6 najlepszych targowisk dla smakoszy- w samym sercu Madrytu!

Żadne większe miasto nie może istnieć bez targowisk z produktami spożywczymi! Na pewno nie brakuje ich w Hiszpanii. Zwłaszcza Madryt oferuje szeroki wybór lokalnych bazarów. W hiszpańskiej stolicy znajdziecie nie tylko największy na świecie niedzielny targ w Madryce, pchli targ Rastro, ale również wiele, wiele targowisk dla smakoszy.

Każdy, kto jest ciekawy nowych smaków i kulinarnych doświadczeń, powinien odwiedzić przynajmniej jedną z niesamowitych hal targowych (Mercado) w Madrycie. Znajdziecie tu nie tylko świeże owoce i warzywa, ale także wiele barów i straganów, które oferują ciekawe i niezwykłe przysmaki, często w formie tapas, które pozwolą Wam cieszyć się smakiem na miejscu. Te hale targowe stały się atrakcją turystyczną, ale przede wszystkim rajem dla smakoszy i łasuchów.

Oto nasza lista najlepszych i najciekawszych targów tapas w centrum Madrytu!

1. Mercado San Antón

Mercado San Anton, Madrid

Mercado San Anton jest targowiskiem w centrum modnej dzielnicy Chueca, znanej jako gejowskie epicentrum Madrytu, w której mieszka także wielu artystów. Na tym rynku, godnym metropolii, nawet najbardziej wymagający klienci znajdą wszystko, czego potrzebują. W dolnej części targowiska oferowane jest wszystko: od kazdego typu pieczywa, owoców i warzyw po egzotyczne sery, owoce morza i znakomite hamburgery. Na pietrze powyżej można zamówić przekąski i lampkę wina na jednym z wielu ciekawych i smacznych straganów z przekąskami. Znajdziecie tu również międzynarodowe przekąski takie jak np. sushi.

Na dachu San Anton znajdziecie ładny na bar z sofami na zewnątrz, gdzie możecie usiąść i przy drinku zakończyć dzień lub po prostu napić się kawy po zakupach i przekąskowej wycieczce! Restauracja oferuje swoim klientom ciekawą, indywidualną ofertę: jeżeli podczas spaceru po targowisku jakiś produkt (np. mięso czy ryba) przykuł Waszą uwagę, możecie poprosić, by przyrządzono go Wam w restauracji! Wystarczy zostawić na stoisku, gdzie robicie zakupy, notatkę: “ cooking de la cocina de San Antón”.

Adres: Calle Augusto Figueroa nº 24, Madryt
Stacja metra: Chueca.
Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota: 10:00-22:00, niedziela 10:00-15:00.
Restauracja: Godzina: 10:00-24:00, w piątki i soboty do: 01:30 

2. Mercado San Miguel

Madrid - Mercado de San Miguel

Mercado San Miguel jest najbardziej znanym rynkiem gastronomicznym i kulinarną wizytówką Madrytu. Piękna hala targowa sama w sobie jest dziełem sztuki, dzięki imponującej oryginalej konstrukcji wykonanej z żelaza w 1916 roku. Cały budynek, odnowiony i zmodernizowany, jest dziś ośrodkiem kultury kulinarnej i na pewno warto go odwiedzić, nawet jeśli nie jesteście głodni.

Od jego renowacji w 2009 roku, Mercado San Miguel przede wszystkim stał się miejscem spotkań smakoszy i kulinarnych pasjonatów. Znajdziecie tu szeroki wybór win, szynek i wszelkiego rodzaju przekąsek, świeżo wykonanych i serwowanych na ciepło i na zimno, z otwartą kuchnią. W hali mieszczą się dziesiątki straganów, gdzie goście mogą cieszyć się widokiem wszystkich przysmaków… nie tylko widokiem ale i smakiem!

Rynek zlokalizowany jest w centrum miasta, kilka kroków od placu Plaza Mayor. W godzinach posiłków, w porze obiadu i na kolacji, hala pełna jest zarówno Hiszpanów jak i turystów poszukująch wysokiej jakości produktów. Zwłaszcza w weekendy, kiedy rynek jest otwarty do północy, market pęka w szwach! Ceny są zwykle nieco wyższe niż w zwykłych barach tapas, ale jedzenie jest wyśmienite i warte swojej ceny!

Adres: Plaza de San Miguel s/n
Stacja metra: Tribunal (Gran Vía)
Godziny: poniedziałek, wtorek, środa i niedziela: 10:00-24:00, czwartek, piątek i sobota: 10:00-14:00.
 

3. Mercado San Ildefonso

Mercado San Ildefonso in der Calle Fuencarral, Malasaña, Madrid

Mercado San Ildefonso jest jedną z najnowszych atrakcji w Madrycie, gdyż hala targowiska jest otwarta dopiero od lata 2014! Nowoczesny budynek ma trzy piętra i został zbudowany w miejscu, gdzie już w 1970 roku znajdowala sie hala targowa. Z zewnątrz budynek bardziej przypomina nowoczesny budynek mieszkalny w Nowym Jorku niż rynek. Wewnątrz budynku panuje atmosfera radości, gwaru i zakupów.

Tutaj znajdziecie wyborne iberyjskie wyroby mięsne z najwyższej półki, takie jak szynki Arturo Sánchez i wiele  innych krajowych i międzynarodowych przysmaków, które pobudza zmysły i ciekawość!

Wybierzcie się na spacer między 18 straganami z jedzeniem i wybierzcie produkty najbardziej odpowiadające Waszym podbniebieniom, a następnie cieszcie się nim przy drinku w modnej jadalni znajdującej się w środku. Możecie również wybrać pięknie oświetlony tarasie lub patio. Dlaczego nie?!

Mercado San Ildefonso zlokalizowany jest w słynnej dzielnicy Malasaña (jednej z najbardziej hipsterskich dzielnic w Hiszpanii), przy handlowej ulicy Fuencarral. Może warto zrobić sobie przerwę w zakupach i zajrzeć do tego miejsca o szczególnej atmosferze?

Adres: Calle Fuencarral 57
Stacja metra: Tribunal (Gran Vía) 
Godziny otwarcia: poniedziałek- środa: 12:00-0:00, czwartek-sobota: 12:00-1:00, niedziela: 12:00-0:00

4. Platea Madrid

Mercado Platea mit Restaurant Arriba, Madrid

Kolejnym nowym targowiskiem, otwartym w 2014 roku w miejscu dawnego tetru, jest Platea Madryt. Niewiele ma wspólnego z tradycyjnym bazarem. Atmosfera przypomina bardziej nocny klub, ze słabym oświeteniem, w którym znajdziecie nawet bar koklajlowy. Platea Madrid ma kilka poziomów, a wieczorem możecie posłuchać tu muzyki na żywo.

Dolne piętro gromadzi stoiska, gdzie można zamówić wszystko od dań włoskich i iberyjskich po azjatyckie Na parterze spróbujecie baskijskich pintxos lub sławnej hiszpańskiej szynk, serów, ostryg czy inne świeżych produktów. Na pierwszym piętrze znajduje się restauracja, w której rądzi szef kuchni Ramón Freixa Arriba, podczas gdy na drugim piętrze mieści się bar koktajlowy, a także palarnia.

Restauracje w Platea Madrid, wszystkie zarządzane przez trzech hiszpańskich kucharzy, gromadzą w sumie sześć gwiazdek Michelin! To miejsce dla smakoszy i raj dla podniebienia, w eleganckiej dzielnicy handlowej Salamanca w samym sercu miasta!

Wizyta w Platea nie musi być droga. Pintxos i napój kosztują około € 2,50, za menu w “El Foso” zapłacicie 15-30 €. W restauracji ceny będą trochę wyższe (menuu około 40 €)

Adres: Calle Goya 5-7.
Stacja metra: Serrano
Godziny: od poniedziałku do czwartku: 12:00 - 24, od piątku do niedzieli: 12:00 -02:00.

5. Mercado Anton Martín

Yoka Loka Sushi-Bar im Mercado Anton Martin, Madrid

Ten rynek w wielokulturowej dzielnicy Lavapies zachował swój pierwotny popularną postacią. Wraz z tej specjalnej atmosfery trzeba Mercado Anton Martín okazję zjeść w jednych z najbardziej modnych barów i restauracji w Madrycie, w zakresie od międzynarodowej do organicznej.

Ceny są rozsądne. Od poniedziałku do piątku menu kosztuje  tylko około 10 €. Znajdziecie  tu zarówno kuchnię włoską, japońską czy peruwiańską, i będziecie mieć okazję obserwować kucharzy pracy w otwartej kuchni. Stoiska spożywcze i stragany są regularnie odwiedzane przez lokalnych mieszkańców, gdzie mogą kupić świeże owoce i warzywa, ryby i mięso.

W mieście tak ruchliwym jakim jest Madryt, o jakości lokalu mówi wiele czas, jak długo działa na rynku. Mercado Anton powstał w latach 50-tych i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością; zmodernizowany, nie traci swego tradycyjnego klimatu. Powyżej targu znajduje się szkoła flamenco, najstarsza i najdłuże działająca w Madrycie! Czasami więc, spacerując między straganami i robiąc zakupy, można usłyszeć charakterystyczny stukot obcasów na podłodze w rytm flamenco.

Mercado Anton Martin jest bardzo popularnym miejscem, gdzie można wyskoczyć podczas siesty lub zrelaksować się przy drinku. Jeśli jest za wcześnie na obiad, może zamówicie typowe hiszpańskie śniadanie: kawę i tosty z pomidorem?

Adres: Calle Santa Isabel, 5. 
Stacja metra Anton Martin 
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: 9:00-21:00, sobota: 9-15. 

6. Mercado San Fernando

Mercado San Fernando, Madrid

Mercado San Fernando przypomina w stylu i charakterze troche Mercado Anton Martin. Oba znajdują się w tych samych wielobarwnym i wielokulturowym Lavapies. Mercado San Fernando pochodzi z 1944 roku i był już w opłakanym stanie, dopóki nie został całkowicie odnowiony i przywrócony do życia w 2012 roku. Obecnie jest ulubionym miejscem na zakupy i spotkania ze znajomymi czy rodziną.

Możecie tu naprawdę dobrze zjeść, np. w restauracji greckiej czy japońskiej, specjalizującej się w doskonałym sushi. Znajdziecie także stoisko z doskonałym pieczywem, gdzie kupicie pyszny wielki chleb i ciastka.

Możecie także, na wzór mieszkańców Madrytu, wybrać się do baru na śniadanie i poranną kawę. Dzielnicę Lavapies zamieszkuje wielu młodych ludzi, przez co Mercado San Fernando również jest wesoły, pełen kolorów i radości- szczególnie w czasie weekendów, gdy organizowane są wydarzenia i imprezy muzyczne.

Na parterze będzie kilka przekształcone w niedzielne popołudnia na parkiecie do salsy! Czasem w niedzielne popołudnia parter lokalu przekształca się w parkiet z roztańconą salsą!

Wizytę w Mercado San Fernando możecie łączyć z spacerem po znajdującym się niedaleko pchlim targu (Rastro), który odbywa się w każdą niedzielę rano.

Adres: Calle de Embajadores 41.
Stacja metra: Lavapies
Godziny otwarcia: poniedziałek w: 9:00-14:00 i 17:00-21:00, wtorek-czwartek: 9:00-21:00, piątek i sobota: 9:00-23:00, niedziela: 11:00- 17:00