4 powody, by odwiedzić San Sebastián, Europejską Stolicę Kultury 2016

San Sebastian, inaczej Donostia w języku Basków, wraz z naszym Wrocławiem wybrano Europejską Stolicą Kultury 2016. Miasto z przepiękną zatoką La Concha przygotowało bogaty program kulturalny na tę okazję. Czego możemy spodziewać się podczas wizyty?

Dlaczego Stolica Kultury?

Playa de La Concha

Każdego roku, począwszy od 1985, Unia Europejska wybiera jedno lub kilka miast, ogłaszając je tytułem "Europejskiej Stolicy Kultury". W tym roku San Sebastian dzieli ten tytuł z naszym polskim Wrocławiem! Celem niniejszego wyróżnienia jest zaprezentowanie życia kulturalnego miasta, jego bogactwa, różnorodności i podobieństwa do innych krajów europejskich, a jednocześnie umożlwia obywatelom Unii lepsze jego poznanie. 
 
Madryt (1992), Santiago de Compostela i Kraków (2000), Salamanka (2003) to przykłady innych miast wyróżnionych tytułem Europejskiej Stolicy Kultury w minionych latach.

A oto cztery powody, dlaczego warto odwiedzić San Sebastián

1. Bogata Kultura

Jazzfestival San Sebastian

San Sebastián to piękne nadmorskie miasto, dość spokojne i chętnie odwiedzane przez Hiszpanów z innych części kraju. Miasto jest znane jako stolica hiszpańskiej gastronomii i w ostatnich latach obserwuje się tu duży wzrost turystyki.

Zasłynęło także dzięki organizowanemu tu Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu oraz Festiwalowi Jazzowemu. Teraz, kiedy San Sebastian ogłoszono Stolicą Kultury, będzie miało szansę wypromować się na całym świecie.

2. Jego występ w roli Stolicy Kultury

Ayuntamiento de San Sebastián

Od samego początku, San Sebastian zostało wybrano przez wzgląd na oryginalne podejście: mniej dużych imprez i głośnych wydarzeń w zamian za więcej projektów promujących kulturę na wysokim poziomie.

San Sebastian chce zaangażować obywateli europejskich i poprzez wykorzystanie kultury promować zrozumienie i tolerancję w Europie. Miasto podkreśla koncepcję kultury, która łączy ludzi poprzez dialog, dyskusję i eksperymenty społeczne.

San Sebastián Festival de Cine

Każdego lata w San Sebastian odbywają się znane na całym świecie festiwale:

Trzeci tydzień lipca: Jazzaldia

Jest to najstarszy festiwal jazzowy w Hiszpanii. Od 1966 roku w mieście w ciągu tygodnia odbywa się kilka koncertów. Niektóre z nich mają miejsce w historycznym centrum miasta, inne na plaży. To szczególne letnie wydarzenie ma niepowtarzalny klimat. W tym roku zapraszamy na festiwal od 20 do 25 lipca 2016 r.

Trzeci tydzień sierpnia: Semana Grande

Semana Grande de San Sebastián

Ten "Wielki Tydzień"cieszy się popularnością wśród turystów. To bardzo wesoły letni festiwal, łączący elementy folkloru (tradycyjne tańce, muzyka ludowa, parady) i koncerty plenerowe. W nocy nie zabraknie oczywiście pokazu fajerwerków- niesamowite wrażenie robi oglądany w porcie lub na plaży. Naszym zdaniem, najlepszym momentem na rodzinną wycieczkę do San Sebastian jest tydzień 13-20 sierpnia 2016. Moc wrażeń gwarantowana!

Trzeci tydzień września: Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Festival de Cine San Sebastian

Na sam koniec lata, od 18 do 26 września 2016 San Sebastian gości wydarzenie pełne splendoru i przepychu, które przyciąga międzynarodowe gwiazdy. Mowa oczywiście o Festiwalu Filmowym. W ciągu tego tygodnia w mieście gości wyjątkowa atmosfera. Kupcie bilety online zanim się wyczerpią!

Jeżeli chcecie odwiedzić Donostię w tym czasie, zarezerwujcie noclegi z wyprzedzeniem- w czasie festiwalu trudno jest znaleźć zakwaterowanie.

4.Program na rok 2016 

Teatro Vitoria Eugenia de San Sebastián

Każdego miesiąca miasto oferuje oddzielny projekt pod hasłem " Kultura, którą trzeba przeżyć". Poniżej przedstawiamy Wam kilka najbardziej atrakcyjnych projektów:

27 marca- 30 października 2016: Wycieczki

Ruta de San Sebastián a Pasajes de San Juan

Dzięki temu projektowi San Sebastian chce nawiązać przyjacielskie relacje z innymi obywatelami Unii. Przygotowano łącznie 21 wycieczek pieszych wzdłuż trzech prowincji Kraju Basków.

My zdecydowaliśmy się na trasę "Pasaia", odbywając 5-kilometrową wędrówkę wśród malowniczych krajobrazów, zaczynając tuż przy plaży w San Sebastian!

Kwiecień 2016: Wydarzenia Kulturalne w Museo de San Telmo

San Telmo museo, San Sebastian

Zdjęcie: Biuro tuystyczne w San Sebastian

Ten projekt jest owocem współpracy Muzeum San Telmo i Muzeum Królowej Zofii w Madrycie. W muzeum zostanie umieszczony ogromny kolorowy namiot beduiński (być może widzieliście go już w Parku Retiro), z którym związane jest nazwisko hiszpańskiego artysty, Frederico Guzmán. Miejsce to będzie platformą dla wielu imprez, koncertów, wykładów czy pokazów filmowych.

Maj 2016: Muzyka!

EMusik Festival 2016 odbędzie się w San Sebastian w dniach 6 i 7 maja. Jest to największy festiwal muzyczny w Europie, w którym będzie uczestniczyć ponad 10.000 studentów muzyki (grupy muzyczne, chóry, orkiestry, zespoły muzyki ludowej i tańca).

Czerwiec 2016: Sen Nocy Letniej

W czerwcu uwaga wszystkich będzie skierowana w stronę teatru, zwłaszcza plenerowych spektakli sztuki "Sen Nocy Letniej". To arcydzieło będzie wystawiane przez cały miesiąc z okazji 400. rocznicy śmierci Szekspira. Park Cristina Enea przekształci się w tym czasie w magiczny las, który każdego wieczoru będzie mógł gościć 300 widzów. Po spektaklu Centrum Kulinarne Basków zaserwuje Wam wykwintne menu. To wydarzenie to prawdziwa mieszanka teatru, tańca i gastronomii!

17 czerwca - 2 października 2016: Wystawa Sztuki 1516-2016

Wystawa ta będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń tego pełnego kultury roku. Odbędzie się ona w Muzeum San Telmo w okresie letnim, pod nazwą "Tratos de Paz" (Traktaty Pokojowe), zgodnie z tematem "pokoju i współistnienia." 300 dzieł sztuki pochodzących z 20 muzeów pokaże nam, jak temat pokoju był obrazowany w tej dziedzinie sztuki na przestrzeni wieków. Rubens, Picasso, Goya, Murillo, Zurbarán, Le Corbusier... to tylko kilka wielkich nazwisk obecnych na wystawie. Zdecydowanie to wydarzenie, którego miłośnicy sztuki nie mogą przegapić!

Do zobaczenia w San Sebastián !