Letnie wakacje na plażach Empuriabrava

Macie ochotę przeżyć tego lata najlepsze wakacje w życiu? Według większości z nas, wymarzony urlop powinien być synonimem relaksu, odpoczynku oraz błogich dni spędzonych na rajskich plażach o miękkim, złotym piasku i krystalicznej wodzie. W tym artykule pozwoliliśmy sobie wybrać plaże w katalońskiej miejscowości Empuriabrava, gdzie, naszym zdaniem, w pełni wykorzystacie czas wypoczynku.
 
Empuriabrava
 
Cała Costa Brava słynie ze swoich atrakcyjnych plaży. Poza tym jest to hiszpańskie wybrzeże położone najbliżej Polski, co pozwala nam bez problemu dotrzeć tu samochodem. Empuriabrava zlokalizowana jest w uprzywilejowanej części wybrzeża, gdzie warunki kąpieli są więcej niż zadowalające. Łączna długość plaży w tej miejscowości wynosi prawie 7 km! Ponadto, stanowi część parku przyrodniczego Parc Natural dels Aiguamolls de l'Empordà. Na przykład, główna plaża w Empuriabrava znajduje się tuż naprzeciwko osiedla mieszkaniowego i zaledwie o kilka kroków od kanałów wodnych, przecinających miasto jakby to była hiszpańska Wenecja. Jest główną plażą w regionie, a jednocześnie największą i najbardziej atrakcyjną.

Playa de Empuriabrava

Playa de Empuriabrava mierzy 1,5 km długości i 90 m szerokości, zajmując obszar pomiędzy ujściem rzeki Muga oraz wjazdem do miasta, gdzie zaczyna się kolejna plaża, Playa Rubina.

Plażę Empuriabrava charakteryzuje łatwy dostęp, czysta woda i złoty piasek, co czyni ją jedną z najlepszych plaży na Dzikim Wybrzeżu. Poza prestiżową Błękitną Flagą, plaża została wyróżniona znakiem jakości turystycznej "Q", co jest potwierdzeniem spełnienia wszystkich norm jakościowych, oraz certyfikatem ISO 14001 Systemu zarządzania środowiskowego. 

Oznacza to, że zaraz po dotarciu na Playa Empuriabrava znajdziecie wszelkiego rodzaju udogodnienia, komfort i bezpieczeństwo, jakiego spodziewamy się na publicznej plaży, w tym ratownika, miękki piasek i czystą wodę. Czekają również ułatwienia dostępu dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, operatorzy sportów wodnych, u których można wypożyczyć deski surfingowe i łódki, a także wiele restauracji i barów na plaży, gdzie zamówicie coś do jedzenia lub picia. 
 
Empuriabrava, Costa Brava
 
Plaża cieszy się przede wszystkim familijną atmosferą. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z osiedlem mieszkaniowym Empuriabrava, wiele rezydujących tu rodzin na tej plaży spędza swój wolny czas. Jeżeli zmęczyło Was monotonne leżenie na ręczniku, możecie przespacerować plaże z jednego końca plaży do drugiego. Nie tylko zrobicie coś dla Waszej kondycji i spalicie kalorie z lunchu, ale także będziecie cieszyć się widokami na Cap de Creus i wydmowy krajobraz parku przyrodniczego Parque Natural de l’Empordà. Jeżeli będziecie mieć możliwość, zachęcamy do odwiedzenia Roses, miejscowości pełnej atrakcji, oddalonej zaledwie o 10 km od Empuriabrava.

Playa de la Rubina

Położona w samym sercu parku przyrodniczego l’Empordà, pomiędzy miastem Empuriabrava i ujściem rzeki Grau w Santa Margarita, Playa Rubina jest naturalną plażą otoczoną nienaruszoną przyrodą. Na tej plaży możemy pozwolić sobie na aktywności zakazane na innych plażach, między innymi przyprowadzić psa lub uprawiać kitesurf. Natura, morze, kolorowe latawce kitesurfingowców i wydmy tworzą piękny, bardzo fotogeniczny obraz.

Playa de la Rubina, Empuriabrava, Costa Brava
 
Playa de la Rubina jest również dość obszerna, mierzy 1,8 km i na pewno znajdziecie tu wiele możliwości rozrywki i zabawy. Południowy koniec plaży zbiega się z ujściem kanałów z urbanizacji Empuriabrava, gdzie możecie przyglądać się jachtom żeglującym po kanałach miasta.

Również w południowej części plaży mieści się Miejska Szkoła Żeglarska Empuriabrava, idealne miejsce, by wziąć kilka lekcji tego sportu. Być może w te wakacje poczujecie bakcyla i odkryjecie drzemiącego w Was marynarza?
Na północ od Playa de la Rubina można rozkoszować się naturalnym pięknem małego ekosystemu wydm parku przyrodniczego l’Empordà. Wydmy te objęte są ochroną prawną, gdyż stanowią niezbędny element środowiska naturalnego gwarantujący jakość plaży oraz zachowanie obecnej flory i fauny tego obszaru.
 
Playa de la Rubina jest naturalnym schronieniem, otwartym dla każdego, kto chce cieszyć się jego urokiem, nie robiąc mu krzywdy. Ponadto oferuje wszystkie usługi typowe dla najlepszych plaży: obecność ratownika, plażowe bary, toalety i prysznice, wynajem leżaków i parasoli. Warto także odwiedzić sąsiednią miejscowość L'Escala wraz z jej pięknymi plażami, położone na południe od Empuriabrava.

Playa Can Comes

Playa Can Comes oddalona od części mieszkalnej miasta, ukryta i chroniona jest przez naturę w najczystszej postaci. Dostęp na nią nie jest taki łatwy jak w przypadku wcześniej wymienionych plaży, w związku z czym korzysta z niej znacznie mniej osób. Wybierzcie się na Playa Can Comes jeśli nie lubicie tłumów plażowiczów i cenicie wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą. Jeżeli zatrzymacie się w domu wakacyjnym w Empuriabrava w pobliżu tej plaży, każdego poranka będziecie budzić się wypoczęci, pełni energii i odmłodzeni! 

Playa Can Comes ukryta jest na terenie Parque Natural de l’Empordà, między dopływami rzek Muga i Fluvià, a jej blisko 4 km piasku gwarantują nam wystarczająco dużo miejsca, by cieszyć się wypoczynkiem na plaży bez tłoku i walki o miejsce na rozłożenie ręczników. 
 
Jest to plaża w 100% naturalna, bez żadnych budynków i konstrukcji wokoło, stanowiąc część parku przyrodniczego. Leżąc wygodnie na piasku, możecie obserwować wiele gatunków ptaków zamieszkujących te tereny. 
 
Znajdziecie tu złoty, drobny piasek bez kamieni, warto jednak wiedzieć, że woda nie jest tu zbyt spokojna i występują liczne fale. Z tego względu plażę upodobali sobie miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu. Będąc plażą dziką i chronioną, nie oferuje żadnych usług, zadbajmy więc o porządek i odchodząc, zabierzmy ze sobą wszystkie nasze śmieci.
 
Jak Wam się podobają plaże w Empuriabrava? Okolica pełna jest pięknych zakątków i podobnych naturalnych plaży. Nie wahajcie się dłużej,  zarezerwujcie swój dom wakacyjny w prowincji Girona i przygotujcie się na niepowtarzalne wakacje!

Mapa - plaże Empuriabrava