W podróży po najlepszych plażach Cadaqués

Cadaqués... zagubiony raj w północnej części Costa Brava. Ta rybacka wioska przeszła do historii jako dom i muza słynnego hiszpańskiego malarza Salvadora Dalí, a plaże i pełna uroku przyroda zainspirowały znaczną część twórczości tego ekscentrycznego katalońskiego artysty. Jeżeli zastanawiacie się, co warto zobaczyć i zrobić w Cadaqués, odpowiedź jest prosta: przemierzyć najlepsze okoliczne plaże, zaczynając od malowniczych plaży miejskich i kończąc na najbardziej dzikich i odosobnionych calas na północy Cabo de Creus.
 
Plaże w Cadaqués
 
Plaże na wybrzeżu Cadaqués są liczne i naprawdę trudno było nam wybrać te najlepsze. Na pewno podczas Waszej podróży znajdziecie swoje ulubione miejsce, ale mamy nadzieję, że ten przewodnik posłuży Wam za punkt odniesienia i dostarczy kilku przydatnych informacji.

Playa Grande

Playa Grande jest najbardziej centralną plażą w Cadaqués. Aby na nią dotrzeć, wystarczy iść wzdłuż morskiej promenady. Długa na 200 m i szeroka na 20 m, plaża ta zazwyczaj jest tłoczna, ze względu na doskonałe położenie oraz usługi i wszystkie udogodnienia, jakie oferuje. Playa Grande to najlepszy wybór dla rodzin z małymi dziećmi.
 
Pomnik Salvadora Dalí przy promenadzie w Cadaqués
 
Przy samej plaży powita Was wielki bohater Cadaqués: posąg Salvadora Dalí w swej charakterystycznej pozie. Gdy zmęczy Was plażowanie, możecie zajrzeć do jednego z dwóch pobliskich barów chiringuitos oferujących lokalne przysmaki lub przespacerować się wzdłuż nadmorskiego deptaka. 

Es Llané i Llané Petit

Następnie prezentujemy Wam dwie siostrzane plaże, które nie są bliźniaczkami i znacznie różnią się od siebie. Na pierwszą z nich trafimy wprost z deptaka. Es Llané mierzy 130 m długości i 12 m szerokości i charakteryzują ją płaskie skały, naniesione tu przez morze. Na plażę często przychodzą rodziny z dziećmi, woda jest płytka, a głębokość dna wzrasta łagodnie.
 
Plaża Es Llané

Z plaży Es Llané możemy przejść na plażę Llané Petit, dużo mniejszą i spokojniejszą. To jedno z ulubionych miejsc żeglarzy z Cadaqués. Jeżeli zdecydujecie się wynająć dom wakacyjny w Cadaqués, będziecie mogli korzystać ze wszystkich okolicznych plaży.

Plaża Es Sortell

Zaledwie 300 metrów do centrum Cadaqués zlokalizowana jest nasza ulubiona plaża. Podobnie jak większość plaż w Cadaques, oferuje spokojne i krystaliczne wody i pokryta jest drobnym żwirkiem i kamykami. Największą zaletą tego miejsca są widoki! Rozłóżcie ręczniki i rozkoszujcie się panoramą na urocze białe domki, tak charakterystyczne dla tego miasteczka, modernistyczne budynki przy promenadzie oraz góry Puig de Paní i Puig de Bufadors w tle.
 
Cadaques, Costa Brava
 
Z jednej strony plaży znajdziecie mały mostek, przez który można dostać się na wysepkę Es Sortell. Wybierzcie się na krótki spacer, by cieszyć się morską bryzą.

Plaża Sa Conca

Podążając wzdłuż wybrzeża na południe, w kierunku latarni Faro de Cala Nans, napotkacie uroczą zatoczkę. Jej wody są krystalicznie czyste, spokojne, ale wystarczająco głębokie, by mogły tu zakotwiczyć łodzie. Chociaż w pobliżu znajduje się kilka domów, otoczenie plaży jest dość naturalne. Warto wiedzieć, że plażę tę od wielu lat chętnie odwiedzają nudyści.
 
Widok na wybrzeże Cadaqués
 
Plaża Sa Conca oddalona jest od Cadaqués, ale nie należy jeszcze do rezerwatu Cabo de Creus. To dobry wybór, jeżeli chcecie odwiedzić plażę naturystów, jednocześnie nie oddalając się mocno od centrum Cadaqués. Plaża oferuje nam piękne widoki na wybrzeże z klifami, idealne tło dla doskonałych zdjęć!

Plaża Es Pianc

Wracamy teraz do centrum miasta, by zaprezentować Wam plaże w północnej części zatoki. Spacerując wzdłuż nadmorskiego deptaka, w odległości mniej niż 500 m odnajdziecie malutką plażę Es Pianc, z której możecie podziwiać najlepsze zachody słońca w Cadaqués.
 
Cadaqués
 
Ze względu na swe niewielkie rozmiary, lokalizację (bardzo blisko od centrum miasta), a także obecność barów i restauracji, plaża bywa często zatłoczona. Mimo to, warto poświęcić jeden wieczór na spacer w tej okolicy i cieszyć się najpiękniejszym zachodem słońca na Costa Brava! 

Plaża Ses Oliveres i Plaża El Ros

W odległości mniej niż pół kilometra od plaży Es Pianc, zlokalizowane są dwie plaże: Ses Oliveres i El Ros, zawsze pełne drewnianych łódek. Obie plaże zapewniają odwiedzającym wszelkie udogodnienia, w tym wynajem kajaków, dzięki którym macie szansę odkrywać wybrzeże od strony wody. Na przykład, możecie zbliżyć się do wyspy Cucurucuc, skały w samym środku zatoki Cadaqués, która inspirowała Dali'ego przy tworzeniu swoich obrazów. 

Zatoczki przy Punta de S'Oliguera

Na północ od Cadaqués znajduje się przylądek Punta de S'Oliguera. Cypelek kryje wiele plaży, większość z nich małych i malowniczych, które warto odwiedzić, jeśli dysponujecie samochodem. Ze wszystkich zatoczek (calas), polecamy Playa s'Arenella, znajdującą się na przeciwko małej wysepki o tej samej nazwie.
 
Wybrzeże, Cap de Creus
 
Nie możemy również zapomnieć o Playa des Caials, miejscu polecanym zwłaszcza miłośnikom nurkowania. Dno morskie w tej części wybrzeża kryje prawdziwe skarby: wspaniałą różnorodność flory i fauny oraz wrak angielskiego statku Llanishen, zatopionego przez niemiecką łódź podwodną w 1917 r., o dość upiornym wyglądzie.

Plaża Portlligat

Plaża Portlligat
 
Plaża Portlligat jest główną plażą w zatoce, szczególnie ze względu na sąsiedztwo z Domem-Muzeum Salvadora Dali. Artysta wybrał to miejsce, by szukać inspiracji i tworzyć swe surrealistyczne dzieła. Cala de Portlligat zlokalizowana jest na wprost małej wysepki (Illa de Portlligat). Nie ma tu pryszniców ani nadzoru ratownika, znajdziecie natomiast kilka plażowych barów oraz wypożyczalnię kajaków..

Cala S'Alqueria Gran, S'Alqueria Petita i cala Sant Lluis

Teraz wybierzemy się w stronę zatoki Bahía de Racó des Moro. Tutaj czekają na nas dwie piękne zatoczki, noszące nazwy Cala S' Alqueria Gran oraz S'Alqueria Petita. Oba miejsca są ciche, odosobnione, intymne, nie zdziwcie się więc, jeśli spotkacie tam nudystów.
 
wybrzeże Cadaques
 
W niewielkiej odległości od nich zlokalizowana jest uwielbiana przez naturystów zatoczka Sant Lluis: oaza spokoju, na której można delektować się słońcem i morzem bez męczącego gwaru i tłumu plażowiczów. Otoczona przez przyrodę zatoczka jest mało oblegana, nawet w miesiącach letnich. 

Cala Portaló

Naszym kolejnym ulubionym miejscem jest Cala Portaló, znajdująca się w okolicach latarni morskiej Faro de Cabo de Creus. Dostęp do niej jest dość skomplikowany, w związku z czym nie spotkacie tu tłumów plażowiczów. Plaża pokryta jest piaskiem, a nie żwirkiem, jak ma to miejsce na większości tutejszych plaży, co na pewno zwiększy nasz komfort podczas opalania. Cala Portaló otoczona jest przez skały i klify, co daje nam intymną atmosferę.
 
Cala Portaló

Cala Culleró

Cala Culleró jest prawdopodobnie jedną z najciekawszych plaży w całej Hiszpanii. Wybrzeża powstało w wyniku niszczącej działalności morza i wiatru, tworząc zachwycające skaliste klify i kamienie. Fantazyjne kształty dodają piękna tej części Cabo de Creus.
 
wybrzeże Cadaqués
 
Poza spektakularnymi pejzażami, spokojną atmosferą i krystalicznymi wodami, Cala Culleró oferuje dodatkowo fascynujące dno morskie. W niewielkiej odległości od brzegu odkryto wraki statków pochodzenia greckiego i rzymskiego, które zatonęły wskutek zderzenia ze skałami, targane silnym wiatrem Tramontana.

Cala Jugadora

Cala Jugadora jest jedną z perełek na półwyspie Cabo de Creus. Jej wody, przejrzyste i spokojne, tworzą idealne warunki dla miłośników snorkelingu. Ponadto, ze względu na znaczne oddalenie od miasta i brak usług, miejsce to nie jest oblegane przez plażowiczów i zwykle nie ma problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. By sie tu dostać, musicie skierować się w stronę latarni Cabo de Creus - zatoczka znajduje się tuż przed latarnią. 
Zatoczki przy Cabo de Creus są spektakularne, jednak na całej linii brzegowej Hiszpanii można znaleźć prawdzie cuda. Jeżeli kochacie morze i plaże, zapoznajcie się  z naszym rankingiem 10 wspaniałych plaży na Costa Brava.

Cala Jugadora na przylądku Cabo de Creus
W tym miejscu kończymy nasz przewodnik po najlepszych plażach w Cadaqués i okolicach Cabo de Creus. Costa Brava nie bez przyczyny otrzymała nazwę "Dzikiego Wybrzeża", a dzięki erozji wiatru i morza uformowała się zachwycająca linia brzegowa pełna malowniczych zatoczek wciśniętych między skałami. Zarezerwujcie dom wakacyjny na Costa Brava, by odkryć sekrety tej części Hiszpanii.
 
Będąc w okolicach, nie przegapcie szansy zobaczenia "wejścia do piekła", Cova de l´Infern, czyli jaskini morskiej utworzonej w wyniku działania wody, która naprawdę przypomina wrota piekieł, kiedy ostatnie promienie słoneczne odbijają się w wodzie podczas zachodu słońca. Teraz, gdy zbliża się sezon wakacyjny, możecie odkryć perfekcyjne plaże w Cadaqués, cieszyć się wieloma godzinami słońca i przeżyć nowe przygody! 

Mapa