Najbardziej spektakularne punkty widokowe na La Gomera

Gdzie na Wyspach Kanaryjskich możemy znaleźć punkt widokowy dający najbardziej spektakularną panoramę okolic? Nie brakuje miejsc, z których rozpościerają się zachwycające pejzaże. Każda z wysp ma swoje miradores, oferujące iście filmowe scenerie.

Teneryfa ma niezaprzeczalnie największą atrakcję turystyczną - wulkan Teide, który jest najczęściej odwiedzanym punktem na Wyspach Kanaryjskich. Jednak to Mirador de Abrante na Gomerze cieszy się sławą najwspanialszego punktu widokowego archipelagu.

Otwarta w listopadzie 2014 roku platforma widokowa wystaje ponad skały. Stąd rozpościera się widok na całe wybrzeże, na ocean i na wulkan Teide. Mirador de Abrante to wyjątkowe miejsce ponieważ daje iluzję, że unosimy się nad przepaścią dlatego, że platforma jest zrobiona ze szkła. Trzeba przyznać, że nie każdy ma odwagę wejść na mirador. Wielu śmiałków przyprawił o zawrót głowy. To prawdziwe wyzwanie, ale naprawdę warto przełamać strach. 

Chociaż Mirador Abrante oferuje zdecydowanie najpiękniejsze widoki i wywołuje najwięcej emocji to jednak na Gomerze znajdziemy więcej miejsc, z których przywieziemy przepiękne zdjęcia panoramy Wysp Kanaryjskich.

Oto pięć moich ulubionych.

Roque de Agando

Mirador Roque de Agando, La Gomera

Roque Agando to ulubiony cel wycieczek autokarowych. Dlatego miejsce to jest niemal stale zatłoczone. Jednak, pomimo tłumów, warto tu się wybrać. Skała przypominająca pocisk liczy prawie 1300 metrów wysokości. Stąd rozpościera się niesamowity widok na Park Narodowy Garajonay oraz na leżącą w dole Villa de Agulo. Skała usytuowana jest pomiędzy wzniesieniem Barranco de La Laja i Barranco de Benchijigua.
Jak trafić na Roque de Agando?
Drogą TF713 prowadzącą z San Sebastián dojedziemy prosto na sam szczyt.

Mirador Cesár Manrique

View of Cesar Manrique Mirador and Valle Gran Rey, La Gomera

W miasteczku Valle Gran Rey znajduje się znany punkt widokowy Palmarejo, który nazywa jest też  Mirador Cesár Manrique. Miejsce to zostało nazwane na cześć artysty, który zaprojektował punkt z widokiem na panoramę okolic. Uroczysta inauguracja Palmarejo odbyłą się w 1995 roku. Na zboczach szczytu usytuowane są tarasy. Oprócz wrażeń wzrokowych możemy liczyć też na zaspokojenie zmysłów smakowych. Na szczycie znajduje się restauracja, gdzie serwowane są wyśmienite lokalne potrawy. 
Gdzie znajduje się Mirador Cesár Manrique?
Trzeba jechać drogą CV6, która wije się aż do Valle Gran Rey.

Mirador Roque Blanco

View of Vallehermoso from path below Roque Blanco, La Gomera

Punkt widokowy Roque Blanco oferuje nam widoki - jak twierdzi się powszechnie - na najbardziej malowniczą dolinę na całej wyspie Gomera. Aby opisać słowami wrażenia trzeba byłoby wyobrazić w jednym miejscu góry Atlas, gaje palmowe, pejzaże Dalekiego Wschodu oraz lasy deszczowe Ameryki Południowej. Ta mieszanka egzotyki z tak różnych części świata przyprawia turystów o dreszcz emocji i pozostawia niesamowite wrażenia.
Jak dojechać do Roque Blanco?
Trzeba jechać drogą  TF711, w wioseczce Las Rosas kontynuować podróż wąską drogą krajową zgodnie z kierunkowskazem. Na Roque Blanco jest parking i restauracja.

Mirador de Igualero

Iglesia de San Francisco, Igualero, La Gomera

Z punktu widokowego Mirador de Igualero widać zarys La Palmy, a w dole wioskę Chipude. Jest to najstarsza na Gomerze osada. Nad nią wznosi się góra Fortaleza o wysokości 1241 m. To prawdziwa góra-forteca zbudowana z czerwonego bazaltu. Jest to święta góra Guanczów.

Na końcu platformy widokowej stoi kościółek, przed nim rzeźba przedstawiająca dwie wydłużone dłonie złączone na końcu w geście gwizdania. To symbol miejscowego, bardzo oryginalnego języka silbo gomero (wpisany został w 2009 r. na listę UNESCO) tzw. języka gwizdanego. Tworzą go dwie samogłoski i cztery spółgłoski. Do tej pory jest obowiązkowy w szkołach na wyspie.

Jak dotrzeć do Mirador de Igualero?
Trzeba wjechać na drogę CV17 i obrać kierunek na Playa Santiago. W miejscowości Chipude na rozwidleniu zjechać na CV13 i jechać w kierunku wybrzeża, wkrótce naszym oczom ukaże się mirador.

Mirador de San Juan

Mirador San Juan, Mount Teide, Hermigua, La Gomera

To chyba mój ulubiony punkt widokowy na tej pięknej wyspie.  Na wzgórzu, w centralnym punkcie stoi ermita (pustelnia) i rozpościera się widok na wzgórza i dolinę Hermigua tonącą w bujnej zieleni.  Tarasy wykute w zboczu stromo schodzą w dół. Przed nami spektakularny, przepełniony dramaturgią widok na monumentalny wulkan Teide na sąsiedniej Teneryfie. Dla lubiących wspinaczki górskie i wycieczki po mało uczęszczanych szlakach proponuję podążyć ścieżką powyżej eremity i stamtąd obserwować wybrzeże.
Jak dotrzeć do Mirador de San Juan?
Należy obrać Calle Convento, która doprowadzi nas na wzgórze. Na rozwidleniu obrać kierunek w lewo i dotrzemy do samego Mirador de San Juan.