Madryt czy Barcelona: Które miasto wybrać? 10 różnic!

Madryt - tętniąca życiem  stolica kraju czy też Barcelona - kusząca plażami aglomeracja? Obie metropolie uchodzą za jedne z najpiękniejszych na Półwyspie Iberyjskim. Każde z nich przyciąga na swój własny sposób, wabi innymi atrakcjami Wybór nie jest wcale łatwy i oczywisty. 
Które z tych dwóch miast najbardziej pasuje do waszych wakacyjnych oczekiwań? Dowiecie się odpowiadając na poniższych dziesięć pytań!

Które miasto byś wybrał gdyby...

1. ...  jesteś smakoszem i uwielbiasz odkrywać lokalne smaki i szlaki gastronomiczne?

Deptak Rambla, Barcelona

 
Barcelona oferuje specjały zarówno kuchni katalońskiej jak i pyszne dania kuchni międzynarodowej. Można zjeść w bardzo rozsądnej cenie jeśli zna się odpowiednie miejsca. Barcelona uchodzi za miasto "Veg-friendly" czyli "przyjazne wegetarianom" - nigdzie indziej w Hiszpanii nie znajdziecie tylu i tak różnorodnych miejsc dla wegan i wegetarian. Restauracje wegetariańskie w Barcelonie znajdują się w niemal w każdej dzielnicy i kuszą różnorodnością oferty .
La Boquería on the Rambla jest jednym z najsłynniejszych rynków ze świeżymi produktami spożywczymi w Hiszpanii, a być może nawet najbardziej znanym w Europie!
 
Mercado de San Miguel - madrycki rynek
 
Madryt ma wyrobioną swoją kulinarna markę; mnóstwo restauracji oraz barów z typowymi lokalnymi daniami firmowanymi przez najsłynniejsze nazwiska kuchni międzynarodowej. Bez problemu trafimy też do miejsc oferujących potrawy z różnych stron świata. Stolica Hiszpanii pozwala na prawdziwą kulinarną przygodę.
To tutaj znajdziemy słynne bary tapas, klimatyczne restauracje, w tym jedną z najstarszych na świecie - Sobrino de Botin! Została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższej działająca restauracja na świecie - nieprzerwanie od 1725 roku. Zachowała swój oryginalny piec gdzie nadal przygotowuje się wyśmienite potrawy oparte o stare receptury. Madryt jest pełen niespodzianek, potrafi zaskoczyć turystów. 

2. … lubisz nocne życie na mieście?

Restauracja Gau & Cafe, Madryt

Madryt wśród hiszpańskich miast znany jest jako "la ciudad que nunca duerme", (miasto, które nigdy nie śpi). Madrileños czyli mieszkańcy stolicy nazywają siebie "gatos" (koty). Jak widać, nie bez powodu!
Centralny plac Madrytu czyli słynny deptak Puerta del Sol tętni życiem przez cały rok, bez względu na porę dnia i pogodę. Mieszkańcy Madrytu wychodzą na ulice, spacerują, spotykają się w restauracjach, barach w dni powszednie, nie tylko w weekendy.
 
Flamenco w Madrycie
 
Znajdziecie interesujący program rozrywkowy na każdy wieczór. Wyjście do teatru, do filharmonii, na musical, na wystawę lub koncert - wszystko zależy jak chcecie spędzić noc. Bo też imprezy zaczynają się bardzo późno, najczęściej około godziny 23:00 a nawet o północy. Wyjście na kolację do restauracji o godzinie 23:00 nie jest wcale rzeczą zaskakującą w stolicy Hiszpanii. 
Madryt ma jedną z najbogatszych pod względem artystycznych wydarzeń ofert, jeśli chodzi o miasta hiszpańskie. Słynna ulica Gran Vía, to trochę taki madrycki "Broadway".
To tutaj zobaczymy najlepsze pokazy flamenco w autentycznych tablaos, lokalach gdzie dawniej organizowano tego typu wydarzenia. To tutaj można poczuć tę prawdziwą, hiszpańską duszę słynnego hiszpańskiego tańca. 
Aby skorzystać z najciekawszych atrakcji jakie oferuje stolica Hiszpanii warto zostać tu przynajmniej kilka dni. Apartamenty w Madrycie do wynajęcia dają możliwość odkrycia najpiękniejszych zakątków tej europejskiej metropolii.
 
 
Festiwal La Mercé w Barcelonie
 
Także Barcelona, jako drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii, ma napięty kalendarz imprez i wydarzeń kulturalnych. Zdecydowanie nie będziecie mogli pozwolić sobie na nudę!
 Jeśli szukacie śródziemnomorskiego, nocnego klimatu, zdecydowanie Barcelona jest miejscem gdzie możecie go poczuć. Port Olímpic to nadmorska, portowa dzielnica przy plaży pełna restauracji i barów. Tu toczy się nocne życie.
 
Fiesta de Gracia w Barcelonie
 
Barcelona może pochwalić się jednym z najlepszych letnich festiwali w Europie. Wtedy to odgłosy fiesty nie cichną  w całym mieście w dzień i w nocy. Podczas festiwalu atrakcje znajdą dla siebie zarówno dorośli, dzieci jak i całe rodziny. To wydarzenie, w którym chętnie biorą udział nie tylko mieszkańcy Barcelony, ale turyści z całej Hiszpanii oraz turyści z innych krajów.
 

Parada w  Barcelonie

La Mercè festival, odbywający się w Barcelona we wrześniu, warty jest tego, aby właśnie na ten miesiąc odłożyć nasze wakacje. To jeden z najwspanialszych festiwali w Hiszpanii! 

3. ... lubisz przy pięknej pogodzie zwiedzać miasto?

Niektórzy uwielbiają upały, oczekują słońca każdego dnia, a najlepiej, aby niebo było bez żadnej chmurki. Inni wolą jednak, aby nie było zbyt gorąco, szczególnie gdy zaplanowało się zwiedzanie miasta. Wtedy wysokie temperatury męczą. 

Plaża w Barcelonie

Zwykle latem w Barcelonie jest gorąco. Idealna pogoda na spędzenia bardzo miłego dnia na plaży, chłodząc się w morzu. Wtedy upały nie są straszne. Przez większą część roku w Barcelonie mamy zagwarantowane błękitne niebo i słoneczne dni. Trudno o bardziej sprzyjające warunki na udane wakacje. Aby cieszyć się piękną pogodą rezerwuj apartamenty w Barcelonie, znajdziesz szeroką ofertę wynajmu.Natomiast w stolicy Hiszpanii bywa latem zbyt duszno. Nie sprzyja to zwiedzaniu. Szczególnie sprzyjająca pogoda jest w Madrycie wiosną lub jesienią. Miasto znajduje się w samym centrum kraju, na dużej wysokości. Takie położenie oznacza skrajne temperatury zarówno latem jak i zimą. Tu potrafi być naprawdę zimno!

Widok z tarasu na dachu, Madryt

Przeważnie w  obu miastach gości słońce przez większą część roku. Widać jak mieszkańcy siedzą na tarasach i balkonach korzystając z pięknej pogody. Bywają jednak miesiące, że dogrzewają się grzejnikami elektrycznymi, a nogi przykrywają ciepłym kocem. 

4. ... lubisz sztukę i zwiedzanie muzeów? 

Jeśli jesteś koneserem, szukasz dobrych muzeów cieszących się dużym prestiżem oraz wielkich dzieł sztuki, Madryt będzie twoim celem.  Stolica słynie z Trójkąta Sztuki  (Triángulo del Arte), gdzie mamy skoncentrowaną największą w Europie liczbę muzeów oferujących wybitne malarstwo!

Muzeum Thyssen, Madryt
 
Trzy muzea tworzą ten słynny Trójkąt Sztuki. Są  zlokalizowane w samym centrum Madrytu. Gdyby poprowadzić kreskę od jednego muzeum do drugiego będzie przypominał kształtem trójkąt, stąd nazwa. Do tego prestiżowego grona należą: Muzeum Prado, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii oraz  Muzeum Thyssen-Bornemisza.
 Słynne Muzeum Prado odwiedza rocznie ponad 2 miliony turystów. Jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki na świecie. Zgromadzono tu ponad 8 tysięcy obrazów, tysiąc rzeźb, a także miedzioryty i ryciny. To ważne miejsce nie tylko dla miłośników sztuki, ale także dla wszystkich zafascynowanych historią. 
 
Muzeum Prado, Madryt
 
Oczywiście jest więcej interesujących muzeów w Madrycie. Nawet jeśli odwiedziłeś już wszystkie i wielokrotnie miałeś okazję przebywać w Madrycie, za każdym razem trafisz na nową ekspozycję lub wystawę czasową. Warto wcześniej sprawdzić kalendarz wystaw w Madrycie.
Barcelona ma też muzea warte odwiedzenia. To w tym mieście znajduje się najsłynniejszy dom zaprojektowany w całości przez Gaudíego. Słynny budynek Casa Batlló, to spektakularny obiekt, jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów, symbol miasta. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB)
 
Muzeum Picassa to jedno z kolejnych miejsc niezwykle ważnych na kulturalnej mapie Barcelony. Posiada najliczniejszą kolekcję dzieł tego wielkiego malarza hiszpańskiego. To jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów.  Budynek znajduje się w dzielnicy La Ribera. Warto odwiedzić też Centrum Kultury Współczesnej (CCCB) gdzie odbywają się tu tematyczne wystawy, debaty,  międzynarodowe festiwale.Trzeba też koniecznie zajrzeć do  Muzeum Sztuki Współczesnej (MACBA). 

5. ... lubisz ciekawą architekturę?

Ogrody Sant Pau i Santa Creu, Barcelona
 
Barcelona jest znana na całym świecie z dzieł wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego i jego wszechobecnej sztuki modernistycznej, która jednych zachwyca u innych wzbudza kontrowersyjne uczucia. Jednak, trzeba przyznać, trudno obok jego dzieł przejść obojętnie. 
 Barcelona jest wymieniana wśród miasta świata, które koniecznie trzeba zobaczyć. Za sprawą wyjątkowego klimatu, w dużej mierze dzięki sztuce Gaudiego, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Słynna katedra Sagrada Familia, domy Gaudíego, park Güell... To prawdziwe perły architektury!
 
Park Güell, Barcelona
 
Madryt jako stolica Hiszpanii zachowuje klimat kosmopolitycznej metropolii i wielokulturowego centrum. Wspaniała architektura wielkomiejska: monumentalne budowle sakralne, kamienice, pałace. Jest kilka budynków w tym mieście, będącym centrum politycznym i gospodarczym kraju, które trzeba zobaczyć. 
 
Widok z tarasu, Madryt
 
Ogromny, imponujący Pałac Królewski, znajdujący się w samym centrum Madrytu, zachwyci każdego turystę. Nieliczni wiedzą, że Madryt uchodzi za jedno z najbardziej zielonych stolic. Rozległe parki madrycie niegdyś były terenami łowieckimi i własnością prywatną króla. Dlatego zachowały się w tak dobrym stanie, są wypielęgnowane o każdej porze roku.
 
Pałac królewski w Madrycie
 
Znajdziecie więcej niespodzianek w Madrycie. Takim obowiązkowym punktem turystycznym jest Świątynia Debod (Templo de Debod).  Pochodząca z II w.p.n.e. budowla to dar rządu egipskiego dla Hiszpanii. Została przewieziona i zrekonstruowana, element po elemencie, w latach 70. 
To tylko kilka kroków od pałacu!
 
świątynia Debod, Madryt

6. ... jesteś miłośnikiem sportu?

Chcesz zobaczyć największy stadion piłkarski w Europie? Camp Nou w Barcelonie pomieści ponad 120.000 kibiców!

 

Stadion Camp Nou, FC Barcelona
 
Możesz zwiedzić kulisy stadionu jednej z najlepszych drużyn piłkarskich na świecie - wejść do szatni, loży prasowej, pomieszczeń, które zazwyczaj są niedostępne dla kibiców. Jest możliwość zwiedzenia muzeum FC Barcelona gdzie zgromadzono wszystkie trofea zdobyte przez piłkarzy oraz pamiątki, zdjęcia i wszystko co jest związane z historią klubu.
Znajdziesz tu też pamiątki po wielkich wydarzeniach nie tylko sportowych - koncertów takich gwiazd jak Michael Jackson czy U2. To wszystko wydarzyło się na Camp Nou!
 
Muzeum FC Barcelona
 
Możesz odwiedzić potężny kompleks sportowy tzw. Pierścień Olimpijski  (Anillo Olimpico) gdzie odbywała się lekkoatletyczna część Olimpiady w 1992 roku. Obiekt znajduje się na wzgórzu Montjuic i zajmuje 400 hektarów.
 
Ronaldo - mecz Real Madrid z FC Barcelona
 
Madrycie trzeba zwiedzić drugi co do wielkości stadion w Hiszpanii: Santiago Bernabéu. Tu znajduje się jeden z  najlepszych i najsłynniejszych klubów piłkarskich na świecie - Real Madrid.
Obiekt pomieści  81 tysięcy widzów. To niezapomniane wrażenie uczestniczyć w wielkim święcie sportowym na tym kultowym stadionie. Można obiekt zwiedzić i zajrzeć za stadionowe kulisy. 
Obowiązkowym punktem dla miłośników futbolu będzie też stadion Vicente Calderón legendarnej drużyny Atlético Madrid. 
 
Siatkówka plażowa, plaża w Barcelonie
 
Jeśli lubicie wypoczywać aktywnie i uprawiać sporty większe możliwości zdecydowanie są w nadmorskiej Barcelonie. Do wyboru macie siatkówkę plażową, sporty wodne takie jak: windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo. Lub po prostu można wypożyczyć kajak czy rower wodny. 
 
 
Kolejka linowa, Casa Campo, Madryt
 
Potężny park i jednocześnie obiekt rekreacyjny Casa de Campo to miejsce idealne na uprawianie różnego rodzaju sportu. Ulubione miejsce mieszkańców Madrytu, którzy chcą pojeździć na rowerze, iść z rodziną na długi spacer i pooddychać świeżym powietrzem.
Park Retiro to kolejne miejsce gdzie spotykają się miłośnicy aktywnego wypoczynku. Retiro nazywany jest "zielonymi płucami miasta". To jeden z największych kompleksów zielonych w stolicy. Można tu pojeździć rowerem, na rolkach, wybrać się na poranny jogging. 

7. ... wybierasz się na wakacje z dziećmi?

Madryt ma opinię miasta przytulnego, przyjaznego rodzinom. Ma wiele szerokich, bezpiecznych deptaków w centrum. Jest tu sporo placów zabaw dla najmłodszych oraz ogródków gdzie rodzice mogą obserwować jak ich pociechy bawią się podczas gdy oni siedzą w restauracji, delektując się lokalnymi specjałami. 
 
Pałac Kryształowy, Retiro - Madryt
 
Wymarzonym miejscem dla rodzin z dziećmi jest, wspomniany wcześniej, park Retiro. Odbywają się tu przedstawienia dla najmłodszych. Można poobserwować kaczki pływające w jeziorku oraz popływać wynajętą łódką. Można podziwiać liczne fontanny oraz pospacerować alejami pachnącymi magnoliami, różami i azaliami. Wielką atrakcją jest Pałac Kryształowy - budynek cały skonstruowany ze stali i szkła. Dzieci zdecydowanie nie będą się nudziły w Retiro. 
W Madrycie można zabrać dzieci na przejażdżkę kolejką linową (Teleférico). Z wagoników rozciąga się widok na miasto, wijącą się rzekę oraz ogromny park Casa de Campo. Spektakularne zdjęcia z wycieczki gwarantowane! Madryt oferuje mnóstwo pomysłów jak spędzić niezapomniane wakacje z dziećmi.
 
Park Tibidabo, Barcelona
 
Barcelona kusi za to szerokimi plażami z drobnym, złotym piaskiem i nadmorskimi promenadami.
W parku rozrywki Tibidabo dzieci na pewno będą chciały spędzić sporo czasu. Można wjechać na wieżę radiowo-telewizyjną, z której rozciąga się niesamowita panorama Barcelony. 
 
Plaça del Rei - Barcelona
 
Barcelona  oferuje wiele miejsc które mają przygotowaną ofertę specjalnie dla najmłodszych, większość restauracji ma menu skomponowane z myślą o rodzinach z dziećmi. Dzieci w Barcelonie czują się świetnie, to jedne z najbardziej przyjaznych dzieciom aglomeracji.

8. ... lubisz zwiedzać miasto na rowerze?

Promenada nadmorska w Barcelonie
 
Trudno o piękniejsze widoki  niż przejażdżka rowerem wzdłuż plaży w Barcelonie. Miasto oferuje całą sieć ścieżek rowerowych, a także sprawnie funkcjonujący system wypożyczania rowerów. Być może to miasto w Hiszpanii z największym zagęszczeniem rowerów na ulicach.To bardzo popularny środek transportu.
W Madrycie bardzo długo nie było mody na przemieszczanie się rowerem. W dużej mierze dlatego, że miasto nie inwestowało w budowę ścieżek rowerowych. Obecnie zmieniło się to na korzyść ekologicznego transportu. Jednoślady stały się bardzo popularnym sposobem na poruszanie się po ruchliwej stolicy Hiszpanii. Wypożyczenie roweru nie nastręcza problemu - jest to możliwe w każdym strategicznym miejscu miasta. 
 
Wypożyczalnia rowerów, Barcelona
 
W wielu miejscach Madrytu można wypożyczyć rowery elektryczne. Umożliwia to bardzo łatwe przemieszczanie się pod górkę. A jak wiadomo Madryt ma bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu. Miasto oferuje wiele ciekawych szlaków rowerowych.

9. ... lubisz wybrać się na zakupy, pospacerować ulicami?

Rynek El Rastro, Madryt
 
Będziecie zaskoczeni jak barwne ulice, place i deptaki ma centrum Madrytu. Możecie poczuć hiszpańską atmosferę wtapiając się w tłum. Z drugiej strony nie jest to tak przytłaczająca masa ludzi jaką spotyka się w Barcelonie. 
Stolica Hiszpanii to idealne miejsca na zakupy. Jedna z najbardziej popularnych lokalizacji handlowych znajduje się wzdłuż ulicy Calle de Fuencarral. To właśnie tu mieszkańcy Madrytu wybierają się na buszowanie po sklepach, albo po prostu urządzają sobie spacer, aby pooglądać wystawy, poczuć atmosferę miasta. Nie możecie przegapić Rastro. To słynny rynek, największy pchli targ na świecie!
 
Katedra w Barcelonie
 
Barcelona, ma natomiast takie słynne miejsca jak Rambla w Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gòtic), to ruchliwa kilometrowa ulica w centrum miasta. Można tu godzinami spacerować chłonąć miejski klimat. Rozsianych jest tu wiele restauracji, sklepików. Miejsce kipi życiem dzień i noc, bez względu na porę roku. Na Rambla możemy trafić na uliczne przedstawienia mimów i tancerzy. Kolejnym takim miejscem jest El Born - jedna z najmodniejszych dzielnic Barcelony. 
Kolejne miejsca warta odkrycia to Rambla de Poble Nou (na pierwszym zdjęciu) gdzie czuć przyjemną atmosferę starej Barcelony. Natomiast w pobliżu in the Plaça de Les Glòries warto zajrzeć na największy pchli targ w mieście - Els Encants Vells.

10. ... lubisz wycieczki po okolicy?

Madryt ma bardzo dogodną lokalizacji - leży w samym centrum kraju. Dlatego też łatwo stąd wyruszyć na wycieczki po okolicach, traktując stolicę jako bazę wypadową.    
 
Segovia
 
Jeśli lubisz poznawać najbliższe okolice metropolii nie możesz przegapić magicznych miasteczek w pobliżu Madrytu. Szczególnie warte polecenia są Toledo i Segovia - wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tam dotrzeć z Madrytu szybkim pociągiem AVE. Tutaj przeczytasz o innych uroczych miasteczkach wokół stolicy wartych odwiedzenia.
Jeśli masz niewiele czasu na podróże tutaj znajdziesz 10 pomysłów na wycieczki wokół Madrytu w nie dłużej niż godzinę.
 
Plaża w Tossa de Mar
Tossa de Mar (zdjęcie Jordi Ferré)
 
Otoczony przez jałowe równiny Madryt tworzy kontrast dla Barcelony, której okolice oferują śródziemnomorski klimat, piękne słoneczne plaże - jak z folderów turystycznych. To wszystko na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie lubicie wylegiwać się na plaży jest możliwość zwiedzania takich niesamowitych miejsc jak imponujący klasztor na górze Montserrat, zaledwie 40 kilometrów od Barcelony. Warto też zobaczyć klimatyczne wioski rybackie takie jak na przykład Cadaqués. Barcelona i okolice to jedne z najbardziej magicznych miejsc na Półwyspie.
Hiszpania oferuje wakacje szyte na miarę!
 
Madryt i Barcelona mają ze sobą wiele wspólnego: wielkomiejski klimat, bogatą ofertę kulturalną, wiele alternatyw spędzania czasu wolnego. Oba miasta wabią piękną architekturą. Madryt jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają tętniącej życiem metropolii z prawdziwą hiszpańską atmosferą. Za to Barcelona oferuje połączenie plaży i potężnej aglomeracji miejskiej (z całym wachlarzem możliwości, które dają duże ośrodki turystyczne). To wyjątkowe połączenie.
Wybór nie jest prosty. Zarówno Madryt jak i Barcelona gwarantują udane wakacje w słońcu. Wyjedziecie stąd z wielkim apetytem na powrót!