10 najbardziej romantycznych miejsc w Hiszpanii

Są miejsca, które powodują, że serca zakochanych biją szybciej, panuje tam magiczna aura miłości i ogarnia nas chęć przytulenia bliskiej nam osoby.

 

Wybrałam 10 najbardziej romantycznych miejsc w Hiszpanii.

 

Asturia. Morze Kantabryjskie

 

Sugerowałam się ich popularnością w różnych rankingach, opiniach na forach turystycznych, a przede wszystkim własnym doświadczeniem. Nie było to łatwe.

 

Takie rankingi zawsze obarczone są dużą dawką subiektywizmu.

 

Zapraszam do odwiedzenia najbardziej romantycznych miejsc w Hiszpanii, miast i miasteczek, które są symbolami miłości. Warto tam jechać nie tylko z okazji Dnia Świętego Walentego.

 

 

To będzie niezapomniana niespodzianka dla ukochanej osoby.

 

Teruel. Miasto hiszpańskich Romeo i Julii

 

Teruel

 

Hiszpania ma swojego Romeo i swoją Julię. Diego de Marcilla i Isabel de Segura spoczywają w mauzoleum w Teruel. Romantyczna i zarazem tragiczna historia ich miłości przypomina szekspirowską parę.

 

 

Teruel zyskało miano jednego z najbardziej romantycznych miast w Hiszpanii.

 

Legenda mówi, że historia ta działa się na początku XIII wieku. Została spisana przez wielu poetów, bardów i przetrwała w pieśniach i sztukach teatralnych, poematach.

 

 

Zakochani, Diego i Isabel pochodzili z dwóch rodzin mieszczańskich wiecznie zwaśnionych. Dodatkowo różnił je status majątkowy. Diego był biedny. Aby zdobyć pieniądze i szacunek rodziców Izabeli wyruszył na wojnę.

 

 

Między czasie rodzice dziewczyny postanowili wydać ją za mąż, aby raz na zawsze zapomniała o swoim romansie z Diego. Wybór padł na majętnego szlachcica z pobliskiego Albarracin.

 

 

Gdy Diego wrócił z wojny dowiedział się o ustalonej dacie ślubu jego ukochanej. Przepełnione smutkiem serce Diego nie wytrzymało. Młodzieniec padł martwy.

 

Izabela, gdy stanęła przed trumną ukochanego, aby na jego ustach złożyć ostatni pocałunek, wpadła w rozpacz. Jej przepełnione smutkiem serce pękło.

 

Rodzice młodych, dopiero po ich śmierci, zrozumieli swój błąd, pogodzili się i postanowili pochować zakochanych w jednym grobie, aby uczcić w ten sposób ich wielkie uczucie.

 

Przez 700 lat legenda krążyła od strzechy do strzechy, a mauzoleum Diego i Izabeli zaczęło odwiedzać coraz więcej osób.

 

 

 Teruel

 

Samo miasto Teruel jest jednym z piękniejszych średniowiecznych miasteczek.

 

Zabudowa miasta w stylu mudéjar (wpływy arabskie i muzułmańskie) została wpisana na listę UNESCO.

 

W lutym, aby upamiętnić wydarzenia sprzed 700 laty, organizowana jest wielka fiesta w stylu średniowiecznym Bodas de Isabel de Segura. Teruel przemienia się w historyczną miejscowość, na placach odbywają się inscenizacje walk rycerskich. 

 

El Toboso. Wieś ukochanej Don Kichota

 

To właśnie w tym uroczym miasteczku mieszkała Dulcynea.

 

 

El Toboso

 

Owa dama, która zawładnęła sercem dzielnego rycerza, nazywała się Aldonza Lorenzo. W oczach idealisty Don Kichote była niezwykle piękna. 

 

Młodzi kawalerowie mieli wówczas rycerski zwyczaj wybierania damy swych myśli.
Jak się powszechnie uważa, pierwowzorem Dulcynei była Dońa Ana Martínez Zarco de Morale, która w owych czasach mieszkała w El Toboso.

Według przekazów, „Dulce Ana” (słodka Ana) dało imię literackiej ukochanej błędnego rycerza – Dulcynei.​

Legenda i sława książkowej postaci tak silnie oddziaływała na wyobraźnię ludzi, że – według legendy – ocaliła Toboso przed atakiem wojsk nieprzyjaciela.

 

Krąży legenda, że podczas wojen napoleońskich była to jedyna wioska w okolicy, której nie zniszczono. Żołnierze francuscy zdecydowali się powstrzymać atak, gdy dowiedzieli się, że jest to miasteczko Dulcynei.

 

Wojska Napoleońskie, pod wodzą generała Dupont, ominęły Toboso. Podobno generał nie chciał przejść do historii jako "descructor de uno de los simbolos mas universales del amor..." (niszczyciel jednego z najbardziej uniwersalnych symboli miłości).

 

Ronda, która uwodzi pisarzy i artystów

 

Ronda

 

Zdaniem National Geographic to Ronda zdobyła tytuł najbardziej romantycznego miejsca w Hiszpanii. National powołuje się m.in. na opinię  cenionego pisarza, zdobywcę Nobla – Ernesta Hemingwaya.

 

Serce Ernesta bez reszty skradła Hiszpania. Pokochał ten kraj, jak żaden inny. Ale nade wszystko Ronda uwiodła wielkiego pisarza.

 

Odwiedzał tu swego przyjaciela – Antonio Ordoneza, jednego z największych ówczesnych matadorów. Ernest zwykł mówić, że to Ronda jest najbardziej romantycznym miastem Hiszpanii.

 

Spektakularne położenie miasta, krajobrazy, które zapadają na zawsze w pamięci, za którymi się tęskni – to wszystko znajdziemy w tym andaluzyjskim mieście.

 

Rondę przedziela 100-metrowy kanion El Tajo i łączą mosty, które oferują jedne z bardziej fotogenicznych widoków.

 

Wybierają je zakochani jako miejsce oświadczyn, młode pary na tle przepastnych kanionów robią zdjęcia, aby uwiecznić wyjątkowe chwile.

 

 

 Ronda nocą

 

Nowy Most, który dumnie zdominował miasto stał się celem pielgrzymek i rozbudza wyobraźnię turystów.

Knajpki i restauracje usytuowane w skałach, tuż nad przepaścią z szumiącym na dole rzeką, to idealne miejsce na romantyczną kolację.  

 

Granada - ukochana przez królów

 

Wyznanie miłości na mirador de San Nicolás (punkt widokowy) w Granadzie, ponad 700 metrów nad poziomem morza, na kamiennym balkonie, musi robić wrażenie. Otoczenie jest wyjątkowe.

 

Mamy widok na Alhambrę. To wielka perła architektury mauretańskiej, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie, wpisany na listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

 

 

Alhambra

 

Granadę wybrali królowie hiszpańscy Izabela I Katolicka i Ferdynand II Katolicki na miejsce swego pochówku. Ta jedna z najsłynniejszych hiszpańskich par królewskich.

 

Zjednoczyła Hiszpanię i spowodowała, że kraj stał się potęgą m.in. za sprawą wypraw Kolumba.

 

Para królewska spoczywa w Capilla Real w Granadzie (13 wrzesień 1504 roku).

 

Granada ma wiele romantycznych zakątków. Widok, gdy tylko wjeżdża się do miasta, na potężny łańcuch górski (zimą ośnieżony) Sierra Nevada, to niesamowite doświadczenie.

 

Podobnego odczucia doświadczamy stojąc w Alhambra na wieżyczkach widokowych otoczeni egzotycznymi palmami i pachnącymi kwiatami a przed nami rozpościera się monumentalna, ośnieżona Sierra Nevada.

 

Zimą panują tam idealne warunki narciarskie.

 

Zachody i wschody słońca nad Morzem Śródziemnym

 

Widok na Cartagena. Murcia

 

Pocztówkowe widoki przyciągają jak magnes i rozmiękczą najbardziej zatwardziałe serca.

 

To właśnie nadmorskie krajobrazy z pomarańczowym słońcem - chowającym się za horyzontem lub wstającym, skąpanym w morzu - najczęściej przywozimy w pamięci z wakacji.

 

Spacer, roziskrzonymi światłem lamp deptakami nadmorskich miasteczek, gdy nieopodal słyszy się szum morza, to kusząca perspektywa spędzenia romantycznego weekendu.

 

Cuenca - miasto mostów i domów nad przepaścią

 

Ze szczytu Mirador del Cerro del Socorro będziesz miał najlepsze widoki na Cuenca i wrażenie, że znajdujesz się bliżej nieba. Zachwycające Stare Miasto usytuowane na zboczu góry, na której rozpościera się najstarsza część Cuenca.

 

 

 Cuneca,

 

Most de San Pablo, las Casas Colgadas (wiszące nad przepaścią domy), liczne punkty widokowe. To górskie miasto oferuje niezapomniane wrażenia dla zakochanych. 

 

Jeziora de Covadonga - asturyjska gwiazda

 

Asturias

 

Lagos de Covadonga to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych w Asturias.

 

Nocą miejsce to przeistacza się w jedno z bardziej dzikich enklaw Los Picos de Europa i zakątków najbardziej romantycznych w Hiszpanii.

 

Możemy spędzić wieczór w najbardziej ekskluzywnym z hoteli – pod gołym niebem z milionami gwiazd. Jeziora znajdują się z dala od cywilizacji i od sztucznego oświetlenia miejskiego więc widoki na rozgwieżdżone niebo są niesamowite.   

 

El Teide. Pocałunek na świętym wulkanie

 

 El Teide, wulkan

 

Zgodnie z wierzeniem Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, El Teide jest świętą górą bogów, tak jak Olimp dla starożytnych Greków.

 

Dawniej żeglarze przepływający koło Teneryfy wierzyli, że to największa góra na świecie. Wygląda monumentalnie, zdominowała otaczający krajobraz. Ten szczyt wulkaniczny (najwyższy w Hiszpanii i na jakiekolwiek wyspie Atlantyku) wciąż jest czynny.

 

Wyprawa do Parku Narodowy Teide, to emocjonujące przeżycie.

 

Góra wciąż daje znać o sobie. Spacer między dymiącymi szczelinami wulkanu gwarantuje niezapomniane wrażenia. A widoki ze szczytu na cały archipelag to jedne z bardziej romantycznych przeżyć przyprawiających o gęsią skórkę. 

 

Segovia. Miasto, któremu zaprzedasz swą duszą 

 

Segowia

 

Segowia (Kastylia i León) znajduje się u podnóża gór Guadarrama.

 

To symboliczne miejsce. Właśnie Segovia była miejscem koronacji Izabeli I na królową Kastylii, a kilka lat później w segowskim zamku poślubiła ona Ferdynanda II Aragońskiego.

 

Małżeństwo zjednoczyło Hiszpanię i za ich czasów urosło do rangi największej europejskiej potęgi.

 

To jedno z urokliwszych, przepełnionych szczególną magią, hiszpańskich miast. Dominuje nad nim imponująca katedra położona na skalnym wzniesieniu, która pełniła też rolę pałacu Królów Katolickich.

 

Segowia słynie z legendarnego akweduktu.

 

Ta majestatyczna budowla, niemal współczesna Chrystusowi, to najlepiej zachowany rzymski akwedukt na świecie. Ma maksymalną wysokość 30 metrów.

 

Zbudowany jest z bloków granitowych bez użycia jakiejkolwiek zaprawy! Po 2 tysiącach lat pozostało 800 metrów oryginalnego akweduktu.

 

Wieczorem oświetlony akwedukt czyni Segowię jednym z romantyczniejszych miast Hiszpanii, a dotycząca jego powstania legenda dodaje miejscu tajemniczości.

 

Głosi ona, że to nie Rzymianie zbudowali akwedukt, ale sam diabeł.

 

Segowia

 

Dziewczyna pracująca jako nosiwoda, zmęczona pracą, zawarła pakt z czartem – odda mu swoją duszę o ile będzie on w stanie dostarczyć wodę pod jej drzwi zanim kur zapieje.

 

W nocy nad miastem rozszalała się potężna burza. Jedynie dziewczyna wiedziała, że to diabeł wziął się do roboty nad wytyczonym zadaniem.

 

Nie udało mu się jednak go wykonać – kur zapiał w momencie, w którym do ukończenia wiaduktu zabrakło jednego kamienia. Dziewczyna wyznała co się stało mieszkańcom miasta.

 

Przekonani, że tylko cud mógł uchronić duszę dziewczyny, wybaczyli jej, a w niszy budowli umieścili wizerunek Matki Boskiej i Świętego Stefana. Rzeźby znajdują się tam do dziś.

 

Sevilla. Miasto miłości pachnące pomarańczami

 

Centrum Sewilla

 

To andaluzyjskie miasto stawia się na równi z włoską Wenecją jeśli chodzi o popularne miejsce romantycznych wakacji.

 

Sewilla podobno najbardziej rozpala serca gorącym namiętnym rytmem flamenco, ciepłym klimatem.

 

Jeśli do tego dodamy temperament Hiszpanów z Andaluzji, dobrą kuchnię, przepiękne zabytki, ogrody i zapach pomarańczy unoszący się wokół, trudno się oprzeć, aby nie wyruszyć w miłosną podróż do Sewilla.

Mapa. Miejsca gdzie serca zakochanych biją szybciej