaluzja

Cabo de Gata - Playa Mónsul

Również wybrzeże Almerii kryje wyjątkowe plaże. Odwiedź Park Przyrody Cabo de Gata, najdłuższe chronione wybrzeże Andaluzji i jedno z najlepszych miejsc na wakacje w południowej Hiszpanii. Plaże w Cabo de Gata zachwycają swym pięknem. Brak masowej turystyki na tym obszarze przyczynił się do zachowania ich dziewiczego i naturalnego wyglądu. Tutaj znajdziesz słynną plażę Mónsul, którą Stephen Spielberg uznał za „najlepszą plażę w Hiszpanii” i właśnie tu nakręcona została scena z filmu Indiana Jones. 

Cala Turqueta, Minorka

Minorka- Cala Turqueta

Na Cala Turqueta łatwo dojechać z Ciutadelli, miasta na południu Minorki; droga dojazdowa jest dobrze oznakowana. Można również dotrzeć tu pieszo z  Cala Macarella szlakiem Camí de Cavalls. Ta otoczona sosnami zatoczka jest prawdopodobnie jedną z najlepszych plaż w Hiszpanii ze względu na drobny biały piasek i niewiarygodnie przezroczyste turkusowe wody.

Cala Sant Vincent, Ibiza

Ibiza - Cala Sant Vicent
Jedne z najlepszych plaż w Hiszpanii można znaleźć na wyspie Ibiza. Cala de Sant Vincent cieszy się dużą popularnością jako plaża z drobnym piaskiem, krystalicznie czystymi i płytkimi wodami w wielu odcieniach turkusu. Zatokę otaczają wzgórza i sosny, a zaledwie 200 metrów powyżej znajduje się najważniejsza jaskinia archeologiczna na wyspie: Cova des Culleram.

Cala Fonda, Katalonia

Tarragona - Cala Fonda

Cala Fonda w miasteczku Tarragona, zwana także Waikiki (na cześć najlepszej plaży na Hawajach) to raj ukryty między klifami. Plaża ta jest popularna wśród nudystów ze względu na jej intymną lokalizację i fakt, że nie jest tak łatwo dostępna. Cala Fonda znajduje się na liście najlepszych plaż w Hiszpanii, ponieważ pozostaje dzikim, pięknym miejscem z bujną roślinnością, wapiennymi klifami i spokojnymi płytkimi wodami.

La Concha, Kraj Basków 

San Sebastian - playa de La Concha

San Sebastian jest jednym z najlepszych nadmorskich kurortów w północnej Hiszpanii. Mieszkańcy są dumni z tego, że na wyciągnięcie ręki mają najsłynniejszą miejską plaże w kraju. La Concha swoją nazwę zawdzięcza kształtowi muszli, co czyni ją jedną z najbardziej znanych kąpielisk w całej Europie. Krajobraz wokół plaży jest spektakularny. Otoczona przez dwie góry, Urgull i Igeldo, plaża La Concha oferuje drobny złoty piasek i niesamowity widok na wyspę Santa Clara. 

Ses Illetas, Formentera

Formentera - Playa Illetas

Łatwo jest odłączyć się od codzienności podczas wakacji na Formenterze, najmniej zatłoczonej wyspie Balearów. A jeśli wybierzesz plażę Illetas, odpoczynek jest gwarantowany. Tradycyjnie popularna wśród artystów i hipisów, plaża ta jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Hiszpanii ze względu na wyjątkowe wybrzeże w odcieniach różu i przezroczyte turkusowe wody, podobne do Bahamów czy Indonezji.

As Catedrais, Galicja

Galicja - Playa de las Catedrales

Las Catedrales, to prawdziwy klejnot w regionie Galicji. Oficjalna nazwa to Augas Santas Praia - Plaża Świetych Wód. Słynie z charakterystycznych formacji skalnych, dlatego najlepiej odwiedzić ją w czasie odpływu, aby móc móc spacerować po piasku, przechodząc przez jaskinie i łuki. W celu ochrony plaży liczba wizyt jest ograniczona, dlatego wcześniej musisz poprosić o pozowolenie (online) na dzień, w którym planujesz wycieczkę. 

Playa de Bolonia, Cádiz

Playa de Bolonia, Costa de la Luz

Wynajmij willę w sennej wiosce w Kadyksie i odwiedź plażę Bolonia. Prawdopodobnie najbardziej znana plaża w Kadyksie, rozciągająca się na ponad 4 kilometry, oferuje odwiedzającym drobny biały piasek i turkusowe morze kontrastujące z bujną zielenią. Silne wiatry w okolicy sprawiają, że chroniony system wydm pozostaje w ciągłym ruchu. Radzimy, by przed wyjazdem na plażę sprawdzić siłę wiatru, gdyż czasem bywa zbyt silny i kąpiele są zakazane.