Najlepsze plaże w Roses i Cabo de Creus

Roses jest jedną z ważniejszych miejscowości w Alto Ampurdián, a w jej okolicach znajdziemy ogromną ilość plaży na wszelkie gusta: od długich i piaszczystych plaży wyposażonych we wszelkie udogodnienia, po małe odizolowane i zaciszne zatoczki (calas), gdzie można cieszyć się słońcem i spokojem morza.
 
W tym tekście odkryjemy najlepsze plaże tej części Costa Brava, zaczynając od plaży miejskich, wygodnych i zapewniających znaczny komfort i stopniowo oddalimy się w kierunku Cabo de Creus, by odkryć rajskie zatoczki otoczone przyrodą.

1. Plaże Miejskie: Playa de Roses, La Punta, Santa Margarita i Palangres

Playa de Palangres
 
Roses, miasteczko leżące na wybrzeżu Costa Brava, w obszarze Alto Ampurdán, to idealne miejsce na wakacje pełne słońca i plażowania. W samym centrum Roses na turystów czekają plaże o drobnym złotym piasku i płytkiej wodzie, dodatkowo wyposażone w nowoczesne struktury kąpieliskowe, w związku z czym są idealne na wypoczynek dla rodzin z dziećmi.
 
Prawie dwukilometrowa plaża w Roses podzielona jest na trzy odrębne odcinki: Playa Nova, Playa Rastrell oraz Playa Salatar. To jedna z najbardziej uczęszczanych plaży w okolicy, gdyż od centrum miasta dzieli ją tylko krótki spacer.
 
Jeśli skierujecie kroki w stronę portu rybackiego, napotkacie plażę La Punta, o długości 550 metrów i rozciągającą się aż do rzeki Ginjolers. Jej wygodne położenie, spokojna woda oraz drobny piasek czynią ją równie atrakcyjną dla plażowiczów, w związku z czym w lecie spodziewajmy się tu wielu ludzi.
 
Playa de Santa Margarita
 
Playa Santa Margarida jest jedną z najbardziej znanych, ponieważ jej 650 m piasku oraz krystalicznie czyste, spokojne wody są atrakcją tak dla turystów, jak miejscowych Katalończyków.
 
Nieco dalej, ale zaledwie 1 km od centrum Roses, położona jest Playa de Palangres, dużo mniejsza niż wcześniej wymienione, której długość nie przekracza 150 metrów. Mimo to, wyposażona jest m.in. w strefę piknikową ze stołami i ławkami zaledwie kilka kroków od brzegu, dzięki czemu jest jedną z ulubionych plaży w najbliższym sąsiedztwie miejscowości Roses. Oczywiście warto zajrzeć na każdą z tych plaży i przekonać się, która najbardziej odpowiada Waszym gustom i wymaganiom. Aby w pełni korzystać z plaż miejskich, wybierzcie jedną z komfortowych willi wakacyjnych przy plaży w Roses.

2. Canyelles Petites oraz Canyelles Grosses

Playa de Canyelles Petites
 
W odległości 4 km od miasta, jeszcze przed wjazdem do parku przyrodniczego Cabo de Creus, znajdziecie dwie plaże podmiejskie, doskonałe, by cieszyć się słońcem i naturą bez konieczności rezygnowania z podstawowych wygód i usług. Z Roses bez problemu dojedziecie tu samochodem, a także komunikacją miejską. Przezroczysta, idealna woda i złociutki piasek czekają!
 
Pierwszą plażą od strony miasta jest Canyelles Petites, otoczona promenadą z licznymi ławeczkami, skąd możecie podziwiać spektakularne widoki na okolicę. Serwis plażowy obejmuje m.in. wynajem parasoli i leżaków, nadzór ratownika, kładki dla osób niepełnosprawnych, bary i restauracje czy obszar kotwiczenia łodzi. Platja de les Canyelles Petites jest bardzo ożywiona w okresie letnim; polecamy wybrać się tu autobusem, bo ilość miejsc parkingowych jest ograniczona.
 
Sąsiadująca z nią starsza siostra, Canyelles Grosses zwana też Cala Almadrava, jest ostatnim piaszczystym terenem przed parkiem przyrodniczym Cabo de Creus. Wody wokół tej plaży sa bardzo płytkie i prawie nie ma spadku, dzięki czemu możemy ją polecić rodzinom z dziećmi. Do dyspozycji macie boisko do siatkówki plażowej oraz wynajem kajaków, opcja wysoce rekomendowana, jeżeli chcecie odkryć rajskie plaże Cabo de Creus, o których opowiemy za chwilę. 
 

3. Cala Montjoi

Cala Montjoi
 
Siedem kilometrów od Roses, na granicy Parku Przyrodniczego Cabo de Creus, zlokalizowana jest ta urocza, 310-metrowa plaża, doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę.
W swoim czasie, Cala Montjoi uchodziła za świątynię gastronomii, gdyż tutaj znajdowała się słynna restauracja El Bulli, prowadzona przez doskonałego szefa kuchni Ferrán Adrià. Choć lokal już nie działa, Costa Brava pozostaje rajem dla miłośników dobrego jedzenia, a wzdłuż całego wybrzeża znaleźć można wiele restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelín.
 
Zatoczka ma kształt rogalika, jest względnie zamknięta, dzięki czemu woda jest dość spokojna, bez silnych fal i wiatrów. Natomiast głębsza woda przy brzegu pozwala na podpływanie i kotwiczenie łodzi. Ciemnej barwy piasek przeplata się z ogromną ilością drobnych kamyczków. 
 
Łatwy dostęp, piękne otoczenie i spokojne wody czynią z Cala Montjoi perfekcyjne miejsce dla turystów podróżujących z dziećmi. Co więcej, od tej plaży zaczynamy naszą wycieczkę po najbardziej urokliwych, zacisznych i dobrze ukrytych zatoczkach Cabo de Creus.

4. Cala Jóncols

Cala Joncols
 
Cabo de Creus wita nas maleńką zatoczką o wielkiej urodzie: Cala Jóncols. Jest to prawdziwa oaza z czystą, przezroczystą wodą i skalistym dnem morskim, które macie szansę podziwiać na własne oczy podczas nurkowania lub snorkellingu. Odpowiedni sprzęt wynajmiecie w centrum nurkowym znajdującym się na tej samej plaży.
 
Jeżeli planujecie podróż samochodem, powinniście wiedzieć, że ostatni odcinek trasy będzie prawdziwym testem dla zawieszenia Waszego auta... Droga nie jest asfaltowa, co znacznie utrudnia dojazd; dużo bardziej komfortowa będzie podróż łodzią z Roses lub Cadaques, jak również kajakiem. Jednak względna trudność dostępu ma swoje zalety: dzięki ograniczonemu napływowi plażowiczów Cala Joncols jest cicha i spokojna. Pomimo tej błogiej atmosfery spokoju i względnie niskiej frekwencji, plaża zapewnia podstawowy serwis: prysznice, toalety, wynajem leżaków... dzięki czemu możecie poczuć się jak w raju bez konieczności rezygnacji z podstawowych wygód. Warto poświęcić czas i trochę wysiłku, bo plaża ta jest naprawdę przepiękna i dziewicza!

5. Cala del Canadell

Cala el Canadell
 
Na przylądku Cabo de Norfeu, w samym sercu parku przyrodniczego Cabo de Creus, znajdziecie kolejną rajską zatoczkę, samotną i o niezwykłej urodzie, którą na dodatek upodobali sobie naturyści. 
 
Ze względu na trudny dostęp (nie można dojechać bezpośrednio samochodem) oraz brak żadnych usług i wygód, plaża ta nie jest mocno uczęszczana. Oczywiście, jeżeli będziecie czegoś potrzebować, zawsze możecie przejść się do oddalonej zaledwie o kilometr Cala Jòncols.
 
Jeżeli już zdecydujecie się odwiedzić tą plażę, koniecznie wybierzcie się również na wycieczkę i obejrzyjcie jaskinie ukryte wśród klifów wybrzeża Cabo de Norfeu.

6. Cala Càlitjas

Cala Càlitjas
 
Z Cala Montjoi możecie także dostać się do Cala Calitjàs, uroczej zacisznej zatoczki w Cabo de Creus o długości 130 metrów, z której można podziwiać niesamowitą panoramę na półwysep Cabo de Norfeu i jego plaże. 
 
To kolejna plaża, na której nie zobaczycie tłumów plażowiczów, za to niech nie zaskoczy Was tu widok nudystów! Również wielu nurków i miłośników pływania z maską i rurką chętnie odwiedza tą zatoczkę, odkrywając skarby podwodnego świata. Dużą atrakcją są szczątki wraku statku Phedon, zatopionego w 1934 r, które znajdują się na końcu skał oddzielających Cala Calitjàs od zatoki Cala Montjoi.
 
Podobnie jak reszta plaży przy wybrzeżu Cabo de Creus, rówież Cala Càlitjas pokryta jest płaskimi kamieniami i otoczona krystaliczną wodą, dość głęboką już przy samym brzegu. 

7. Cala Rostella

Cala Rostella
 
Jeżeli macie w głowie obrazy wymarzonej plaży, prawdopodobnie będzie przypominał on plażę Cala Rostella: samotna, położona w otoczeniu zieleni przyrody, ze spokojną wodą o przepięknym turkusowym kolorze... Jedynym zarzutem może być dostęp; aby do niej dotrzeć, musicie podjechać samochodem, zostawić auto i maszerować około 15 minut.  Czy warto? Zdecydowanie tak!
 
Cala Rosella mierzy 110 metrów długości i składa się głównie z małych kamieni. Dzięki gęstym sosnom otaczającym zatoczkę, plaża jest chroniona przed wiatrem. Ponadto, idealnie przejrzysta woda i ciekawe dno morskie przyciągają chętnych do nurkowania. Prawdziwa oaza spokoju..
 

Jak mogliście się przekonać, plaże tej części Costa Brava są prawdziwym rajem. Niewielka odległość między Roses i Cabo de Creus sprawia, że odpoczywający tu goście mogą cieszyć się plażami wszelkiego typu, od miejskich, wygodnych i bardzo bliskich, po ukryte pośród przyrody zatoczki. Dzięki temu Wasz urlop może być bardzo ciekawy i urozmaicony! Jeżeli poza  plażami chcecie zwiedzić okolice, podpowiemy Wam jak spędzić czas w Roses.
 
Znalezienie zakwaterowania w Roses nie powinno być trudne, jednak by zagwarantować bardzo dobrą jakość w przystępnej cenie, wybraliśmy dla Was najlepsze domy wakacyjne w Roses. Wystarczy kilka kliknięć, a potem zacząć pakować walizki! Nie zapomnijcie o strojach kąpielowych, ręcznikach, kremach z filtrem i aparacie, który uchwyci na zdjęciach czar tych miejsc!