Caminito del Rey, Malaga

Otwarcie ostatnio zreformowanego Caminito del Rey, znanego też jako El Camino del Rey, jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w ostatnich latach.
 
Już od jakiegoś czasu nowy szlak zdobi nagłówki gazet dookoła świata, jeden  z najbardziej znanych przewodników - Lonely Planet ogłosił Caminito jedną z najgorętszych atrakcji 2015 roku

O El Caminito Del Rey

Szlak został zbudowany w latach 1901 - 1905 i używany był do transportowania materiałów i ludzi pomiędzy dwiema elektrowniami znajdującymi się po obu stronach wąwozu El Chorro. Zaczęto go używać dopiero na początku 1920 roku, kiedy został oficjalnie otwarty przez króla Alfonsa XIII, który to przeszedł całą jego długość, od tego momentu zaczęto go nazywa szlakiem króla (El Caminito del Rey). Od tego czasu Camino uznaje się za jeden z cudów Hiszpanii.  
 
Caminito del Rey, El Chorro
 
Wąwóz El Chorro (La Garganta del Chorro) to niesamowite miejsce, z ogromnymi murami skalnymi o wysokości dochodzącej do 400m ciągnącymi się na długości około trzech kilometrów. "El Chorro" można luźno przetłumaczyć jako "zryw", czyli dokładnie to, co robi woda podczas podróży przez wąski wąwóz. Różnica wysokości pomiędzy dwoma zbiornikami stworzonymi przez człowieka po obu stronach wąwozu dała unikalną szansę rozwoju elektrowni wodnej, niemal rewolucyjnego rozwiązania w tym czasie.
 
Mówi się, że oryginalna struktura zbudowana została przez marynarzy, którzy byli przyzwyczajeni do wspinania się po linach i pracy na wysokościach. Niepotwierdzone źródła wspominają o więźniach skazanych na karę śmierci, którzy mieli wykonywać co bardziej niebezpieczne zadania. 
 
Chodnik zbudowano używając piasku i cementu na podstawie z metalowych wsporników. Caminito przez kolejne lata powoli niszczało, oficjalnie zostało zamknięte w 2000 roku, po tym jak kilka osób straciło życie próbując pokonać tę trasę.
 
Caminito del Rey
 
Obietnice niebezpieczeństwa i adrenaliny przyciągały wspinaczy i miłośników mocnych wrażeń z całego świata. Wielu mówiło o Caminito, że to najbardziej niebezpieczne miejsce wspinaczkowe na świecie. Więcej informacji i film o tym jak wyglądał ten szlak przed reformą znajdziecie tutaj
 
 
Władze mówiły o reformie Caminito przez lata. Pod koniec 2013 roku te plany wydały w końcu swoje owoce. Lokalne władze oraz miasto Malaga pokryły koszty renowacji obiektu - ponad 5,5 miliona euro. 2,2 miliona euro pokryło koszty renowacji Caminito, reszta przeznaczona została na drogi, parkingki i inne wydatki związane z przystosowaniej obszaru. Szacuje się, że przez pierwszy rok przez Caminito przejdzie koło 250 tys.  osób generując ponad 20 mln euro dochodów i dając ponad 180 nowych miejsc pracy.

Bilety

Bilety muszą być zarezerwowane online i można to zrobić na oficjalnej stronie Caminito. Przez pierwszych dwanaście miesięcy wejście było darmowe. Od 18 kwietnia 2016 opłata wynosi 10€ za osobę. Jeśli nie udało Wam się zarezerwować biletów na czas, możecie spróbować szczęścia i jechać bez biletu. Jeśli ktoś z biletem nie pojawi się o wyznaczonej godzinie, zwalnia się miejsce w grupie, ważne żeby mieć ze sobą dokument identyfikacyjny. 
 
Maksymalna liczba osób znajdujących się na szlaku w jednym czasie to czterysta. Każda grupa wchodząca na Caminito nie może liczyć więcej niż 50 osób, przerwy między poszczególnymi wejściami trwają 30 minut. Dziennie liczba odwiedzających nie przekroczy 1100 osób.

Godziny otwarcia

Wstępne godziny otwarcia są wymienione poniżej.
 
1 kwiecień - 30 październik: od 10.00 do 17.00
1 listopad  - 31 marzec: od 10.00 do 14.00
Zamknięte 24, 25, 31 grudnia i 1 stycznia. 

Caminito Del Rey w nowej odsłonie

Caminito del Rey, El Chorro

Całkowita długość nowego Caminito del Rey to 7,7 km - zależnie od tego z której strony zaczynamy. Macie do wyboru dwie przeciwne strony: północna, zaczynająca się w Ardales i południowa od strony miejscowości Alora / El Chorro.
 
Więcej zdjęć z Caminito możecie znaleźć na naszym Facebooku.

TrasaDostęp do strony północnej - z Ardales do miejscowości Alora

 
Podąża się w dół rzeki, to dość króka trasa, która nie powinna zająć wiećej niż 4 godziny. Szlak zaczyna się zaraz za zjazdem z drogi MA-444. Drogi, która prowadzi wokół jezior przy Ardales. Zaraz za restauracją El Mirador znajduje się niewielki tunel, naprzeciwko rezerwatu Conde de Guadalhorce
 
Caminito del Rey, El Chorro
 
Tunel prowadzi do rzeki i w stronę elektrowni wodnej. Ta część szlaku ma około 2.7 km, a jej przejście nie powinno zająć więcej niż 50 minut. Stacja kontrolna znajduje się tuż przy starej elektrowni wodnej. Po przejściu kontroli, ścieżka szybko się zwęża a ściany są pawie "pionowe", jako, że zbliżamy się do Valle del Hoyo
 
Caminito del Rey
 
Stare Caminito zostało pozostawione w stanie nienaruszonym, było to możliwe poprzez zbudowanie ścieżki tuż nad nim. Nowa scieżka składa się głównie z drewnianych paneli, które mają wsporniki wywiercone w skale. Metrowej szerokości chodnik oferuje sekcję z oferującymi spektakularne widoki szklanymi płytami, a zwieńczeniem tego jest wiszący most łączący obie strony Balconcillo de los Gaitanes. Zdecydowanie nie dla ludzi o słabych nerwach bo most zawieszony jest na wysokości 100m nad wąwozem Gaitanes.

Rzeczy, o których warto pamiętać  

  • Nie należy podejmować prób, jeśli jest się nerwowego usposobienia lub cierpi się na lęk wysokości. 
  • Na wejściu dostaniecie kask, który należy mieć na głowie przez cały czas. 
  • Na szlaku nie ma łazienek ani toalet. 
  • Weźcie ze sobą wodę i coś do jedzenia.
  • Jeśli jedziecie pociągiem, zarezerwujcie wejście od strony Alory. 
  • Dzieci muszą mieć ukończone 8 lat i być pod opieką osoby dorosłej.
  • Wejście może być zamknięte z powodu porywczych wiatrów - powyżej 35 km/h i opadów deszczu. 
  • Szlak nie zatacza koła, zaczyna się w jednym a kończy w innym miejscu. Bez problemu można wrócić do miejsca wyjścia, całkowita długość trasy to jakies 3,5 do maksymalnie 4 godzin. Istnieją też autobusy odjeżdżające co 30 minut po obu stronach wąwozu, godziny odjazdów znajdziecie tutaj. Cena biletu to 1,55 euro.
  • Autobus od strony El Chorro odjeżdża z pierwszego ronda tuż przed stacją kolejową.
  • Autobus z Ardales odjeżdża z El Sillón del Rey (Fotel Króla) umiejscowionego kilkaset metrów za restauracją Kiosk. El Sillón del Rey to kamienny stół i krzesła, które stworzono na otwarcie zbiornika Guadalhorce, przed Wami będziecie mieć niesamowite widoki na jezioro.

Jak dojechać autem do El Chorro?

dwie drogi aby dotrzeć z Malagi do El Chorro. Możecie jechać przez Alorę albo Ardales. Najszybsza to ta przez Ardales pokazana poniżej. Wyjeżdżając z Malagi po A-357 należy kierować się w stronę Cártamy. Kiedy przejedziecie około 65 km i miniecie wieś Ardales po Waszej lewej stronie, zwróćcie uwagę na ostry skręt w prawo oznaczony jako M-442/Ardales/MA-5403/El Chorro.

Niemal natychmiast należy zjechać w lewo na drogę MA-444, która szybko zaczyna wić się wokół zbiornika Guadalhorce dostarczając fantastycznych widoków. Kontynuujcie podróż po tej drodze zawijającej się wokół tego przepięknego jeziora, w końcu natraficie na skrzyżowanie z ostrym zakrętem w prawo do wsi El Chorro. Skręćcie zatem w prawo i kontynuujcie przez 5 km przejeżdżając przez las aż do momentu kiedy zobaczycie przebłyski Caminito i zbiornik El Chorro.

Podążajcie za znakami wiodącymi do wsi.

Dojazd do Ardales 

 
Należy podążać za powyższymi instrukcjami, ale zamiast skręcić w prawo do wsi El Chorro należy kontynuować podróż po MA-444, przejeżdżając obok kampingów. Tuż przed małym tunelem skręćcie w prawo na leśną drogę oznaczoną znakiem Restaurante El Mirador. Przejedźcie kilkaset metrów i zaparkujcie tam gdzie to będzie możliwe. Tunel jest dobrze widoczny i oznakowany.
 
W przyszłości w tym miejscu planuje się budowę dwóch parkingów.
 

Pociągi do El Chorro - Caminito del Rey z Malagi

Aktualnie tylko dwa pociągi kursują ze stacji Malaga Maria Zambrano do stacji El Chorro - Caminito del Rey. Pierwszy odjeżdża o 10.05 w kierunku Rondy, drugi o 16.48 w kierunku Sevilla Santa Justa. Czas podróży to 40 minut a bilet kosztuje 6€. 

Są trzy pociągi, które wracają z El Chorro do Malagi, wyjeżdżają ze stacji El Chorro o 9.33, 15.03 i 18.03. 

Planowane jest wprowadzenie dodatkowych pociagów na tej linii, niewiadomo jeszcze natomiast kiedy te plany zostaną wprowadzone w życie. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie RENFE albo pod numerem 902 320 320.