Turystyka rodzinna w Figueres, Costa Brava

Jeśli zdecydowaliście się odwiedzić Figueres, prawdopodobnie przyciągnęła Was sztuka i magia malarza Salvadora Dalí. Teatr - Muzeum Dali, zaprojektowany przez samego artystę, jest doskonałym miejscem, aby napawać się jego ekscentrycznymi pracami. Ale Figueres to nie tylko dom - muzeum malarza! W naszym artykule pokażemy Wam inne ciekawe atrakcje tego miasteczka, dzięki którym spędzicie tu niezapomniane rodzinne wakacje. Jeżeli dodatkowo zdecydujecie się zarezerwować apartament wakacyjny w Figueres, na pewno Wasza wakacyjna przygoda będzie dużo bardziej komfortowa i przyjemna.
 
Zapomnijcie o pośpiechu, stresie i wiecznym braku czasu; podczas urlopu w Figueres towarzyszyć Wam będzie surrealizm Dalego, uwolnijcie więc wyobraźnię!  Zaczynamy:

Teatr-Muzeum Salvadora Dalí

Naszą podróż zaczniemy od najbardziej znanego miejsca w mieście, a także jednego z najczęściej odwiedzanych hiszpańskich muzeów, imponującego Teatru-Muzeum Salvadora Dalí. Ten największy na świecie surrealistyczny obiekt mieści się w budynku dawnego teatru miejskiego, zniszczonego pod koniec hiszpańskiej wojny domowej. Na tych ruinach Dali postanowił stworzyć swój warsztat, dom i ostoję. Jak zawsze, artysta dał upust swojej wyobraźni i zainspirowany elementami krajobrazu Alto Ampurdán, wykreował tą wspaniałą konstrukcję. 
 
Teatr-Muzeum Dalí w Figueres
Założeniem artysty było stworzenie miejsca, które oferuje unikalne doświadczenia dla wszystkich tych, którzy zdecydują się je odwiedzić... i bez wątpienia osiągnął swój cel! Budynek ma rzucający się w oczy czerwony kolor, a fasada usiana jest złotymi, gipsowymi bochenkami chleba, a także zwieńczona olbrzymimi jajkami! Wewnątrz odwiedzimy wiele pokoi, których dekoracja na pewno niejednokrotnie Was zaskoczy... wielki biały niedźwiedź, wypchane łabędzie, system luster w sypialni, a także wiele obrazów i dzieł samego artysty to tylko przedsmak tego, co Was tu czeka.
 
Teatr Muzeum Dalego w Figueres
 
W sąsiednim budynku możemy obejrzeć wystawę biżuterii, również zaprojektowaną przez hiszpańskiego geniusza. Niewątpliwie, zupełnie nietypową i zaskakującą. 
 
Odwiedzenie świata Dalego polecane jest tak dorosłym, jak i młodym, a mieszanka kształtów, kolorów i motywów nie pozostawi nikogo obojętnym! Nie musimy być wielkimi znawcami sztuki, ani próbować zrozumieć twórczość artysty, aby być pod wrażeniem tego miejsca i naprawdę ciekawie spędzić czas. Uwaga: Bilety warto kupić wcześniej na stronie internetowej, by uniknąć czekania w długiej kolejce na słońcu.

Czarujące śródziemnomorskie miasteczko

Wierzymy, że Teatr-Muzeum Dalego ma wiele wspólnego z faktem, iż Figueres uważane jest obecnie za stolicę okręgu Alto Ampurdán. Jednak jego historia sięga wiele lat wstecz, kiedy Grecy i Rzymianie rozwinęli produkcję wina Empordà. 
 
Muzeum Teatr Dalego w Figueres
 
Z okresu średniowiecza pochodzą jedne z najpiękniejszych placów w mieście, takich jak Plaza del Ayuntamiento przed ratuszem czy stara dzielnica żydowska. Ze średniowiecznych murów zachowała się jedynie wieża Gorgot. Rozpoznacie ją z daleka zbliżając się do Muzeum Dalego - stanowi ona część obiektu.
 
Bardzo efektowne i ciekawe są modernistyczne budynki położone wzdłuż Rambli. To prawdziwe architektoniczne perełki, pochodzące z końca XIX i początków XX wieku. Dziś mieszczą się w nich liczne sklepy, restauracje i muzea, do których warto zajrzeć. Starówka pełna jest małych placów z przytulnymi tarasami i ciekawymi rzeźbami, wśród których oczywiście nie może zabraknąć pomnika Salvadora Dali. 

Castell de Sant Ferran

Inną ciekawą atrakcją podczas wakacji w Figueres może być wycieczka na zamek Castell de Sant Ferran (Zamek św. Ferdynanda), zlokalizowany nad zatoką de la Rosa, skąd roztaczają się spektakularne widoki na okolicę.
 
Zamek św. Ferdynanda, Figueres
 
Castell de Sant Ferran jest tak ogromny, że zalicza się go do największych fortyfikacji w Europie. Twierdza została wybudowana w XVIII wieku i od tej pory zachowała się w doskonałym stanie. Jeszcze do niedawna pełniła funkcję więzienia, ale obecnie istnieje możliwość zwiedzenia fortyfikacji z przewodnikiem. Możemy wybrać tradycyjne zwiedzanie, a także opcję niekonwencjonalną, gdzie zewnętrzną część zamku obejrzymy z samochodów terenowych, zaś leżącą pod dziedzińcem podziemną cysternę, o pojemności 2 milionów litrów, zwiedzimy na pontonach. Niezwykła przygoda i atrakcja, która zachwyci wszystkie dzieci i ich rodziców!
 
Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Castell de Sant Ferran, koniecznie zarezerwujcie wcześniej bilety.

Sport i rozrywki na powietrzu w Figueres

Jeżeli wyruszacie na wakacje z dziećmi, na pewno szukać będziecie ciekawych sposobów na spędzanie czasu, przygód i zajęć, w których możecie wspólnie uczestniczyć, a najlepiej na świeżym powietrzu i blisko natury. Jedną z naszych najciekawszych propozycji dla całej rodziny jest widokowy lot balonem. Już sam pomysł wydaje się bardzo interesujący i nietuzinkowy, ale wyobraźcie sobie widok z góry na winnice i dolinę Ampurdán pod Waszymi stopami. Wasze dzieci będą podekscytowane i długo wspominać będą tą wycieczkę.
 
Castillo de San Fernando w Figueres
 
W Figueres znajdziecie kilka pól do gry w paintball, idealne miejsce, by rozładować adrenalinę. Możecie też wypożyczyć kajaki przy zbiorniku Embalse de Darnius Boadella i płynąć wzdłuż rzeki Muga, aż dotrzecie do zabytkowych ruin zanurzonych pod wodą.  
 
Lubicie zwiedzanie? Jeżeli tak, wybierzcie się do sąsiednich miasteczek i wiosek na wybrzeżu, by odkryć ich niesamowite plaże i ukryte zatoczki. Niedaleko Figueres położone są miasta Roses i Empuriabrava, leżące na granicach parków przyrody Cabo de Creus i  Aiguamolls de l’Empordà. Zajrzyjcie do naszego przewodnika Jak spędzić czas w Roses, w którym znajdziecie wiele propozycji rozrywek i ciekawych miejscw okolicy.

Muzea i wystawy

Wspomnieliśmy już, że starówka Figueres pełna jest butików, restauracji, klimatycznych tarasów i placów, ale szczególna uwaga należy się muzeom. Może zaskoczyć Was ich liczba, szczególnie że miasteczko jest dość niewielkie. Tak więc, w Figueres czeka na nas m.in. Muzeum Techniki l’Empordà, Muzeum Elektryczności czy Katalońskie Muzeum Zabawek.
 
Teatr Muzeum Dalego w Figueres
 
Zatrzymamy się chwilę przy Muzeum Zabawek, które może być dla Was najbardziej interesujące, jeśli podróżujecie z najmłodszymi pociechami. Muzeum położone jest w samym centrum miasta, przy Rambli w Figueres, a wewnątrz zgromadzono blisko 4.000 różnych zabawek: kukiełki, lalki, pluszowe misie, rowery, makiety i pojazdy czy konie z kartonu. Muzeum Zabawek będzie wielką radością dla dzieci, a także podróżą do czasu dzieciństwa dla dorosłych. 

Festiwal cyrkowy: Elefant d’Or

Figueres zapewnia różne rozrywki i wydarzenia przez cały rok, nie tylko w czasie sezonu wakacyjnego. Nie możemy tu nie wspomnieć o Festiwalu cyrkowym Elefant d’Or (Złoty Słoń) . W bardzo krótkim czasie zdążył on zdobyć reputację i sławę jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Katalonii, idąc w ślady wielkich imprez sztuki cyrkowej, takich jak festiwal w Monte Carlo czy Budapeszcie.  
 
Podczas festiwalu podziwiać można występy ponad osiemdziesięciu międzynarodowych artystów, którzy konkurują w walce o złotego słonia, jednocześnie fundując nam piruety, salta i niesamowite choreografie, które zafascynują każdego. Obejrzyjcie najlepszych żonglerów, akrobacje na koniach, balet i klaunów, którzy zapewnią Wam spora dawkę śmiechu.
 
Castillo de Sant Fernando w Figueres
 
Figueres może być doskonałym miejscem na tegoroczne rodzinne wakacje. Bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, różnorodne muzea, a także piękne okolice są gwarancją ciekawie spędzonego urlopu i rozrywki dla całej rodziny. Jeżeli zdecydujecie się zarezerwować wynajem wakacyjny na Costa Brava, Wasze wakacje będą kompletne i niezapomniane!