Wizyta w jaskini Cueva del Gato, Benaoján

Cueva del Gato, Benaojan, Ronda

La Cueva del Gato (Kocia Jaskinia) w Ronda to jeden z tych wyjątkowych basenów rzecznych, które często można spotkać w andaluzyjskich wsiach. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych basenów rzecznych, dostęp do Cueva del Gato jest bardzo prosty. Można podjechać prosto do rzeki i zaparkować tuż obok niej. 

Ze względu na tak wygodny dostęp, Cueva del Gato może być dość zatłoczona w miesiącach letnich, zwłaszcza w weekedny.

Cueva del Gato

Woda jest przejrzysta, bardzo czysta, ale i wyjątkowo zimna. To fantastyczne miejsce na piknik, ochłodę i odpoczynek po porannym zwiedzaniu. Decydując się na zakwaterowanie w apartamenty Ronda, będziecie mieć idealną okazję, aby zobaczyć  jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Hiszpanii i jego piękne okolice. 

Serrania de Ronda

Serranía de Ronda posiada jeden z najbogatszych i najrozmaitszych ekosystemów w regionie. 

Znajdują się tu trzy główne rezerwaty przyrody: Los Alcornocales, często określany jako ostatni las tropikalny w Europie, La Sierra de las Nieves będący rezerwatem biosfery UNESCO i jednym z ostatnich miejsc występowania jodły hiszpańskiej, Abies pinsapo, i Sierra de Grazalema, region o największej ilości opadów w całej Hiszpanii. Fakt ten może nas zaskoczyć. Kiedy myślimy o Andaluzji, mamy przed oczami krainę zawsze pełną słońca, wysokich temperatur i pięknej pogody... Tymczasem w Sierra de Grazalema spada więcej deszczu niż w każdym innym zakątku półwyspu! 

NIe musimy dodawać, że miłośnicy przyrody znajdą tu prawdziwy raj, pełen ciekawych miejsc do odkrycia. Aby w pełni korzystać z uroków i atrakcji tego regionu, warto wziąć pod uwagę wakacyjny wynajem w Serrania de Ronda.

Cueva del Gato, Benaoján, Ronda

Jaskinia Kota jest jednym z najbardziej unikalnych kompleksów jaskiń w Andaluzji. 

Ma dwa wejścia, jedno znajdujące się na północy w Hundidero, a drugie na południu w Cueva del Gato. Nazwa "Kocia jaskinia" pochodzi od rzekomego podobieństwa do tego zwierzęcia; uważa się, że wejście do jaskini przypomina koci pyszczek.

Rzeka Guadiaro , Serrania de Ronda

Jasknia powstała "z konieczności". Góry Sierra del Algarrobo stają na drodze rzeki Gaduares, więc ta została zmuszona do drążenia przejścia i erozji skał... Uformowany w ten sposób kompleks jaskiń jest naprawdę spektakularny! 

Cueva del Gato ma 17 m szerokości i 25 m wysokości, oferując naturalnie wydrążoną przestrzeń, gdzie rzeka Gaduares wynurza się i łączy się z rzeką Guadiaro. Główne przejście ma ponad 4 km długości. 

Podczas suchych pór roku w kompleksie jaskiń pojawia się 25 pojedynczych jezior. Najdłuższy z nich nosi nazwę Cabo de las Tormentas (Przylądek Burz) i ma 114 m długości. Jeziora można przebyć jedynie wpław.  

Jaskinia ma długość nieco ponad 8 km z nachyleniem 112 metrów między wejściami w Hundidero i Gato. Wewnątrz podziwiać można kilka unikalnych struktur o wyjątkowej urodzie, takich jak la Sala de Los Gours, la Gran Estalagmita (Wielki Stalagmit) czy wspomniany wcześniej Cabo de las Tormentas. Na uwagę zasługuje także Plaza de Tores (Arena Walk Byków) o średnicy 50 metrów i Galería de las Cabras.

Pływanie w Cueva del Gato

Zwiedzanie jaskini wymaga wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Nie próbujcie wchodzić do jaskini na własną rękę, ponieważ ten kompleks może być wyjątkowo niebezpieczny, bardzo zimny i podatny na gwałtowne powodzie. Miejcie na uwadze własne bezpieczeństwo, pamiętając o tym, że kilka osób brawurę przypłaciło życiem.

Skorzystajcie z profesjonalnego biura podróży lub bezpieczniej odwiedźcie Centro de Interpretación Espeleológica (centrum speleologii w Montejaque).

Jak się dostać?

Cueva del Gato znajduje się około 2 km od miejscowości Benaoján. 

Parking for Cueva del GatoPrzyjeżdżając od strony Rondy, kierujcie się na Sevillę. Gdy po około 5 km zobaczycie drogowskaz na Benaoján / Montejaque, skręćcie ostro w lewo i podążajcie tą drogą. Po około 6 km znjadziecie parking po prawej stronie (zob. zdjęcie).

Miejcie oczy szeroko otwarte, bo zjazd łatwo można przeoczyć. Obok stoi znak reklamujący hotel/ restaurację Cueva del Gato, ale nie jest on dobrze widoczny, jeśli przyjeżdzacie od strony Rondy. 

Samochód można zostawić na górze lub zjechać kawałek dalej, by zaparkować go obok hotelu/ restauracji. Lokal jest dobrym miejscem na przerwę na lunch, a jedzenie jest bardzo smaczne i w rozsądnych cenach. A porcje są ogromne! Aby uzyskać więcej informacji: Hotel Cueva Del Gato Sl. tel: 952167296

Bardziej aktywni i pełni energii turyści powinni wykorzystać okazję do pieszych wędrówek po okolicy, która jest naprawdę piękna. Możecie np. pokonać łatwą i dobrze oznakowaną trasę z Cueva del Gato do stacji kolejowej Benaoján, która biegnie równolegle do rzeki przez około 2 km. 

Warto wybrać się również na pieszy spacer wzdłuż linii kolejowej "Pana Hendersona", czyli 9-km szlakiem łączącym stacje Benaoján z Jimera de Libar. Najlepszą porą na wędrówki jest wiosna i jesień, ze względu na łagodne temperatury.  

Aby uzyskać dodatkowe informacje, przeczytajcie 12 rzeczy, których absolutnie nie możesz przegapić w Rondzie.

Dwie pobliskie wioski, które zdecydowanie zasługują na wizytę to Zahara de la Sierra i Setenil de las Bodegas. Szczególnie polecamy przystanek w Setenil w drodze powrotnej do Malagi, by miło zakończyć pełen wrażeń dzień

Mapa