Piękna plaża Platja de Pals, Costa Brava

Costa Brava słynie ze swoich pięknych plaży i malowniczych zatoczek. Położone na wybrzeżu niewielkie, ale urocze miasteczko Pals oferuje turystom wspaniałą, piaszczystą plażę Platja de Pals, która jest jedną z najdłuższych na całym Dzikim Wybrzeżu (łącznie 3,5 km). Plaża podzielona jest na dwie części o własnych nazwach: Platja Gran oraz Platja del Grau.

Platja de Pals
 
Wraz z otaczającymi ją lasami pionowymi, wydmami i trzcinami z jednej strony, i wspaniałymi widokami na Wyspy Medes z drugiej, Platja de Pals jest spektakularnym miejscem. Szeroka na 70 metrów plaża pokryta drobnym, złotym piaskiem zapewnia idealną przestrzeń do gry w siatkówkę plażową i innych zabaw plażowych, biegów, lub po prostu relaksu i odcięcia się od codzienności. Warto wiedzieć, że jest to wciąż dość naturalna i dziewicza plaża.
 
Platja de Pals jest częścią Rezerwatu Przyrody Masywu Montgrí, Wysp Medes i Baix Ter, co zachęca do długich spacerów i wędrówek w otoczeniu przyrody.
 
Basses d'en Coll, Pals
 
Tereny podmokłe i pola ryżowe również znajdują się w sąsiedztwie plaży. Ten wyjątkowy ekosystem oferuje ciekawą trasę, którą najlepiej zacząć w centrum informacji w Basses d'en Coll.
 
Platja de Pals jest wspaniałą plażą dla młodych i aktywnych osób, jak również rodzin. Miłośnicy nudyzmu również znajdą tu swoje miejsce w części zwanej Platja Gran.
 
Średnia ocena jakości tej plaży przez Katalońską Agencję Wodną jest zazwyczaj doskonała. Agencja ta regularnie sprawdza jakość wody.

Wyposażenie plaży

Platja de Pals

Platja de Pals nie ma promenady nadmorskiej. Na plaży znajdziemy wyposażenie wystarczające, by spędzić beztroski dzień na słońcu: prysznice, toalety publiczne, stoisko informacji turystycznej (Platja Gran) i miejsca parkingowe. Plaża wyposażona jest także w wygodne zejście dla osób niepełnosprawnych.

Nie zabraknie oczywiście pojemników na śmieci, które pozwolą utrzymać plażę w czystości, a także nadzoru ratowników i serwisu sprzątającego w miesiącach letnich. Wzdłuż plaży usytuowanych jest również kilka barów, dzięki czemu możecie cieszyć się wspaniałą panoramą, a jednocześnie delektować drinkiem lub przekąskami.

Platja de Pals
 
Jeśli szukacie leżaków do wynajęcia, możecie je znaleźć w części o nazwie Platja del Grau. Tutaj również należy udać się, jeżeli interesują Was lekcje żeglarstwa
 
Jeżeli macie taką możliwość, zarezerwujcie wakacje w Pals i cieszcie się pięknem plaży poza najbardziej obleganymi wakacyjnymi miesiącami. Wrzesień i październik to dobry moment na urlop, gdyż pogoda dopisuje, a woda w morzu jest wciąż ciepła po gorącym lecie.

Sporty wodne i rejsy wycieczkowe statkiem

Wyspy Medes możemy podziwiać nie tylko z plaży! By odwiedzić je osobiście, wybierzcie się na wycieczkę statkiem. Istnieje nawet możliwość nurkowania, jeśli tylko znajdą się chętni. 

 Surf Islas Medes

Chociaż niewiele osób się tego spodziewa, Platja de Pals jest dobrym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Wiatry Levante i Tramontana czasem przynoszą ze sobą fale wystarczające do surfingu, windsurfingu lub kitesurfingu. Platja de Pals jest także popularna wśród miłośników łódek i żeglarstwa. Prądy mogą być dość silne, o czym należy pamiętać zwłaszcza, jeśli odwiedzacie plażę z małymi dziećmi.

Wyjątkowy klub golfowy

Wzdłuż północnej części plaży znajduje się klub golfowy Platja de Pals. Jest to najstarszy kort na Costa Brava, a także jeden z najtrudniejszych ze względu na obecność drzew i innych przeszkód.

Platja Gran i Platja del Grau

Platja de Pals
 
Jaka jest różnica pomiędzy dwiema częściami tej plaży: Platja del Grau i Platja Gran?

Platja del Grau

Platja del Grau, najbardziej północna część, jest miła i spokojna, z płytką wodą i drobnym złotym piaskiem, co stanowi idealne miejsce dla rodzin. Ujście rzeki Rec del Molí tworzy naturalną granicę między tą plażą a kolejną, La Fonollera (l'Estartit). Rozciąga się od tego punktu aż do pola golfowego.

Platja Gran

Platja de Pals

Na południu znajduje się Platja Gran. Tutejszy piasek jest grubszy, woda gwałtownie staje się głębsza (już po pierwszych 2-3 metrach), co czyni tą część plaży mniej odpowiednią dla rodzin z dziećmi.
 
Platja Gran jest najbardziej dziewicza, nietknięta, ma dużą strefę przeznaczoną dla nudystów. Na przeciwko tego miejsca znajduje się dawna siedziba Radia Liberty. Ta amerykańska baza transmisyjna była finansowana przez CIA i przekazywała propagandę komunistycznym państwom Europy Wschodniej. Obecie masztów radiowych już nie ma, ale Radio Liberty jest umownym miejscem podziału Platja de Pals. Możliwe, że obecność radia pomogła utrzymać tą plażę tak pięknie nietkniętą.

Okolice

Pals village

Platja del Racó zaczyna się na południe od Pals i jest najszerszą plażą Begur. Jeżeli przejdziecie obok skalistego punktu (Punta Espinuda) na południowym krańcu, dotrzecie do pięknej, zacisznej plaży otocznonej klifami, która również jest plażą naturystów. Nosi nazwę Illa Roja i należy do Begur, z pięknymi willami na plaży, które można wybrać na wakacje.
 
Platja del Pals oddalona jest o zaledwie 3 km od miasteczka Pals. Dostęp do niej mamy z drogi wzdłuż wybrzeża, a znalezienie miejsca parkingowego zwykle nie sprawia problemu. Odległość od Girony wynosi około 45 km.

Mapa