Walencja - spacer po Starym Mieście

Pierwsza rzecz, która uderza nas gdy trafiamy do Walencji to hałas. Zwłaszcza gdy podróżujemy z jednego z nadmorskich, spokojniejszych miasteczek wzdłuż Costa Blanca czy  Castellón.

Walencja to tętniące życiem miejsce o bogatej historii i kulturze. Tubylcy znani są z zamiłowania do głośnych - czasami nieco szalonych - fiest, z wielkiej pasji do sportu, zwłaszcza piłki nożnej. 

Proponuję wędrówkę po Starym Mieście. To sposób, aby poznać sekrety tej hiszpańskiej metropolii. Będzie to dość długi spacer, ale niezwykle ciekawy i zajmujący.

Nie będziecie się nudzić.

 

Valencia Nord train station

Stacja kolejowe w Walencji

Dobrym miejscem, aby rozpocząć wyprawę po starej części Walencji jest stacja kolejowa północna. Została zbudowana w ciekawym stylu na początku lat 20. ubiegłego wieku.

Zobaczycie motywy kwiatowe z ceramiki na zewnątrz budynku, witraże przedstawiające życie na pobliskich wsiach, jezioro Albufera oraz pola ryżowe. 

 

Valencia Nord train station

 

Obok dworca znajduje się imponująca arena walki byków czyli corridy de toros. Nadal odbywają się tu fiesty. Obiekt pomieści 10 tysięcy widzów, został zbudowany przez Sebastiana Monleon w połowie XX wieku. 

Można odwiedzić także muzeum walki byków, które jest jednym z najważniejszych w Hiszpanii. Znajduje się tu największy zbiór pamiątek związanych z tą słynna hiszpańską dziedziną sportu lub - jak wolą niektórzy - dziedziną sztuki.

 

Valencia bullring

 

Muzeum Walki Byków Pasaje Doctor Serra 10, Walencja

Godziny otwarcia: Od 1 marca do  do 31 sierpnia od godziny 10.00 do 19.00 od wtorku do soboty. Od 1 wrzesnia do 28 lutego otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00 od wtorku do soboty. Przez cały rok muzeum jest otwarte w godzinach od 10.00 do 14.00 w niedziele, poniedziałki i święta.

Wyruszamy na zwiedzanie starówki

 

Ruszamy w górę ulicą Avenida Marques de Sotelo aby odkrywać historyczne perełki tego wyjątkowego miasta.

 

Valencia town hall

Pierwszy przystanek przy miejskim ratuszu

Plaza de Ayuntamiento to bardzo ważne miejsce w Walencji. Odkrywa bardzo ważną rolę podczas słynnej fiesty Fallas, która odbywa się każdego roku w marcu. Przyjeżdżają na nią tysiące turystów z Hiszpanii i z całego świata. Właśnie tutaj, na głównym placu przy ratuszu zaczyna się wielka zabawa, puszczane są petardy. Hałas jest tak przejmujący, że drżą szyby w oknach okolicznych budynków. 

Na placu mieści się ratusz. Budynek przyciąga uwagę pięcioma wieżyczkami, które górują nad tą częścią miasta.

Na drugim końcu placu znajduje się siedziba poczty. Ma tu swoją siedzibę od 2004 roku. 

 

Valencia post office

 

Architektura budynków tej części miasta jest imponująca.

Wybieramy się spacerkiem w stronę katedry. 

Palacio del marques de dos aguas, Valencia

Następny przystanek na sąsiednim placu zrobimy przy Palacio del Marques de Dos Aguas i przy Narodowym Muzeum Ceramiki.

Ten piękny budynek  jest klejnotem w koronie miejskiej architektury. Na pewno jest najlepszym przykładem hiszpańskiego stylu rococo.

Wejście zdobią dwie figury Herkulesa oraz dzbany, z których wylewa się woda do dwóch rzek Walencji: Jucar oraz Turia. Na dachu budynku znajduje się rzeźba matki Boskiej w Dzieciątkiem. 

Taka imponująca kolekcja ceramiki musi znajdować się w reprezentatywnym budynku.

W Narodowym Muzeum Ceramiki możemy zobaczyć ponad 5000 eksponatów z okresu od prehistorii, czasów greckich, rzymskich. Znajdują się tu też współczesna ceramiki miedzy innymi autorstwa Picassa.

Narodowe Muzeum Ceramiki, Palacio Marques de Dos Aguas, Calle Poeta Querol 2, Walencja

Otwarte od wtorku do soboty w godzinach 10.00 - 14.00  oraz od 16.00 do 20.00. W niedziele i święta w godzinach od 10.00 do 14.00. Zamknięte w poniedziałki. Wejście kosztuje 3 €, za darmo emeryci i osoby poniżej 18 roku życia. 

Pomarańcze, które królują w Walencji, Plaza de la Reina

Podążając w kierunku katedry mijamy tętniącą  życiem  Plaza de la Reina.

To barwny plac mieniący  się wszystkimi kolorami, pachnący kwiatami. Na klombach dominują czerwone róże, wkomponowane w soczystą zieleń.

Wokół ścieżek spacerowych znajdziemy ławeczki, aby odpocząć na moment. Wzrok przyciągają drzewka pomarańczowe. Tutaj możemy złapać oddech podziwiając starą zabudowę Walencji. 

 

Plaza de la Reina, Valencia

 

Najstarsza część katedry została zbudowana w XIII wieku, z czasem dobudowano kolejne części obiektu. Dziś jest to eklektyczna mieszanka stylów architektonicznych: najstarsze z drzwi są w stylu romańskim, główne drzwi są barokowe, a trzecie - gotyckie. 

Święty Graal skrywany przez Katedrę

To przy trzecich drzwiach w każdy czwartek spotykali się członkowie trybunału wody, aby roztrzygać spory rolników w kwestiach nawadniania pól, sadów. Ten zwyczaj trwał przed ponad 1000 ostatnich lat. 

Katedra ma imponujące malowidła i rzeźby religijne. W bocznej kaplicy po prawej stronie od głównych drzwi znajduje się Święty Kielich. Tradycja chrześcijańska głosi, że - z dużym prawdopodobieństwem - ten właśnie kielich  był używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Święty Graal miał przybyć do Walencji z Jerozolimy.

Był używany przez wielu papieży, ostatnio przez Benedykta XVI. Kielich datowany jest na I wiek. Podarował go katedrze król Alfons V Aragoński w 1436 roku.

W katedrze znajduje się imponująca dzwonnica licząca 68 metrów wysokości. To główny punkt orientacyjny Walencji.

 

Katedra w Walencji, Plaza de la Reina

Otwarte od listopada do marca  w godzinach 10.00 do 17.30, od poniedziałku do soboty. Z

amknięte jest w niedzielę.  Od kwietnia do października otwarte jest od godziny 10.00 do 18.30, a w niedzielę od godz. 14.00 do 18.30.

Wejściówki kosztują  5 € i 3.50  € dla emerytów i dzieci poniżej 12-ego roku życia. 

 

Valencia Cathedral

 

Za katedrą znajduje się pałac arcybiskupi, który został przebudowany. Można tam obejrzeć kilka wartych uwagi dzieł o tematyce sakralnej.

Również w tej dzielnicy znajduje się Almudin. To budowla wykonana w stylu gotyckim na fundamentach i pozostałościach  muzułmańskiego pałacu z  XIV wieku.

Niegdyś magazynowano tu i sprzedawano pszenicę. Wewnątrz można zobaczyć malowidła ścienne.  

Od 1996 znajduje się tu sala wystawowa gdzie prezentowana jest twórczość różnych artystów m.in. wystawiała tu swoje prace Yoko Ono, można było zobaczyć dzieła Salvadora Dali.

Organizowane są wystawy o tematyce etnograficznej i historycznej.

 

 

Palau de la Generalitat, Calle Caballeros 2, Walencja

Otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00. Wstęp wolny. 

 

Historyczny strażnik miasta, starówka Walencji

Na obrzeżach Starego Miasta, gdzie wysuszono koryto rzeki Turia zmieniając jej bieg, powstały wspaniałe ogrody obejmujące 110 hektarów a także miejsca rekreacji i wypoczynku. 

 

Tu można znaleźć też Torres de Serrano, pozostałości bramy i murów chrześcijańskich (muralla cristiana) zbudowanych pod koniec XIV wieku.

To jeden z ciekawszych elementów miejskich zabytków zachowanych w bardzo dobrym stanie. Na bramę można się wspiąć. 

 

Valencia central market

Mercado Central, największy rynek Europy

Mercado Central w Walencji to miejsce, które musicie odwiedzić.

Zbudowane  w 1914 roku w stylu modernistycznym. Zrzesza ponad 400 małych przedsiębiorców i kupców. Odbywają się tu rynki gdzie można kupić świeże  produkty takie jak ryby, owoce, warzywa. Pracuje tu ponad 1500 osób. 

To jedna z głównych atrakcji Walencji. Można godzinami spacerować po uliczkach rynku wśród gwaru, przysłuchiwać się rozmowom sprzedawców i kupujących, oglądać soczyste kolory i delektować się zapachami owoców, ziół i przypraw.

Możemy tu śmiało kupić każdy produkt jaki zapragniemy z gwarancją, że będzie świeży i najlepszej jakości. 

W Mercado Central sprzedaje się wszystkie rodzaje żywności: ryby, owoce morza, mięso, 

Uznawany jest za jeden z ciekawszych architektonicznie rynków w Europie. 

 Marcado Central, Plaza Ciudad de Brujas

Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.30 do 19.00. W niedzielę i święta w godzinach od 9.30 do 15.00. Bilet : 2 € lub 1 € dla grup zorganizowanych,studentów oraz emerytów. Wstęp wolny w niedzielę i święta. 

 

Wędrując po starych placach i ulicach Walencji można natknąć się na wiele wiekowych restauracji i kawiarni. Warto zajść do takiej knajpki z duszą, aby posilić się po wyczerpującej wędrówce. 

Paella z owocami morza w Restauracji Mena w Denia. 

 

Seafood paella at Restaurante Mena in Denia

 

Musicie wiedzieć, że Walencja jest kolebką paella. Istnieje wiele odmian tej popularnej hiszpańskiej potrawy.  Jest wersja z fideua , krórą warto spróbować bo ma opinię bardzo smacznej. 

Może skusimy się na lokalne piwo lub zamówimy słodką horchatę, która robiona jest z cibory jadalnej (migdał ziemny). Napój, pomimo, że jest słodki, gasi pragnienie w upały i orzeźwia. 

 

Ciesz się plażami Walencji i nowoczesnym miastem

Podczas pobytu we Walencji, jeśli czas pozwoli, warto odwiedzić wspaniałą piaszczystą plażę Malvarrosa, oraz modernistyczne  Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki) wraz z parkiem zwierząt, muzeum i teatrem.

A potem wybierzmy się na spacer ogrodami Turii. 

 

Spacerkiem po Starym Mieście w Walencji