El Hierro - zielony raj na Wyspach Kanaryjskich

To najbardziej wysunięta na zachód część Hiszpanii. Najmniej zaludniona, najmłodsza, najbardziej dzika i dziewicza wyspa archipelagu kanaryjskiego. Możemy poczuć się tu trochę jak na bezludnej wyspie. Wielkim skarbem El Hierro jest jej przyroda, w wielu zakątkach jeszcze nietknięta ręką człowieka. Pomimo zachowanej dzikości dostanie się na tę wulkaniczną wyspę nie jest trudne.

Można dotrzeć tu samolotem lub promem na przykład spędzając wakacje na Teneryfie. Ponieważ właśnie z Teneryfy są regularne połączenia lotnicze i morskie. Lot trwa 40 minut, podróż promem - 3 godziny. 

Różnorodność Wysp Kanaryjskich

El Hierro, Wyspy Kanaryjskie

 

El Hierro to malutka wyspa zamieszkana przez zaledwie 10 000 mieszkańców, licząca 270 kilometrów kwadratowych. 

Wciąż pozostaje nieodkryta przez masową turystykę. Przyroda stanowi jej wielki skarb. Dzięki swemu położeniu oparła się cywilizacji i ochroniła to, co ma najcenniejsze. Od zawsze była otoczona pewną mgiełką tajemniczości, która teraz stanowi o jej egzotyce.

Pomimo, że El Hierro ma zaledwie 30 kilometrów długości może zaskoczyć was różnorodnością naturalnych krajobrazów. Wokół wyspy znajduje się wspaniały podmorski świat wulkaniczny. To niesamowite miejsce. 

Nurkowie z całego świata przyjeżdżają, aby podziwiać tę magiczną krainę ukrytą w przybrzeżnych wodach Oceanu Atlantyckiego. Zieleń wyspy i turkus wody - to zaproszenie do niezapomnianych wakacji na El Hierro.

Pionier w dziedzinie technologii ekologicznych

El Hierro, Wyspy Kanaryjskie

 

Mieszkańcy El Hierro są dumni ze swojej przyrody. Jednym ze sposobów jej ochrony jest promowanie odnawialnych źródeł energii.

Ważnym projektem, realizowanym obecnie przez tutejsze władze, jest plan przekształcenia El Hierro w jedną z pierwszych na świecie wysp opartych wyłącznie na ekologicznych źródłach energii. Już teraz, dzięki wybudowaniu w 2015 roku potężnej elektrowni wodnej i wiatrowej, ta forma produkcji energii zaspokaja połowę zapotrzebowania wyspy. To osiągnięcie na światową skalę! 

El Hierro stało się ekologicznym laboratorium i wzorcem dla innych tego typu przedsięwzięć chroniących środowisko naturalne.

Pojawił się też pomył, realizowany systematycznie, zastąpienia tradycyjnych aut pojazdami o napędzie elektrycznym. Ma to obniżyć emisję dwutlenku węgla. Na wyspie już udostępniono kilka punktów gdzie można bezpłatnie doładować takie pojazdy. 

Dzięki tym eko-projektom El Hierro przyciągnęło uwagę naukowców, ekologów  z całego świata. Zielona wizytówka wyspy przyciąga też turystów jako miejsce gdzie szanuje się naturę i można żyć zgodnie z jej rytmem.

El Hierro została uznana rezerwatem biosfery UNESCO.

 

Wiele twarzy El Hierro

Dolina w La Frontera, El Hierro

 

El Hierro nie ma dużych kompleksów wypoczynkowych, to raczej miejsce dla szukających bliskiego kontaktu z naturą i wyciszenia.

Na pewno zaskoczą każdego, kto pierwszy raz przybył na wyspę, jej kontrasty i zróżnicowanie krajobrazowe: lasy sosnowe za chwilę przechodzą w pustynię zastygłej lawy, a zaraz za nią ukazuje się naszym oczom zielona łąka i stożki wygasłych wulkanów. 

Konieczne jest wynajęcie samochodu, aby odkryć najciekawsze zakątki wyspy. 

El Hierro, Wyspy Kanaryjskie

 

Zachodnie wybrzeże El Hierro jest najsłabiej zaludnione i najbardziej dzikie. Wydaje się terenem bezludnym, a my możemy poczuć się jak odkrywcy. Warto wyruszyć na zwiedzanie malowniczych wiosek i miasteczek wyspy.

Ze stolicy Valverde możemy obrać kierunek krętą drogą do El Pinar, to miejscowość która nazywana jest południową bramą wyspy.  Następnie przez Sabinosan trafimy do La Frontera, która położona jest na północy El Hierro. Warto, przed wyruszeniem w trasę, dowiedzieć się jakie są przewidywania co do warunków pogodowych. Często podróż może być utrudniona bo w czasie deszczu tworzą się osuwiska.

La Frontera jest, zaraz po stolicy, najliczniej zamieszkaną miejscowością na wyspie. Znajduje się w zielonej dolinie El Golfo gdzi na tarasowych polach otoczonych murkami z kamienia uprawia się winorośl. 

 

Miasto La Fronteran, El Hierro

 

Na El Hierro  plaż jest niewiele, a wszystkie są wulkaniczne.  Jednak możemy to zrekompensować zupełnie innym doświadczeniem - kąpielami w naturalnych zbiornikach wodnych. Urokliwe zatoczki, które powstają w zagłębieniach (charcos) są wspaniałym miejscem do zażywania kąpieli. Krystalicznie czyste wody takich naturalnych basenów to obowiązkowy punkt dla każdego turysty. 

Najsłynniejsze naturalne zbiorniki znajdują się w północnej części wyspy w okolicach La Frontera, są to: Charco Azul, La Maceta oraz Pozo de Calcosas

Jeśli jednak wolimy piaszczyste plaże za bazę wypadową do zwiedzania Wysp Kanaryjskim można wybrać Fuerteventura. To wyspa słynąca z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii. Apartemanty na Fuerteventura możemy wynająć za naprawdę atrakcyjną cenę. Stąd bardzo łatwo dostać się do El Hierro.

 

Baseny naturalne w Pozo de las Calcosas, El Hierro

El Hierro - podwodny wulkan

El Hierro przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoje ekologiczne inicjatywy, ale także z powodu podwodnego wulkanu, który zaskakuje naukowców swoją nietypową aktywnością. Znajduje się on na południowym wybrzeżu El Hierro niedaleko małego portu rybackiego La Restinga.

W 2011 roku wszystkich 600 mieszkańców La Restinga trzeba było ewakuować gdy przebudzony podwodny stożek zaczął wyrzucać ogromne ilości gazu do atmosfery. Aktywność wulkanu rozpoczęła się tuż po trzęsieniu ziemi o sile 4,3. 

 

Wioska La Restingan, El Hierro

 

W okolicach gdzie dochodziło do erupcji jeszcze wiele miesięcy po trzęsieniu ziemi obserwowane były bąble pary i materiał wulkaniczny, a w okolicach czuć było zapach siarkowodoru. Naukowcy nie są pewni co dokładnie dzieje się z wulkanem i obserwują tendencje rozwojowe. Wulkan znajduje się jakieś 70 metrów od powierzchni wody. 

Czy podwodny stożek stanie się nową atrakcją i kolejnym dymiącym wulkanem do kolekcji na Wyspach Kanaryjskich - regionie aktywnym wulkanicznie?

Jak dotrzeć na El Hierro

Plaże, El Hierro

 

Na El Hierro można dostać się z sąsiednich wysp: La Gomery, Teneryfy czy Gran Canaria. Samoloty i promy kursują regularnie na wysepkę.  

Warto wcześniej zaplanować wakacje, aby znaleźć przez Internet najbardziej korzystne oferty lotów, wynajmu samochodu i apartamentu.

Wyspy Kanaryjskie mają własną linię lotniczą -  Binter - połączenie z Teneryfy i Gran Canaria mamy praktycznie codziennie. Przewoźnik sprzedaje też bilety na  El Hierro z innych wysp Kanarów. Jednak trzeba pamiętać, że są to często loty z międzylądowaniem na Teneryfie lub Gran Canaria.

Jeśli zdecydujesz się na przykład  na wakacje na Gran Canaria czy na wczasy na Lanzarote  bez problemu możesz z tych wysp wybrać się na jednodniową wycieczkę do El Hierro. Każda z nich ma wygodne połączenie lotnicze lub morskie. 

Alternatywą dla tych, którzy uwielbiają podróże statkiem są połączenia promowe. Naviera Armas oferuje połączenia do El Hierro sześć razy w tygodniu z portu Los Cristianos na Teneryfie. Statkami Naveira Armas można też dostać się z El Hierro na La Gomera. 

Mapa - El Hierro