Jaskinia w Campanet, ukryty skarb Majorki

Pochmurny dzień na Wyspie Słońca? Zatrzymaliście się w okoliach Pollensa, Alcudii, Playa de Muro?Potrzebujecie odpoczynku od plażowania i upału? A może wybraliście wakacje poza sezonem letnim? Na Majorce znajdziecie mnóstwo innych atrakcji. My proponujemy Wam Jaskinię w Campanet (Covas de Campanet), zaliczaną do najcenniejszych stanowisk archeologicznych Balearów. Jeśli choć trochę interesujecie się geografią czy historią, koniecznie odwiedźcie to miejsce!

Sala Romantica

 
Kilka faktów

Jaskinia Campanet położona jest na południe od Sierra de Tramuntana, pasma górskiego Majorki, które zostało niedawno uznane za obszar Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jaskinia zlokalizowana jest na peryferiach miejscowości Campanet, stąd jej nazwa (kat: Coves de Campanet). Ma powierzchnię 3.200 m2 i znajduje się na głębokości 50 metrów pod powierzchnią ziemi. Znana długość korytarzy i sal wynosi ok. 400 metrów.

Jaskinia została odkryta przypadkiem przez miejscowych mieszkańców, w czerwcu 1945 roku, podczas poszukiwania wody do nawadniania. W skale odnaleziono niewielki otwór, z którego dochodziło świeże, rześkie powietrze. Spodziewano się podziemnej rzeki, a odnaleziono wspaniały geologiczny skarb. Niedługo potem, bo już w listopadzie 1948 r. jaskinia została udostępniona dla zwiedzających i oferuje bardzo atrakcyjną trasę turystyczną z niezwykłą i dobrze zachowaną szatą naciekową. 

Cueva1




 
Sama jaskinia ma ok. 200 mln lat. Na przestrzeni tysięcy lat woda wytworzyła formy naciekowe o niebywałych kształtach i kolorach. Krótkie przypomnienie z lekcji geografii. Nacieki powstają przez wytrącanie się substancji mineralnych (węglanu wapnia) z wody. Woda opadowa przesiąka przez szczeliny do wnętrza jaskini i wytrącający się z kropli osad zaczyna formować różne kształty. Stalaktyty narastają od góry, tj. od sufitu jaskini i mają kształt sopli. Początkową formą stalaktytów są rurki naciekowe, czyli makarony. Makaron jest cienki, długi, a w środku pusty. Inne formy, stalagmity, przyrastają od dna ku górze jaskini; mogą tworzyć iglice, słupy, cienkie stożki. Czasem, w wyniku zrośnięcia stalaktytu i stalagmitu, powstają kolumny naciekowe. Wszystkie te formy możemy podziwiać w Cuevas de Campanet. Jaskinia jest w ciągłym procesie kształtowania, a woda ciągle dokonuje dzieła tworzenia. Szacuje się, że tempo przyrastania nacieków wynosi 1mm3 na każde 10 lat. 

yellow caves

 
Jaskinia jest ciekawym miejscem z punktu widzenia naukowców. Stwierdzono tu obecność endemicznego, ślepego, mięsożernego chrząszcza z gatunku Henrotius jordai, który zamieszkuje podziemne baseny i kałuże. Gatunek został zanotowany w 1914 r., ale nie potwierdzono jego obecności aż do czasu odkrycia jaskini.

Ciekawostką jest również, że w czasie prac w jaskini znaleziono kopalne ślady Myotragus balearicus, wymarłego endemicznego gatunku ssaków parzystokopytnych z rodziny krętorogich. Gatunek tej kozy zamieszkiwał Baleary, a wyginął wraz z osiedleniem się tu człowieka i w wyniku intensywnych polowań.

Cueva de Campnet to jaskinia o rozwinięciu poziomym, można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe. 

Spacer po jaskini

wejście do jaskini

 
Jadąc zwiedzić jaskinie oczekiwałam małej pieczary ukrytej gdzieś w górach. Tym większe było moje zdziwienie, gdy na miejscu zobaczyłam długą kolejkę turystów oczekujących przed wejściem na swoją kolej. Zwiedzanie jaskini trwa 40 minut, odbywa się w zorganizowanych grupach, a przewodniczka oprowadza w języku hiszpańskim, angielskim i niemieckim. Trzeba pochwalić jej wiedzę, odpowie na każde Wasze pytanie. Wnętrze jaskini jest wilgotne, przez cały rok utrzymuje się tu stała temperatura 21oC. Warto więc zabrać ze sobą jakieś cieplejsze okrycie. Z drugiej strony jaskinia przyjemnie chłodzi, jeśli decydujecie się na zwiedzanie jej w upalny letni dzień.

Układ sal nie jest skomplikowany. Wąski korytarz zaprowadzi Nas do pierwszego pawilonu, Sala de la Palmera. Nazwa nawiązuje do formy naciekowej przypominającej palmę. Z tej sali kierujemy się na lewo; wąski korytarz o niskim stropie (uwaga na głowy!) prowadzi do Sala del Llac, „ Sali z jeziorem”.

Sala del Lago

 
Spacerując korytarzami często możemy zauważyć drobne jeziorka i kałuże lub krople wody zwisające na końcach stalaktytów. Schody i podłoga są śliskie, uważajmy żeby się nie potknąć. Przewodniczka przez cały czas opowiada nam o historii jaskini, procesie tworzenia i zwraca uwagę na różnorodność form naciekowych. Nasza wyobraźnia intensywnie działa. Widzimy formy przypominające kalafior, mózg, organy, rafę koralową, pola ryżowe, żebra… Na spotkanie stalaktytom wychodzą stalagmity. Zachwycają nie tylko kształty, ale także barwy: biała, kremowa, pomarańczowa, zielonkawa.

Jaskinie

 
Powracamy do holu startowego, Sala de la Palma, i wybieramy drugi korytarz, który kieruje nas do innej pięknej sali, Sala Romàntica. W najwyższym miejscu mierzy około 10 m wysokości, jest przestronna, ale poprzeplatana wieloma kolumnami, stalaktytami i stalagmitami. Inne pomieszczenia mają równie ciekawe nazwy: l'Elefant Blanc (biały słoń), Castell de les Fades (Zamek wróżek), Els Enamorats (Zakochani).

L'Elefant Blanc 
W jaskini Campanet możemy podziwiać najdłuższy makaron, czyli rurkę naciekową, w Europie! Mierzy ponad 4 metry długości i zaledwie kilka mm grubości, i rzeczywiście przypomina długie spaghetti. Przewodniczka upomina, by nie używać aparatów i telefonów komórkowych i nie robić zdjęć, niestety...

Informacje praktyczne

Jaskinię można odwiedzić każdego dnia roku, z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W sezonie letnim otwarta jest od 10:00 do 18:30, natomiast w sezonie zimowym od 10:00 do 17:30. Bilet wstępu kosztuje 14 dla dorosłych oraz 8 dla dzieci w wieku 4- 12 lat. Warto zapłacić tą cenę, bo to co czeka Was wewnątrz jest naprawdę niesamowite! 

Tablica

 
Jaskinia ma swój parking, gdzie bezpłatnie możecie zostawić samochód. Obok kasy biletowej znajduje się sklepik z pamiątkami. Po zwiedzeniu jaskini warto zatrzymać się na chwilę w barze- kawiarni, usiąść na tarasie widokowym i podziwiać piękno okolicy z panoramą na Valle de San Miguel.

Taras widokowy

 
Aby dojechać do jaskini samochodem, należy wybrać autostradę Ma-13 łączącą miasta Palma– Sa Pobla – Port d'Alcudia, a następnie wybrać zjazd nr 37. Jaskinia położona jest 3 km od Campanet, niewielkiej miejscowości niedaleko Sa Pobla, na trasie Inca- Alcudia.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie na stronie internetowej: www.covesdecampanet.com