Palma de Mallorca- atrakcje stolicy Balearów

Czy wiecie, że brytyjska gazeta The Sunday Times uznała Palmę najlepszym miejscem do życia? I wcale się temu nie dziwimy! Doskonały klimat, bliskość plaży, urocza starówka, klimatyczne knajpy i wiele miejsc rozrywki to tylko kilka zalet tego miasta.

Mallorca Cathedral 
Palma jest największym miastem Majorki, kosmopolityczną stolicą Balearów i ogromnym śródziemnomorskim ośrodkiem turystycznym. Nie sposób jej pominąć- tutaj znajduje się lotnisko i główny port wyspy. Wielu turystów nie zatrzymuje się tu dłużej, podążając z samolotu prosto do docelowego apartamentu przy plaży. Uważamy, że pobyt na Majorce bez zwiedzenia Palmy jest niekompletny! Przeznaczcie przynajmniej jeden dzień, by przespacerować się jej urokliwymi uliczkami i poznać najciekawsze miejsca. A może uda Wam się wyskoczyć do Palmy na długi weekend? Na pewno nie będziecie się nudzić! 

Katedra La Seu w Palmie

La Seu 
Katedry La Seu
nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Ogromna gotycka świątynia, jedna z trzech największych w Europie (44 m wysokości, 121 m długości i 55 m szerokości) wznosi się tuż przy morzu i porcie, stanowiąc wizytówkę miasta i wyspy.

katedra palma

 
Wewnątrz możecie podziwiać spektakularny wiszący żyrandol autorstwa Gaudiego, przypominający cierniową koronę. 
Zachwycą Was również niesamowite witrażowe rozety, tworzące spektakl wielobarwnych światełek. Największy z witraży, “gotyckie oko”, znajdujący się nad głównym ołtarzem, ma średnicę prawie 14m! Zajrzyjcie także do muzeum przy katedrze.

Okolice katedry i parki

Teren wokół katedry zasługuje na uwagę. Patrząc w stronę morza, pomiędzy murami przy świątni a autostradą, znajduje się jeden z najważniejszych parków miasta, El Parque del Mar. Znaczną jego część stanowi ogromny staw ze słoną wodą i fontanną, a wokoło spacerowa promenada z palmami, zielonymi trawnikami i placem zabaw dla dzieci.

Parque del Mar

 
Z drugiej strony katedry znajdziecie Pałac Królewski La Almudaina (Palacio Real de La Almudaina), pozostałość po arabskich władcach którą następnie przejęli hiszpańscy królowie. Spacer po komnatach, sypialniach, salach i dziedzińcu przeniesie Was w czasie do dawnych epok. Zachwycą Was też królewskie ogrody S'Hort del Rei, pełne soczystej zieleni i chłodzących fontann.

Z ogrodów Almudeny blisko na plac Plaça de la Llotja, gdzie możecie obejrzeć ciekawy budynek dawnej giełdy towarów, La Llotja, dziś będąca centrum kulturalnym i galerią sztuki.

Możecie również przespacerować się Parque de la Feixina, dużym przyjemnym parkiem z fontannami, placem zabaw dla dzieci i sprzętem do ćwiczeń dla starszych.

Parque de la Feixina

 
Znajduje się tu również pomnik dedykowany załodze statku Baleares,
 zatopionego w czasie Hiszpańskiej Wojny Domowej 1936-39. Park podzielony jest na trzy tarasy na różnych wysokościach. Na najwyższym znajduje się fontanna, której woda spływa w dół do stawu, który otacza monolit (na środkowym tarasie). Na najniższym tarasie znajdziecie zegar słoneczny i kolejna fontanna. Stąd już o krok do promenady przy morzu. 

Paseo Marítimo

Jednym z ulubionych miejsc turystów jest Paseo Marítimo, słynna promenada przy morzu i portcie. W marinie kotwiczy wiele jachtów. Wzdłuż bulawów od strony portu, jak ma to zwyczaj w Hiszpanii, rosną palmy, ustawione są ławeczki, a mieszkańcy miasta przychodzą biegać, jeździć na rolach i rowerze.

paseo marítimo 
Po drugiej stronie ulicy ciągną się bary, hotele, restauracje i nocne kluby. Paseo Marítimo jest bowiem centrum życia nocnego na wyspie, późną nocą wypełniający się szukającym rozrywki tłumem. Dwa lokale zasługują na wyróżnienie. Jeśli lubicie kluby, odwiedźcie Tito, najbardziej znany lokal w mieście, zajmujący trzy poziomy, każdy z innym typem muzyki. W drugim sławnym klubie, Pacha, którego znakiem rozpoznawczym są  dwie wisienki, regularnie goszczą międzynarodowi DJ-e i celebryci.

pacha

 
W tej okolicy znajdziecie również duże centrum handlowe
Porto Pi.

Wiatraki

Stare wiatraki są stałym elementem krajobrazu Majorki i znajdziecie je w wielu miasteczkach (np. wiatraki wodne w Muro czy Campos).

wiatrak

 
Spacerując po centrum Palmy, między katedrą a Paseo Marítimo, na pewno nie umkną Waszej uwadze wiatrowe wiatraki przy Hard Rock Café, w tzw. strefie Jonquet. Pierwotnie było tu siedem wiatraków, które widać było z morza; dziś zachowało się pięć. Jeden z nich,
el molí d'en Garleta, został odrestaurowany przez miasto i udostępniony zainteresowanym. 

Plaça Major

plaça major 
Plaça Major
jest głównym, centralnym placem miasta. Otaczają go charaktrystyczne żółte budynki z zielonymi okiennicami i arkadami. Poniżej znajdują się bary, restauracje i sklepiki, a na środku wiele straganów z produktami rękodziejniczymi. Sam plac nie zachwyca urokiem… jeśli jednak podróżujecie samochodem, jest dobrym miejscem by zostawić go na podziemnym parkingu. Powinniście wiedzieć, że poruszanie się po mieście autem i zaparkowanie go na ulicy może Was kosztować trochę nerwów- lepiej więc zwiedzać Palmę na piechotę!

Passeig des Born i Rambla

Podczas spaceru po Palmie nie możecie pominąć dwóch ważnych ulic. La Rambla jest bulwarem powstałym w miejscu starego koryta rzeki La Riera. Na bulwarze znajdziemy wiele stoisk sprzedawców kwiatów. Trafimy tu schodząc po schodach z Plaça Mayor. Od głównej ulicy odchodzą małe, klimatyczne uliczki, w których znajdziecie równie klimatyczne knajpki.

knajpka przy rambli palma

 
Drugą sławną aleją jest Passeig des Born, łącząca plac Juan Carlos I z aleją Avda. de Antonio Maura. Na przeciwległych krańach alei znajdują się posągi sfinksów- po dwa z każdej strony. Zadrzewiony spacerowy bulwar, otoczony starymi klimatycznymi budynkami, pełen jest modnych tarasów barów i restauracji.

Passeig des Born

 
Warto przejść się tą przyjemną aleją i zatrzymać na kawę lub piwo. Wzdłuż Passeig des Born usytuowane są najdroższe markowe butiki, czyniąc go jednym z najbardziej ruchliwych miejsc handlowych w mieście. Zachwyci Was świąteczną porą, kiedy udekorowany jest piękną iluminacją.

Palma Aquarium

Wizyta w oceanarium w Palmie jest doskonałym pomysłem dla całej rodziny. To jeden z nawiększych kompleksów akwariowych na kontynencie, podzielony na strefy tematyczne z gatunkami z mórz całego świata. To w Palmie znajduje się najgłębszy europejski zbiornik z rekinami, tzw. Big Blue.

Rekiny

 
Palma Aquarium oferuje mnóstwo atrakcji; organizowane są tu np. wesela, komunie, imprezy urodzinowe dla najmłodszych, gdzie dzieci mogą nocować w sali z rekinami. Istnieje też opcja pływania z płaszczkami. Jednak największą atrakcją oceanarium jest…nurkowanie z rekinami! Wraz z instruktorem zanurzacie się w Big Blue, by stanąć oko w oko z 11 rekinami z dwóch gatunków: tawrosz piaskowy i żarłacz brunatny. Rozrywka kosztuje 200€, trwa około godziny, jest jednak dostępna tylko dla osób z ukończonym kursem nurkowania. Czy odważycie się na bliskie spotkanie z bohaterami “Szczęk”?

Marineland

Marineland Palma

 
Miłośnicy delfinów oraz rodziny z dziećmi może będą zainteresowani odwiedzeniem
Marinelandu. Zobaczcie, jak te inteligentne ssaki wykonują niesamowite akrobacje i popisy, skaczą ponad wodą i przynoszą przedmioty. Czeka Was także show kolorowych papug oraz wesołych lwów morskich.  Za dodatkową opłatą istnieje możliwość spotkania z delfinami, poznania ich życia i głaskania z brzegu basenu, ale uwaga! Marineland Palma nie ma w ofercie możliwości pływania z delfinami.

Marineland możecie go odwiedzić od połowy maja do końca października, w miejscowości Costa d’en Blanes (Calvia), ok. 13 km od Palmy.