5 najpiękniejszych plaż w Blanes

Blanes to pierwsza miejscowość na wybrzeżu Costa Brava. Nazywana jest często "drzwiami, które prowadzą na Costa Brava". Właśnie tu znajduje się jedna z najdłuższych plaż katalońskiego wybrzeża - S’Abanell. Możemy liczyć na  4-kilometrowy pas drobnego, złotego piasku i na spędzenie niezapomnianych wakacji. Kempingi, hotele, apartamenty, domy do wynajęcia - znajdziecie tu wszystko, aby czuć się komfortowo podczas urlopu w Blanes.
 
Widok na Blanes
 
Dawna wioska rybacka nieustannie przyciąga turystów zagranicznych, ale jest to też jedno z ulubionych miejsc weekendowych wypadów mieszkańców znajdującej się niedaleko Barcelony, a także innych katalońskich miejscowości. Okoliczne plaże cieszą się zasłużoną sławą niezwykle malowniczych gdzie mamy czystą wodę, biały, drobny piasek i piękną górską scenerię. Stare miasto pełne jest barów, klubów, restauracji. Znajdziemy tu wakacyjne atrakcje w pięknym otoczeniu przyrody.
 
Jeżeli uwielbiasz podczas urlopu spędzać czas na plaży nie mogłeś wybrać lepszego miejsca jak Blanes:

Plaże Blanes

Blanes widok od strony plaży


Wielką zaletą Blanes jest ogromna różnorodność. Mamy tu piękne skaliste zatoczki, intymne oazy z wysokimi klifami, a także długie, piaszczyste plaże. Generalnie wszędzie znajdziemy podstawowe udogodnienia takie jak: prysznice, toalety, sklepiki z przekąskami. Duże plaże, usytuowane bardziej centralne gwarantują także pierwszą pomoc medyczną a także dostęp dla osób niepełnosprawnych. Kolejnym plusem jest długa promenada, która biegnie wzdłuż plaż, znajduje się tu wiele tarasów widokowych oraz ścieżka dla rowerzystów. 

Plaże Blanes znane są ze swoich spokojnych wód przybrzeżnych. Jeśli jednak wybieracie się na wakacje z dziećmi trzeba pamiętać, że szybko kończy się płycizna i zaczyna się dość ostry spad. Nie dotyczy to jednak pierwszej plaży na naszej liście - Platja de Blanes. Z wyjątkiem północnego jej końca gdzie jest lekkie nachylenie. A to z tego powodu, iż jest ona przedłużeniem utworzonym podczas budowy portu. 

1. Platja de Blanes

Plaża Blanes


Ta plaża o złotym, drobnym piasku położona w centrum miasta o długości 625 metrów i szerokości 30 metrów. To ogromna przestrzeń do spacerów, gry w piłkę i zabaw na piasku. Plaża oferuje wszystkie udogodnienia: prysznice, budki z przekąskami; są tu ratownicy; jest możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Można też rozwiesić sobie siatkę i zagrać w siatkówkę plażową.  

Platja de Blanes znajduje się tuż obok portu Sa Palomera, który oddziela ją od kolejnej plaży ‘S'Abanell, znajdującej się po prawej stronie.

2. Plaża S’Abanell

Plaża S’Abanell, Blanes

Jest to najdłuższa plaża Blanes, licząca ponad 3 kilometry długości i 60 metrów szerokości. Znajduje się zaledwie 300 metrów od centrum miasta. Wzdłuż plaży rozsianych jest wiele restauracji i barów. 

S’Abanell jest bardzo popularna plażą w Blanes. Cenoną ze względu na złoty, miękki piasek. Dysponuje takimi samymi udogodnieniami jak sąsiednia plaża Platja de Blanes. Dodatkowo bardzo popularnymi sportami na S’Abanell jest windsurfing, narty wodne, parasailing (deska ze spadochronem). Poza tym można tu uprawiać żeglarstwo, organizowane są wycieczki statkiem...Jednym słowem plaża dająca wiele możliwości dla całej rodziny.

Wieczorem można wybrać się na spacer wzdłuż promenady gdzie życie tętni całą noc. Znajduje się tu pasaż handlowy, bary, restauracje i sklepiki. 

3. Plaża Cala Punta Santa Anna

Plaża Santa Anna, Blanes

Po drugiej stronie portu, u stóp klasztoru Blanes znajduje się zatoka Punta de Santa Anna, znana również jako plaża "playa dels Capellans". Z centrum Blanes można dojść tu spokojnym spacerkiem w jakieś 10 minut (około 300 metrów). Jeśli przyjedziesz samochodem to najbliższy parking znajdziesz w porcie (parking jest płatny). 

Cala czyli po prostu zatoczka ma 110 metrów długości i 15 metrów szerokości. Znajdziemy tu mieszkankę złotego piasku oraz kamieni. Woda jest krystalicznie czysta i idealna do nurkowania lub snorkelingu (nurkowanie z rurką). Na plaży Santa Anna są prysznice.

4. Cala San Francesç

Blanes - Zatoczka Cala Sant Francesc


Zatoka Sant Francesç oferuje zloty piasek i spokojne wody oraz plażę otoczoną malowniczymi sosnami. Ma 220 metrów długości i 35 metrów szerokości. Podobnie jak na większości plaż Blanes mamy tu udogodnienia takie jak: prysznice, leżaki; możliwość wypożyczenia rowerów wodnych; jest parking oraz ratownik. Poza tym możliwość pójścia na obiad do jednej z pobliskich restauracji plażowych. Dobre miejsca na wypoczynek rodzin z dziećmi. 

Zatoka znana jest także jako "Cala Bona", co oznacza "ładną zatoczkę". Znajduje się dwa kilometry od centrum Blanes, w pobliżu pięknego ogrodu botanicznego Marimurtra. To możliwość połączenia spacerów wśród przyrody z urokami plażowania i uprawiania sportów wodnych. Jest kilka dróg prowadzących do ogrodu. 

Idziemy ulicą Passeig de Carles Faust kierując się tuż za portem. Spacer po ogrodzie Jardín Botánico Marimurtra to jakieś 500 metrów ścieżek. 

Aby dostać się tu samochodem musicie jechać w stronę kurortu Lloret de Mar. Jakieś 100 metrów przed zjazdem należy kierować się na  "Urbanització Cala Sant Francesc" i skręcić w prawo. Jeśli nie będzie miejsca na parkingu można zostawić samochód w parkingu podziemnym. Alternatywą jest dojazd na plażę autobusem.

5. Plaża Cala Treumal

Plaża Cala Treumal, Blanes

Treumal to najbardziej na północ oddalona plaża (około 4 kilometrów od centrum miasta) i jednocześni najmniejsza ze wszystkich - ma zaledwie 100 metrów długości. Mała skała oddziela ją od plaży Santa Cristina, która należy już do Lloret de Mar. Oba kąpieliska sąsiadują z kaplicą Ermita de Santa Cristina.

Samochód można zaparkować około 300 metrów od ogrodu  botanicznego Pinya de Rosa. Jest tutaj wyznaczony bezpłatny parking dla gości. Można też zostawić samochód na plaży Santa Cristina. Jest to jednak płaty parking.

Treumal to plaża jak z obrazka, niezwykle malownicza. Otoczona zielenią, która tworzy ogród botaniczny Pinya de Rosa (objęty ochrona jako miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych). Do dyspozycji turystów odwiedzających plażę są prysznice. Znajduje się tu też restauracja. 

Mapa