La Caleta, urocze miasteczko na południu Teneryfy

Pełna uroku wioska rybacka La Caleta znajduje się w odległości krótkiego spaceru od jednej z najbardziej uczęszczanych stref turystycznych na wyspie. Koniecznie odwiedź La Caleta, jeśli spędzasz wakacje na południu Teneryfy. Szczęściarze, którym dane jest poznać to miejsce, zazwyczaj przyjeżdżają tutaj, by cieszyć się najlepszymi na wyspie restauracjami z owocami morza lub popływać w niesamowicie czystych, turkusowych wodach. 

Od wioski rybackiej do nieba z owocami morza

La Caleta, Tenerife

La Caleta znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Teneryfy, w pobliżu popularnego kurortu Adeje Costa. Spacer z jednego miasteczka do drugiego trwa około godziny; oczywiście bez problemu  dojedziesz tu również samochodem lub lokalnym autobusem z Twojego domu wakacyjnego w Los Cristianos lub willi w Playa de las Americas

W zatoce przed wioską zacumowane są kutry rybackie. La Caleta stała się domem dla wielu obcokrajowców, którzy postanowili każdego dnia cieszyć się spokojem tego uroczego miasteczka z widokiem na morze. 

Prawdziwy raj dla miłośników kuchni

La Caleta restauracje

W ciągu ostatnich dziesięcioleci La Caleta stała się miejscem znanym wszystkim miłośnikom gastronomii i kulinarnych przysmaków na Teneryfie. Wielu smakoszy przyjeżdża tu, by delektować się najsmaczniejszymi na wyspie owocami morza, degustować lokalne wina i cieszyć się odprężającą atmosferą. 

Na pewno nie zawiodą Cię tutejsze restauracje. Większość z nich znajduje się nad brzegiem morza, tak jak w przypadku Masía del Mar, rodzinnej restauracji specjalizującej się w owocach morza. Średnia cena jedzenia w La Caleta jest nieco wyższa niż w innych częściach wyspy, ale można też znaleźć niedrogie lokale, takie jak Varadero Restaurant przy Calle de las Artes.

Owoce morza w La Caleta

Wiele osób przybywa tu również, by podziwiać spektakularne zachody słońca. Każdego wieczoru ludzie gromadzą się, aby zobaczyć, jak ostatnie promienie znikają za sąsiednią wyspą La Gomera

Plaże w La Caleta

W La Caleta nie ma piaszczystych plaż. Linia brzegowa jest kamienista, ale można znaleźć wiele schodów, ułatwiając dostęp do morza. Przejrzysta, turkusowa woda zachęca do kąpieli!  

La Caleta, Teneryfa

Wspaniałe plaże znajdziesz za górami po prawej stronie La Caleta. Dostęp do nich nie jest jednak taki łatwny, nie dojedziemy tam bezpośrednio samochodem i trzeba będzie zejśc kawałek w dół. Ścieżki są miejscami trudne i strome, więc pamiętaj o zabraniu ze sobą dobrych butów, a także wody i przekąsek. 

Pierwszą plażą, jaką znajdziesz na swojej drodze jest Playa Los Morteros - jeszcze 25 lat temu tylko kilka osób na wyspie wiedziało o istnieniu tego miejsca. Morteros również nie jest piaszczystą plażą, a raczej skalistą zatoczką, gdzie znajduje się wiele miejsc, by wskoczyć do czystego, błękitnego morza. Na plaży mieszka również mała społeczność hippisów, choć rozbijanie namiotów nie jest tutaj dozwolone. 

Playa de los Morteros, La Caleta

Kolejną plażą na Twojej liście będzie Playa de Diego Hernández, ale będziesz musiał zejść stromą i kamienistą ścieżką, aby do niej dotrzeć. Miejsce to regularnie trafia na listę najpiękniejszych plaż na Teneryfie. 

Plaża Diego Hernández ma około 80 metrów długości, a jej piasek jest czysty, jasny i delikatny. Panuje tu spokojna atomsfera, a wielu naturystów przyjeżdża tu, by odpocząć i uzyskać piękną opaleniznę.  

Playa Diego Hernandez, La Caleta, Teneryfa

Podpowiadamy, by odwiedzić Playa Diego Hernandez podczas odpływu, gdy jest dużo miejsca na ręczniki. Jeśli trafisz na przypływ, możesz urządzić piknik na klifach i rozkoszować się ciepłym kanaryjskim słońcem!

Diego Hernández znajduje się obok pola golfowego Costa Adeje. Można tu również dotrzeć spacerując od wioski El Puertito, jednej z najpiękniejszych miejscowości na południu Teneryfy.  

Święta i zwyczaje w La Caleta

Tradycyjne fiestas w La Caleta, Teneryfa

Co roku w sierpniu w La Caleta obchodzona jest uroczystość Virgen del Carmen. Zorganizowana jest religijna procesja, w której posąg dziewicy niesiony jest na plażę i umieszczany na ozdobionej kwiatami łodzi. Figura jest następie eskortowana przez wiernych wzdłuż wybrzeża. Obchody trwają do późnych godzin wieczornych i towarzyszą im tańce, muzyka, dobre jedzenie i obowiązkowo pokaz fajerwerków. 

Kolejna duża impreza w La Caleta odbywa się w styczniu i poświęcona jest patronowi wioski, św. Sebastianowi (San Sebastian). Zgodnie z wierzeniem, patron ma chronić miasteczko przed szkodnikami i plagami. Obchody dnia San Sebastiana są bardzo podobne do procesji Virgen del Carmen. Procesja z wizerunkiem patrona kierue się w stronę wybrzeża, po czym drewniana figura płynie w udekorowanej łodzi. Po tej religijnej procesji następuje symboliczna kąpiel i błogosławieństwo zwierząt, co ma zapewnić im dobre zdrowie. W chaosie panuje wyjątkowy urok, gdy kozy, osły, krowy, konie i owce są wprowadzane do morza w tym samym czasie.

Przejrzysta woda w La Caleta

Fiesty w La Caleta dają turystom możliwość doświadczenia prawdziwych hiszpańskich zwyczajów i tradycji. Chociaż wiele z tych uroczystości ma charakter głównie religijny, są one dobrą okazją do zabawy i spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół.

Mapa: La Caleta na Teneryfie