Najpiękniejsze miasta i wioski w Asturii

Asturia jest jednym z mniej znanych, ale bardzo pięknych regionów w Hiszpanii. Jeżeli nie możesz się zdecydować, czy kolejny urlop wolisz spędzić w górach czy nad morzem, Asturia ułatwi Ci podjęcie decyzji. Niezwykłe pasma górskie, piękne wybrzeże, parki naturalne i liczne jaskinie pozwolą Ci cieszyć się przyrodą w jej najczystszej postaci. Jeśli lubisz otaczać się naturą, a także odkrywać urocze miasteczka, Asturia powinna znaleźć się na liście Twoich przyszłych podróżniczych destynacji!
 
Ribasedella

Teraz, kiedy lato dobiegło końca, Asturia barwi się pięknymi pomarańczowymi i złotymi barwami, przemieniając lasy i rezerwaty przyrody w pejzaże niczym z bajki. Właśnie dlatego chcemy zabrać Cię dziś w podróż szlakiem najładniejszych miasteczek Asturii, odkrywając zarazem piękną naturę, wspaniałe krajobrazy i oczywiście przepyszną gastronomię.

Gijón

Zaczynamy od jednego z głównych miast regionu, który mimo upływu lat wciąż zachowuje urok dawnej wioski rybackiej. Gijón zachwyci nas promenadą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża Morza Kantabryjskiego, piękną miejską plażą San Lorenzo oraz zabytkowym starym miastem z ruinami liczącymi ponad 2 tysiące lat. 

Iglesia de San Pedro
 
W mieście mamy do dyspozycji liczne parki, place i muzea, dzięki czemu jest odpowiednim miejscem na kilkudniową wycieczkę z rodziną, szczególnie jeśli zdecydujecie wynająć dom wakacyjny w Gijón. Życie nocne w mieście również jest bogate, a wizyta w pełnej barów i winiarni dzielnicy Cimadevilla na pewno Was nie rozczaruje. Zwieńczeniem wycieczki po Gijón będzie odwiedzenie niesamowitego budynku la Laboral Ciudad de la Cultura, w którym obecnie odbywają się wszelkiego rodzaju wystawy, oraz przyległego ogrodu botanicznego zajmującego powierzchnię 25 hektarów.
 
Laboral Ciudad de la Cultura

Ribadesella

Ribadesella jest prawdziwą perełką Asturii i ma wszelkie cechy, dzięki którym może zostać Waszym ulubionym miasteczkiem w Hiszpanii. Położona jest malowniczo w zatoce przy ujściu do morza rzeki Sella, pośród pięknej natury, wysokich gór, plaży, klifów skalnych i bezcennego dziedzictwa przyrodniczego. 
 
Panorámica de Ribadesella
 
Ribadesella znana jest między innymi dzięki jaskiniom la Cueva de Tito Bustillo oraz la Cuevona de Argüelles, prawdziwym skarbom przyrody i ludzkości, w których odnaleziono jedne z najstarszych malowideł naściennych na świecie, które datuje się na ponad 14 000 lat. Również niedaleko Ribadesella odnajdziecie Las Cuevonas de las Cuevas de Agua, jaskinie- tunel łączące miasto z wioską o tej samej nazwie. Przejście to możecie pokonać zarówno pieszo, jak i samochodem.
 
Ribadesella Caves, Asturias
 
Aby dokładnie zwiedzić Ribadesella, najlepiej wybrać się na spacer długim deptakiem, rozpoczynając od klifów przy plaży Santa Marina. Między skałami odnaleziono ślady dinozaurów! Kontynuujecie spacer wzdłuż domów Casas de Indianos, następnie zobaczycie port i dalej, aż dojdziecie do Monte Corberu, góry chroniącej mieszkańców przed siłami morza. Chętni mogą wejść po schodach na szczyt góry, by stamtąd podziwiać wspaniałe widoki. Jeżeli chcesz wynająć dom na wakacje w Ribadeselli, radzimy spojrzeć na naszą ofertę, gdzie wybraliśmy najlepsze zakwaterowania, biorąc pod uwagę wyposażenie, udogodnienia oraz otaczające krajobrazy. 
 
Paseo Marítimo de Ribadesella
 
W centrum miasta czeka na Was szeroki wybór restauracji, cukierni i sklepów z wyrobami lokalnymi, z których gorąco polecamy spróbować las Letizias, czekoladki i praliny typowe dla regionu Ribadesella.

Llanes

Na wschodnim krańcu Asturii odnajdziecie jedno z najchętniej odwiedzanych miast w regionie. Bardzo niewielka odległość dzieli Llanes od najlepszych plaży, takich jak Playa de Cuevas del Mar czy nietypowa Playa de Gulpiyuri, odizolowana od morza o blisko 100 metrów!
 
Llanes
 
Poza ciekawymi okolicami, mała rybacka wioska Llanes wyróżnia się licznymi punktami widokowymi oraz niewielką starówką, która kryje ślady średniowiecznych murów, wieżę pochodzącą z XIII wieku i Pałac Gastañaga z XV wieku.
 
Puerto de Llanes
 
Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Llanes są Cubos de la Memoria, bardzo kolorowe betonowe bloki, będące dziełem baskijskiego artysty Agustina Ibarrola. Bez trudu znajdziecie je w porcie.

Oviedo

Sam Woody Allen opisuje Oviedo jako miasto, które wydaje się pochodzić prosto z bajki. Stolica Asturii słynie z zabytkowej, pełnej historii starówki, która aż zachęca, by zabłądzić w labiryncie jej uliczek.
 
Catedral de oviedo
 
Oprócz licznych muzeów i budynków w klasycznym stylu, w których mieszczą się teatry lub wydziały uczelni, głównym zabytkiem starego miasta jest pochodząca z XV wieku gotycka katedra. Na peryferiach miasta znajduje się góra Monte Naranco, z której szczytu roztacza się widok na całe miasto i otaczające je doliny. Jeżeli wytężycie wzrok, może uda Wam się zauważyć Morze Kantabryjskie i wybrzeże Gijón.
 
Conjunto Prerrománico Asturias
 
U podnóży góry zlokalizowane są zabytkowe budynki Conjunto Prerrománico Asturiano: przedromański rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Michała Archanioła oraz Kościół Santa María de Naranco, liczące tysiąc lat i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekty należące do tego kompleksu możecie zwiedzić z przewodnikiem.
 
Sidrería en la Gascona
 
Wieczorową porą ulica Gascona nabiera życia i radosnej atmosfery, co czyni ją idealnym miejscem na degustację typowych dań kuchni Astirii. W towarzystwie miejscowych wypijcie także lokalny trunek, cydr (sidra).

Cudillero

Jedną z najbardziej urokliwych wiosek rybackich na asturyjskim wybrzeżu Costa Verde jest wioska Cudillero. Ze swoimi kolorowymi domkami położonymi na zielonym wzgórzu tuż nad morzem, Cudillero wydaje się idealnym miejscem na odpoczynek i degustację świeżych ryb i owoców morza na tarasie restauracji. 
Cudillero
 
Warto przespacerować się uliczkami miasteczka oraz wspiąć się na niewielkie wzgórze, z którego doskonale widać kolorowe budynki, port i morze. Cudillero to mała wioska rybacka, w której wciąż macie szansę podglądać tradycyjny sposób życia mieszkańców Asturii. Przy niektórych domach można na przykład zauważyć kawałki ryby suszące się na słońcu i wietrze.
 
Cudillero
 
Ponadto, w niedalekim sąsiedztwie Cudillero zlokalizowana jest Playa del Silencio, jedna z najlepszych plaży w Asturii. Dzięki otaczającym ją wysokim skałom panuje tu cisza, a woda jest spokojna. 

Cangas de Onís

Cangas de Onis jest bramą do wspaniałego Parku Narodowego Picos de Europa i przypomina nam o jednym z najważniejszych momentów w historii Hiszpanii. Miasto to było stolicą Królestwa Asturii aż do roku 774 roku i to właśnie tutaj król Don Pelayo rozpoczął rekonkwistę i wypędzanie muzułmanów z terenów Hiszpanii.
 
Puente Romano en Cangas de Onís
 
Najczęściej fotografowanym obiektem w Cangas de Onís jest tzw. Puente Romano, Most Rzymski, który w rzeczywistości pochodzi z okresu średniowiecza i został wybudowany na dawnych ruinach rzymskich. Na najwyższym punkcie budowli znajduje się replika Krzyża Zwycięstwa (Cruz de la Victoria), który upamiętnia zwycięstwo króla Pelayo nad Arabami. Wstęp jest bezpłatny, a z mostu roztacza się widok na miasteczko i okolicę. 
 
Znaczna część Canges de Onís leży na terenie Parku Narodowego Picos de Europa, gdzie znajduje się także kompleks monumentalny Covadonga, z sanktuarium dedykowanym Dziewicy z Covadonga i imponującą kapliczką zlokalizowaną w maleńkiej grocie na wysokości kilku metrów, nad wodospadem.
 
Santuario de Covadonga
 
Ponadto, możecie odwiedzić bazylikę de Santa María la Real de Covadonga, budynek z różowego wapienia, który doskonale komponuje się z otoczeniem.  
Zaledwie 12 km dzieli Covadongę od sławnych jezior Picos de Europa. Czekają Was tu liczne szlaki turystyczne i niezapomniane pejzaże, dzięki którym spędzicie naprawdę wyjątkowy dzień.
Views of Asturias
 
Z Arriondas można wspiąć się na sławny punkt widokowy Mirador del Fitu, z którego roztacza się wspaniała panorama na Morze Kantabryjskie i Park Narodowy Picos de Europa. Ponadto, łatwo znaleźć atrakcyjny dom wakacyjny w okolicy Arriondas, gdyż turystyka wiejska rozwija się bardzo sprawnie.

Taramundi

Naszą wycieczkę po najciekawszych miastach i miasteczkach w Asturii kończymy w rejonie Rezerwatu Biosfery Oscos. Tutaj położone jest Taramundi, małe miasteczko, w którym czas się zatrzymał, a ludzie wciąż żyją w tradycyjny sposób. 
 
Taramundi
 
Taramundi słynie z bogatego rzemiosła, przede wszystkim kucia noży i wyrobu wysokiej jakości tkanin. Wiele warsztatów i muzeów otwartych jest dla turystów, a podczas zwiedzania odkryjecie tajemnice zawodów tak ważnych dla gospodarki tego regionu.
 
Aby zwiedzić okolicę, dobrze jest wybrać się na "Ruta del Agua", słynny szlak wędrowny przecinający jedną z głównych wiosek, biegnący przez rezerwaty przyrody i kryjący liczne wodospady i strumyki. Na trasie wędrówki czekają także muzea typowe dla tego obszaru, w tym muzeum młynarstwa i muzeum tkactwa.
 
Museo de los molinos en Taramundi
 
Najciekawsza atrakcja Taramundi czeka Was w Os Teixois, małym kompleksie etnograficznym w którym odkryjecie, jak człowiek był w stanie ujarzmić żywioł i za pomocą wody kuć narzędzia do pracy czy produkować energię. Przewodniczka, z bardzo dobrym podejściem do dzieci, pokaże Wam, jak mieszkańcy Asturii żyli 300 lat temu. A wszystko to pośród pięknych krajobrazów okolicy.
 
Aby w pełni cieszyć się tym wspaniałym otoczeniem, możecie wynająć jeden z wiejskich domów wypoczynkowych. Tutaj odpoczniecie i spędzicie kilka dni na łonie natury, jednocześnie nie rezygnując z wszelkiego rodzaju usług i udogodnień. Taramundi sąsiaduje z Galicją, jeżeli więc chcecie kontynuować Waszą podróż po Hiszpanii, warto zapoznać się z naszą bogatą ofertą apartamentów, willi i domów na wakacyjny wynajem w Galicji. 
 
Teixois forja
 
Górski krajobraz Picos de Europa oraz wybrzeże Morza Kantabryjskiego z jego uroczymi rybackimi wioskami i atrakcyjnymi plażami czynią Asturię idealnym miejscem na kilkudniowe wakacje w gronie rodziny czy przyjaciół. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Was do odwiedzenia tego pięknego, choć wciąż mało popularnego zakątka Hiszpanii. Poniżej znajdziecie mapkę z kluczowymi lokalizacjami.