5 sezon "Gry o tron" w Andaluzji

Kilka tygodni temu HBO zapowiedziało dwa kolejne sezony swojego serialowego fenomenu "Gra o tron" opartego na bestsellerowej powieści George'a R.R. Martina "Pieśń lodu i ognia". Nikogo ten fakt nie dziwi, bo premierowy odcinek czwartego sezonu obejrzało ponad 6,6 mln Amerykanów, a fani z poza Stanów Zjednoczonych prześcigali się w pobieraniu serialu z Internetu i oglądaniu go online. 

Alcazaba of Almeria

Kolejna ważna wiadomość to ta, że kręcenie piątego sezonu planowane jest w hiszpańskiej prowincji  - Andaluzji. 

Andaluzyjskie Dorne

Pogłoski o pojawieniu się ekipy w Hiszpanii potwierdził ambasador Stanów Zjednoczonych w Hiszpanii James Costo. Plotki są o tyle znaczące, że ambasador to były wiceprezes HBO. Twórcy serialu są bardzo zainteresowani tym rejonem, bo George R.R. Martin  kilkakrotnie wspominał, że arabska historia Półwyspu Iberyjskiego posłużyła mu za inspirację przy kreacji królestwa Dorne, jednego z regionów Zachodu, wokół którego rozgrywać się będzie kolejna seria. Andaluzyjska geografia będzie prawdopodobnie tą, która przybliży nam krajobrazy pojawiające się na stronach "Uczty dla wron".

Królestwa

Dyrektor Andaluzyjskiej Komisji Filmowej (Andalucía Film Comission) Carlos Rosado potwierdził, że producenci biorą pod uwagę trzy główne miejsca: La Alhambra w Granadzie, Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie i  Real Alcázar w Sewilli. Rosado dodaje, że oprócz tych znanych zabytków zabrali Amerykanów do innych miejsc, które zrobiły na twórcach niemałe wrażenie i którymi być może zaskoczą widzów. 

Wybraliśmy kilka miejsc, które idealnie wpisałyby się w scenariusz "Uczty wron" i zapewne niebawem przekonamy się czy nasze przypuszczenia okazały się trafione. Jeśli chcecie odwiedzić je zanim zdobędą międzynarodowy rozgłos teraz jest najlepszy moment!

La Alhambra - Granada 

Alhambra - Granada"Kto nie widział Granady, nie widział niczego", nam wydaje się, że dzięki "Grze o tron" Alhambrę zobaczą miliony. Ten zbudowany w dziewiątym wieku i rozbudowywany w kolejnych stuleciach zespół pałacowy to perełka na hiszpańskiej i światowej mapie. Pałac i ogrody Nasrydów to kluczowy zabytek Granady, znajdujący się na chlubnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zaliczany do cudów świata nowożytnego. Ciekawostką jest, że Alhambra to po arabsku "czerwona twierdza", brzmi idealnie jako nowe królestwo Dorne. Nasz zdecydowany faworyt!

Alhambrę w sezonie letnim można odwiedzać codziennie od 8.30 do 22.30 ( w niedziele i poniedziałki wizyty wieczorne kończą się do 20.00). Bilety są dostępne online na oficjalnej stronie i kosztują 14,00 euro (+1,50 euro koszty operacyjne). Jeśli zależy Wam na konkretnym dniu to warto zaopatrzyć się w bilety sporo wcześniej, bo te zawsze rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Alcázar de los Reyes Cristianos - Kordoba

Alcazar and Cathedral Mosque of CordobaKolejny zabytek doceniony przez UNESCO. Ta czternastowieczna fortyfikacja pałacowa znajduje się w samym sercu Kordoby. Jego wnętrza są raczej skromne, ale uwagę przyciągają wspaniałe ogrody będące częścią kompleksu. Cztery wieże, wewnętrzne patia, fontanny, mnóstwo cyprysów, palm, pachnących świeżo drzewek pomarańczowych i cytrynowych, a do tego ciepłe, piaskowe kolory gorącej Kordoby. Nie jest trudno wyobrazić sobie spacerujących po zacienionych dróżkach aktorów, prawda?

Zabytek można zwiedzać w lecie od wtorku do piątku w godzinach od 8.30 do 20.45, w soboty od 8.30 do 16.30 i w niedziele od 8.30 do 14.30. Za bilety dorośli zapłacą 4,50 euro. 

Alcázar de los Reyes Cristianos
C/ Caballerizas Reales, s/n
14004 Córdoba 

Real Alcázar - Sewilla

SevilleTen zespół pałacowy przesiąknięty jest niesamowitą atmosferą, dlatego nie zdzwilibyśmy się gdyby twórcy opowiedzieli się za nim. Mieszanka stylów: mudejar, renesansowego i nowoczesnego powoduje, że ten zabytek pochodzący z czasów arabskich robi wielkie wrażenie i na długo zapada w pamięć. Tak jak pałace Kordoby otoczony jest przepięknymi ogrodami pełnymi palm i egzotycznych kwiatów.

Alcazar od kwietnia do września można oglądać w godzinach 9.30 - 19.00. Bilet wstępu kosztuje 8,75 euro. 

Real Alcázar en Sevilla
Patio de Banderas, s/n
41004 Sevilla

La Alcazaba -  Malaga

Malaga - AlcazabaAlcazaba w Maladze to w zasadzie taka mini-Alhambra. Alcazaba oznacza po arabsku twierdzę i rzeczywiście taką rolę odgrywała od czasu swojego powstania, które to datuje się na XI wiek. Zbudowana na ruinach fortyfikacji punicko-fenickiej znajduje się w samym centrum Malagi, u podnóża góry Gibralfaro. Alcazaba łączy w sobie funkcje obronne i estetyczne, te ostatnie dzięki doskonale zorganizowanym prostokątnym dziedzińcom i korytarzom otaczającym mauretańskie ogrody, wypełnione fontannami i oczkami wodnymi . 

Alcazabę w sezonie letnim (01.04. - 31.10) można odwiedzać od 9.00 do 20.15 (w poniedziałki do 20.00). Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 2,20 euro. W każdą niedzielę od 14.00 do zamknięcia wstęp jest wolny. 

La Alcazaba de Málaga
Calle Alcazabilla
29012  Málaga

La Alcazaba  -   Almería

Alcazaba AlmeríaTo jedno z najważniejszych muzułmańskich zabytków znajdujących się na Półwyspie Iberyjskim. Licząca prawie tysiąc lat imponująca twierdza położna jest na odosobnionym wzgórzu, ale wspólnie z efektownym murem obronnym (Muralla) wysokim na 5 i szerokim na 3 metry i kanionem La Hoya tworzą spektakularny kompleks obronny górujący nad miastem. W 1931 roku Alcazaba w Almerii została uznana za Skarb Narodowy.

Zabytek można odwiedzać codziennie od 10.00 do 18.30, w lecie do 20.30. Wstęp jest wolny dla mieszkańców Unii Europejskiej, turyści spoza Europy muszą zapłacić 1,5 euro.

Alcazaba de Almería 
Calle Almanzor, s/n 
04002 Almería 

 

Produkcję piątej serii planuje się na początku lata, więc już niedługo przekonamy się które andaluzyjskie miasto przeobrazi się w Królestwo Dorne. Do tej pory serial kręcono w Irlandii Północnej, Chorwacji, Islandii, Maroku, na Malcie i w Stanach Zjednoczonych. 

Carlos Rosado wielokrotnie podkreślił ogromne znaczenie ekonomiczne jakie wywołałaby realizacja serialu w Hiszpanii, przychody szacuje się na około 80 milionów euro. Minister Turystyki i Handlu Rafael Rodríguez dodaje, że także pod względem turystycznym przedsięwzięcie miałoby ogromny wpływ zarówno na wizerunek jak i promocję turystyki w regionie. Oznaczałoby to napływ entuzjastycznych fanów serii, chcących z bliska zobaczyć krajobrazy znane z małego ekranu. Do tej pory tego typu wycieczki cieszą się ogromnym powodzeniem przede wszystkim w Irlandii oraz Chorwacji. 

A jakie są Wasze typy? Które miejsce w Andaluzji powinno stać się na kilka miesięcy Królestwem Dorne?