Gdzie się zatrzymać i spać w Sewilli

Sewilla, stolica Andaluzji wręcz zaprasza na wspaniałe wakacje w słońcu przez cały rok. To tutaj nad brzegiem rzeki Gwadalkiwir, współczesna zabudowa spotyka się z zabytkami, pięknymi budynkami przypominającymi o historycznej spuściźnie miasta. Sewilla podzielona jest na wiele dzielnic, z których każda ma wyjątkową osobowość. Ten przewodnik poprowadzi Cię przez najlepsze miejsca do wynajęcia apartamentu na wakacje w Sewilli w zależności od rodzaju wakacji, które planujesz.

Gdzie się zatrzymać dla zwiedzania w Sewilli

Historia i kultura Sewilli są ściśle związane z jej położeniem nad rzeką Gwadalkiwir. Miasto odgrywało ważną rolę w chrześcijańskim odzyskaniu Półwyspu Iberyjskiego od Maurów w XIII wieku.

Aby doświadczyć jednych z najlepszych ofert kulturalnych w Sewilli, wynajmij mieszkanie wakacyjne w sąsiedztwie barrio de Santa Cruz, dawnej dzielnicy żydowskiej Sewilli. Tutaj znajdziesz „Real Alcazar” lub Pałac Królewski, nadal używany przez rodzinę królewską podczas wizyty w Sewilli. Za rogiem jest majestatyczna katedra, jedna z największych katolickich katedr na świecie. Dwa wspaniałe budynki wraz z „el Archivo de Indias” (Archiwa Indyjskie) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i są dwiema najlepszymi atrakcjami do odwiedzenia w Sewilli. Wejście do Archiwów jest darmowe a te zawierają cenne dokumenty z hiszpańskich podbojów w obu Amerykach i na Filipinach, a także dziennik Krzysztofa Kolumba.

Jeśli chcesz zbliżyć się do autentycznej kultury Sewilli, odwiedź dzielnicę Triana na lewym brzegu rzeki Gwadalkiwir. Mieszkańcy dzielnicy Triana od pokoleń nie  nazywali siebie „Sevillanos” identyfikują się bardzie z dzielnicą, z której pochodzą niż z samym miastem. Ze względu na gliniastą ziemię w tym rejonie dawniej mieściło się wiele fabryk ceramicznych produkujących słynną ceramikę sewilską. Dziś pozostało kilku producentów, którzy prezentują swoje rzemiosło w małych sklepikach rozsianych wzdłuż wąskich uliczek.

Wiele domów w dzielnicy Triana jest wyłożonych ozdobionymi kolorowymi cegłami, tradycją sięgającą mauretańskiej okupacji miasta. Wynajmij mieszkanie wakacyjne w Triana, spaceruj wąskimi uliczkami i poczuj wyjątkową atmosferę tej dzielnicy.

Zaledwie 10 minut na północ od miasta leży dawne rzymskie miasto Italica, które dziś składa się z dobrze zachowanych rzymskich ruin. Aby się tam dostać, możesz wsiąść do autobusu numer 0006 z dworca autobusowego przy Plaza de Armas i wysiąść w Santiponce. Stąd  należy przejść spacerem około kilometra aby dotrzeć do wejścia. Jeśli jesteś fanem serialu Game of Thrones, to powinieneś wiedzieć, że w tym miejscu nakręcono kilka scen. Możesz także odwiedzić miasto Carmona autobusem, który mieści zarówno starożytne mauretańskie budynki, jak i rzymskie ruiny, w tym najlepiej zachowaną nekropolię w Andaluzji.

Gdzie się zatrzymać w Sewilli na rodzinne wakacje

Chociaż Sewilla jest miastem z wieloma atrakcjami kulturalnymi, można również znaleźć wspaniałe zajęcia dla dzieci. Zaledwie dziesięć minut spacerem od starego miasta znajduje się Plaza de la Encarnación. Wcześniej na tym placu znajdował się pierwszy rynek spożywczy Sewilli, ale w 1973 roku budynek był w tak złym stanie, że został zburzony. Pod starym budynkiem odnaleziono ruiny z czasów rzymskich i okupacji mauretańskiej. Ruiny te zostały zachowane i stanowią ekscytującą wizytę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nad starożytnymi ruinami zbudowano imponującą drewnianą konstrukcję, która została nazwana „Setas de Sevilla” (Grzyby Sewilli) ze względu na awangardowy design, przypominający 6 gigantycznych grzybów. Z podziemnego muzeum i z poziomu ulicy, wjedź windą na najwyższe piętro, aby podziwiać panoramę Sewilli i przejść 250-metrową kładkę na szczycie grzybów.

Jedną z najlepszych atrakcji w Sewilli dla dzieci jest park rozrywki Isla Magica, zapewniający rozrywkę dla dzieci w każdym wieku. Spędź tu cały dzień, ciesząc się zjeżdżalniami i przejażdżkami statkiem Wikingów, a także dużym parkiem wodnym, aby ochłodzić się w upalne dni, których w Sewilli nie brakuje. Jeśli chcesz schronić się nieco w środku, park oferuje różne filmy 4D dla dzieci powyżej 5 lat.

Dwa najlepsze miejsca do wynajęcia mieszkania wakacyjnego dla rodziny w Sewilli znajdują się w dzielnicach Alameda i Macarena. Oba znajdują się w północnej części starego miasta, mniej niż 1 km od „Las Setas” i zaledwie 3 km od centrum miasta.

Gdzie się zatrzymać w Sewilli dla świetnej gastronomii

W Hiszpanii posiłek może trwać wiele godzin i oczywiście jedzenie jest równoznaczne z towarzyskością. Tapas to ogromna część kultury, zrób więc to, co robią miejscowi i idź  „de tapeo”, czyli w ciągu jednego wieczornego wyjścia spróbuj tapas w kilku różnych barach.

W Sewilli jest wiele miejsc, w których można zaspokoić głód zarówno w barach, jak i restauracjach, z tradycyjnymi daniami lokalnymi i nowoczesnymi daniami z hiszpańskim akcentem. Tradycyjne dania są często stosunkowo proste i wykonane z produktów wytwarzanych w Sewilli. Prowincja słynie z produkcji oliwek, wina, pomarańczy i migdałów.

Szeroka gama świeżych produktów jest podstawą imponującej gamy lokalnych potraw, w tym zup takich jak Gazpacho, ale także mięs typu jamón (suszona szynka) i „pringa” (wolno pieczona wieprzowina). Znajdź proste dania warzywne, takie jak papas aliñás (ziemniaki z olejem i cebulą) czy smażone, np. „huevos a la Flamenca” - andaluzyjska specjalność składająca się ze smażonych pieczonych warzyw z jajkiem na wierzchu. Najpopularniejszymi deserami są pomarańczowe plastry z oliwą wylewaną na wierzch i małe ciasteczka „pestiños”, które są miodowym ciastem smażonym na głębokim tłuszczu.

Wynajmij mieszkanie wakacyjne na Starym Mieście w Sewilli, aby być blisko najbardziej autentycznych barów i restauracji. Znajdź El Rinconcillo na Calle Girona 40, jedną z najstarszych tawern w Sewilli, założoną w 1670 roku i wysoko cenioną za tradycyjne tapas ze starych receptur. Innym tradycyjnym barem w Sewilli, gdzie często je się na stojąco jest Bodeguita Romero. Znajdź go w Calle Harinas, numer 10 w dzielnicy Arenal w pobliżu areny walki byków. Znajdziesz tu szeroki wybór tapas, a najsłynniejszym daniem jest „Montadito de Pringa” - mały burger ze smażoną wieprzowiną.

Jeśli chcesz zjeść posiłek wśród mieszkańców miasta, odwiedź Restaurante El Cairo, również znajdującą się w dzielnicy Arenal na Calle Reyes Catolicos 13. Znajdziesz tu wiele tradycyjnych potraw i możesz zjeść tapas w barze lub w restauracji , która serwuje większe dania.

W dzielnicy Alameda przy Calle Teodosio 53 znajduje się restauracja Antigua Abacería de San Lorenzo. Uroczy budynek z XVIII wieku i były sklep spożywczy. W przeszłości kupcy często pozwalali klientom smakować produkty, i taka atmosfera panuje do dziś w tej restauracji. W menu znajduje się szeroki wybór serów i win, potraw, które można łatwo zjeść, stojąc przy ladzie.

Nie przegap najstarszej restauracji w Hiszpanii, która została otwarta w 1386 roku. Znajdź Antigua Taberna de Las Escobas na Calle Álvarez Quintero 62. Przez całą historię jadło tu wielu sławnych ludzi. Restauracja znajduje się w centrum Sewilli, tuż za katedrą i serwuje zarówno tradycyjne hiszpańskie potrawy, jak i nowoczesne interpretacje starszych klasyków.

W dzielnicy Macarena znajduje się również duży wybór wspaniałych barów i restauracji. W pobliżu starożytnego rzymskiego muru obronnego i kościoła Basílica de la Macarena na Calle Antonio Buero Vallejo znajduje się El Colmao de Gascón Rubio, który oferuje szeroki wybór dań kuchni andaluzyjskiej i północno-hiszpańskiej.

Na obrzeżach starego rzymskiego muru miejskiego znajdziesz Restaurante Yebra, która po raz pierwszy otworzyła swoje podwoje w 1959 roku i nadal jest firmą rodzinną. Ta restauracja znana jest z używania produktów najwyższej jakości i najnowszych technik gotowania, aby stworzyć zarówno tradycyjną, jak i nową kreatywną kuchnię. Restauracja Yebra znajduje się na Calle Medalla Milagrosa.

Wynajmij mieszkanie w Sewilli i gotuj w domu ze świeżych hiszpańskich składników. Wybierz swoje produkty na jednym z targów spożywczych w Sewilli. Na Plaza de Encarnación pod „Las Setas” znajduje się nowoczesny rynek spożywczy, a w dzielnicy Triana znajdziesz tradycyjny targ żywności tuż po prawej stronie mostu Triana, przecinającego rzekę Gwadalkiwir. Rynek ten został otwarty po raz pierwszy w 1823 r. a w 1992 r. przeszedł bardzo potrzebny remont, mimo zmian zachował swój urok i autentyczność.

Znajdź „Mercado Lonja del Barranco” na Calle Arjona, gdzie znajduje się 20 nowoczesnych stoisk serwujących najsmaczniejsze dania.

Gdzie się zatrzymać w Sewilli przy skąpym budżecie

Wynajmij tani apartament wakacyjny w Sewilli i odwiedź wspaniałe budynki miasta, które warto zobaczyć zupełnie za darmo.

To samo dotyczy imponującej dawnej fabryki tytoniu „Real Fábrica de Tabacos”, która jest dziś częścią Uniwersytetu w Sewilli i znajduje się na południe od dzielnicy Santa Cruz. Budynek ten został zbudowany w XVIII wieku po odkryciu Ameryki, a w następnych „dobrych latach” Sewilli statki sprowadziły cenny tytoń do miasta. Fabryka była jednym z największych budynków w tamtym czasie i to tu odgrywała się fabuła opery Carmen, miłosnej opowieści o pracowniku przemysłu tytoniarskiego w Sewilli.

Fabryka tytoniu znajduje się rzut kamieniem od Plaza de España i parku Marii Luizy, które są również dwiema bezpłatnymi atrakcjami w Sewilli. Ciesz się tymi pięknymi obszarami i zrelaksuj się w parku obok małej fontanny. Na drugim końcu parku znajduje się Miejskie Muzeum Archeologiczne, które jest bezpłatne dla obywateli UE. Na przeciwległym krańcu miasta znajduje się obiekt znany jako „Las Setas”, które samo w sobie jest imponującym widokiem. Zaledwie 850 metrów dalej, po drugiej stronie starego miasta w Sewilli znajduje się muzeum sztuki „Museo de Bellas Artes”, które jest również bezpłatne dla obywateli UE, pamiętaj o ważnej dokumentacji.

Po prostu spaceruj po mieście, wzdłuż rzeki Guadalquivir i wokół wąskich uliczek starego miasta i chłoń atmosferę południowej Hiszpanii za darmo.

Luksusowe wakacje w Sewilli

Sewilla to miasto, które emanuje luksusem i było niegdyś bardzo bogate w wyniku handlu z „Nowym Światem”. Bogactwo prowincji doprowadziło do budowy imponujących budynków, rezydencji, kościołów i jednej z pierwszych aren walk byków w kraju. Wiele z z nich jest wykorzystywanych jako restauracje, centra odnowy biologicznej, a niektóre są dostępne do wynajęcia jako luksusowy dom wakacyjny w Sewilli.

Podaruj sobie jeden z miejskich spa, zarezerwuj masaż i zrelaksuj się w łaźniach termalnych. Odwiedź Las Termas de Hispalis w okolicy Santa Cruz i ciesz się łaźniami tureckimi i rzymskimi. W tej samej dzielnicy znajduje się Aire de Sevilla, gdzie można wybrać kąpiel termalną, masaż lub zanurzyć się w winie Ribera del Duero na kilka godzin i pozwolić przeciwutleniaczom zmiękczyć skórę. Ceny wahają się od 59 € do 129 € w zależności od wybranego pakietu.

Podziwiaj Sewillę z rzeki Gwadalkiwir i wybierz się na wycieczkę łodzią. Z brzegu rzeki można zarezerwować wycieczki, w których można zjeść posiłek. Możesz także wypożyczyć łodzie i wyruszyć na własną wycieczkę. Jeśli rezerwujesz z Guadaluxe, ceny zaczynają się od 110 € za godzinę i istnieje kilka opcji na rejs z kolacją, a ceny wahają się od 25-45€ za osobę. Firma Andaluza de Barcos oferuje również wycieczki po rzece i możliwe jest dostosowanie podróży, na przykład, jeśli chcesz romantyczną kolację na rzece Gwadalkiwir, ceny zaczynają się od 140€ za godzinę.

Sewilla ma kilka wspaniałych miejsc na luksusowe doznania kulinarne. Udaj się do restauracji Abantal, znajdującej się na obrzeżach dzielnicy Santa Cruz. Tutaj jakość produktów jest tak wysoko ceniona, że ​​restauracja zostaje nagrodzona gwiazdką przewodnika Michelin co roku od 2014 roku. Możesz wybrać między dwoma stałymi menu. Pamiętaj, aby zarezerwować stolik.

Na Calle Chaves Nogales znajdź Restaurante Tribeca. Tutaj znajdziesz bogate menu z nowoczesnymi i awangardowymi daniami serwowanymi w pięknym i stylowym otoczeniu. Istnieje również możliwość stałego menu dla smakoszy. Restauracja w dużej mierze wykorzystuje produkty sezonowe najwyższej jakości, a szef kuchni dąży do stworzenia smacznych potraw uzupełniających poszczególne produkty. Pamiętaj, aby wcześniej zarezerwować stolik.

Gdzie się zatrzymać w Sewilli dla najlepszych imprez

Jednym z najlepszych miejsc do poznania nocnego życia w Sewilli jest Plaza de Salvador w dzielnicy Alfalfa. Znajdziesz tu kilka małych barów z tarasami i wspaniałą atmosferę z mieszkańcami popijającymi  piwo Cruzcampo, produkowanyme w prowincji.

Na ulicy Perez Galdós i okolicznych uliczkach znajduje się mnóstwo barów, takich jak Cabo Loco, Ruko N 'Roll i Berlin. Kluby takie jak Culture Club i Santuario Sevilla znajdują się tuż za rogiem w Cuesta del Rosario. W dzielnicy Alameda, na północ od starego miasta, przy głównej ulicy Alameda de Hercules lub w jednej z małych uliczek od niej odchodzących znajdziesz szeroką gamę tętniących życiem miejsc na wieczorne wypady. Wybierz Jazz Bar Naima Sevilla, lounge bar 1987 lub rustykalny Plan B.

Sewilla ożywa na wiosnę z wieloma świętami i imprezami. Każdej Wielkanocy ludzie gromadzą się na ulicach, by świętować wielkanocny tydzień - Semana Santa, a Sewilla słynie z jednego z najlepszych obchodów tego święta w kraju. Chociaż to święto religijne, jest to również bardzo lubiana tradycja i członkowie rodziny, którzy mieszkają poza miastem, wracają do domu, aby zobaczyć swoich bliskich. Ponieważ istnieje ponad 60 bractw (członków określonego kościoła, który koordynuje procesje), jest to wydarzenie, które trwa cały tydzień.

Po obchodach Semana Santa nadchodzi najbardziej wyczekiwana impreza w Sewilli. Wynajmij dom w Sewilli i poznaj kulturę i tradycję miasta podczas „Feria de Abril”. To święto odbywa się na dużym obszarze w okolicy Los Remedios, na południe od Triany. Tutaj buduje się małe „casetas”, serwujące jedzenie i napoje. Tradycyjnie feria była okresem, w którym kobiety z miasta ubierały się w kolorowe sukienki flamenco, a wiele z nich nadal to robi, wydając setki euro na swój tygodniowy wygląd. Ludzie z całej Hiszpanii udają się na tę imprezę, bo uznaje się ją za jedną z największych w Hiszpanii.

Gdzie się zatrzymać w Sewilli podczas romantycznego wypadu

Sewilla jest idealnym miejscem na wypad dla par. Spaceruj wąskimi uliczkami, zanurzaj się w barach i ciesz się romantycznymi posiłkami na jednym z małych placów. Plaza de España to jedno z najbardziej znanych romantycznych miejsc w mieście. Tuż za nią znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych ogrodów Sewilli, park Maria Luisa, w którym znajdują się najpiękniejsze posągi i małe fontanny. Usiądź na jednym z wielu trawiastych terenów parku i ciesz się piknikiem w cieniu imponujących drzew. Koniecznie znajdźcie posąg Glorieta de Bécquer, którego trzy kobiety reprezentują trzy formy miłości: marzycielski, opętany i zagubiony.

Flamenco jest uosobieniem pasji i miłości, a Sewilla jest jednym z najlepszych miejsc w Hiszpanii aby zapoznać się z tym tańcem. Jeśli chcesz spróbować tego kultowego tańca, weź udział w kursie weekendowym lub w kilku prywatnych lekcjach w jednej z miejskich szkół flamenco.

Spaceruj po okolicy Santa Cruz i zatrać się w romantycznych klimatach zagraconych ulic pełnych uroku i legend. W 1844 roku autor José Zorrilla użył jednego z tych budynków jako podstawy jednej z fikcyjnych spotkań Don Juana w Sewilli. Budynek ten nadal znajduje się przy Plaza de Los Venerables w sąsiedztwie dzielnicy Santa Cruz. Tuż po prawej stronie znajduje się jedna z najbardziej romantycznych ulic w mieście. Jego poprawna nazwa to Reinoso, ale powszechnie nazywa się ją „La Calle de Los Besos” czyli „Ulica pocałunków”. Powodem tego jest fakt, że domy są tak blisko siebie, że można stanąć na jednym balkonie i pocałować kogoś na balkonie, po przeciwnej stronie ulicy.

Wieczorem pospaceruj wzdłuż rzeki Guadalquiwir i obserwuj, jak miasto ożywa wspaniałą atmosferą ludzi delektujących się tapas i napojami. Przejdź przez rzekę do uroczej dzielnicy Triana; dzięki bardzo potrzebnemu remontowi na początku XXI wieku, dzielnica jest jednym z najmodniejszych i najbardziej romantycznych miejsc w mieście.

Zarówno mieszkańcy, jak i goście schodzą do rzeki Gwadalkiwir i znajdują sobie miejsce w jednym z wielu przytulnych barów wzdłuż brzegu rzeki przy Calle Betis. Obejrzyj zachód słońca nad Sewillą i podziwiaj odbijające się w wodzie światła miasta. Zjedz kolację pod gwiazdami w LEVEL 5th, położonej nad rzeką restauracji na dachu.

Bezpieczeństwo w Sewilli

Ogólnie Sewilla jest bardzo bezpiecznym miastem. W ciągu dnia poczujesz się bezpiecznie spacerując po centrum i okolicach Santa Cruz, El Arenal, Macarena i Los Remedios. Należy jednak zwrócić uwagę na kieszonkowców. Podobnie jak w większości miast wokół głównych atrakcji turystycznych, takich jak katedra, mogą pojawić się osoby oferujące turystom niewielką gałąź rozmarynu, która początkowo jest bezpłatna. Jeśli ją zaakceptujesz „sprzedawca” mimo to spodziewa się płatności, dzięki czemu ich towarzysze dowiadują się gdzie trzymasz pieniądze.

Inną często stosowaną sztuczką jest „pomocnik”, gdzie „mieszkaniec” uświadamia ofierze, że ta ma na sobie ekskrementy ptaków. „Pomocnik” zaczyna pomagać zarówno wodą, jak i chusteczkami czyszczącymi kradnąc przy tym kosztowności ofiary.

Podobnie jak w większości innych dużych miast, zaleca się podróżować oświetlonymi i ruchliwymi ulicami wieczorem i nocą, unikając nieoświetlonych i pustych ulic oraz parków miejskich. Jeśli się zgubisz i znajdziesz się w miejscu, w którym nie czujesz się bezpiecznie, weź taksówkę. Działają 24/h na dobę, a ceny są niskie.