Z wizytą na starówce stolicy Ibizy

Eivissa, która liczy zaledwie 50 tysięcy mieszkańców, to miasto kosmopolityczne, bogate kulturowo, przesiąknięte atmosferą tolerancji, z bogatą historią, pamiętające jeszcze czasy fenickie.

Zapraszam na spacer po najstarszej i najbardziej klimatycznej części stolicy Ibizy.

Dalt Vila

Dosłownie Dalt Vila oznacza "wysokie miasto". Góruje nad stolicą. Stąd roztaczają się piękne widoki. 

 

Dalta Vila, Eivissa, Ibiza

 

Dalt Vila to mury obronne i fortyfikacje na szczycie wzgórza. Ich budowę zakończono w XVI w. według projektu Giovanni Battista Calvi. Fortyfikacja w Ibiza Town to wybitne dzieło architektury militarnej.

Dalt Vila w 1999 roku została wpisana na listę Dziedzictwa Światowego jako przykład majstersztyku renesansowej fortecy wojskowej. 

 

Dalta Vila, Eivissa, Ibiza, restaurantes

 

Wśród muzeów, zabytkowych budowli i kamieniczek na Starym Mieście rozsiane są bary i restauracje serwujące lokalne specjały.

Katedra

Najwyższym punktem jest Catedral de Santa Maria (Katedra Marii Dziewicy).  To też wizytówka historycznej starówki.

Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku. Rozbudowa trwała do XVIII wieku.

 

Dalta Vila, Eivissa, Ibiza

 

Inicjatorami budowy świątyni była trójka konkwistadorów: Gullem de Montgri, Pere de Portugal oraz Nufio Sanz, którzy chcieli wyrazić wdzięczność Matce Boskiej za poprowadzenie ich ku zwycięstwu z muzułmanami.

Katedra powstała na gruzach dawnego meczetu. Pełniła rolę nie tylko sakralną, ale także twierdzy obronnej. Utrzymana w surowym, ascetycznym stylu, z umieszczonym na ołtarzu posagiem Matki Boskiej.

 

Dalt Vila, Eivissa, Ibiza

 

Obecnie znajduje się replika oryginalnej figury, która zniszczona została przez pożar. Kościół został podniesiony do rangi katedry w 1782 roku. 

Przy katedrze można zwiedzić Muzeum Diecezjalne. 

Nekropolia Punica Puig des Molins

Necrópolis Púnica de Puig des Molins, Eivissa

 

Starożytny cmentarz znajduje się jakieś 500 metrów od najstarszej części Eivissa. Tak jak to zazwyczaj bywało w fenickich miastach, przestrzeń żywych i umarłych stykała się.

W tym przypadku oddzielona była jedynie doliną (obecnie ulica Joan Xico). Nazwa tego miejsca pochodzi od wiatraków, które stały na wzgórzu od XV wieku.

 

Necrópolis Púnica de Puig des Molins, Eivissa

 

Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie resztki murów wiatracznych. W ostatnich stuleciach na terenie cmentarza rosły migdałowce, drzewa figowe zakrywając włazy grobowców. 

Odnaleziono 340 grobowców wykutych w skale, większość z okresu punickiego. Jednak rzeczywistą liczbę szacuje się na ponad 3 tysiące. 

 

Necrópolis Púnica de Puig des Molins, Eivissa

 

Jak się datuje, cmentarz założyli w VII wieku p.n.e. Fenicjanie. Zajmował on ok. 10 tysięcy metrów kwadratowych. W okresie punickim (do I wieku n.e.) cmentarz rozrósł się do 5 hektarów.

 

Necropolis del Puig des Molins, Eivissa, Ibiza

 

W czasach rzymskich cmentarz wciąż zwiększał swoją powierzchnię. Liczba pochówków świadczy o dynamicznym rozwoju miasta w epoce starożytnej. 

Almudaina - zamek twierdza

To zamek-forteca z XVI-wieku, do którego niegdyś prowadził zwodzony most. Obecnie, w miejsce starego istnieje nowy most zbudowany w XIX wieku. 

 

Dalta Vila, Eivissa, Ibiza

 

W jednej z części zamczyska znaleziono podczas prac wykopaliskowych w 2002 roku skarby: broń, ceramikę i rzeczy codziennego użytku.

Almudaina to jedna z najpotężniejszych twierdz w Europie.

 

Dalt Vila, Eivissa, Ibiza

 

Z budynku rozpościera się wspaniały widok na nowoczesną część miasta oraz na plażę Platja de ses Figuretes – najbardziej popularną miejską plażę w Ibizie.

Mury miejskie

Powstały w epoce renesansu. Posiadają siedem bastionów okalających Stare Miasto.

 

exposición de armas, Dalta Vila, Eivissa

 

Zbudowano je z myślą o ochronie mieszkańców przed najazdami Imperium Osmańskiego. Zaprojektowane przez włoskiego architekta w XVI wieku zachowały się w bardzo dobrym stanie do dzisiaj.

Warto odwiedzić znajdujące się tu Muzeum Baluartes de Sant Pere y de Sant Jaume, gdzie znajduje się ekspozycja broni, która podczas burzliwych wieków Ibizy służyła do obrony miasta.  

Z całą pewnością warto wspiąć się bardzo stromymi schodami na doskonale zachowane fortyfikacje na wzgórzu.

 

Dalt Vila, Eivissa, Ibiza

 

Godziny otwarcia: od października do marca, od wtorku do piątku 10.00 do 16.30, od soboty do niedzieli 10.00 do 14.00. W poniedziałki i święta zamknięte. 

Od kwietnia do czerwca, we wtorki i piątki 10.00-14.00 i 17.00-20.00, w niedziele 10.00-14.00. W lipcu i sierpniu  w tygodniu - 10.00-14.00 i od 18.00 do 21.00, w soboty i niedziele 10.00-14.00

Wejściówka: 2 €, studenci i grupy: 1'50 €

Plac Katedralny

Główny plac na Starym Mieście nosi nazwę Placa de la Catedral. W pobliżu znajduje się XIV-wieczny budynek La Coria, gdzie w średniowieczu mieścił się uniwersytet, potem siedziba kurii.

 Eivissa, Ibiza, casco antiquo

 

Obecnie mieści się tam Informacja Turystyczna oraz d'Interpretacia Madina Yabisa la Curia. To muzeum, w którym zgromadzono materiały i eksponaty ilustrujące historię miasta, głównie z epoki islamskiej, czasu panowania Maurów.  

Godziny otwarcia O.I.T. La Cúria: od października do marca, od poniedziałku do piątku 10.00-15.00, w soboty, niedziele i dni świąteczne w godz. 10.00-14.00.

W miesiącach od kwietnia do czerwca w  godz. 10.00-14.00, a od poniedziałku do soboty także w godz. 17.00-20.00. W sezonie wakacyjnym - 10.00-14.00 i od 18.00 do 21.00, oprócz niedziel. 

 

Muzeum Archeologiczne

museo arquelogico, Eivissa, Ibiza

 

Muzeum Archeologiczne Ibizy i Formentery (Museu Arqueologic d'Eivissa i Formera) funkcjonuje od ponad 100 lat. Sam budynek, w którym mieści się muzeum to cenny obiekt - XIV-wieczna kaplica (Capilla del Salvador).

Tutaj możemy zobaczyć eksponaty z wykopalisk archeologicznych z różnych epok i dziejów wyspy - od czasów prehistorycznych po średniowiecze. 

Godziny otwarcia: zima (od października do marca) od wtorku do soboty w godz. 9.30-15.00, niedziele 10.00-14.00, w poniedziałki i dni świąteczne zamknięte.

Lato (od kwietnia do września) od wtorku do soboty w godz. 10.00-14.00 i 18.30-21.00, w niedziele 10.00-14.00, 

bilety 2,40 €, ulgowy 1,20 €, w niedziele wejście bezpłatne

 

Spacer uliczkami Dalt Vila i punkty widokowe

Eivissa, Ibiza, casco antiquo

 

Dla lubiących sztukę współczesną polecam Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museu d'Art Contemporan). Znajduje się w budynku dawnego arsenału przy bastionie Sant Joan.

 

 Dalt Vila, Ibiza

 

Spacerując po Starym Mieście bacznie rozglądajmy się wokół siebie, zadzierajmy głowę, aby nie umknęły naszej uwadze piękne, zabytkowe kamienice. Większość z nich pochodzi z XVII i XIX wieku. 

Warto wspiąć  się na punkt widokowy na Dalt Vila skąd rozciąga się widok na miasto, port i całe wybrzeże.

 

Dalt Vila, Eivissa, Ibiza

 

Godziny otwarcia Museu d'Art Contemporan: od wtorku do piątku, w godzinach 10.00-13.00 i 17.00-20.00. Wstęp do muzeum jest wolny.  

Mapa. Spacer po najciekawszych miejscach Dalt Vila.