Nowy obiekt na liście Dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii: Dolmeny w Antequera

Dolmeny z Antequery są zespołem megalitycznych monumentów (budowli powstałych przy użyciu jedynie ogromnych bloków kamiennych, bez zaprawy) zlokalizowanych w hiszpańskim regionie Antequera. Region ten zwany jest "sercem Andaluzji" ze względu na jego centralne położenie pomiędzy prowincjami Malaga, Granada, Kordoba i Sewilla.

 
Prowincja Malaga rozciągająca się na południe od Antequery aż do Marbelli, graniczy z prowincją Kadyks. Jeżeli planujecie kolejny urlop i poszukujecie zakwaterowania, wybierzcie domy w Maladze - będzie to idealna lokalizacja! Stąd łatwo można dotrzeć w każdy zakątek Andaluzji, a Antequera znajduje się na wyciągnięcie ręki!

Antequera

Na obrzeżach miasta Antequera znajdziecie liczące 5000 lat cuda archeologiczne: Dolmen Menga i Dolmen Viera oraz oddalony od nich o 2 kilometry Dolmen El Romeral. Starożytne obiekty zostały wpisane 15 lipca 2016 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stając się przy tym siódmym zabytkiem UNESCO w Andaluzji oraz czterdziestym piątym w całej Hiszpanii.

Historia Dolmenów

Menga Dolmen, Antequera

Uważa się, że dolmeny Menga i Viera powstały pomiędzy 3500 a 3000 rokiem p.n.e., wybudowane przez rolników zamieszkujących żyzną dolinę rzeki Guadalhorce w okresie neolitu i epoki brązu między 5000 a 2200 rokiem p.n.e. Trzeci dolmen, El Romeral, został wybudowany później, prawdopodobnie między 2500 a 1800 r. p.n.e.

La Peña de los Enamorados, Antequera

Według UNESCO dolmeny są wybitnym przykładem architektury megalitycznej, rozpoznawane i doceniane na całym świecie. W geologicznym kompleksie zawarte zostały również dwie wyjątkowe formacje skalne: La Peña de los Enamorados (Skała Zakochanych) i El Torcal de Antequera. Oba miały istotną rolę przy wyborze miejsca i ustawienia dolmenów podczas ich powstawania wiele wieków temu. 

Dolmen Menga

Menga Dolmen, Antequera

Dolmen Menga jest najdłuższą tego typu budowlą w Europie, mierzy prawie 30 m długości. Największy kamień waży niewyobrażalne 180 ton, czyli o 140 ton więcej niż największy kamień ze słynnego Stonehenge. Wejście do korytarza ustawione jest pod kątem 45 stopni w kierunku północno-wschodnim, wychodząc dokładnie na skałę Peña de los Enamorados, co jest unikatem w porównaniu z innymi europejskimi dolmenami.

Menga Dolmen, Antequera

To szczególne ustawienie jest również znaczące, ponieważ w czasie przesilenie letniego słońce świeci bezpośrednio nad szczytem Peña de los Enamorados, a wejście do korytarza dolmena Menga skąpane jest w porannym słońcu. Uważa się, że miało to znaczenie mistyczne dla plemion, które pierwotnie wybudowały te obiekty.

Dolmen Viera

Viera Dolmen, Antequera

Dolmen Viera swoimi cechami odpowiada standardowym iberyjskim megalitom, a wejście do niego zorientowane jest pod kątem 90 stopni w kierunku wschodnim.

Viera Dolmen, Antequera

Cechą charakterystyczną tego dolmenu jest ostatni, najbardziej oddalony kamień z otworem w samym środku. Otwór ten nie był jednak częścią oryginalnej struktury, a do jego powstania przyczynili się złodzieje plądrujący groby.

Dolmen Tholos de El Romeral

El Romeral Dolmen, Antequera

Ten grób megalitycznych jest fałszywą kopułą. W najgłębszej komorze znajduje się fałszywy sklepiony sufit, którego nie widać z zewnątrz. Uważa się go za jeden z najdoskonalyszch fałszywych sklepionych sufitów na całym Półwyspie Iberyjskim. Grobowiec Tholos de El Romeral pokrywa kopiec z ziemi.

El Romeral Dolmen, Antequera

W najgłębszej komorze tego dolmenu ukryta jest 20-centymetrowa wapienna skała, której zastosowanie nie jest znane. Nie ma dowodów na to, że była wykorzystywana do składania ofiar z ludzi. 

Wejście do korytarza zorientowane jest pod kątem 199 stopni na południowy wschód i, podobnie jak dolmen Menga, wskazuje element krajobrazu naturalnego- w tym przypadku jest to szczyt Camorro de las Siete Mesas, będący częścią pasma górskiego El Torcal de Antequera.

W godzinach popołudniowych podczas przesilenia zimowego promienie słońca przechodzą wzdłuż korytarza, docierając aż do głównej komory i oświetlają jej tylną ścianę.

Jeżeli chcecie zobaczyć na własne oczy megalityczne dolmeny, niesamowite formacje skalne w El Torcal de Antequera oraz poznać uroki hiszpańskich wsi i miasteczek, wakacje w Antequerze mogą być doskonałym pomysłem!

Informacje Dodatkowe

Wstęp: Bezpłatny

Godziny zwiedzania:

Od 1 stycznia do 31 marca i od 16 sierpnia do 31 grudnia:

Od wtorku do soboty: od 09:30 do 17:30
Niedziele i święta: od 9:00 do 15:30
Poniedziałki: nieczynne

od 01 kwietnia do 15 czerwca

Od wtorku do soboty: od 09:00 do 19:30
Niedziele i święta: od 9:00 do 15:30
Poniedziałki: nieczynne

od 16 czerwca do 15 września (sezon letni)

Od wtorku do niedzieli: od 09:00 do 15:30
Poniedziałkinieczynne

Telefon kontaktowy: 952712206/ 952712207

Mapa