Murcja - szlakiem term i gorących źródeł

Skarbem Murcji są termy wulkaniczne. Kąpiele w bogatych w sole mineralne źródłach są nie tylko dobroczynną rzeczą dla zdrowia, ale możliwością relaksu dla całej rodziny. Znajdziemy tu wielkie, nowoczesne uzdrowiska z termami lub zagubione w górach wioseczki gdzie w naturalnych, domowych warunkach można zażywać kąpieli w basenach pamiętających jeszcze czasy rzymskie.

Murcja jest regionem trochę zapomnianym, pomijanym w planowaniu urlopu. Traktowanym jako kraina tranzytowa w drodze na Costa del Sol. 

Ma Murcja swoją Costa Cálida (Ciepłe Wybrzeże), ma też wybrzeże Mar Menor (Morze Małe) stanowiące rozległą lagunę osłoniętą od morza 22-kilometrową mierzeją. Na niej zbudowano wiele wysokich, luksusowych hoteli.

Jednak znajdujemy jeszcze w tym regionie miejsca nietknięte masową turystyką. I tam chciałabym Was zabrać.

 

Costa Cálida

Kraina wulkanów i pomarańczy

Gdy ruszamy z Murcji - stolicy regionu szlakiem term rzuca się Murcja interiorw oczy różnorodność krajobrazowa i  przyrodnicza. Momentami pejzaże Murcji przypominają księżycowe, pustynne; góry zbudowane z białej, wapiennej skały, spalone słońcem nagie wzniesienia, na których rosną jedynie kaktusy i kępy suchych traw (pojedyncze palmy daktylowe). 

Z drugiej strony gaje oliwne, drzewa soczystych pomarańczy i cytryn.

Widać na każdym kroku  bogactwo kulturowe regionu. Trudno się dziwić. Kraina przechodziła w ciągu tysiąca lat z rąk do rąk: Rzymianie, Wandalowie, Wizygoci, Arabowie. Wszystkie te nacje musiały odcisnąć piętno i zostawić spuściznę po sobie.

Proponuję wyprawę, która pozwoli nam odkryć naturalny skarb tego regionu - gorące źródła termalne. Aby tam trafić trzeba na chwilę opuścić wybrzeże i ruszyć w głąb lądu. Wybierając się szlakiem term mamy okazję poznać ten zakątek bliżej.

Termy w Los Baños de Mula

Jeśli szukamy małych urokliwych wioseczek, z wąskimi uliczkami i domami z kamienia stojącymi tu od wieków w niezmienionym kształcie, musimy wybrać się do Los Baños de Mula. Ta wioska to jak oaza na pustyni. Zanim dotrzemy do Baños przejedziemy przez niezwykle egzotyczne tereny murcjańskiej pustyni. Momentami krajobrazy przypominają te z filmów o Dzikim Zachodzie.

 

Los Baños de Mula

 

Baños de Mula słynie z term ogrzewanych przez zanikający język lawy wygasłego wulkanu. Temperatura wody osiąga ok. 38 stopni. Baseny z wodą termalną umieszczone są przy domach mieszkańców wioski, a czasem wprost we wnętrzu. Wiele z nich funkcjonuje w niemal niezmienionym kształcie od czasów rzymskich.

To Rzymianie byli wielkimi miłośnikami term i za ich panowania w Hiszpanii powstawały pierwsze łaźnie termalne. Co ciekawe właścicielami baños, w których się pluskałam, okazali się Niemcy...

Dziewicze źródła funkcjonują tu bez ingerencji człowieka, bez filtrowania wody. Dlatego baseny nie tracą swej leczniczej mocy. Mają specyficzny zapach, do którego jednak szybko się przyzwyczajamy.

Kąpiel w nich to idealna kuracja dla osób z problemami reumatycznymi, zapaleniem stawów, chorobami skóry i nerek.

 

termy w Murcji

Los Baños de Mula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można wynająć pokój lub mieszkanie z basenem termalnym. Ja zdecydowałam się na godzinną kąpiel w mini - basenie Baños el Pozo.

Wynajęcie basenu to 20€ za godzinę dla maksymalnie 4 osób (ceny, w zależności od basenu, wahają się pomiędzy 15 a 25 €/h). Można wynająć ręcznik co kosztuje dodatkowe 1,5€. Po gorącej kąpieli, warto wejść pod zimny prysznic i odpocząć chwilę przed kolejną sesją w gorącym źródle. Po sześciu takich sesjach przyda się chłodne tinto de verano.

Potem można wybrać się na zwiedzanie klimatycznej wioseczki liczącej zaledwie 60 mieszkańców i pięknych okolic.

Lokalizacja: Los Baños de Mula znajdują się ok. 30 km od centrum stolicy prowincji Murcji. Jadąc autostradą E-15 należy zjechać w drogę RM-15.

Adres: “Baños el Pozo - Nacimiento de las Aguas Termales de los Baños de Mula”; Calle los Baños 22, 30193 Los Baños de Mula, Murcia

Co zobaczyć w okolicy: W najbliższej okolicy (ok. 5 km od Baños de Mula) warto zobaczyć nekropolię z 500 grobowcami z IV wieku przed naszą erą.

Baseny w Archena

 

panorama Balneario de Archena

 

To potężny luksusowy kompleks z całą infrastrukturą (200 tys. mkw.) przypominający bardziej SPA w pięciogwiazdkowych hotelach, niż lokalny koloryt zabytkowych łaźni w Baños de Mula.

Archena położony jest przy wjeździe do malowniczej doliny Ricote. To miejsce odkryli już Rzymianie i Maurowie, którzy zażywali tu leczniczych kąpieli. Dolina ma swoisty mikroklimat, przypomina egzotyczną dżunglę otoczoną drzewami palmowymi, gajami z soczystymi pomarańczami, cytrynami, eukaliptusami i innymi roślinami tropikalnymi. Wokół pachnie jaśminem.

 

Balneario de Archena

 

Archena Spa posiada wody mineralne zawierające chlorek sodu, wapń, siarkę, bogate są też w sód, jod, brom i fluor, a ich temperatura osiąga 52 stopni. Są odpowiednie do leczenia otyłości i chorób dróg oddechowych. Zalecane też osobom walczącym ze stresem.

Kompleks dysponuje hotelami i całą infrastrukturą terapeutyczną. Można tu przyjechać na weekend lub spędzić dzień korzystając z kompleksu basenów termalnych.

Wejście na basen termalny kosztuje od 12 do 35€ (są też wejścia nocne, które są droższe).

Lokalizacja: Archena oddalona jest zaledwie 25 km od Murcji – stolicy prowincji i 80 km od lotniska w Alicante.

Adres ośrodka: Balneario de Archena – Termalium, Ctra. Balneario, 30600 Archena

Źródła w Fortuna

Do XVIII wieku kompleks znany był jako Santa Maria de los Baños, obecnie Baños de Fortuna. 

Można korzystać tu z ogromnych basenów termalnych na świeżym powietrzu o średniej temperaturze 34 stopni. Jeden z basenów oferuje zapierający dech w piersiach widok panoramiczny na okolicę. Można zakotwiczyć się w jednym z trzech hoteli, korzystając z całego kilkunastodniowego programu usług SPA na bazie wód termalnych lub wpaść na jeden dzień z cała rodziną, aby popływać w basenach, które mają zbawienny wpływ na dolegliwości takie jak astma, osteoporoza, reumatyzm.

Wizytę w termach można po prostu potraktować jako formę relaksu, aby zapomnieć o codziennych problemach.

Kompleks oferuje eskapady np. romantyczna, low cost i wiele innych dedykowanych konkretnym chorobom.

Dużą atrakcją jest sama droga do Fortuna. Mijamy księżycowe krajobrazy, praktycznie niezamieszkane. Tylko gdzie niegdzie natrafiamy na bielone mury kapliczek.

 

Murcja interior

 

Ceny korzystania z term: od 28 do 122€ w zależności od zakresu usług.

Lokalizacja: Fortuna oddalona jest 70 km od lotniska w Alicante.

Adres: Balneario de Leana, C/ Balneario, s/n, 30630 Fortuna, Murcja

Co warto zobaczyć w okolicy: oddalone o 2,7 km od Fortuny wykopaliska archeologiczne starych porzymskich term oraz Cueva Negra (Czarna jaskinia) gdzie znajdowało się miejsce kultu Rzymian.

Gdzie szukać term w regionie Murcji - mapa