Hiszpania zajmuje 1 miejsce z największą ilością plaż z Błękitną Flagą

Hiszpania otrzymała właśnie rekordową liczbę Błękitnych Flag dla swoich plaż i przystani jachtowych (marin).

Na konferencji prasowej Światowej Organizacji Turystyki w Madrycie potwierdzono przyznanie łącznie  681 Błękitnych Flag.

Na czym opiera się założenie Błękitnej Flagi? 

Celem programu jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, przystaniach jachtowych i okolicach przeznaczonych do kąpieli. Miejsca spełniające określone w statusie warunki oznaczane są tym prestiżowym statusem. W tym roku 573 hiszpańskie plaże i 108 przystani uzyskało prawo do używania znaku błękitnej flagi.

Fuertventura Sotavento

Hiszpania utrzymała swoją pozycję lidera w ilości Błękitnych Flag na półkuli północnej. W tym roku przyznano aż 34 dodatkowe flagi dla 23 plaż i 11 marin, bijąc tym samym wszelkie historyczne rekordy.

Plaże oznaczone Błękitną Flagą w Hiszpanii

Na 573 hiszpańskich plażach zawiśnie w tym roku Błękitna Flaga, na drugim miejscu, z 407 flagami uplasowała się Grecja, zaraz za nią jest Turcja z 397, Francja z 379 i Portugalia z 298 kąpieliskami. 

Największy wzrost odnotowały Baleary z aktualną łączną liczbą 85 plaż i przystani jachtowych (o 23 więcej niż w 2013) i Murcja z 33 nagrodzonymi (o 7 więcej).

Najwięcej plaży z Błękitną Flagą jest w Galicji  - 123 (-4 w porównaniu do ubiegłego roku), w Walencji - 120 (+6), w Katalonii - 89 (-1), w Andaluzji - 81 (+3), na Balearach - 61 (+15), na Wyspach Kanaryjskich - 43 (+1) i w Murcji 31 (+7).

Swimming Costa Tropical

24 porty jachtowe nagrodzono Błękitną Flagą w Katalonii (bez zmiany w porównaniu z rokiem ubiegłym), tyle samo na Balearach (+8), 19 w Galicji (+2), 17 w Andaluzji (-1), 15 w Walencji (+2), 5 na Kanarach (+1), 2 w Murcji i 1 w Asturii.  

Isabel Borrego Cortés, Sekretarz Stanu ds. Turystyki twierdzi, że: "liczba Błękitnych Flag potwierdza, że Hiszpania to najlepsze miejsce na wypoczynek i stawia ten kraj na dalszej drodze do doskonałości", pomagając wzmocnić "zewnętrzny obraz Hiszpanii." Borrego powołała się też na rekordową liczbę zagranicznych turystów, którzy odwiedzili Hiszpanię w 2013 r., z których wielu wybrało ten kraj głównie "za doskonałość jego plaż."

Na każdą z pięciu hiszpańskich plaż przypada jedna z Błękitną Flagą, co w globalnej statyce oznacza, że jedna na sześć prestiżowych flag powiewać będzie w Hiszpanii!

Jeśli do tej pory nie znalazłeś swojego miejsca na wakacje tu znajdziesz domy położone tuż nad morzem oraz najlepsze plaże na Majorce. 

Dzięki uprzejmości ABC.es, kompletną listę plaż z Błękitną Flagą możesz znaleźć tutaj .