24 godziny w Gironie

Gironę znamy głównie z tego, że latają tam tanie linie i traktowana jest raczej jako miejsce przylotów i odlotów niż atrakcja sama w sobie. Zanim zatem wyruszymy do Barcelony albo na Costa Brava warto zarezerwować sobie 24 godziny na zwiedzenie tego katalońskiego miasta. Wybraliśmy kilka miejsc, których w żadnym wypadku nie możecie przegapić.

Església i Pont de Sant Feliu

Pont de Sant Feliu and Sant Feliu church. Girona

Wynajęty samochód możecie zostawić na parkingu przylegającym do  Parc de la Dehesa. Na girońskie Stare Miasto traficie pokonując rzekę Onyar po relatywnie nowym, bo wybudowanym w 1995 roku moście Pont de Sant Feliu.

Waszą uwagę na pewno przyciągnie dziwnie płaska dzwonnica kościoła Església de Sant Feliu. W pobliżu znajdziecie niewielki pomnik Lwicy z Girony (Leona de Girona), który znany jest z tego, że przynosi szczęście tym, którzy pocałują ją w tyłek. Popularne przysłowie nabiera zupełnie nowego wymiaru, kiedy do całowania lwiego tyłka ustawia się kolejka...

Kościół poświęcony jest patronowi Girony - Świętemu Narcyzowi (Sant Narcís), znanemu jako święty od much. Skąd wzięły się muchy? Legenda głosi, że w 1285 roku, kiedy to wojska francuskie oblegały Gironę, z grobu świętego zaczęły wychodzić roje much obsiadając i dotkliwie gryząc najeźdźców zmuszając ich jednocześnie do wycofania się. W pobliżu grobu świętego znajdziecie obraz przedstawiający to wydarzenie.

El Call

Girona jewish quarter

Girona, Schirona. The Call to żydowska dzielnica Girony. A biorąc pod uwagę fakt, że miasto w średniowieczu było stolicą mistyczno-kabalistycznej teologii żydowskiej nie jest dziwne, że getto zachowało się w praktycznie idealnym stanie. Nie zmieniła tego nawet rekonkwista w 1492 roku, która spowodowała wydalenie z Hiszpanii gmin żydowskich.

Epicentrum dzielnicy jest Carrer de la Força. To tu znajdziecie wszystkie trzy z girońskich synagog. Korzystając z okazji można zwiedzić miejskie Muzeum Historii Żydowskiej (Centre Bonastruc Ça Porta) gdzie dla zwiedzających dostępnych jest aż 11 stałych i kilkanaście tymczasowych ekspozycji.

Pont de Pedra

Girona, Pont de Pedra

Pont de Pedra, czyli most z kamieni, zaczęto budować w 1850 roku, podczas panowania Isabeli II. Najprzyjemniej ogląda się go wieczorem, kiedy to oświetlające most latarnie nadają mu romantyczny charakter. Szczególnie polecamy spacer z Waszą drugą połówką.

Catedral de Girona

Girona, Cathedral

Katedra w Gironie także dostarczy miłych wrażeń głównie o zmierzchu. Godziny otwarcia zależą od sezonu i tak: od listopada do marca można ją odwiedzać od 10 do 19 a od kwietnia do października od 10 do 20, od poniedziałku do niedzieli.

Wizyta w katedrze to prawdziwe podróżowanie w czasie. Aby dostać się do wnętrza należy wspiąć się po siedemnastowiecznych schodach. Powstanie klasztoru datuje się na XII wiek, przy czym dzwonnica została zbudowana 100 lat wcześniej. 

W przerwach między zwiedzaniem jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek Europy zatrzymajcie się na typową przekąskę, np. pan con tomate y butifarra czyli chleb z pomidorem i typową katalońską kiełbaską, a na deser koniecznie zamówcie crema catalana.