Plaże Benalmadeny - Playa Santa Ana

Santa Ana jest przedłużeniem pasa plaży wiodącego od Puerto Marina aż do zamku Bil-Bil gdzie wyraźnie się zwęża i daje początek plaży Bil-Bil. Wyposażona we wszelkiego rodzaju udogodnienia i oferująca ciekawe dla plażowiczów usługi jest miejscem lubianym i często odwiedzanym.

 O plaży Santa Ana

Plaża Santa Ana, Benalmadena

Ze względu na drobny, choć ciemny piasek i łagodne fale plaża ta cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród rodzin z małymi dziećmi. Otoczona jest wieloma hotelami i apartamentami turystycznymi co też sprawia, że pomimo swojej sporej wielkości (mierzy 500 metrów długości i 50 metrów szerokości) w lecie bywa zatłoczona, zwłaszcza w weekendy. 

Bardzo często miejscowi rzeźbiarze w piasku decydują się tu budować swoje niezwykłe skomplikowane struktury. Pamiętajcie, że patrzenie jest darmowe, ale za robienie zdjęć oczekiwana jest niewielka rekompensa.

Inną ciekawostką jest fakt, że dawniej plaża Santa Ana oraz sąsiadujące z nią plaże Arroyo de la Miel y Los Melilleros używane były przez rybaków do wyciągania sieci z morza.

Jeśli jesteście miłośnikami długich spacerów wzdłuż brzegu to ta plaża jest dla Was stworzona. Także pasjonaci aktywności fizycznej znajdą tu miejsce dla siebie, zwłaszcza, że na całej długości jest kilka miejsc, w których można wynająć rowery wodne, kajaki czy deski do uprawiania SUP. Wynajem maszyn wodnych to tylko jedno z wielu usług dostępnych na Santa Ana, która słynie jako najlepiej wyposażona plaża w Benalmadenie. 

Plaża Santa Ana, Benalmadena

Udogodnienia i usługi

Leżaków, hamaków i parasoli tutaj nie brakuje. To dobra opcja dla tych uciekających nieco przed słońcem, bo na plaży nie ma zbyt wielu palm ani terenów zacienionych. Za wynajęcie dwóch leżaków i parasola na cały dzień zapłacimy przeważnie 9€. Jeśli wolicie korzystać z własnych leżaków czy ręczników najlepiej "rozłożyć się" na wschodniej stronie plaży, po stronie Castillo Bil-Bil.

Wspomniane wcześniej zjeżdżalnie i rowery wodne są do wynajęcia na zachodniej części plaży, koszt wynajmu na jedną godzinę waha się w granicach 20€. 

Plaża wyposażona jest także w prysznice, toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych, kosze na śmieci, jest regularnie sprzątana. Jako, że Santa Ana leży wzdłuż promenady, jest to dobre miejsce, dla osób niepełnosprawnych.  

Restauracja La Sirena, Plaża Santa Ana, Benalmadena

Na promenadzie na pewno spotkacie osoby sprzedające pamiątki, czapki, okulary, bransoletki czy torby. Oprócz tego pasaż wypełniony jest mnóstwem restauracji. Większość z nich specjalizuje się, jak można się domyślić, w rybach i owocach morza. Jedną z najbardziej znanych w tej okolicy restauracji jest słynna Saint Tropez Los Mellizos. Znana jest ze swoich paelli oraz dań na bazie ryżu, w weekendy ciężko o stolik i praktycznie zawsze przychodząc w porze obiadowej trzeba sobie poczekać. To ulubione miejsce hiszpańskich rodzin, które w sezonie potrafią rezerwować stoliki co tydzień, decydując się na tutejsze wędzone sardynki, typowy mix smażonych rybek czy grillowane skorupiaki. Ceny nie należą do najniższych, tutaj płaci się za jakość.

Paseo maritimo oferuje też inne miejsca, w których możecie zjeść trochę taniej i bardziej różnorodnie. Tapas możecie szukać w Tragatapas, zwróćcie tez uwagę na restauracje: La Sirena i Santa Ana, są szczególnie polecane w tej okolicy.

 Jak dojechać?

Z Malagi - jadąc z centrum, Av. de Andalucia najlepiej jechać drogą wiodącą wzdłuż wybrzeża, czyli MA-21, która w Benalmadenie przekształca się w Av. Antonio Machado a ta w Carretera Cadiz. Kierując się nią w stronę Fuengiroli miniecie wjazd na rondo pozwalające na zjazd do portu, należy je minąć. Kolejne rondo to te z wiatrakami i to w pobliżu niego powinniście starać sie zaparkować. 

Jednym z dobrych miejsc parkingowych jest parking za restauracją El Cordobes - na rondzie wystarczy skręcić mocno w prawo.