Przewodnik po Barcelonie: Gràcia, ukryte miasto w mieście

Chociaż barcelońska dzielnica Gràcia znajduje się tak blisko centrum, bardzo się od tego zatłoczonego centrum różni. Mimo, że Gracię od Plaza Cataluña dzielą tylko dwa przystanki metra, to ma się wrażenie, że jesteśmy poza miastem, daleko od sklepów, tłoku i wszechobecnych korków. W naszym przewodniku po Barcelonie nie mogliśmy tej ostoi pominąć, tak więc zerknijcie co ma do zaoferowania jedna z najpiękniejszych i najspokojniejszych części stolicy Katalonii.

Street in Gràcia

Niezależne miasto aż do końca 1800 roku

Gracia był samodzielnym miastem aż do końca 1800 roku i mimo, że dziś dzielnica jest integralną częścią Barcelony jej obszar jest nadal w pewien sposób niezależny. Gracia jest domem dla ludzi młodych i starszych, wielu nigdy nie mieszkało gdzie indziej i nigdy nie planowałoby tego kroku. Mieszkańcy są bardzo dumni ze swoich korzeni i zapewne nie usłyszycie od nich, że pochodzą z Barcelony - pochodzą z Gracii. To zabawne, że ta duma zaszczepiana jest też przybyszom, którzy szybko uczą się powszechnie używanego tu powiedzenia: "Raz z Gracii, już na zawsze z Gracii".
 
Szybko zauważycie, że budynki, ulice i place różnią się od tych barcelońskich. Większość ulic jest jednokierunkowa albo całkowicie zamknięta dla ruchu. Elewacje budynków są jasne i pięknie udekorowane kolorowymi malunkami. Uwagę przyciągają miejscowi sączący domowe café cortado na swoich maleńkich balkonikach. Panuje atmosfera relaksu, nie ma tu wielu turystów ani samochodów.
 
Street in Gràcia

Raz w roku, w sierpniu, w dzielnicy odbywa się trwające dwa dni święto: Festa Major de Gràcia. W tym czasie odbywa się konkurs na najlepszą dekorację uliczną. To świetny okres żeby odwiedzić Barcelonę, oprócz atmosfery zabawy, można uczestniczyć w mnóstwie koncertów i toczących się równolegle imprezach.

Niezależne miasto w mieście

Gracia jest swego rodzajem miastem w obrębie Barcelony, do tego stopnia, że możecie nie opuszczać dzielnicy i mieć w zasięgu ręki wszystko czego potrzebujecie. Jest pełna barów, kawiarnii i restauracji, a także specjalistycznych sklepów, gdzie można kupić produkty organiczne. W większości malutkich sklepików znajdziecie produkty o zdecydowanie lepszej jakości i po lepszych cenach.
 
To samo odnosi się do sklepów odzieżowych i sklepików z rękodziełem, które znajdziecie spacerując wąskimi uliczkami. Natkniecie się tu na przedmioty, których nie dostaniecie nigdzie indziej. W tym przypadku ceny prawdopodobnie będą nieco wyższe, ale w zamian będziecie mieć coś, czego nie ma nikt inny :) 
  • Najlepsze miejsce na zakupy ubraniowe: Carrer Gran de Gràcia 
  • Miejsca gdzie znajdziecie artykuły ekologiczne: Carrer d'Astúrias 

 Organic shop

Czego powinno się spróbować w Gracii? Krótko mówiąc, odpowiedź brzmi: wszystkiego. Dzielnica bez wątpienia posiada największy wybór międzynarodowej kuchnii w całej Barcelonie. Tapas to zawsze dobry pomysł, tym bardziej, że te tutejsze są zazwyczaj hojniejsze niż w gdzie indziej w Barcelonie.

  • Mnóstwo różnorodnych restauracji: Carrer de Verdi i Carrer de Torrijos 
  • Najlepsze miejsca na wieczornego drinka: miejscowe place 

Życie płynące w ogródkach

Jedną z największych zalet Gracii i głównym jej punktem są tarasy i ogródki. Nieważne czy jest 17.00 i ludzie wychodzą z pracy, późny sobotni wieczór czy słoneczne niedzielne popołudnie, stoliki zawsze zastaniecie pełne miejscowych spędzających czas z rodziną i przyjaciółmi.
 
Plaça del Sol

Plaça del Sol
jest najbardziej tętniącym życiem miejscem, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Stoliki są pełne rolkarzy, muzyków i ulicznych artystów, ludzie gromadza się także na środku placu, przynosząc swoje własne przekąski i napoje. Krótki spacer po okolicy zawiedzie Was do Plaça Revolució, gdzie warto skusić się na jednego z domowych gelato oglądając przy okazji spacerowiczów z pobliskiej ławki. Kilka minut drogi stąd znajduje się Plaça de Virreina, na której to przytulne bary oraz rozłożyste drzewa otaczają kościół Sant Joan. Plaça de la Vila de Gràcia także wypełniona jest mieszanką miejscowych, dzieci i turystów. W ciagu roku częstą odbywają się tu wesela, concerty oraz demonstracje pokojowe.

Mercat de l'Abaceria Central

W sercu Gracii, na ulicy Travessera de Gràcia znajdziecie zadaszony targ znany jako Mercat de l'Abaceria Central. Tu bez problemu zaopatrzycie się w produkty do przygotowania domowych tapas. Nawet jeśli tak naprawdę niczego nie potrzebujecie to różnorodność zapachów i kolorów przyprawia o miłe doznania, a ożywiona atmosfera sprawia, że spacer po targu jest fajnym doświadczeniem. Zatrzymajcie się przy stoiskach z serami, warto zaopatrzyć się w queso curado, który doskonale komponuje się z każdym winem.
 
Targ czynny jest od rana, zazwyzaj zamykany jest między 14.30 a 17.30., można zapoznać się z godzinami otwarcia na https://mercatabaceria.cat/.
 
Mercat de l'Abaceria Central

Gracia a Gaudí 

Jednym z najsłynniejszych dzieł Gaudiego jest Parc Guell, który znajduje się w północnej części dzielnicy. Park powstał na wniosek wykonawcy Eusebi Guell, który chciał stworzenia stylowego parku dla barcelońskiej klasy wyższej. Dziś park jest dostępny dla wszystkich i cieszy się ogromną popularnością. Wszędzie gdzie nie spojrzeć odnajduje się przykłady pokazujące wielką miłość Gaudiego do natury. Kolorowe płytki, mozaki oraz magiczne stworzenia. Jedną z najbardziej znanych jest królujący przy wejściu mozaikowy smok. W górnej części parku znajduje się duży taras, z którego można podziwiać widok na okolicę oraz całą Barcelonę.
Wejście do parku dla osoby dorosłej kosztuje 8€, aby uniknąć kolejek najlepiej bilety kupić online.
 
Inne spektakularne dzieło Gaudiego znajdziecie w maleńkiej uliczce w zachodniej części dzielnicy. Casa Vicens to czteropiętrowy budynek (w sumie 1150 m²), którego budowę zakończono w 1889, 95 lat później ogłoszono go dziedzictwem kulturowym. W tym momencie można go podziwiać jedynie z zewnątrz, ale już wkrótce to się zmieni, bo Casa Vicens jest w trakcie zmiany swojego statusu na muzeum. Otwarcie zaplanowane jest na jesień 2016.

Casa Vicens

Jak dojechać do dzielnicy Gràcia?

Tak jak wcześniej wspomniałam, Gracia jest świetnie połączona z resztą miasta i mowa tu o publicznym transporcie. Najszybszym sposobem przemieszczania się jest metro. Jeśli lubicie zwiedzanie piesze, to takie wyjście polecałabym raczej osobom o dobrej kondycji fizycznej, bo Gracia znajduje się na wzniesieniu i z centrum trzeba będzie się trochę powspinać. 
 
Metro:
- Zielona linia (L3): przystanek  Fontana
- Żółta linia (L4): przystanki: Joanic lub Verdaguer

Lista miejsc, które powinniście odwiedzić: 

  • place: Plaça del Sol i Plaça de Virreina
  • ulice: Carrer de Verdi  i Carrer d'Astúrias 
  • targ: Mercat de l'Abaceria Central 
  • Casa Vicens
  • Parc Güell
  • lokalne święto La Festa de Gràcia odbywająca się w sierpniu