Dlaczego warto odwiedzić miasto Úbeda w prowincji Jaén?

"Cerca de Úbeda la grande, cuyos cerros nadie verá, me iba siguiendo la luna sobre el olivar" - to fragment utworu Antonio Machado o mieście Ubeda. Tłumaczenie: "W pobliżu wielkiego miasta Ubeda, którego wzgórza nikt nie zobaczy, śledziłem księżyc nad oliwnym gajem"

Ubedę wyróżniają piękne renesansowe budynki w piaskowym kolorze. Miasto to jest niemal identyczne jak równie interesująca miejscowość Baeza, oddalona zaledwie o 10 km.

Plaza Vázquez de Molina, Úbeda
Zdjęcie dzięki uprzejmości Domingo Leiva

Nazwy tych dwóch miasteczek usłyszycie na pewno, jeśli zapytacie miejscowych Hiszpanów o miejsca warte odwiedzenia w okolicach Jaen. Dlaczego? Ze względu na zabudowę w pięknym renesansowym stylu, którą odnajdziecie w obu miejscowościach. Dzięki niej Ubeda i Baeza zostały wpisane w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Styl renesansowy nie jest szczególnie popularny w Hiszpanii, przez co miejsca te są naprawdę wyjątkowe i zasługują na uwagę.

Zapraszamy do pięknej prowincji Jaén! To brama do Andaluzji, gdzie powitają Was morze drzew oliwnych i miasteczka pełne historii.

Najpiękniejsze miejsca i zabytki Ubedy

Úbeda

Úbeda jest nieco większa niż Baeza, liczy około 30.000 mieszkańców. Podobnie jak siostrzana miejscowość, było to jedno z ważniejszych miast mauretańskiego Al-Andalus. Znajdowało się w rękach arabskich aż do XIII wieku, gdy zostało odbite przez Fernando III.

Wielkim geniuszem architektury renesansowej w Ubedzie był Andrés de Vandelvira. Jego dzieła możecie podziwiaź w obu miastach, Ubeda i Baeza, a także w innych pobliskich miasteczkach.

Plaza del Mercado, Úbeda

Jednym z wybitnych dzieł Andrés de Vandelvira jest piękna kapliczka Sacra Capilla del Salvador znajdująca się na placu Plaza Vázquez de Molina. Na tym samym placu zlokalizowany jest także el Parador- renesansowy pałac z XVI wieku. Architektura tego miejsca przypomni Wam włoskie miasta okresu Odrodzenia, ale z dodatkiem folkloru, dawnego rzemiosła, gastronomii i andaluzyjskiej pogody ducha. Wewnątrz kryje przepiękne patio.

Arcydziełem architekta Vandelvira jest niewątpliwie monumentalny Szpital Santiago, znany jako "El Escorial de Andalucía", z dwoma dużymi wieżami po obu stronach fasady. Został zbudowany w latach 1562 i 1575 jako szpital dla ubogich w stylu kościoła- panteonu i pałacu. Możecie zwiedzić wnętrze; na pewno spodoba Wam się patio w śródziemnomorskim stylu.

W Ubedzie znajdziecie wiele zabudowań w kolorze ochry, pałace i kościoły które były świadkami bogatej przeszłości tego miejsca, ale wciąż promieniują blaskiem aktywnego, przedsiębiorczego miasta, jakim jest dzisiejsza Ubeda. Swój dobrobyt Ubeda zawdzięcza także dobrej lokalizacji, pomiędzy Alto Guadalquivir, Albacete i Murcją.

Najlepsza Oliwa z oliwek- tylko z Ubedy!

OlijfolieMożecie nauczyć się wiele o płynnym złocie Jaen, czyli oliwie z oliwek w Centro de Interpretación del Olivar de Úbeda. Macie możliwość zasmakować i przetestować kilka najlepszych typów i szybko stać się prawdziwymi koneserami oliwy. Polecamy wizytę w tym miejscu osobom zainteresowanym zakupem oliwy z oliwek naprawdę wysokiej jakości.

Gdzie zjeść w mieście Úbeda?

Restauracja Cantina la Estación jest jednym z powodów dla których warto odwiedzić to miasto. Lokal zaczynał w 2005 roku jako mały bar tapas, wkrótce przekształcając się w restaurację o zaskakująco modnej ofercie gastronomicznej i wyjątkowej jakości. Również stosunek ceny do jakości jest fantastyczny! Szczerze polecamy!

Naszą kolejną propozycją jest restauracja Antique. Ten gustownie urządzony lokal znajdziecie w samym centrum Ubedy. Oferuje połączenie tradycji i innowacji w swoich pięknie podawanych potrawach i składnikach wysokiej jakości, takich jak organiczne pomidory i najlepsza oliwa z oliwek w regionie.