Lagos de Covadonga, górskie jeziora w Picos de Europa (Asturias)

Jeżeli jesteście szczęściarzami, którym dane jest odwiedzić piękny region Asturias w północnej Hiszpanii, nie zapomnijcie zobaczyć Lagos de Covadonga, błękitne jeziora w parku narodowym Picos de Europa!

Lago Ercina, Picos de Europa

Błękitne, błyszczące jeziora polodowcowe na tle fantastycznie zielonego krajobrazu, otoczone majestatycznymi górami Picos de Europa, oferują widoki, które na zawsze pozostaną w Waszej pamięci. Są po prostu piękne! Być może słyszeliście już o tym miejscu, gdyż jeden z etapów "La Vuelta" czyli Tour d'Espagne od 1983 roku prowadzi właśnie przez te tereny.

Nad jeziorami Covadonga, w samym sercu asturyjskich gór Picos de Europa, będziecie mogli zapomnieć o codziennych problemach, oddychać świeżym powietrzem i naprawdę cieszyć się życiem i otaczającą Was naturą. A w pogodny dzień z góry można nawet dojrzeć wybrzeże morskie.

Weźcie samochód i wybierzcie się na wycieczkę! Ale wcześniej zapoznajcie się z naszymi radami i wskazówkami- zwłaszcza część "informacje praktyczne", gdyż w szczycie sezonie ruch samochodowy w okolicach jezior jest ograniczony!

Droga piękna sama w sobie

Picos de Europa, Asturias

Kierunek: Cangas de Onis

Jeśli zatrzymaliście się w domu wypoczynkowym np. na wybrzeżu Asturii, najlepiej rozpocząć zwiedzanie od Canges de Onis, które również jest dobrym miejscem na zakwaterowanie.

W niedzielę rano odbywa się tu targ z regionalnymi serami, najbardziej cenionym towarem Asturias. Możecie spróbować różnych typów serów, zanim zdecydujecie się zakupić ten, który najbardziej odpowiada Waszym gustom.

Cangas de Onis, Romeinse Brug

Również miło zobaczyć jest imponujący rzymski most na rzece, który zdobi wiele pocztówek z Asturii!

Dobrym pomysłem jest wizyta w informacji turystycznej, mieszczącej się w charakterystycznym czerwonym budynku. Dostaniecie tu mapki oraz informacje na temat wycieczek i szlaków turystyczych po regionie Asturias. (Adres: Avd./ Covadonga nº1 33550 - Cangas de Onis. Kontakt: 985 84 80 05 - turismo@cangasdeonis.com)

By dojechać z Cangas de Onis do słynnych jezior, czeka Was ok. 45 minut jazdy samochodem. Podążajcie za znakami i rozpocznijcie wycieczkę od Covadonga lub Sanktuarium de Covadonga, oddalonego jedynie 15 minut od Cangas.

Covadonga

Covadonga to mała wioska, w której głównym zabytkiem jest Basílica de Santa María la Real de Covadonga. Jest ona częścią "Santuario de Covadonga", które w 1989 roku odwiedził nasz papież Jan Paweł II. Warto zajrzeć tu choćby ze względu na niezwykle widoki.

Santuario de Covadonga

Dodatkowo można odwiedzić Świętą Grotę Covadonga, gdzie znajduje się kapilica z wizerunkiem Matki Boskiej z Covadonga i grób Don Pelayo, pierwszego króla Asturii. Jak głosi legenda, było to miejsce schronienie Don Pelayo i jego ludzi podczas bitwy pod Covadonga. Na tutejszych wrzosowiskach rozpoczęła się rekonkwista Hiszpanii!

W jaskini znajduje się "magiczna" fontanna, El Fuenete de los 7 caños. Legenda głosi, że ten, kto napije się wody z wszystkich 7 źródeł, wkrótce weźmie ślub! 

Jesteście już na właściwej drodze do prawdziwego cudu natury, jakim są Jeziora Covadonga. Z Sanktuarium de Covadonga czeka Was ok. 12 kilometrów pod górę.

Na co zwrócić uwagę

- Droga jest wąska, stroma i ma wiele ostrych zakrętów. Przy mglistej pogodzie nie jest zalecane wyruszanie w podróż w pojedynkę. Ponadto uważajcie na pasące się bydło, owce i kozy- mogą one niespodziewanie pojawić się na drodze!

- Jeśli wybieracie się na wycieczkę w sezonie, sprawdźcie "Informacje praktyczne" poniżej, ponieważ dostęp samochodem jest ograniczony !

Taras widokowy Mirador de la Reina

Mirador de la Reina

Po drodze zobaczycie wielu dzielnych rowerzystów, ale dla tego rodzaju trasy pod górę potrzebne jest naprawdę trochę doświadczenia i sprawności. Droga do jezior jest niesamowicie piękna, pełna serpentyn, prowadząca wśród górskich krajobrazów i zieleni pełnej życia.

W połowie drogi do Los Lagos de Covadonga zatrzymajcie się koniecznie przy tarasie Mirador de la Reina (zdjęcie powyżej), skąd możecie podziwiać wspaniałą panoramikę i zrobić dobre zdjecia. Głęboki błękit wody, okoliczne szczyty, zielone pastwiska, a czasem opadające mgły tworzą bardzo sugestywny krajobraz i działają na wyobraźnię- stąd zapewnie biorą się liczne legendy o tym miejscu.

Wskazówka: Tą wycieczkę możecie skończyć podziwiając zachód słońca z innego fantastycznego punktu widokowego w Asturii, Mirador de Fitu (39 km od Covadonga)

Witamy pośród jezior

Lagos de Covadonga, Picos de Europa

Będziecie pod wrażeniem piękna nieskażonej natury w sercu Asturii. W pogodny dzień spokojna tafla jezior skrzy się w słońcu, odbijając promienie, a soczysta zieleń pastwisk jest relaksem dla naszych oczu. Jeżeli możecie, nie jedźcie tam w sezonie- unikniecie tłoku.

Najlepiej zaparkować samochód przy jeziorze Ercina, skąd startują dobrze oznaczone ścieżki. Ale najpierw zatrzymajcie się przy jeziorze Enol, by zrobić kilka niesamowitych fotografii!

Więcej o jeziorze Enol

Lago Enol, Picos de Europa

To jezioro znajduje się na wysokości 1070 m n.p.m.i, podobnie jak sąsiednie jezioro Ercina, jest jeziorem pochodzenia polodowcowego. Mierzy do 25 m głębokości i oczywiście, jest niezwykłe!

Jezioro powstało przez wycofanie się lodowca, chociaż legenda głosi, że utworzyły je łzy Dziewicy z Covadonga. Jej wizerunek spoczywa na dnie jeziora i 8 września każdego roku, w dniu jej święta, figura zostaje wyciągnięta przez grupę nurków, by uczestniczyć w procesji.

Jezioro zamieszkuje także dość duża populacja raków, co jest możliwe dzięki krystalicznej, nieskażonej wodzie. Tafla, niczym lustro, odbija majestatyczne góry.

Jezioro Ercina

Lago Ercina, Picos de Europa

Tutaj zaparkujcie samochód. Jezioro Ercina, oddalone jedynie 2 km od drugiego zbiornika, znajduje się na wysokości 1108 m. n.p.m. Ercina jest mniejsze niż Enol, ale wraz z niezwykłym krajobrazem dookoła i górskimi szczytami nad jeziorem wydaje się jeszcze bardziej imponujące! 

Maksymalna głębokośc wynosi zaledwie 3m., a rosnąca tu roślinność jest doskonałym  schronieniem dla wielu gatunkow ptaków, w tym dzikich kaczek i łysek. Możecie zaobserwować także wrony, sowy czy ptaki drapieżne.

Niesamowite szlaki wędrówkowe

Picos de Europa, Asturias

Z Ercina prowadzi kilka tras wędrówkowych. Można wybrać łatwe trasy: jedna krótka trwająca około godziny, druga około 3 godzinna energicznym tempem.

Zatrzymajcie się na tarasie widokowym Mirador "Entrelagos" (czyli "wzgórze między jeziorami ") by cieszyć się przyrodą wokół ... To Asturia w najlepszym wydaniu!

Informacje praktyczne- na co zwrócić uwagę

Lagos de Covadonga są jednymi z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Asturii, i to przez cały rok. W celu ochrony Parku Narodowego Picos de Europa i Rezerwatu Biosfery, plan reguluje dostęp do jezior w dniach szczytu w okresie Wielkanocy i latem. Wtedy niestety nie można dojechać do jezior prywatnym samochodem, ale trzeba skorzystać z transportu publicznego.

Parking vlak aan het Ercina meer

W pozostałych porach roku dostęp nie jest ograniczony, co jest dużym udogodnieniem dla osób, które nie rozstają się z samochodem. Możecie wszędzie wygodnie podjechać, następie zostawić auto na niewielkim parkingu i pieszo podziwiać niesamowite pejzaże. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wycieczka wiosną (ale nie bezpośrednio w okresie Wielkanocy), a nie w samym środku lata.

Jak działa transport publiczny?

Lagos de Covadonga, Picos de Europa

Na trasie Cangas de Onis- Jeziora Covadonga autobusy mają stałe wyznaczone przystanki, które zawiozą turystów do wszystkich interesujących miejsc. Więcej inormacji możecie uzyskać na stronie www.consorcioasturias.com lub w punkcie informacji turystycznej w Cangas de Onis.

Kiedy możecie skorzystać z transportu publicznego?

Autobusy kursują w czasie Wielkanocy, Weekendu Majowego, w lato oraz w czasie długich weekendów jesienią i zimą. 

Lato: od 28 lipca do 3 września

Godziny: 10:00 do 18:30.

Częstotliwość: 10-15 minut

O godzinie 10:00 zostaje zamknięta droga dla samochodów prywatnych. Ponownie otwierana jest o  20:00.

Gdzie można zaparkować?

Parking aan Lago Ercina

Istnieją cztery parkingi z ponad 1600 miejscami parkingowymi: w centrum Cangas, El Bosque, Muñigo i Repelao. Można zaparkować samochód tam przez cały dzień za opłatą 2 euro.

Tylko na tych parkingach możecie zakupić bilety autobusowe, by dojechać do jezior. Z tym samym biletem można wsiąść i wysiąść na każdym z przystanków przez cały dzień.

Można także na dworcu autobusowym w Cangas de Onis wsiąść w autobus w kierunku Lagos de Covadonga (€ 8).

Transport publiczny zabierze Was szybko i sprawnie do Covadonga.

Ile kosztuje transport publiczny?

Parking:  2€ za cały dzień.

Dorośli:  bilet 8€ (ważny przez cały dzień)

Dzieci poniżej 12 lat: 3,50€ (ważny przez cały dzień)

Dzieci poniżej 3 lat:  bezpłatnie (ważny przez cały dzień)

Bilet Cangas de Onis-Covadonga:  1,50€ (w jedną stronę)

Wstęp specjalny

Lagos de Covadonga, Lago Enol, Asturias

Osoby niepełnosprawne:

Osoby niepełnosprawne zyskują dostęp do prywatnego samochodu, jeśli posiadają ważne orzeczenie o ogranicznonej zdolności poruszania się. 

Grurpy zorganizowane:

Wstęp po wcześniejszej autoryzacji przez Konsorcjum Transportu Asturii:  +34 985.203.974.

Wstęp ze zwierzętami:

Autobus oferuje bezpłatne klatki dla psów w bagażniku. Pozostałe zwierzęta muszą być przewożone we własnym transporterze i podróżować w luku bagażowym. Na terenie parku psy muszą pozostać na smyczy.

Aby uzyskać więcej informacji, złożyć rezerwację z wyprzedzeniem lub dowiedzieć się o konkretnych terminach, odwiedźcie stronę: www.consorcioasturias.com lub Departament Turystyki w Cangas de Onis.

Nie lubicie transportu publicznego? Możecie wybrać taxi przewodnika!

Jeżeli lubicie bardziej osobistą formę transportu, do Waszej dyspozycji są także doświadczeni przewodnicy-kierowcy, którzy dobrze znają okolicę, i mogą udzielić Wam dużo więcej informacji.

Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem tego numeru telefonu:: +34 985 848 797 / 985 848 373.

Nowością są także pojazdy dla 8 osób (9:00-19:00), które mają swoje przystanki przy Mirador de la Reina i nad jeziorami. Ceny: 11 € dorośli, 5 € dzieci. Wyjazd z Taxitur Park, T1 SOTO

Zapraszamy na smaczny posiłek

Chorizo a la sidra, restaurante Repelao, Asturias

Po zwiedzeniu jezior, a może wcześniej także sanktuarium, bez wątpienia poczujecie głód. Jeśli macie ochotę na pyszny posiłek, polecamy Wam restauracje w Covadonga. Wybraliśmy Restaurante El Repelao, która jest również jednym z czterech miejsc parkingowych. W ruchliwe dni często trzeba czekać wolny stolik, więc warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

Restauracja serwuje obfite porcje asturyjskich domowych potraw jak Fabada Asturiana, tradycyjnie serwowana w glinianych miskach. Chorizos a la Sidra (kiełbasa chorizo w sosie z jabłek) może być smaczną przystawkę, a za jedyne 15 euro można kupić menu dnia. Nie zapomnijcie także zasmakować asturyjskich serów. Smacznego!

Mapa