Benidorm - najlepsze plaże

Benidorm jest jednym z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych kurortów nadmorskich na wybrzeżu Costa Blanca. Miasto oferuje wygodne plaże, kompletne usługi, czyste wody i dobrą atmosferę, tak w dzień, jak i w nocy.

Video - Plaże Benidorm

Miasto, które dawniej było zaledwie małą wioską rybacką, szybko się rozwinęło, by stać się idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Fantastyczny klimat (ponad 3000 godzin słońca rocznie i średnia roczna temperatura prawie 19°C), długie piaszczyste plaże i słynna gościnność tutejszych mieszkańców gwarantują przyjezdnym niezapomniane wakacje o każdej porze roku. 

Jeśli planujecie urlop i chcecie poczuć klimat śródziemnomorskiego miasteczka, nie szukajcie dalej: zarezerwujcie dom wakacyjny w Benidromie, spakujcie stroje kąpielowe i kremy do opalania, i przekonajcie się sami, dlaczego miasto to jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Hiszpanii. 

Playa de Poniente

Benidorm: Playa de Poniente

Playa de Poniente jest największą plażą w Benidormie: 3000 metrów białego, piaszczystego brzegu, który na niektórych odcinkach ma ponad 100 metrów szerokości! Położona na południe od centrum i wyróżniona Błękitną Flagą, jest mniej zatłoczona niż Playa de Levante (druga duża plaża w kurorcie) i jest ulubionym miejscem lokalnych mieszkańców. 

Playa de Poniente oferuje wszelkie usługi: parasole i leżaki (dostępne 11 miesięcy w roku), bezpłatne prysznice i toalety, place zabaw dla dzieci, opiekę ratowników, ułatwiony dostęp dla osób niepełnosprawnych, a nawet publiczną bibliotekę, zlokalizowaną bezpośrednio przy plaży. Na ulicach za promenadą znajdziecie kilka bezpłatnych parkingów.

Benidorm Playa de Poniente, parasailing

Na miłośników sportów czeka mnóstwo atrakcji. Plaża sąsiaduje z mariną, gdzie zlokalizowany jest klub żeglarski oraz centrum nurkowe. Wybierzcie się promem na Isla de Benidrom, małą wyspę położoną kilka kilometrów od brzegu miasta, która oferuje skaliste dno morskie, idealne dla wielbicieli nurkowani. Ponadto na plaży czekają kajaki, skutery wodne i łodzie żaglowe do wypożyczenia, a nawet centrum parasailingu, dzięki któremu chętni mogą podziwiać kurort z góry, ze spadochronu.  

Ta piękna plaża nie posiada chiringuitos czy plażowych barów, ale zaledwie kilka metrów od promenady przy plaży znajduje się wiele restauracji, od miejsc serwujących typowe hiszpańskie potrawy po pizzerie, puby i dania kuchni międzynarodowej. W zależności od miejsca ceny mogą nieznacznie się różnić, ale ogólnie są całkiem przystępne: menu del día ("menu dnia", zazwyczaj składa się z pierwszego dania, drugiego dania i deseru) to koszt około 12 €.

Cala Mal Pas

Benidorm - Cala Mal Pas

Cala Mal Pas położona jest tuż poniżej zabytkowego centrum miasta, pomiędzy przystanią Benidorm i skałą, na której znajduje się punkt widokowy Balcón del Mediterraneo i centralnie położony plac Plaza Santa Ana. Jest to ustronna i zaciszna plaża, która, pomimo centralnego położenia, oferuje zupełnie inną atmosferę niż tętniące życiem główne plaże Benidormu.

Woda jest przejrzysta, płytka i chroniona przed falami przez skały, tworząc tym samym idealne warunki do snurkowania.

Benidorm - Cala Mal Pas

Cala Mal Pas została również wyróżniona Błękitną Flagą, ma 120 metrów długości i około 20 metrów szerokości. Plaża jest wyposażona w prysznice i wypożyczalnie leżaków, a jej bezpieczeństwa strzeże ratownik. Ponownie, bary i restauracje znajdziemy nie na samej plaży, ale zaledwie kilka kroków dalej; wystarczy skierować się do centrum lub w stronę wejścia do pobliskiej przystani. 

Playa de Levante

widok na Playa de Levante z tarasu widokowego Balcon del Mediterraneo

Prawdopodobnie najpopularniejsza plaża w kurorcie i jedna z najlepszych plaży na Costa Blanca. Ta długa, piaszczysta zatoka odwiedzana jest przez prawie cały rok przez tysiące turystów szukających komfortowego wypoczynku nad morzem. 

Położona na północ od centrum miasta i łatwo dostępna, plaża może być zatłoczona ju od samego rana. Jeśli jednak w czasie wakacji lubicie imprezować do późna i poznawać nocne życie miasta, nie martwcie się: Playa de Levante mierzy 2000 m długości i ponad 50 m szerokości, więc na pewno znajdziecie trochę miejsca na rozłożenie ręczników, nawet jeśli dotrzecie na plażę późno. Ponadto, biorąc pod uwagę kształt i położenie linii brzegowej, plaża zostaje wystawiona na działanie promieni słonecznych niemal do zachodu słońca, oferując wiele godzin słońca dla wszystkich miłośników opalania. 

Playa de Levante, z widokiem na Isla de Benidorm w tle

Woda jest czysta, płytka i stosunkowo osłonięta, dzięki czemu jest doskonała dla rodzin z dziećmi. Usługi są kompletne: prysznice, wypożyczalnie leżaków, dostęp dla osób niepełnosprawnych, ratownicy, place zabaw dla dzieci (także w wodzie, z pływającymi platformami i zjeżdżalniami), wypożyczalnia sprzętu wodnego (narty wodne, windsurfing, paddle surf, wakeboarding, rowerki wodne, itp.).

Podobnie jak na innych plażach Benidormu, także na Playa de Levante nie znajdziecie żadnych słynnych chiringuitos. Jeśli dopadnie Was głód lub chcecie wypić drinka na tarasie, podziwiając jednocześnie fantastyczny widok na Morze Śródziemne, wystarczy przejść przez promenadę (paseo maritimo), która biegnie wzdłuż całej plaży, a znajdziecie niezliczoną ilość barów i restauracji, jak równiez sklepów i supermarketów. Jest to również jedno z najpopularniejszych miejsc życia nocnego w Benidormie, możecie więc zostać na plaży aż do wieczora i na pewno nie będziecie się tu nudzić. 

Cala Almadrava

Benidorm - Cala Tio Ximo

Co zaskakujące, Benidorm oferuje nie tylko długie i pełne ludzi piaszczyste plaże, ale także odosobnione i spokojne zatoczki. Oddalając się od północnego krańca Playa de Levante, wspinając się na szczyt Punta de la Llisera (skalisty cypel, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na miasto i morze), dotrzecie na spokojniejszą część wybrzeża, położoną u podnóża parku przyrody Sierra Gelada.

Tutaj znajdziecie Cala Almadrava, małą zatoczkę zlokalizowaną zaledwie o kilka metrów od budynków i ulic, ale mimo to wciąż dającą uczucie izolacji i odosobnienia. Aby dostać się na plażę, musicie zejść wąskim betonowym przejściem; wejście na ścieżkę może być nieco ukryte. Parkowanie w okolicy plaży może być skomplikowane, dlatego warto przyjechać tu autobusem lub przyjść pieszo.

Plaża, będąca połączeniem drobnego piasku i skał, jest odwiedzana zarówno przez "tradycyjnych" plażowiczów, jak i naturystów. Ma zaledwie 100 metrów długości i 10 do 15 metrów szerokości, a w sezonie letnim bezpieczeństwa pilnuje ratownik. Tutaj jednak serwis się kończy... pamiętajcie więc, by zabrać ze sobą prowiant i wszystko, czego możecie potrzebować. Woda jest niesamowicie przejrzysta, a dno morskie jest pełne życia i ciekawych formacji skalnych; jeśli lubicie snurkowanie, nie przegapcie okazji i przynieście maski do nurkowania.

Cala Tio Ximo

Benidorm - Cala Tio Ximo

Oddalając się zaledwie kilkaset metrów dalej na północny-wschód od Cala Almadrava, dotrzecie do jej bliźniaczej zatoczki: Cala Tio Ximo. Ta mała i dzika plaża znajduje się u podnóża skalistego wzgórza w Parku Naturalnym Sierra Gelada.

Aby dostać się na tę plażę, trzeba jechać tą samą wąską i krętą drogą, która prowadzi do Cala Almadrava. Nad zatoczką znajduje się niewielki parking, położony obok spektakularnego punktu widokowego. Jeśli lubicie piesze wędrówki lub jazdę na rowerze, możecie zostawić samochód w domu i spędzić idealny dzień na łonie natury, gdyż park oferuje kilka ścieżek do odkrycia.

Podobnie jak na Cala Almadrava, zatoka (mająca zaledwie 60 metrów długości) jest mieszanką skał i drobnego, złotego piasku, a usługi ograniczają się do ratownika w miesiącach wakacyjnych. Ale nikt nie przychodzi tu przecież w poszukiwaniu barów i muzyki... Odprężająca atmosfera, piękno morza, cisza i odosobnienie, a także fakt, że miejsce to jest stosunkowo trudno dostępne, gwarantują niezapomniany, pełen relaksu dzień.

Mapa - Benidorm i jego plaże