Ayamonte, Isla Cristina i Isla Canela: na krańcu Europy

Obok granicy z Portugalią leży Ayamonte. Małe, przytulne miasteczko portowe pełne kwiatów. Ayamonte to miejscowość, która rozkochuje od pierwszego wejrzenia; urocze uliczki, malownicze zakątki, sklepiki z lokalnymi wyrobami i bary ze specjałami kuchni środziemnomorskiej.

Kilka kilometrów dalej znajduje się Isla Cristina oraz Isla Canela z fantastycznymi plażami ze złotym piaskiem. To trzy miejsca gdzie możesz uciec od wielkomiejskiego zgiełku, zapomnieć na moment o codziennej rutynie, zrelaksować się pod palmami, pospacerować po plażach, które w tych okolicach są szerokie i pełne urokliwych zakątków. Obowiązkowo musisz zajść do baru przy plaży i jedząc kolację rozkoszować się księżycem skąpanym w morzu i szumem fal.

 

Isla Canela  

Isla Cristina: tradycja rybacka

Isla Cristinas znajduje się siedem kilometrów od granicy z Portugalią. Warto udać się na ten kraniec Hiszpanii. Rzadko natura pokazuje się z tak pięknej strony, wykazując się taką hojnością.

Długie molo prowadzi przez całą Playa de la Graviota. Kilometry dzikiego nabrzeża, rozciągającego się aż po horyzont, daje nam wrażenie intymnego obcowania z nieokiełznaną naturą.

 

Isla Cristina

 

70 procent lokalnej społeczności żyje z przemysłu rybnego. To najlepsze miejsce w Andaluzji, aby wybrać się na targ rybny. Zawsze są świeże, najlepszej jakości. Cała kultura związana w połowem ryb jest pieczołowicie kultywowana.

Niezwykle malowniczo wyglądają rybackie kutry, które stoją przy brzegu, a rybacy szykują sieci i niezbędny osprzęt do wyprawy w morze. Towarzyszy im krzyk mew.

Isla Cristina jest jednym z czołowych portów w Andaluzji pod względem połowu ryb, wyprzedza go tylko Kadyks.

Tutaj obchodzone są jedne z najważniejszych na świecie wydarzeń w przemyśle rybnym "El Cluster de Empresas mixtas de pesca". 

 

Isla Cristina

 

Isla Cristina w miesiącach zimowych to ciche miejsce. Za to latem zaczyna się istne szaleństwo - liczba mieszkańców podwaja się. Z 21 tysięcy wzrasta do prawie 50 tysięcy. Życie przenosi się na plaże, toczy się na ulicy, w parkach, ogrodach, w nadmorskich restauracjach i deptakach.

Wszędzie widać turystów korzystających z pięknej pogody i wykorzystujących każdą chwilę, aby przebywać blisko natury. A to idealne miejsce dla tych wszystkich, którzy marzą o wakacjach w rajskich klimatach.

Plażowe wydmy zapełniają się spacerowiczami, którzy szukają najlepszych ujęć do zdjęć. Wydaje się czasami, że nawet ptaki z Isla Cristina pozują do fotografii.

Po spacerze na plaży warto wybrać się do jednej z najlepszych tutejszych restauracji rybnych - La Gola. Ryby smażone na oliwie z czosnkiem i spożywane ze swojskim chlebem pieczonym na miejscu - to po prostu rozkosz dla podniebienia.

Jedno jest pewne - będą to świeże ryby z porannego połowu. A ich smak zapamiętamy na długo i będziemy chcieli tu wrócić. 

 

Isla Cristina

 

Isla Cristina to przede wszystkim dziewicza przyroda, a w ten krajobraz wtapiają się małe, przytulne bary przy plaży, gdzie w cieniu palm możemy spędzić czas degustując lokalne specjały i popijając chłodne, orzeźwiające wino.

Cynamonowa wyspa

Isla Canela znajduje się pomiędzy Isla Cristina a Portugalią.  Również na tej wyspie mieszkańcy znajdują zatrudnienie głównie w przemyśle rybnym. Otaczające wyspę wody to od wieków wielkie bogactwo i źródło dobrobytu tych terenów.

Isla Canela to także raj dla turystów. Nie można pominąć obowiązkowego punktu zwiedzania okolic - rejsu statkiem. Z perspektywy morza możemy obserwować brzeg i piękną przyrodę. 

Isla Canela oferuje piaszczyste, rozległe plaże. Zawsze znajdziemy trochę cienia pod rosnącymi tu drzewami i palmami. 

 

Isla Canela

 

Isla Canela w przeciwieństwie do Isla Cristina jest bardziej nastawiona na turystykę. To jedno z ulubionych miejsc pasjonatów gry w golfa.

Na plażach rozsiane są chiringuitos, to małe bary osłonięte parasolem ze słomy, trzciny lub palmowych liści. Maja formę mniej lub bardziej prowizoryczną. Często stawiane są tylko na okres letni. Sprzedawane są tam napoje, specjały lokalnej kuchni. Menu zawiera obowiązkowo dania rybne, świeże sałatki. Po wodnych szaleństwach i kąpieli słonecznej można szybko zaspokoić głód korzystając z oferowanych w chiringuitos szybkich przekąsek. 

Wokół plaży znajduje się kilka supermarketów. Jeździ też mały pociąg turystyczny, który umożliwia zwiedzanie okolic.

Na Isla Canela, która znajduje się zaledwie 7 kilometrów od Ayamonte, żyje około 300 mieszkańców. Najlepszym sposobem poruszania się po niej jest rowerZnajduje się tu dobrze rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. 

Natura, relaks, sport na świeżym powietrzu to mogłoby być hasło promocyjne wakacji na Isla Canela, która przypomina mały klejnot na wybrzeżu Costa de la Luz. Świetna opcja na urlop dla całych rodzin i dla tych, którzy każde wakacje starają się wykorzystać, aby pograć w golfa. 

 

Isla Canela

Ayamonte, tu spędzisz wymarzone wakacje

Tuż przy granicy z Portugalią leży urocze miasto Ayamonte. Liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Wąskie, brukowane uliczki, urokliwe kawiarenki, fontanny dające latem przyjemny chłód  - to wizytówka tego nadmorskiego kurortu.

Miasteczko wydaje się bardzo przyjemnym miejscem do życia. Liczne place zabaw, deptaki ze sklepikami, barami  - oferta dla całych rodzin. Jest też coś dla tych  szukających życia nocnego - kluby i  dyskoteki. To wszystko powoduje, że Ayamonte w sezonie letnim nie śpi, życie toczy się praktycznie przez cała dobę. 

 

Ayamonte

 

Ayamonte posiada też swoją starą, zabytkową część, w której można zwiedzić kilka perełek architektury. Warto wybrać się do Iglesia de Nuestra Señora de las Angustias. Kościół datowany jest na 1600 rok. A jego patronka, jak legenda głosi, wielokrotnie ochroniła marynarzy przed niechybną śmiercią. Jej figura  znajduje się w kościele. Imponujący budynek sakralny znajduje się zaraz nieopodal Plaza de La Laguna.

Wokół znajduje się sporo przyjemnych barów i kawiarenek. Trzeba spróbować bardzo dobrej kawy z palonych ziaren i ciasta owocowego. 

 

Ayamonte

 

Położenie miasta jest idealne jako baza wypadowa.

Mamy bliskość granicy z Portugalią, gdzie można wyskoczyć na jednodniową wycieczkę. Można też obrać kierunek na Huelva i zwiedzić to piękne andaluzyjskie miasto.

Deptaki nadmorskie i piękne, piaszczyste plaże na wyciągnięcie ręki oraz możliwość rejsów statkiem. Rozsiane po całym mieście place zabaw, miejsca przyjazne dzieciom, a jednocześnie restauracje i propozycja spędzenia wolnego czasu skierowane do rodziców, aby także oni się nie nudzili - to wszystko powoduje, że do Ayamonte chętnie się wraca.

Poza tym to raj dla golfistów.

A nocą miejscowość tętni życiem, zamienia się w kurort dla ludzi szukających rozrywki, życia nocnego i dobrej zabawy. W Ayamonte znajdziesz wszystko!

 

Ayamonte

 

Ayamonte położone jest nad rzeką Guadiana. Jest kilka szlaków turystycznych wzdłuż rzeki. To też jedna z opcji spędzenie aktywnie wolnego czasu.

W miasteczku znajduje się też Muzeum Lalek. Zdecydowanie żadna  mała turystka nie przegapi takiej gratki. To alternatywa dla szukających odpoczynku od upałów i chcących zrobić przerwę w plażowaniu.     

W Ayamonte naprawdę trudno się nudzić.