Lato 2020 w Hiszpanii - Raport cen wakacyjnych

Wstęp

Hiszpania wciąż cieszy się popularnością jako cel letnich wakacji. Według hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystyki (INE) w 2019 r. Hiszpania powitała 83,7 mln turystów, co stanowi wzrost o 1,08% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że siódmy rok z rzędu liczba osób podróżujących do Hiszpanii wzrosła. "Nie jest to niespodzianka” - powiedział dyrektor generalny Wakacje-Hiszpania.pl Jannich F. Petersen: „Dla tych, którzy szukają wakacji na własną rękę, Hiszpania brzmi zachęcająco: wspaniała pogoda,  mnóstwo atrakcji turystycznych, korzystne oferty lotów i bezpieczeństwo."

Mając to na uwadze, postanowiliśmy podsunąć podróżnym cenne informacje na temat planowania wakacji w Hiszpanii z uwzględnieniem wszystkich kosztów. Raport cen wakacyjnych 2020 wyszczególnia i porównuje ceny w 17 najważniejszych miejscach w Hiszpanii w odniesieniu do 5 podstawowych kategorii wydatków wakacyjnych (zakwaterowanie, transport, zajęcia i rozrywki, jedzenie na mieście, zakupy żywnościowe).

Kluczowe wnioski

Poniżej prezentujemy kluczowe wnioski z naszych badań. Dzięki nim podróżni mogą dowiedzieć się, ile będą kosztować letnie wakacje w Hiszpanii w 2020 roku.

summer price report pl

Kliknij aby powiększyć

 • Ibiza jest najdroższym miejscem na podróż do Hiszpanii tego lata,  spośród 17 badanych miejsc wakacyjnych. Średnia cena zakwaterowania na „Białej Wyspie” wynosi 4021 euro za cztery osoby za tygodniowy pobyt. Ponadto, różnica w cenie między najdroższym a najtańszym wynajmem wakacyjnym tego lata wynosi zaledwie 14%;  oznacza to, że podróż na wyspę nawet w sezonie przejściowym nie gwarantuje nam dużych oszczędności.

 • Według naszych danych Ibiza znajduje się również na szczycie listy najdroższych wypożyczalni samochodów (+ 51% w porównaniu ze średnią wszystkich pozostałych miejsc wakacyjnych), zajęć i rozrywek (+ 75% powyżej średniej), codziennych zakupów (+ 42%) i znajduje się na czwartym miejscu (po Majorce, Costa Tropical i Costa del Azahar) najdroższych miejsc do jedzenia poza domem. 

 • Na przeciwległym końcu przedziału cenowego znajdujemy Lanzarote i Teneryfę. Chociaż te dwie wyspy nie oferują ogólnie najtańszych cen w wielu kategoriach, konsekwentnie gwarantują koszty poniżej średniej pod względem cen wynajmu, transportu i jedzenia na mieście.

 • Ponadto Costa Blanca, Costa Calida i Costa de Almeria oferują dobry stosunek jakości do ceny. Ceny noclegów na Costa Calida i Costa de Almeria są szczególnie atrakcyjne, podczas gdy Costa Blanca oferuje bardzo rozsądne ceny za wynajem samochodu, atrakcje i jedzenie poza domem (i wciąż znajduje się znacznie poniżej średniej, jeśli chodzi o ceny wynajmu wakacyjnego).

 • Costa de Almeria wyróżnia się jako najtańsze miejsce w kategorii wynajmu wakacyjnego w lecie 2020. Ten ukryty klejnot hiszpańskiego wybrzeża, często niedoceniany i pomijany na korzyść bardziej znanych Costa del Sol i Costa Blanca, oferuje zakwaterowanie wakacyjne już od 472 euro. 

 • Przez całe lato Costa de Almeria oferuje najniższe ceny wynajmu wakacyjnego spośród wszystkich badanych miejsc. Tygodniowy pobyt w połowie sierpnia kosztuje zaledwie 531 euro dla 4 osób dorosłych, co oznacza oszczędność 1928 euro, o 72% mniej w porównaniu ze średnią ceną w tym samym okresie w jednym z 3 najdroższych miejsc naszego zestawienia. Ponadto oznacza to oszczędność w wysokości 323 euro (38%) w porównaniu do 2019 r. 

Ceny wynajmu wakacyjnego

W tej części wyróżniamy najdroższe i najtańsze miejsca w Hiszpanii pod względem wynajmu kwater wakacyjnych, a także okresy najbardziej atrakcyjne cenowo w sezonie letnim 2020. Poniższe wyniki dotyczą tygodniowego pobytu dla czterech osób.

weekly rental prices EURO new

Kliknij tutaj, aby powiększyć

Ogólne średnie

 • Spośród wszystkich wybranych miejsc docelowych, średnia cena wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii na lato 2020 r. wynosi 976 euro .

 • W szczycie sezonu (od drugiego tygodnia lipca do końca sierpnia) średnia cena zakwaterowania wynosi 1074 euro, a w następującym po nim sezonie przejściowym 888 euro. 

 • Podróżując do Hiszpanii w sezonie przejściowym można zaoszczędzić średnio 17% na zakwaterowaniu w porównianiu do szczytowego okresu sezonu.

Najtańsze i najdroższe 

 • Najdroższymi kierunkami pod względem cen zakwaterowania tego lata są Ibiza, Majorka i Costa Verde. Nawet tutaj, różnice są dość znaczne; średni koszt tygodniowego pobytu na Ibizie wynosi 4021 euro, na Majorce 1632 euro, a na wybrzeżu Costa Verde 1189 euro. Ceny te są odpowiednio o 312%, 67% i 22% wyższe od średniej wśród wszystkich pozostałych badanych miejsc docelowych.

 • Najtańsze miejsca w kategorii wynajmu wakacyjnego to Costa de Almeria, Costa Calida i Teneryfa. Średnie ceny zakwaterowania w domu wakacyjnym przez całe lato są odpowiednio o 51%, 48% i 45% niższe niż średnia. Na Costa de Almeria średnia cena wynosi 472 euro, na Costa Calida wynosi 508 euro, a na Teneryfie 533 euro.

Szczyt sezonu a okres po jego zakończeniu

 • Teneryfę cechuje namniejsza różnica w cenach zakwaterowań między najtańszymi i najdroższymi tygodniami w lecie (zaledwie 7%).

 • Z drugiej strony, podróż na Costa Dorada może kosztować nas dużo drożej lub dużo taniej w zależności od okresu: najdroższy tydzień lata na Costa Dorada będzie kosztował o 136% więcej niż najtańszy, 1107 euro w porównaniu do 468 euro.

 • Również osoby pragnące podróżować na Costa Brava, Fuerteventurę i Costa de la Luz powinny zwrócić uwagę, który okres wakacji wybierają; ceny wynajmu wakacyjnego w najdroższym tygodniu lata są odpowiednio o 86%, 81% i 62% wyższe niż w najtańszym tygodniu.

 • Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko sezon szczytowy (mniej więcej od drugiego tygodnia lipca do czwartego tygodnia sierpnia), średnia cena wynajmu wakacyjnego w analizowanych miejscach wynosi 1074 euro. Pod tym względem najtańsze stawki można znaleźć na Costa de Almeria (520 euro), Teneryfie (537 euro) i Costa Calida (553 euro). W tym samym okresie najdroższy wynajem czeka nas na Ibizie (średnio 4176 euro), Majorce (1840 euro) i na Costa Verde (1260 euro).

 • Po zakończeniu szczytu sezonu najbardziej atrakcyjne noclegi czekają na Costa de Almeria, Costa Calida i Teneryfie, przy średnich cenach odpowiednio 430 euro, 469 euro i 528 euro. W tym samym okresie najdroższymi destynacjami są ponownie Ibiza, Majorka i Costa Verde, ze średnimi cenami odpowiednio 3883 euro, 1446 euro i 1126 euro.

Wydatki podczas wakacji

Oczywiście urlop wiążą się z większymi kosztami niż sama cena zakwaterowania. Poniżej przedstawiamy najdroższe i najtańsze miejsca w odniesieniu do transportu, zajęć i atrakcji, jedzenia na mieście oraz podstawowych zakupów spożywczych. 

spendings summer 2020 euro

Transport

 • Transfery autobusem lub taksówką z głównego międzynarodowego lotniska do najpopularniejszych miejscowości na Costa Tropical, Costa de Almeria i Costa Dorada są najdroższymi spośród badanych miejsc.  Z drugiej strony, najniższe ceny można znaleźć na Lanzarote, Gran Canarii i Costa Brava.

 • Jeśli chodzi o wynajem samochodów, Lanzarote oferuje najlepszą cenę za kompaktowe auto z pełnym bakiem na tydzień za jedyne 70 euro, następnie Costa Brava za 106 € euro i Costa Blanca za 128 euro. Najdrożej za wynajem samochodu zapłacimy na Ibizie (280 euro), a następnie na Majorce, Costa de Valencia i Costa del Azahar (wszędzie 267 euro). Średnia cena, biorąc pod uwagę wszystkie analizowane miejsca, wynosi 184 euro.
 • Lanzarote oferuje najtańszą opłatę za przejazdy autobusami, bilet kosztuje średnio tylko 2,63 euro, a następnie Ibiza (za 3,9 euro) i Gran Canaria (4,05 euro). Najdrożej za bilet zapłacimy na Costa de la Luz (18 euro), na Costa Dorada (16,2 euro) oraz na Costa de Almeria (11,3 euro).

 • W przypadku opłat za przejazd taksówką na tej samej trasie najlepsze ceny można znaleźć na Costa de la Luz (średnio za 7 euro), na Lanzarote (8 euro) na Costa Brava (12 euro). Costa de Almeria, z ceną 54 euro, znalazła się na szczycie zestawienia jako najdroższa destynacja w tej kategorii;  następnie Costa Tropical (41 euro) i Costa del Azahar (35 euro). Średnia cena wszystkich miejsc wynosi 22 euro.

Zajęcia i atrakcje

 • Według naszych badań najpopularniejsze zajęcia i atrakcje oferowane we wszystkich miejscowościach mają średnią cenę 43 euro. Najdroższymi miejscami pod tym względem będą Ibiza ze średnim kosztem 75 euro, a następnie Costa Brava (67 euro) i Fuerteventura (53 euro). Najtańsze destynacje to Gran Canaria (średni koszt 24 euro), Costa Tropical (25 euro) i Lanzarote (29 euro). Dane odnoszą się do najlepiej ocenianych zajęć dostępnych w okolicy według Tripadvisor.

Jedzenie na mieście 

 • Jedzenie na mieście w Hiszpanii latem jest stosunkowo tanie. Biorąc pod uwagę wszystkie miejsca w zestawieniu, średnia cena za posiłek w niedrogiej restauracji dla jednej osoby (przystawka, posiłek główny, 2 szklanki wina i deser) wynosi 38 euro. 

 • Najniższe ceny czekają nas na Lanzarote (27,33 euro), Costa de la Luz i Teneryfie (oba miejsca: 32 euro). Najdrożej będzie natomiast na Majorce (45 euro), Costa Tropical (43 euro) i Costa del Azahar (43 euro).

Zakupy spożywcze

 • Kupując produkty codziennego użytku, najwięcej zapłacimy na Ibizie (37 euro), Fuerteventurze (35 euro) i Gran Canarii (30 euro). Codzienne zakupy będą tańsze na Costa Calida, Costa de la Luz i Costa de Almeria, wszystkie w cenie około 21 euro. Zestawiając wszystkie miejsca, średnie wydatki spożywcze wyniosą 26 euro. Podczas badania porównano zakupy zawierające 1litr mleka, kawę, cukier, jajka, mięso, 1 litr wody, lokalny ser, kilogram pomidorów i litr oliwy z oliwek.

Metodologia

Destynacje:

Miejsca docelowe zostały wybrane na podstawie danych Wakacje-Hiszpania.pl dotyczących rezerwacji i wyszukiwań internetowych związanych z sezonem letnim do 2020 r. Badania przeprowadzono w grudniu 2019 r. Obejmują one następujące miejsca docelowe: Lanzarote, Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Majorka, Ibiza, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical, Costa de Almeria, Costa Calida, Costa Blanca, Costa de Valencia, Costa del Azahar, Costa Dorada, Costa Brava i Costa Verde.

Średnia cena za całe wakacje w Hiszpanii:

Ceny w tej kategorii są uzyskiwane jako suma średniego kosztu wynajmu wakacyjnego na jeden tydzień dla 4 osób, średniego kosztu jednej atrakcji dla 4 osób, ceny jedzenia poza domem przez 7 dni dla 2 osób oraz koszt podstawowych zakupów przez 7 dni z wybranych miejsc wakacyjnych.

Ceny wynajmu:

Średnie stawki wynajmu zakwaterowania zostały zebrane poprzez analizę cen 20 domów wakacyjnych w każdym miejscu docelowym, które były dostępne na Wakacje-Hiszpania w grudniu 2020. Ceny oparte były na tygodniowym pobycie dla 4 osób, przyjeżdżających / wyjeżdżających w poniedziałek. Badanie porównuje stawki tygodniowe, od 1 czerwca do 28 września.

Wydatki wakacyjne:

Dane dotyczące transportu, zajęć, restauracji i codziennych zakupów w najważniejszych miejscach w Hiszpanii zostały zebrane w grudniu 2019 r.

• Ceny autobusów oparte są na średnim koszcie jednej taryfy dla osoby dorosłej, od najbliższego międzynarodowego lotniska do pięciu najpopularniejszych miast lub kurortów nadmorskich na danym obszarze.

• Opłaty za przejazd taksówką dotyczą maksymalnie 4 pasażerów, przewożonych do tego samego miejsca docelowego co trasa autobusowa, w tym dopłaty za odbiór z lotniska.

• Ceny wynajmu samochodów oparte są na tygodniowym wynajmie, w lipcu 2020 r., samochodu kompaktowego z klimatyzacją, odbieranego bezpośrednio z lotniska, z pełnym zbiornikiem benzyny.

• Średnie koszty zajęć i atrakcji oparte są na aktualnych cenach dla jednej osoby, dostępnych w grudniu 2019 r., za najpopularniejsze wycieczki z przewodnikiem, parki wodne, parki tematyczne, opłaty za zabytki, wejścia do muzeów, a także przygody, rozrywki i zajęcia kulturalne dostępne w pobliżu według portalu TripAdvisor.

• Jedzenie poza domem w naszym zestawieniu oznacza średnią cenę  posiłku dla jednej osoby w każdym z analizowanych miejsc. Posiłek obejmuje przystawkę, główne danie, 2 lampki wina i deser. Uwzględniono restauracje w średnim przedziale cenowym uznane za najpopularniejsze przez podróżujących na portalu TripAdvisor. 

• W zestawieniu zakupów uwzględniono ceny artykułów codziennego użytku zakupionych w lokalnych supermarketach, w tym 1 litr mleka, kawa, cukier, jajka, mięso, 1 litr wody, lokalny ser, kilogram pomidorów i litr oliwy z oliwek.

Terminologia

Szczyt sezonu - od drugiego tygodnia lipca do czwartego tygodnia sierpnia. Zwykle najdroższe tygodnie lata.

Sezon przejściowy - od 1 czerwca do drugiego tygodnia lipca oraz od 31 sierpnia do 28 września. Jest to czas, gdy pogoda jest nadal dobra, tłumy są trochę mniejsze, atrakcje turystyczne i udogodnienia są nadal otwarte, ale ceny podróży i zakwaterowania są zwykle niższe.  

 

Spain-Holiday.com Raport cen wakacyjnych - lato 2020
Prawa autorskie © 2020 Spain-Holiday.com - Wszelkie prawa zastrzeżone

Informacje i opinie w tym raporcie zostały przygotowane przez Spain-Holiday.com. Chociaż informacje w niniejszym dokumencie są uważane za wiarygodne i zostały uzyskane ze źródeł publicznych uważanych za wiarygodne, Spain-Holiday.com nie składa żadnych oświadczeń co do ich dokładności lub kompletności.

Powielanie tego raportu do celów niekomercyjnych - takich jak krytyka, komentarze, reportaże informacyjne, nauczanie, stypendia lub badania - jest dobrowolnie dozwolone z należytym uznaniem źródeł.

Spain-Holiday.com będzie wdzięczny za otrzymanie kopii dowolnej publikacji, cyfrowej lub drukowanej, która w tych okolicznościach wykorzysta ten raport jako źródło.

Zabrania się wykorzystywania tego raportu do sprzedaży lub w jakimkolwiek innym celu komercyjnym bez uprzedniej pisemnej zgody od Spain-Holiday.com. W sprawie zapytań i wątpliwości prosimy skontaktować się z Peterem Jarvisem, międzynarodowym przedstawicielem ds. Marki i komunikacji peter@spain-holiday.com.