Plaże Benalmadeny - Playa Bil-Bil / Playa Arroyo de la Miel / Los Melilleros

Ten odcinek plaży jest jednym z najładniejszych w Benalmadenie, a tym samym bardzo obleganym. Korzystne położenie, dostęp do wszelkich udogodnień i drobny piasek sprawia, że ta plaża prawdopodobnie będzię Waszą ulubioną.

Playa Bil -Bil

Castillo Bil-Bil, Benalmadena

Plaża Bil-Bil rozpoczyna się tuż pod zamkiem Bil-Bil znanym jako El Castillo de Bil Bil. Ten unikalny budynek to razem z Puerto Marina najbardziej reprezentatywne punkty Benalmadeny. Dziś mieści się w nim urząd stanu cywilnego, który co ciekawe cieszy się niezwykłą popularnością. Wygląda na to, że miejscowi upodobali sobie to miejsce, bo okazuje się, że z całej prowincji Malaga, to własnie Castillo Bil-Bil jest najczęściej wybieranym przez pary miejscem na zawarcie zwiąku małżeńskiego (cywilnego). Hiszpania bardzo często wybierana jest na miejsce idealnego ślubu także przez obcokrajowców. 

Pomysł i projekt tego mini-pałacyku powstał w 1927 roku zainicjowany przez zamożne małżeństwo Hermann. Budynek miał wielu właścicieli aż do 1980 roku, kiedy to został nabyty przez benalmadeński Ratusz. Od tego momentu jest kulturalnym centrum tego miasteczka, w którym oprócz ślubów cywilnych odbywają się wystawy i koncerty. 

Tak wnętrze jak zewnętrzna część pałacyku przyciąga uwagę typowym stylem arabskim. Czerwony tynk, zaokrąglone okna, kolorowe mozaiki i płaskorzeźby, nic dziwnego, że panny młode mają dreszcze na myśl o ślubie w takim miejscu. Bil-Bil otoczony jest skwerem z palmami i wygląda magicznie zwłaszcza pod wieczór, kiedy zapalone sa światła. 

Maracas, Plaża Bil-Bil, Benalmadena

Playa Bil-Bil natomiast jest lubiana nie tylko przez nowożenców :) Ta 400 metrowa plaża znajdująca się pomiędzy Santa Ana i Arroyo de la Miel ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród tych, którzy większość niedzielnego plażowania wolą spędzić popijając tinto de verano. Z promenady schodzi się na plażę praktycznie bezpośrednio do chiringuito Maracas Beach Bil Bil. Ten bardzo przyjemny bar oferuje napoje, koktajle, ma też dość obszerną kartę przekąsek i dań obiadowych. Hamburgery (od 4 do 7€), sałatki (8€) czy typowe hiszpańskie tapas (pół porcji kosztuje 4€) czekają na wygłodniałych plażowiczów. 

Na Bil-Bil znajdziecie leżaki i parasole, prysznice i wszystkie inne udogodnienia niezbędne i przeważnie pojawiające się na plaży miejskiej. Oprócz tego, możecie skorzystać z masaży oferowanych tuż przy promenadzie. To zdecydowanie jedna z najlepszych plaży na Costa del Sol

Arroyo de la Miel

Jako jedna z trzech plaż Benalmadeny może pochwalić się Błękitną Flagą, czyli odznaczeniem przyznawanym plażom i portom spełniającym wysokie standardy czystości wód oraz usług. Rzeczywiście, ta miejska plaża ma bardzo centryczne położenie, drobny piasek oraz bardzo łatwy dostęp, dlatego cieszy się dużym powodzeniem.

Plaża Arroyo de la Miel, Benalmadena

W letnie dni ta plaża wypełnia się po same brzegi ręcznikami i parasolami, można je też wynająć. Oprócz tego na całej długości plaży znajdziemy prysznice, toalety i kosze na śmieci. Jako, że playa Arroyo de la Miel ma dostęp do promenady, istnieją tu 3 zjazdy przystosowane dla osób niepełnosprawnych. 

Przez sam środek plaży biegnie mały strumień - arroyo, w którym praktycznie zawsze wesoło taplają się dzieci. 

Dla tych większych nie małą rozrywką są rowery wodne, zjeżdżalnie i inne maszyny do wynajęcia. 

Plaża Arroyo de la Miel, Benalmadena

Na pasażu za plażą znajdują się dwie typowe restauracje oferujące ryby i owoce morza. Zarówno Merendero El Malagueño jak Chiringuito Virgen del Mar są bardzo popularne, a serwowane tam dania zawsze otrzymują doskonałe komentarze.

Playa Los Melilleros

Położona tuż pod Sunset Beach jest często oblegana przez gości tego hotelu ale także przez tych, którzy wybrali apartamenty do wynajęcia w Benalmadenie. Los Melilleros to naprawdę atrakcyjna część plaży, z czym zgadzają się już nie tylko turyści, ale także miejscowi. Upodobali oni sobie to miejsce, ze względu na dużą ofertę usług oraz dużo miejsca do parkowania, co jest nie lada zaletą zważywszy na fakt, że w sezonie letnim o parking w okolicy uwierzcie mi, naprawdę trudno.

Plaża Los Melilleros, Benalmadena

Mierzy 300 metrów długości i 30 do 35 metrów szerokości, na których jest miejsce na wypożyczalnię leżaków i parasoli, plac zabaw dla dzieci oraz restaurację. Ciemny ale drobny piasek i pas płytkiego brzegu jest zachętą dla grających w badmingtona czy paletki, Ci preferujący cień mogą schronić się pod pobliskimi palmami. 

Znudzeni? Możecie pospacerować po przybrzeżnych skałkach albo poobserwować skupionych wędkarzy wpatrzonych w poruszającą się wędkę. Drobny, choć ciemny piasek zachęca zwłaszcza dzieci do budowania zamków i zabawy przy brzegu. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa ratownik.

Jeśli chodzi o dostęp do usług, ten jest tutaj praktycznie nieograniczony. Tuż przy plaży znajduje się kiosk z napojami i przekąskami. Znajdziecie tu prysznice, toalety, leżaki i kosze na śmieci. Także miejsca parkingowgo jest sporo dookoła, zwłaszcza zjeżdżając w dół w stronę baru "Solitas", zaraz przed wejściem na plażę Torrevigia

Plaża Los Melilleros, Benalmadena

W samym centrum tej plaży znajduje się popularna restauracja Los Remos Lazaro oferująca typową kuchnię andaluzyjską z naciskiem na miejscowe produkty. Dlatego będziecie mogli wybierać pomiędzy różnymi rodzajami smażonych rybek, ryżami oraz paellami, ale także chłodnikami czy świeżymi sałatkami. Nie jest tanio, pomimo tego ta restauracja cieszy się sporym powodzeniem. Wieczorami organizowane są tu koncerty z muzyką na żywo.

Jak dojechać?

Z Malagi - najlepiej jechać drogą wiodącą wzdłuż wybrzeża MA-21, która w Benalmadenie przekształca się w Av. Antonio Machado a ta w Carretera Cadiz. Kierując się nią w stronę Fuengiroli. Plaża Bil-Bil rozpoczyna się tuż za zamkiem Bil-Bil który zobaczycie po lewej. Parkingu szukajcie wzdłuż ulicy.