Mijas Pueblo, punkt widokowy Costa del Sol

Przyjemna atmosfera tej okolicy zaprasza do spaceru wąskimi, brukowanymi uliczkami z białymi domami i niesamowitymi widokami na Costa del Sol. Nie ma nic dziwnego w tym, że tą niewielką wioskę odwiedzają każdego roku miliony turystów z całego świata korzystając z gościnności i życzliwości miejscowych, zajadając na ulicy prażone migdały i robiąc sobie zdjęcia na osiołkach.

 Mijas

Mijas zaliczane jest do pueblos blancos, czyli typowych śnieżnobiałych wiosek na południu Hiszpanii. To co przyciągnie Waszą uwagę dojeżdżając do tej miejscowości to niebieskie donice wypełnione kolorowymi kwiatami ciągnące się pasami wzdłuż bielejących ścian. 

To maleńkie miasteczko chwali się atrakcjami z własną etykietką, jak na przykład oślimi taksówkami, jedyną w swoim rodzaju areną walki byków, najmniejszą na świecie fabryką czekolady czy popularną kaplicą patronki miasteczka - Virgen de la Peña.

Plaza de toros

Plaza de Toros, Mijas Pueblo

Ta niewielka arena walki byków została wybudowana na życzenie i żądanie miejscowych w 1900 roku. Jest bardzo charakterystyczna bo jako jedna z nielicznych zachowała biały kolor fasady, tak typowy dla miejscowości w południowej części Hiszpanii, oprócz tego cechuje ją owalny kształt, bardzo nietypowy dla tego rodzaju budowli. Żeby tego było mało arena położona jest na skale!

Arena była zamknięta w latach 1968-77. Od tego czasu w sezonie często gości jeszcze tradycyjne walki byków.

Mur arabski i otaczające go ogrody

Spokojny relaksujący spacer po kolorowych ogrodach starożytnego muru to dobry pomysł na leniwe popołudnie. Widoki z punktu widokowego, to jedne z najlepszych na całym wybrzeżu Costa del Sol.

Sanktuarium Virgen de la Peña

Sanktuarium - Mijas

To jedna z największych atrakcji Mijas Pueblo. Poczas niemalże każdej uroczystości całe miasto gromadzi się w tym mistycznym miejscu. Ta niezwykła kaplica została wydrążona w litej skale przez mnicha, brata Diego de Jesús María y San Pablo w roku 1548.

Wszystko zaczęło się w 1536 kiedy to dwoje dzieci zauważyło dziwne zachowanie gołębia, który codziennie uparcie siadał na tej samej skale. Zwróciło to uwagę chłopców do tego stopnia, że powiedzieli o odkryciu ojcu. Ten badając to miejsce odkrył, że skała była pusta w środku a podążąjąc w głąb znalazł szereg obiektów religijnych i wizerunek Matki Boskiej nakazujący mu zbudowanie w tym miejscu kaplicy. W ciemnym wnętrzu do tej pory mieści się obraz patronki Mijas.

Kościół Niepokalanego Poczęcia - La iglesia de la Inmaculada Concepción 

Iglesia de la Inmaculada Concepción

Jednym z najważniejszych zabytków znajdziecie w północnej części miasteczka. Kościół Niepokalanego Poczęcia, bo o nim mowa powstał w latach 1541-65 na zgliszczach starej meczetu. Co ciekawe w nowej konstrukcji ocalałą wieżę meczetu wykorzystano jako dzwonnicę. Kościół został poświęcony i oddany do użytku w 1631 roku.

El Carromato de Max czyli Muzeum Miniatur

El Carromato de Max o Museo de la Miniatura

Jeśli pasjonują Was maleńkie figurki to nie zastanawiajcie się długo nad wizytą w El Carromato de Max, który mieści kolekcję około 360 miniatur. Znajdziecie tam między innymi pchłę w ubranku i tancerkę, która pierwotnie była wykałaczką, nie przegapcie też Ostatniej Wieczerzy odwzorowanej na ziarnku ryżu.

Mijas ma o wiele więcej do odkrycia, zajrzyjcie do muzeum korridy, kaplice - Ermita San Sebastián , Ntra. Sra. de los Remedios i del Calvario, punkt widokowy Mirador de la Sierra i wiele innych.

Mayan Monkey Mijas Chocolate Factory

Fabryka Czekolady w Mijas

Mijas Monkey określana jest jako najmniejsza wytwórnia czekolady na świecie używająca tylko naturalnych składników lokalnego pochodzenia oferując przy tym najwyższą jakość. Oprócz tego, że dostarcza doskonałej czekolady, ta mini - fabryka prowadzi szereg warsztatów dla miłośników słodkości dając jednocześnie możliwość przygotowania własnej tabliczki czekolady z dodatkami według własnych upodobań. Zdecydowanie warto spróbować!

Piesze wycieczki

Jeśli jesteście zapalonymi miłośnikami wędrówek pieszych to nie możecie przegapić sieci szlaków wijących się wokół Mijas. To doskonały sposób na poznanie środowiska naturalnego Mijas, punktem wyjścia dla wszystkich tras jest zawsze El Mirador de Mijas Pueblo.

Gastronomia - polecane restauracje

  • Pampa Tablas y Tapas (Mijas Pueblo)
  • The English Tea Room (Mijas Pueblo)
  • Museo del Vino
  • Restaurante El Mirlo Blanco
  • Restaurante la Alcazaba de Mijas

Gdzie zaparkować?

Nie zastanawiajcie się długo nad zaparkowaniem na parkingu miejskim tuż przy wjeździe do Mijas. Jest duży, wygodny i z wieloma dostępnymi miejscami. To prawdopodobnie jeden z najtańszych parkingów w okolicy bo za 1 dzień zapłacicie tylko 1€.

Jak dojechać?

qr mijas